زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۵۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کتاب مرجع اری یا خیر

ارسال: #۱۶
۰۶ تیر ۱۳۹۲, ۰۶:۴۹ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
من از مخالفای جدی کتاب های مرجع هستم .
کتاب مرجع اسمش روشه ، کتابی برای رجوع و مراجعه به آن . بخش هایی که خوب متوجه نشدید یا مثالهای کمی تو کتاب های کنکور ازش هست ، نیاز به رجوع به این کتابها احساس میشه .
جز این، نتیجه اش چیزی نیست جز درجا زدن ، وقت کشی و ناامیدی از سرعت کند پیشرفتتون.

هیچ تمدنی توسط بیگانگان از برون فتح نمی‌شود مگر آنکه ابتدا از درون خود را تخریب کرده باشد.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
(شاید به دردتون خورد)
۱۳
۲
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: par par_92 , ماه بانو , sara_sb92 , Paraande
ارسال: #۱۷
۰۶ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۲۳ ب.ظ
RE: کتاب مرجع اری یا خیر
منبع بدرد من که خورد مخصوصا برای درسای الگوریتم و ساختمان نظریه و سیستم عامل. کلاً اگه سوالای ۱۰ سال اخیرو نگا کنید تنها درسایی که زیاد قابل پیشبینی نیستن اینا هستن که بهتره از روی مرجع خونده بشن. ولی کلاً نمیشه به هیچی اعتماد کرد.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: MShariati
ارسال: #۱۸
۰۶ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۵۰ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
سلام .من یه سوال داشتم و اونم اینه که بعد از خوندن کتاب تستی مثلا پوران .تمرینات مرجع هارو لزومی داره حل کنیم.البته در درس مهماری و مدار.؟ممنون میشم اگه پاسخ بدین
۱
۰
ارسال: #۱۹
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۴:۳۹ ق.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
سلام
به نظر من هم خوندن کل یک کتاب مرجع کار مناسبی نیست.یعنی فکر نمی کنم اصلا ممکن باشه مثلا یکی بخواد هفتصد صفحه سیگنال اپن هایمو بخونه دیگه وقت میمونه براش که بخواد تمرین هم بکنه؟باید مثل دیکشنری ازش استفاده کرد هیچکی برای یادگیری زبان نمیاد یه دیکشنری رو از صفحه یک شروع کنه حفظ کنه
۵
۲
ارسال: #۲۰
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۸:۳۲ ق.ظ
RE: کتاب مرجع اری یا خیر
(۰۵ تیر ۱۳۹۲ ۰۳:۴۱ ب.ظ)jahani نوشته شده توسط:  من ضمن این که حرف فرداد رو تایید میکنم فقط بگم که خوندن کتاب کنکوری بزرگترین کمکی که میتونه بهتون بکنه اینه که بهتون میگه تا حالا چیا تو کنکور سوال بودند . یعنی شما کتاب کنکور رو که میخونی تازه به اینجا میرسی که این مطالب تا الان سوال اومده اما اینکه ایا باز سوال خواهند امد یا نه؟ این سوالیه که هیچکی جوابش رو نمیدونه جز طراح کنکور.
من از پست قبلیتون نتیجه گرفتم زیادم ضروری نیست خوندن کتاب مرجع اما این پست گیجم کرد! فکر میکنم بهتره سرفصلایی که توی کتاب کنکور بهش اشاره ای نشده رو تو مرجع خوند!!!Huh

نظرتون راجع به کتابای کنکوری که ۹۰ درصد تستهاش تستهای مولفه چیه؟ ارزش وقت گذاشتنو داره؟
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: TnT
ارسال: #۲۱
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۲:۲۴ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
من هم مخالف و هم موافق صحبتتون هستم جناب جهانی گل
ولی بیشتر موافقم اونم واسه بعضی از دروس مثل ساختمان داده و الگوریتم.
ولی درسی مثل گسسته اگه کسی بخواد از گریمالدی بخونه ک باید ٦ماه وقت بزاره. با یه کتاب پوران مهندس یوسفی به نظر عقل ناقص من ، میتونه کارایی انجام بده.

هیج وقت دیر نیست
........................!!!
۲
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: jahani
ارسال: #۲۲
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۳:۳۳ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
مرسی از آقای جهانی
به نظر من نیاز نیست واسه همه مطالب از مرجع استفاده کنیم جاهایی که حس میکنیم متوجه نمیشیم رو از روی مرجع بخونیم چون صرف از روی مرجع خوندن باعث میشه حجم مطالب بالابره و کارایی کم بشه و بعدا هیچی یادمون نمیمونه مرسی
۳
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: jahani
ارسال: #۲۳
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۴:۴۱ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
اونایی که پایشون تو یه درس ضعیفه من مرجع رو پیشنهاد میکنم . فرض کنید من رشتم آی تیه و میخوام کنکور کامپیوتر بدم و یه دفه رفتم کتاب ریاضی مهندسی مدرسان شریف رو باز کردم ، چیزی نمی فهمم که ، قبلش رفتم دو تا مرجع خوندم (دکتر اسمعیلی و کتاب ریاضی مهندسی پیام نور) بعد رفتم سراغ مدرسان ، ولی برای درس هایی که قبلا پاس شده و یه اطلاعاتی در موردش داریم نیازی به مرجع نیست(البته به شرطی که توش ضعیفِ ضعیف نباشیم) ، مثلا آمار دیگه نیازی نیست که بری کتاب دکتر نیکو کارو بخونی همون پارسه کافیه. آقای جوادی هم راست میگه که در مواقع مورد نیاز برید سراغ مرجع ، مثلا من خودم مبحث درختان AVL رو نمی فهمیدم اصلا بحث چرخش رو نمی فهمیدم ، خلاصه حدود ۱۰-۱۵ باری بحث درختان AVL رو از گتاب ساختمان داده ی هورویتز خوندم و فهمیدم . بعضی درس ها هم مثل نظریه زبان کلا باید مرجع بخونی و درس و کنکور کاری از پیش نمیبره. موفق وپیروز باشید، یاعلی
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: TnT , سجاد۶۷ , sara_sb92 , tohidi4503
ارسال: #۲۴
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۰۵:۰۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۶:۴۷ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
RE: کتاب مرجع آری یا خیر
با سلام به همه!

قبل از هر چیز یک گلایه کوچیک ولی کلی دارم که میخوام مطرح کنم و اون اینکه دوستان (مخصوصاً اعضای جدیدترHeart ) رعایت املاء رو توی نوشته هاشون بیشتر مورد تفقد قرار بدن! آخه ناسلامتی اینجا یک فروم تخصصیه! مثلاً الآن یک عمرانی یا برقی وارد این سایت بشه چی میگه!!!Blush
خلاصه: "رعایت اصول نگارشی نشان دهنده شخصیت شما و احترام به انجمن و اعضای آن میباشد."

و اما عشق من کتاب مرجع!
به نظرم اگه کسی برای دانشگاههای تاپ میخونه، حتماً باید به خوندن کتب مرجع عادت کنه، خوندنشون به آدم روحیه علمی میده (و احتمالاً اعوجاج، کاستی ها، و ساختارها و پندارهای غلطی که ممکنه در ذهن ما به وجود اومده باشه رو درست میکنه) و دست آدم رو میگیره و پله پله، طبق یک چهارچوب اصولی پیش می بره. مرجع خوندن اعتماد به نفس رو بالا میبره.

لازمه ی موندن تو کورس رقابت خوندن کتابهای کنکوری هست. مثل پیشنیازن و هر کی نخونه هر چقدر هم که قوی باشه از مرحله پرته. ولی اینها رو که بخونی تازه رسیدی به سطح بقیه! حالا چه حرفی برای گفتن داری؟ چه فرقی با بقیه داری که انتظار رتبه عالی داری؟ چه چیزی باعث میشه تغییرات هر ساله تو طرح سولات کنکور زحمات شما رو باد تهدید نگیره؟ اینها همه بستگی به این داره که چقدر تو مطالب عمیق شدی و چقدر از منابع مرجع رو رسیدی که بخونی.

به نظرم بهتره دو ماه آخر رو فقط کتاب کنکوری بخونید و بی خیال مرجع ها بشید ولی قبل از اون حداقل به مدت چهار ماه (تا دو سال!) تمرکز اصلیتون روی کتب مرجع باشه. در آخر بگم: "هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد." و "عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها".
۸
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sss , TnT , ☺☺☺☺☺☺☺ , mohammad.ardeshiri , sanar.m , nima047 , jparisa , sara_sb92 , lilijoon
ارسال: #۲۵
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۱۰:۳۲ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
نمیشه همه رو یکی پنداشت.

این که به کتب مرجع مراجعه کنیم یا نه بنظر به پایه افراد بستگی داره.

کسی که توانمنده همون کتاب کنکوری هم براش زیاد هم هست.

[تصویر:  MySign.jpg]
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: TnT
ارسال: #۲۶
۰۷ تیر ۱۳۹۲, ۱۱:۲۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ ب.ظ، توسط mgshervin.)
(۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۵:۰۸ ب.ظ)MShariati نوشته شده توسط:  با سلام به همه!

قبل از هر چیز یک گلایه کوچیک ولی کلی دارم که میخوام مطرح کنم و اون اینکه دوستان (مخصوصاً اعضای جدیدترHeart ) رعایت املاء رو توی نوشته هاشون بیشتر مورد تفقد قرار بدن! آخه ناسلامتی اینجا یک فروم تخصصیه! مثلاً الآن یک عمرانی یا برقی وارد این سایت بشه چی میگه!!!Blush
خلاصه: "رعایت اصول نگارشی نشان دهنده شخصیت شما و احترام به انجمن و اعضای آن میباشد."

و اما عشق من کتاب مرجع!
به نظرم اگه کسی برای دانشگاههای تاپ میخونه، حتماً باید به خوندن کتب مرجع عادت کنه، خوندنشون به آدم روحیه علمی میده (و احتمالاً اعوجاج، کاستی ها، و ساختارها و پندارهای غلطی که ممکنه در ذهن ما به وجود اومده باشه رو درست میکنه) و دست آدم رو میگیره و پله پله، طبق یک چهارچوب اصولی پیش می بره. مرجع خوندن اعتماد به نفس رو بالا میبره.

لازمه ی موندن تو کورس رقابت خوندن کتابهای کنکوری هست. مثل پیشنیازن و هر کی نخونه هر چقدر هم که قوی باشه از مرحله پرته. ولی اینها رو که بخونی تازه رسیدی به سطح بقیه! حالا چه حرفی برای گفتن داری؟ چه فرقی با بقیه داری که انتظار رتبه عالی داری؟ چه چیزی باعث میشه تغییرات هر ساله تو طرح سولات کنکور زحمات شما رو باد تهدید نگیره؟ اینها همه بستگی به این داره که چقدر تو مطالب عمیق شدی و چقدر از منابع مرجع رو رسیدی که بخونی.

به نظرم بهتره دو ماه آخر رو فقط کتاب کنکوری بخونید و بی خیال مرجع ها بشید ولی قبل از اون حداقل به مدت چهار ماه (تا دو سال!) تمرکز اصلیتون روی کتب مرجع باشه. در آخر بگم: "هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد." و "عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها".

نظرتون کاملا درسته و منم همین عقیده را دارم اما الان دیگه قابل استفاده نیست
حساب کنید ۱۰۰۰ صفحه گریمالدی
۱۳۰۰ صفحه CLRS
۷۰۰ صفحه نرم افزار
۸۰۰ صفحه شبکه
۱۰۰۰ صفحه مدیریت
۵۰۰ صفحه سیستم عامل
۶۰۰ صفحه پایگاه
۵۰۰ صفحه هم هوش
زبان هم که هرچی بخونی باز جا داره
تقریبا ۶۵۰۰ صفحه کتاب میشه که اگر با سرعت ۱۰ صفحه در ساعت هم بخونی( که امکانش نیست چون مسئله و غیره داره که باید حل بشه و ساعتی ۱۰ صفحه هم پیش نمیره ) میشه ۶۵۰ ساعت
اگر هر روز متوسط ۸ ساعت هم مفید درس بخونی میشه ۸۱ روز تقریبا یعنی کل تابستون
اما مرور هم نداری و باز سیکل معیوب که اخر کتاب میبینی از اول کتاب چیزی یادت نیست
ولی کسانی که الان اینجا دارن بحث میکنن فکر نکنم وقت زیادی داشته باشن
اگر کسی هست که تو دوران تحصیل تونسته مرجع بخونه که خوش به حالش و الان کیفیش را میبره
و اگر هم نتونسته اگه پسر باشه که در صورتی که بار اول کنکورش باشه درس های ترمش هم هست
و اگر بار دوم باشه یا باید قبول بشه یا خوش بینانه ترین حالت ۷ ماه پس از کنکور بره سربازی

پس بهترین حالت استفاده از کتاب مرجع برای نارسایی های کتاب های کنکوریه
الان من هم نمیدونم کدوم کتاب کجا ها را خوب گفته کجا ها را نه
بهتره از دوستان قدیمی بپرسیم یا با نگاه به سرفصل های کنکوری و سرفصل های مرجع
اون جاهایی که کتاب کنکوری درست نگفته بریم سراغ مرجع

و خدایی که همین نزدیکی است ...Heart
۶
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: fz_916 , h4cker
ارسال: #۲۷
۰۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۹:۴۴ ق.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
ولی من ترجیح میدم مرجع بخونم و خیالم راحت باشه و هی استرس اینو نداشته باشم که امسال کنکور چطوری میاد عوض میشه یا نمیشه!!!
در ثانی حداقل واسه وقتی که میذارم یه چیزی هم یادگرفته باشم نه فقط یه سری چیزارو واسه چند ماه حفظ کنم!
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: TnT , nima047
ارسال: #۲۸
۰۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۹:۵۸ ق.ظ
(۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱ ب.ظ)mgshervin نوشته شده توسط:  
۱۳۰۰ صفحه CLRS
۷۰۰ صفحه نرم افزار
۸۰۰ صفحه شبکه
۱۰۰۰ صفحه مدیریت
۵۰۰ صفحه سیستم عامل
۶۰۰ صفحه پایگاه
۵۰۰ صفحه هم هوش
تقریبا ۶۵۰۰ صفحه کتاب میشه که اگر با سرعت ۱۰ صفحه در ساعت هم بخونی( که امکانش نیست چون مسئله و غیره داره که باید حل بشه و ساعتی ۱۰ صفحه هم پیش نمیره ) میشه ۶۵۰ ساعت

میشه یه بارم کیلویی حساب کنید؟؟ شاید اونجوری به صرفه تر بود!
پس نتیجه میگیریم کتاب کم حجم بخونیم هر چه کمتر بهتر!!
واقعا نمیدونم اونایی که میشینن کتاب ۱۰۰۰ صفحه ای مینویسن پیش خودشون چی فک کردن؟چه انتظارایی از دانشجو دارن بعضیا!
در کل برداشتتون از کتاب مرجع خیلی جالب بودTongue

به کمند خود که صید دل عاشقان مسکین

بنواز از آن اسیری برهان از این رهایی
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mgshervin
ارسال: #۲۹
۰۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۴:۴۰ ب.ظ
کتاب مرجع اری یا خیر
چند روز نبودم بحثها پراکنده شده. دیگه جواب دادن سخت شده یه کم. امروز که این وبگذر دیوانه کرد مارو. حالا این مشکل حل بشه این بحث رو در یه تاپیک جدید ادامه میدیم. من به این راحتی بیخیال این بحث نمیشم:پی هنوز حرف زیاد دارم. من یه روزی اثبات میکنم که اینکه مرجع بخونیم تضمینی برای موفقیت نیست و اینکه مرجع هم نخونیم دلیلی برای شکست نیست. مشکل جاهای دیگر هست. حالا منتظر تاپیک بعدی باشید. در مورد تاپیک برنامه ریزی برای تابستان ۳ هم هنوز زوده قبلش باید چند تا چیز رو بگیم و راجع به چند تا چیز بحث بشه بعد بریم سراغ اون Smile دیر نمیشه. فعلا به روندتون ادامه بدیدSmile

من آنچه شرط بلاغ است با تو میگویم تو خواه پندگیر خواه ملال
۴
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: Donna , mgshervin , Jooybari , Pakzad , sara_sb92 , mrsh1372
ارسال: #۳۰
۰۸ تیر ۱۳۹۲, ۰۸:۰۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۸ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۰۶ ب.ظ، توسط jparisa.)
(۰۷ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱ ب.ظ)mgshervin نوشته شده توسط:  
۱۳۰۰ صفحه CLRS
۷۰۰ صفحه نرم افزار
۸۰۰ صفحه شبکه
۱۰۰۰ صفحه مدیریت
۵۰۰ صفحه سیستم عامل
۶۰۰ صفحه پایگاه
۵۰۰ صفحه هم هوش
اما مرور هم نداری و باز سیکل معیوب که اخر کتاب میبینی از اول کتاب چیزی یادت نیست
ولی کسانی که الان اینجا دارن بحث میکنن فکر نکنم وقت زیادی داشته باشن
اگر کسی هست که تو دوران تحصیل تونسته مرجع بخونه که خوش به حالش و الان کیفیش را میبره
و اگر هم نتونسته اگه پسر باشه که در صورتی که بار اول کنکورش باشه درس های ترمش هم هست
و اگر بار دوم باشه یا باید قبول بشه یا خوش بینانه ترین حالت ۷ ماه پس از کنکور بره سربازی

پس بهترین حالت استفاده از کتاب مرجع برای نارسایی های کتاب های کنکوریه
الان من هم نمیدونم کدوم کتاب کجا ها را خوب گفته کجا ها را نه
بهتره از دوستان قدیمی بپرسیم یا با نگاه به سرفصل های کنکوری و سرفصل های مرجع
اون جاهایی که کتاب کنکوری درست نگفته بریم سراغ مرجع

نظر شما راجع به اینکه خوندن مرجع وقت زیادی نیاز داره کاملا درسته اما تعداد صفحات مرجع هارو گذاشتید که بعضیاش واقعا اغراقه مثلا clrs کل صفحاتی که باید خوند ۴۰۰ صفحه هست!!! از شخص معتبری که اطلاع کامل داشتند پرسیدم
پایگاه هم کتاب دیت تقریبا ۲۳۰ صفحست و شما نوشتید ۶۰۰!!!!! شاید شما کل کتاب های مرجع رو برای یک درس حساب کردید که کار عاقلانه ای نیست
مثلا برای پایگاه که ضریبش یکه هر ۳ منبع رو بخونیم!!!
مدیریت هم کتاب رابینز ۴۰۰ صفحه هست!
بنظر من بعضی درسها مرجع و بعضی درسها کتاب کنکوری بخونیم بهتره...البته این نظر شخصی منه

ﻫﺮﮔﺰ ﻧﮕﻮﺋﯿﺪ » ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻢ « ﺷﻤﺎ ﮐﻪ ﺍﻣﺘﺤﺎﻥ ﻧﮑﺮﺩﻩ ﺍﯾﺪ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﯾﺎ ﻧﻪ ،
ﭘﺲ ﭼﻄﻮﺭ ﺍﺯ ﻧﺘﻮﺍﻧﺴﺘﻦ ﺣﺮﻑ ﻣﯽ ﺯﻧﯿﺪ؟

[تصویر:  05824264702380577369.jpg]
۵
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid88 , mgshervin , TnT

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۷,۹۶۳ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  چجوری بفهمیم سرور hp اورجینال است یا خیر!؟ azade1992 ۱ ۲,۲۶۳ ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: diiyan
  #طرح_رایانه_برای_همه (خیریه آموزشی) sss ۰ ۱,۷۱۴ ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: sss
  چطوری کتاب مرجع (به انگلیسی) رو بخونم؟ sajadg ۷ ۶,۴۶۶ ۳۰ دى ۱۳۹۷ ۰۷:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: sajadg
  فروش بیش از ۳۰ جلد کتاب مرجع و تستی کنکوری ارشد کامپیوتر- توافقی goldenratio ۲ ۳,۰۳۶ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: fsadat7
  فروش یک سری کتاب آمادگی برای آزمون آیلتس ، GRE و یک سری کتاب آموزشی انگلیسی و فرانسه niloo72 ۰ ۲,۳۲۹ ۰۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: niloo72
  در نبود کتاب دکتر اجلالی ، کدام کتاب مدار منطقی را تهیه کنیم بهتر است ؟ AreF95 ۲ ۴,۰۵۸ ۰۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  مرجع کامل Mojtaba25 ۴ ۳,۹۵۵ ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Milad_Hosseini
  ۳ کتاب مرجع برای تجزیه تحلیل سیستم شغل تحلیل گر سیستم hadiranji ۱ ۳,۸۰۹ ۲۰ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Mahla_EEL
  خریدار کتاب مهندسی نرم افزار زنجانی پارسه(کتاب یا کپی) mortti ۳ ۴,۱۷۶ ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: dashyasin

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close