زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۴۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال معماری

ارسال:

marjan2001 پرسیده:

سوال معماری

در یک خط لوله چهار قسمتی شامل: fetch‌، decode‌، execute‌، writeback اولین دستور از جنس بارکردن یک ثبات با محتوای خانه ای از حافظه می باشد (load )به شرط این که حافظه دستورالعمل و داده یکسان باشد
۱) دستور دوم با مشکل مواجه می شود
۲) دستور دوم اگر دستور ثبات - ثبات باشد با مشکل مواجه می شود
۳) دستور سوم هر چه باشد در سیستم تاخیر می اندازد
۴) دستور سوم اگر ثبات - ثبات باشد با مشکل مواجه نمی شود

۰
ارسال:

لهمشد پاسخ داده:

RE: سوال معماری

ببین من تحلیلم رو میگم ازش ایده بگیر ولی من فکر میکنم گزینه ۴ درست‌تر از گزینه ۳ . اصلا به اون عدد‌ها کار نداشته باشید . فرض کن ما ۴ تا صفحه داریم که هر صفحه ۲ تا ادرس می تونه داشته باشه . برای مثال صفحه اول ادرس ۰ و ادرس ۱ صفحه دوم ادرس ۲و۳ و الی اخر حالا ببینید من ادرس هام رو بطور متوالی تو هر صفحه گذاشتم (نه تو صفحات مجاور) خب. حالا: cpu ادرس هاش (بخاطر اصل لو کالیتی) مجاور هم بده , درست , و بیاد ادرس‌ها رو ۳ بیتی بده ؟ اصلا بخواد دیتای موجود در ادرس صفر و ۱ رو بخونه .
خب طبیعتا باید دونه دونه محتوای ادرس‌ها رو بخونه چرا ؟ بخاطر اینکه ادرس‌ها همشون توی یه page هستند و دیتا باس ما هر لحظه از هر page یه ادرس رو می تونه بخونه ؟ تا اینجا درست پس برای این حالت اول ادرس ۰ از صفحه ۰ رو می خونه بعد ادرس ۱ رو از صفحه ۰ ؟ حالا فرض کن نحوه تو زیع ادرس‌ها اینجوری باشه:
صفحه ۰: ۰و۴
صفحه ۱:۱و۵
صفحه ۲:۲و۶
صفحه ۳:۳و۷
ادرس صفر باینریش ۰۰۰و ادرس یک باینریش میشه ۰۰۱ حالا به دو بیت سمت چپ نگاه میکنه یعنی ۰۰و۰۱ می فهمه دیتا هاش تو کدوم صفحات هستند پس الان دیتا‌ها تو صفحات ۰ و ۱ هستند سپس از یه بیت سمت چپ می فهمه ادرس کدوم خونه صفحات دیتای مورد نظر هستش که ادرس صفر هستش سپس یه کلاک می‌اید cpu با یه کلاک همزمان چند تا دیتا رو می خونه که این باعث افزایش سرعت میشه . حالا اگه تعداد صفحات زیادی رو بخونیم طبیعی که حجم مون هم بالا می ره ولی بازهم جای بحث داره که منظور از حجم چیه ؟ امید وارم واضح باشه.

۰
ارسال:

ملیکا پاسخ داده:

سوال معماری

وقتی دستور سوم میخواد از حافظه fetch بشه در همون موقع دستور اول در حال اجرا شدن (execute )هست و چون دستور اول‌، دستور حافظه ای هست ‌، از دستور سوم‌، سیستم‌، باید به تاخیر بیفته .

۰
ارسال:

لهمشد پاسخ داده:

(۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۰:۰۲ ب.ظ)marjan2001 نوشته شده توسط:  ) به شرط این که حافظه دستورالعمل و داده یکسان باشد

چون تو سیکل اجرا ممکنه به حافظه نیاز داشته باشه(کامپیوتر مانو رو تو ذهنتون بیارید دستور رو می اوردیم تو IR .از اون ایده بگیرید )دو تا فرایند همزمان نمی تونند با هم از حافظه بخونند (به فرض سوال توجه کنید) بنابراین در مرحله سوم بجای دستور nop وارد pipe میشه

۰
ارسال:

marjan2001 پاسخ داده:

سوال معماری

یه سوال دیگه:
حافظه یک سیستم را به n تکه مساوی و مستقل (آی سی های حافظه جدا از هم) تقسیم می کنیم به گونه ای که بایتهای متوالی بر روی تکه های مجاور به ترتیب بار شوندکدام جمله صحیح است در صورتی که تأخیر برای هر رجوع به حافظه در داخل سی پی یو ۲ نانو
بر روی گذرگاه داده ۱۶ نانو
برای شارژ رمزگشای حافظه ۱۰ نانو و برای بازیافت یا نوشتن داده ۱ نانو
زمان لازم باشد کدام جمله صحیح است؟
۱)این تقسیم بندی به هر حال سرعت را بالا می برد
۲) این تقسیم بندی برای داده های با حجم زیاد سرعت را بالا می برد
۳) این تقسیم بندی برای داده های متوالی سرعت را بالا می برد
۴) این تقسیم بندی برای داده های متوالی و حجم زیاد سرعت را بالا می برد

۰
ارسال:

marjan2001 پاسخ داده:

سوال معماری

دستتون درد نکنه لهمشدجان

فک کنم نکته اصلی همینجاست:
"دیتا باس ما هر لحظه از هر page یه ادرس رو می تونه بخونه"
پس اگه بحث سر چند تا صفحه باشه(چند آدرس از چند صفحه نه چند آدرس از یک صفحه) دیگه هر دفعه به چند تا آدرس دسترسی داره

فک کنم اینجا منظورتون راست بوده:
"حالا به دو بیت سمت چپ نگاه میکنه یعنی ۰۰و۰۱ "
در ضمن ازتون به خاطر مشاورتون ممنون تصمیم گرفتم این دو هفته بیشتر رو نظریه و معماری کار کنم در حالی که قبلا قصد داشتم رو تمام درسها مرور کنم الان من مشکلم بیشتر با ریاضی مهندسی مخصوصا قسمتهای معادلات دیفرنسیله که تو آزاد می یاد همین طور نظریه و معماری محاسبات را هم خیلی کم خوندم و چند تا فرمول حفظ کردم
ولی دروس ضریب ۴ واقعا مهم هستن

۰
ارسال:

marjan2001 پاسخ داده:

اینم یه سوال دیگه واسه لهمشد عزیز و دوستان
البته مال منطقیه

گزینه صحیح کدام است؟
۱)تی فیلیپ فلاپ حساس به لبه
۲) تی فیلیپ فلاپ حساس به سطح
۳)دی فیلیپ فلاپ حساس به لبه
۴)دی فیلیپ فلاپ حساس به سطح
مقسمی زده گزینه ۳
گفته این فلیپ فلاپ master slave را نشان می دهد ممکنه توضیح بدید

(ببخشید که عکسش با کیفیت نیست با عجله کشیدم)

[تصویر:  d7aex8ejozh45fovlnr9.jpg]

ارسال:

لهمشد پاسخ داده:

(۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۱:۴۳ ب.ظ)marjan2001 نوشته شده توسط:  گزینه صحیح کدام است؟
۱)تی فیلیپ فلاپ حساس به لبه
۲) تی فیلیپ فلاپ حساس به سطح
۳)دی فیلیپ فلاپ حساس به لبه
۴)دی فیلیپ فلاپ حساس به سطح
با سلام:
ببنید دلیل اینکه گفتم یه کو چولو شکله ایراد داره اینکه معمولاکلاک حساس به لبه بودن رو با فلش نشون میدن ولی خب به هر حال ....... حالا بریم سر تحلیل سوال:
فلیپ فلا پ همیشه در حالت اولیه reset هستند پیش فرض مگر اینکه سوال بخواد و ضعیت خاصی رو بررسی کنه .
۱-این فلیپ فلاپ یه فلیپ فلاپ D هستش چرا؟ بدلیل اینکه در این فلیپ فلاپ معادله خروجی بصورت
کد:
q(t+1)=D
هستش و شما با دادن عدد ۱ تو خروجی ۰ دریافت می کنید و نیز داریم در فلیپ فلاپ T معادله خروجی بصورت
کد:
Q(t+1)=q+t
بنا براین باید با وروردی ۱ که دادیم خروجی ۱ در یافت می کردیم . پس میشه Dflip-flop . حالا چرا MS(master-slave) به این دلیل:
۱-اگه پایه MUX‌ها جفتشون از یک کلاک گر فته می شد اونوقت سنکرون بودند یعنی همزمان بنابراین چون پایه‌ها جدا هستند نتیجه می گیریم اسنگرون اند .
۲-تو MUX اولی اگه دقت کنید باید خروجی تولید بشه تا MUX دومی که همون MUX خروجی مون هستش بتونه کار کنه وگرنه نمی تونه خروجی تولید کنه .
یه نکته دیگه هم بگم اینکه عمو ما فلیپ فلاپ‌ها که حساس به سلبه هستند فلیپ فلپ های خوبی نیستند . (راستش دلیلش رو می دونم ولی دلا یلم خیلی واسه خودم واضح نیست )ولی کلا حساس به لبه خیلی بهتر از حساسا به سطح هستش و تو کنکور‌ها عمد تا منظور همون حساس به لبه هستش .
---------------
Blush
(۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۰:۳۷ ب.ظ)marjan2001 نوشته شده توسط:  یه سوال دیگه:
حافظه یک سیستم را به n تکه مساوی و مستقل (آی سی های حافظه جدا از هم) تقسیم می کنیم به ...

بچه‌ها این همون مبحث حافظه های برگ برگه که این مدلی که در سوال گفته از نوع Low Order هست
[/quote]
عذر می خوام از کجا به این نتجه رسیدید که سرعت داره ۴ برابر میشه ؟؟؟Exclamation
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

سارا جواهری پاسخ داده:

(۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۰:۰۲ ب.ظ)marjan2001 نوشته شده توسط:  در یک خط لوله چهار قسمتی شامل: fetch‌، decode‌، execute‌، writeback اولین دستور از جنس بارکردن...
سلام دوستان کتاب مقسمی جواب این سوال رو زده دو به نظر من هم سه درسته نظرتون رو لطف می کنید بگید تا مطمئن بشم؟؟؟Huh

(۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۰:۳۷ ب.ظ)marjan2001 نوشته شده توسط:  یه سوال دیگه:
حافظه یک سیستم را به n تکه مساوی و مستقل (آی سی های حافظه جدا از هم) تقسیم می کنیم ...

بچه‌ها این همون مبحث حافظه های برگ برگه که این مدلی که در سوال گفته از نوع Low Order هست به شرطی که locality of reference مکانی بسیار زیاد باشه و خانه های متوالی حافظه را دست بزنیم این روش باعث می شه که سرعت به طور متوسط چهار برابر بشه . خوب حالا این وسط منظور از حجم زیاد همون locality مکانی هست ؟ یا همون گزینه سوم درسته و کافیه؟ چون locality of reference مکانی یعنی اگر به خانه ای از حافظه دست بزنی به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک به خانه های کناری هم دست می زنیم . و این ارتباطی به حجم نداره فقط توالی رو داره بررسی می کنه Huh

۰
ارسال: #۱۰

سارا جواهری پاسخ داده:

سوال معماری

من عذر خواهی می کنم چهار نه چند برابر می شه این عدد مال اون مثالی بود که من در ذهنم از حافظه های برگ برگ low order و high order در نظر داشتم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معماری روزانه تربیت مدرس (۳۰۶ معماری+۲۷۱ هوش+۳۲۵ نرم)(رتبه اولی) m.1373 ۳ ۴,۶۳۳ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: imali
  سوال ۵ معماری کامپیوتر ۹۵ naghmeh70 ۲ ۲,۳۶۲ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۴۰ ق.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
  یه سوال معماری دارم لطفا راهنمایی کنید arsalmani ۱ ۱,۵۴۰ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ۰۳:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  سرفصل های VLSI و معماری کامپیوتر پیشرفته در کنکور دکتری معماری hardware ۰ ۲,۲۰۱ ۰۹ تیر ۱۳۹۶ ۰۳:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: hardware
  کمک! سوال معماری signal_micro ۷ ۴,۷۹۵ ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  سوال ۶۷ معماری کامپیوتر arash691 ۴ ۲,۸۸۶ ۲۵ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  سوال ۱۰۱ معماری کامپیوتر IT کنکور ۹۵ arash691 ۰ ۱,۴۴۷ ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: arash691
  سوال در مورد دروس و کیفیت تحصیل در معماری کامپیوتر مجازی خواجه نصیر ۴M!N ۱ ۲,۶۲۹ ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: ۷۰مصطفی
  چند سوال در مورد "معماری سازمانی" دانشگاه شهید بهشتی Milestone ۵ ۴,۶۳۶ ۰۴ تیر ۱۳۹۵ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: مهرگان_
  حل دو سوال معماری(محاسبه تعداد دستور العمل ها) Saman ۰ ۱,۵۹۷ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۶:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close