زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۲۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چرا زبان { (u w v w^R v} نامنظمه؟ با شرط w>10 حل شد

ارسال:

zimenswall پرسیده:

چرا زبان { (u w v w^R v} نامنظمه؟ با شرط w>10 حل شد

من تو این پست خواستم این چندتا زبان رو کنار هم بذارم که تفاوتها و شباهت هاش مشخص باشه که مدیران لطف کردن و بستنش چون قانون انجمن اینه که هر سوالی جدا پرسیده بشه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

در ضمن من توی انجمن جستجو کردم بیشتر اینها رو ندیدم و اگر هم پرسیده شده باشه معمولا جواب های کلیشه ای بهش داده شده که
۱/ چون dfa و nfa میشه براش کشید منظمه
۲/ چون نمیتونیم لم تزریق براش بیاریم منظمه
۳/ چون با عبارت منظم میشه نوشتش پس منظمه
۴/ چون نمیتونیم بگیم نامنظمه پس منظمه

هدف من تحلیل کلی و تستی واسه اینجور مسائل بود. و چون شکل زبانها باهم مرتبط بود بهتر بود در کنار هم بررسی بشه که بهتر فهمیده بشه.
اما من روم مثل سنگ پای قزوینه Wink سوالا رو جدا جدا پرسیدم

۵ . زبان [tex]\left \{ uwvw^{R\R}:u,v,w\epsilon \sum^{*},\left|u\right|\geqslant 10 ,\left|v\right |\leqslant 10 ,\left | w \right |\geqslant10\right \}[/tex]

این زبان نامنظمه. دقیقا شبیه سوال زیر هست که لینکشو قرار دادم

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

با این تفاوت که شرط محدود بودن w برداشته شده و فقط یک حداقلی براش گذاشته شده. هر چی فکر کردم نتونستم دلیل خوبی برای نامنظم بودن این بیارم.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

azk84 پاسخ داده:

RE: چرا زبان { (u w v w^R v} نامنظمه؟ با شرط w>10 حل نشد

اول برای سادگی فرض کنید که مینیمم طول u می‌تونه ۰ باشه، مینیمم طول w می‌تونه ۱ باشه و حداکثر طول v هم می‌تونه ۱ باشه (یعنی v یا اپسیلونه یا فقط یک کاراکتر). در این حالت داریم:

دیگه نمیشه مثل سؤالای قبلیتون عمل کرد، چون این زبان فقط و فقط رشته‌های خاصی رو می‌پذیره که حداقل دو زیررشته‌ی متقارن در انتهای رشته اومده باشه که بینشون حدکثر یک کاراکتر فاصله هست. مثلاً [tex]abbb\mathbf{abba}[/tex] یا [tex]abbb\mathbf{ab}a\mathbf{ba}[/tex] رو می‌پذیره ولی abcab رو دیگه زبانمون نمیپذیره. این زبان نظم خاصی مثل قبلیا نداره و مثل قبلیا نمیتونیم از یک حالت خاصش برسیم به کل زبان، بلکه دقیقاً هر عدد متفاوت برای طول w و wR و u و v به ما کلی رشته‌ی جدید میده که توی حالت‌های دیگه نیست. تا اینجای تحلیل هنوز نمیشه نتیجه گرفت که منظمه یا نه (توی قبلیا تا همین مرحله می‌دیدیم که یک حالت خاص همه رشته‌های ممکن رو تولید می‌کنه و کار تموم می‌شد). ولی ما برای این زبان مجبوریم که حتماً حتماً از یک حافظه استفاده کنیم تا w و wR رو تشخیص بدیم، وگرنه کلی از رشته‌هایی که تولید نشدند رو نمی‌تونیم تولید کنیم. همین حافظه باعث میشه که زبان نامنظم باشه.

حالا اگه اون پیش‌شرط‌های خط اول توضیحمو یکی یکی حذف کنید می‌بینین که باز هم تأثیری روی استدلالمون نمی‌ذاره و همچنان زبانمون منظم باقی میمونه :-)

بدون لم تزریق و ابزارهای تشخیص منظم بودن و نبودن زبان یک کم وقت می‌بره تا بتونین با یه نگاه بگین منظمه یا نه، برای همین طبیعیه اگه بخش‌هایی از حرف‌هام رو متوجه نشین (بگذریم از این که منم احتمالاً خوب نگفتم :دی).

اگه جایی نیاز به توضیح بیشتر داره در خدمتم :-)
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۱
ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

RE: چرا زبان { (u w v w^R v} نامنظمه؟ با شرط w>10 حل شد

اول تشکر از دوستانی که همکاری کردند. واقعا دوستان قسمت نظریه زبان ، فعال و دقیق هستند

[tex]\left \{ uwvw^{R\R}:u,v,w\epsilon \sum^{*},\left|u\right|\geqslant 10 ,\left|v\right |\leqslant 10 ,\left | w \right |\geqslant10\right \}[/tex]

هر چند دوستان جواب رو دادند ولی من بازم یه نتیجه گیری میکنم
برای زبان بالا اول حداقل رشته رو در نظر میگیریم. یعنی زمانی که v=0 و u=10 و w=10
یعنی رشته بدست آمده میشه این : [tex]uww^{R\R}[/tex] . بعبارتی میشه رشته ای که اولش ۱۰ عنصر از زبان را داشته باشه و بعدش یک رشته ۲۰ عنصری که ۱۰ تای دومش معکوس ۱۰ تای اول باشه.
و اگر همینطور طول رشته های w و u را زیاد کنیم، رشته های جدیدی بدست می آید که با مجموعه رشته های قبلی متفاوت است. و بقول دوستمون azk84 از این تفاوت نمیشه برداشت کرد که نامنظمه بلکه فقط به این نتیجه میرسیم که از حالت خاص نمیتونیم به حالت کلی زبان برسیم.

نامنظم بودن زبان از اونجا مشخص میشه که در مجموعه رشته های تولیدی همیشه باید عبارت [tex]wvw^{R\R}[/tex] را داشته باشیم. حالا چه v اون وسط باشه و چه نباشه. در ضمن v محدوده. پس برای تولید این رشته باید حافظه ای داشته باشیم تا بتوانیم w را ذخیره کرده و سپس [tex]w^{R\R}[/tex] را بسازیم که خب زبان های منظم هم حافظه ندارند و نتیجه میشود که زبان مورد نظر ما نامنظمه.
البته با لم تزریق هم میشه اثبات کرد و توسط دوستان گفته شد ولی از حوصله کنکوری ما خارجه.

ارسال:

azk84 پاسخ داده:

(۲۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۰:۲۳ ق.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  البته با لم تزریق هم میشه اثبات کرد و توسط دوستان گفته شد ولی از حوصله کنکوری ما خارجه.

خودشه :دی

پ.ن. : در مورد این عقیده که لم تزریق به درد کنکور نمیخوره باید بگم اگه روی لم تزریق هم مسلط بشین به درد کنکور می‌خوره. کنکور کارشناسی ارشد یه فرق اساسیش با کنکور سراسری اینه که وقت به اندازه‌ی کافی برای هر تست هست و میشه از راه‌های طولانی‌تر هم در صورت لزوم استفاده کرد. بالاخره لم تزریق هم یک ابزار هستش و بعضی جاها به درد کارمون می‌خوره، پس کلاً نذارینش کنار و سعی کنین روش مسلط شین :-)
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

zimenswall پاسخ داده:

(۲۶ شهریور ۱۳۹۲ ۰۷:۵۸ ب.ظ)azk84 نوشته شده توسط:  پ.ن. : در مورد این عقیده که لم تزریق به درد کنکور نمیخوره باید بگم اگه روی لم تزریق هم مسلط بشین به درد کنکور می‌خوره. کنکور کارشناسی ارشد یه فرق اساسیش با کنکور سراسری اینه که وقت به اندازه‌ی کافی برای هر تست هست و میشه از راه‌های طولانی‌تر هم در صورت لزوم استفاده کرد. بالاخره لم تزریق هم یک ابزار هستش و بعضی جاها به درد کارمون می‌خوره، پس کلاً نذارینش کنار و سعی کنین روش مسلط شین :-)

ممنون
من تا حد زیادی لم و nfa کار کردم ولی نمیدونم چرا بازم مشکل داشتم.
شاید توی مفهوم منظم بودن و نبودن مشکل داشتم. ولی این تحلیل هایی که گفته شد واقعا خدا بود.

ولی فعلا لم و nfa و عبارت منظم رو گذاشتم زاپاس.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

azk84 پاسخ داده:

(۲۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۰:۴۵ ب.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  من تا حد زیادی لم و nfa کار کردم ولی نمیدونم چرا بازم مشکل داشتم.
شاید توی مفهوم منظم بودن و نبودن مشکل داشتم. ولی این تحلیل هایی که گفته شد واقعا خدا بود.

ولی فعلا لم و nfa و عبارت منظم رو گذاشتم زاپاس.

خوشحالم این بحث‌ها براتون مفید بوده :-)

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سلام. اینی که سوالات مشابه رو کنار هم قرار میدید کاملاً منطقیه فقط چندین بار داده شده به بعضی سوالات پاسخ داده نشده. یعنی کاربرایی که پاسخ میدن لزوماً همه سوالات رو بلد نیستن و یا به بعضیشون پاسخ اشتباه میدن و یا به بعضیشون پاسخ نمیدن. از اینکه رعایت کردید متشکرم.

پاسخ سوالتون: رشته [tex]b^{10}a^Mb^{10}a^M[/tex] رو درنظر بگیرید. درنظر میگیریم [tex]u=b^{10};v=b^{10};w=a^M[/tex]. این رشته عضو زبانه. به ازای تمام حالاتی که رشته رو به [tex]xyz[/tex] شکوند رشته [tex]xy^0z[/tex] عضو زبان نخواهد بود. چون اگه از تعداد aهای عضو w کم بشه تقارن بهم میخوره. اگر هم از b های عضو u کم بشه که شرط u نقض میشه.

موفق باشید.

عذرخواهی میکنم. من زبان سوال ۵ رو درنظر گرفتم.

شرط طول رشته ها رو مثل سوال ۵ میگیرم. رشته [tex]b^{10}a^{2M 1}ba^{2M 1}b[/tex] رو درنظر میگیریم. [tex]w=a^{2M 1}[/tex].

ارسال:

azk84 پاسخ داده:

(۲۲ شهریور ۱۳۹۲ ۰۳:۴۵ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. اینی که سوالات مشابه رو کنار هم قرار میدید کاملاً منطقیه فقط چندین بار داده شده به بعضی سوالات پاسخ داده نشده. یعنی کاربرایی که پاسخ میدن لزوماً همه سوالات رو بلد نیستن و یا به بعضیشون پاسخ اشتباه میدن و یا به بعضیشون پاسخ نمیدن. از اینکه رعایت کردید متشکرم.

پاسخ سوالتون: رشته [tex]b^{10}a^Mb^{10}a^M[/tex] رو درنظر بگیرید. درنظر میگیریم [tex]u=b^{10};v=b^{10};w=a^M[/tex]. این رشته عضو زبانه. به ازای تمام حالاتی که رشته رو به [tex]xyz[/tex] شکوند رشته [tex]xy^0z[/tex] عضو زبان نخواهد بود. چون اگه از تعداد aهای عضو w کم بشه تقارن بهم میخوره. اگر هم از b های عضو u کم بشه که شرط u نقض میشه.

موفق باشید.

البته zimenswall گفته بودند که نمی‌خوان از طریق لم تزریق و اینا حل بشه. فکر کنم روش شما حل مشکل ایشون نباشه. ولی دستتون درد نکنه :-)

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۲ شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۲۳ ب.ظ)azk84 نوشته شده توسط:  البته zimenswall گفته بودند که نمی‌خوان از طریق لم تزریق و اینا حل بشه. فکر کنم روش شما حل مشکل ایشون نباشه. ولی دستتون درد نکنه :-)

ببخشید منظورتون چیه که نمیخان با لم تزریق حل بشه. Smile شما برای اثبات منظم نبودن این زیان راه دیگه ای سراغ دارید؟

ارسال: #۱۰

azk84 پاسخ داده:

(۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۹:۲۵ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(22 شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۲۳ ب.ظ)azk84 نوشته شده توسط:  البته zimenswall گفته بودند که نمی‌خوان از طریق لم تزریق و اینا حل بشه. فکر کنم روش شما حل مشکل ایشون نباشه. ولی دستتون درد نکنه :-)

ببخشید منظورتون چیه که نمیخان با لم تزریق حل بشه. Smile شما برای اثبات منظم نبودن این زیان راه دیگه ای سراغ دارید؟

منظورم این بود که مشخصاً توی پست اول اعلام کرده که نمی‌خواد از لم تزریق استفاده بشه، وگرنه حق کاملاً با شماست و راهتون هم درسته :-)

بله خوب، بالاخره لم تزریق یک ابزاره، ابزارهای دیگه‌ای هم هست. ولی با توجه به پست اول به نظرم خواسته شده یه جورایی به صورت شهودی اثبات بشه که نامنظمه، نه با استفاده از ابزارها. توی پست دوم هم حدوداً سعی شده به صورت شهودی گفته بشه :دی

ارسال: #۱۱

zimenswall پاسخ داده:

(۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۹:۲۵ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(22 شهریور ۱۳۹۲ ۰۵:۲۳ ب.ظ)azk84 نوشته شده توسط:  البته zimenswall گفته بودند که نمی‌خوان از طریق لم تزریق و اینا حل بشه. فکر کنم روش شما حل مشکل ایشون نباشه. ولی دستتون درد نکنه :-)

تشکر از jooybari
دلیل اینکه نمیخواستم از لم تزریق استفاده بشه چون حس میکنم لم تزریق یه چیز بدرد نخور سر جلسه کنکوره. مخصوصا حالا بیا و مقدار m رو پیدا کن چنده. هر چند لم تزریق رو خوب بلدم و مثال هم خوب ازش حل کردم ولی حس میکنم لم گیج کنندست.
و تازه به درد اثبات منظم بودن زبان هم نمیخوره.

ولی استدالال هایی که توی چند تا پست قبلی در مورد منظم بودن گفته شد مخصوصا توسط آقای azk84، واقعا بهتر از استفاده از لم تزریق و کشیدن dfa هست و آدم کمتر گیج میشه.

من و دوستانم که امسال قصد کنکور ارشد داریم همه با اینکه بارها و بارها لم تزریق خوندیم و یا سعی کردیم dfa کشیدنمون رو تمرین کنیم ولی بازهم توی تشخیص زبانها مشکل داشتیم تا اینکه توی این چندتا پست تحلیل های گفته شد که واقعا راحت، سریع و قابل فهم تر بود
و توی این چند روز هر چی تمرین حل کردم با تسلط کامل حل کردم. در صورتی که تا قبل از این با لم و عبارت منظم نوشتن و dfa تسلط نداشتم یا بهتر بگم مفهوم رو نگرفته بودم.

قصد من حل تست گونه اینجور سوالات بود نه حل تشریحی. من و دوستان به شخصه خیلی روی بحث عبارات منظم مسلط شدیم، امیدوارم دوستان دیگه هم مثل ما فیض ببرن.

ارسال: #۱۲

nazanin_sh پاسخ داده:

(۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۰:۵۱ ق.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  قصد من حل تست گونه اینجور سوالات بود نه حل تشریحی. من و دوستان به شخصه خیلی روی بحث عبارات منظم مسلط شدیم، امیدوارم دوستان دیگه هم مثل ما فیض ببرن.

به نظر من خیلی مفید بودن این سوالاتون و تحلیلای بچه ها .من که نسبت به قبل خیلی یاد گرفتم
اگه بازم از این سوالا داشتین بذارین مثلا در مورد مستقل از متنا و .... که با اونا هم آشنا بشیم . Blush
موفق باشید

ارسال: #۱۳

zimenswall پاسخ داده:

(۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۰۳ ق.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۲ ۱۰:۵۱ ق.ظ)zimenswall نوشته شده توسط:  قصد من حل تست گونه اینجور سوالات بود نه حل تشریحی. من و دوستان به شخصه خیلی روی بحث عبارات منظم مسلط شدیم، امیدوارم دوستان دیگه هم مثل ما فیض ببرن.

به نظر من خیلی مفید بودن این سوالاتون و تحلیلای بچه ها .من که نسبت به قبل خیلی یاد گرفتم
اگه بازم از این سوالا داشتین بذارین مثلا در مورد مستقل از متنا و .... که با اونا هم آشنا بشیم . Blush
موفق باشید

هر چند هنوز مستقل از متن رو نخوندم ولی با مواردی که از مستقل از متن تو ذهنم مونده به یقین از این تحلیلها میشه استفاده کرد.

۰
ارسال: #۱۴

nazanin_sh پاسخ داده:

سلام
فکر کنم با مقایسه دوتا سوال بشه جواب قانع کننده داد.
در سوال اول ما میتوانیم w=0 & v=0 قرار دهیم در نتیجه فقط رشته ی u>=10 میماند. هر رشته ای که با طول بیشتر از ۱۰ تولید شد دو حالت داشت : یا اینکه به شکل uwvwR بودند که در اینصورت عضو زبان بودند . یا اینکه از این شکل پیروی نمیکردند وفقط طول رشته بیشتر از ۱۰ بود که باز هم توسط زبان پذیرفته میشدند چون همانطور که ذکر شد با شرط v =0 & w =0 میتوان این رشته ها را تولید کرد .
اما در این زبان ما در هر صورت باید حد اقل wwR را انتهای رشته هایمان داشته باشیم و نمیتوانیم w =0 در نظر بگیریم . بنابراین برای پیاده سازی چنین رشته ای حتما به حافظه نیاز خواهیم داشت چون به هیچ شکلی نمیتوان از انتهای آن صرف نظر کرد . بنابراین این زبان نامنظم است .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه اسکن شده " سیستم های توزیع شده " دکتر پدرام arash691 ۸ ۱۴,۲۵۵ ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: negarrah
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۶۱ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۸۹۰ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۹۹ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  چرا اعتقادات مذهبی کمرنگ شده؟ m_sardaari ۱۶ ۱۴,۹۶۵ ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: saad
  چرا سایت آمازون موفق است؟ mefarhad ۱ ۲۳ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  چرا رأس تنها، عضو ماکسیمال هست؟ پشتکار ۱ ۲,۳۱۶ ۱۰ دى ۱۳۹۶ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  چرا ال جی موفق شد؟ zibaara ۰ ۸ ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: zibaara
  ایا ریاضیات گسسته همون ساختمان گسسته هستش؟ چرا سنجش اسمش رو تغییر داده؟ ynsdamobb ۲ ۲,۲۶۲ ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  چرا ایرانی متخصص عزاداری است؟ H-Arshad ۱ ۳۴ ۰۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: pishosan

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close