زمان کنونی: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۵۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

۲۵ درصد دوم نصیر_مدار سوئیچ

ارسال:

tabassomesayna پرسیده:

Question ۲۵ درصد دوم نصیر_مدار سوئیچ

سلام دوستان
خروجی شکل زیر چی میشه ؟(اصلا" این چه شکلیه و طرز کارش چیه ؟؟)
[تصویر:  226544_Photo0085.jpg]
اینم گزینه هاش:
[تصویر:  226544_Photo0084.jpg]
Fardad-A، در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۱۰:۱۲ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

عنوانش را لطفا" درست کنید و بنویسید چه مبحثی است چون همه سوالات این بخش مدار منطقی هستند

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

RE: سوال مدار منطقی _۲۵ درصد دوم نصیر

شکل داده شده سوییچ هست. که ورودی بالایی حکم ورودی Enable داره براش . اگر ۱ باشه سوییچ وصله و اونی که تو ورودیشه عبور میده و اگر ۰ باشه سوییچ قطعه. (اگر در ورودی EN علامت not داشته باشیم عکس این قضیه است.)
در مورد سوال :
دو سوییچ بالا هر دو ورودی فعال سازشون b هست و دو سوییچ پایین هر دو 'b . (اصطلاحا به دو تا سوییچ این شکلی کنار هم که یا با هم فعالند یا با هم غیر فعال T-gate گفته میشه)
اگر b=0 باشه ، سوییچ اول و دوم غیر فعال میشه و سوییچ چهارم و سوم فعال . بنابراین 'a در خروجی قرار میگیره.
اگر b=1 باشه ، t-gate بالا فعاله و a در خروجی قرار میگیره. بنابراین در واقع این مجموعه مانند xnor عمل میکنه و پاسخ میشه
گزینه سوم
[tex]\overline{ab} ab[/tex]

ارسال:

tabassomesayna پاسخ داده:

(۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۴:۱۰ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  شکل داده شده سوییچ هست. که ورودی بالایی حکم ورودی Enable داره براش . اگر ۱ باشه سوییچ وصله و اونی که تو ورودیشه عبور میده و اگر ۰ باشه سوییچ قطعه. (اگر در ورودی EN علامت not داشته باشیم عکس این قضیه است.)
در مورد سوال :
دو سوییچ بالا هر دو ورودی فعال سازشون b هست و دو سوییچ پایین هر دو 'b . (اصطلاحا به دو تا سوییچ این شکلی کنار هم که یا با هم فعالند یا با هم غیر فعال T-gate گفته میشه)
اگر b=0 باشه ، سوییچ اول و دوم غیر فعال میشه و سوییچ چهارم و سوم فعال . بنابراین 'a در خروجی قرار میگیره.
اگر b=1 باشه ، t-gate بالا فعاله و a در خروجی قرار میگیره. بنابراین در واقع این مجموعه مانند xnor عمل میکنه و پاسخ میشه
گزینه سوم

بسیار ممنون
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

pooyaa پاسخ داده:

(۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۴:۱۰ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  شکل داده شده سوییچ هست. که ورودی بالایی حکم ورودی Enable داره براش . اگر ۱ باشه سوییچ وصله و اونی که تو ورودیشه عبور میده و اگر ۰ باشه سوییچ قطعه. (اگر در ورودی EN علامت not داشته باشیم عکس این قضیه است.)
در مورد سوال :
گزینه سوم
ببخشید میشه بیشتر توضیح بدید؟
آخه من هرجور میام جملاتتون رو کنار هم قرار بدم و ازشون استفاده کنم به تناقض میرسم!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

[/quote]
ببخشید میشه بیشتر توضیح بدید؟
آخه من هرجور میام جملاتتون رو کنار هم قرار بدم و ازشون استفاده کنم به تناقض میرسم!
[/quote]

سوالتون رو دقیق بپرسید که بتونم توضیح بدم

ارسال:

pooyaa پاسخ داده:

(۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۴:۱۰ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  شکل داده شده سوییچ هست. که ورودی بالایی حکم ورودی Enable داره براش . اگر ۱ باشه سوییچ وصله و اونی که تو ورودیشه عبور میده و اگر ۰ باشه سوییچ قطعه.
ببخشید اگر اجازه بدید سوالاتم رو روی جملاتتون یکی یکی بپرسم ببینم کجا رو دارم اشتب میکنم

رویه جمله بالا منظورتون اینه که تویه عکس پایین:
شکل زیر یک سوییچ هست که:
اگر دایره قرمز رنگ ۱بشه ورودی به خروجی وصل میشه و اگر دایره قرمز رنگ ۰بشه قطع میشه
و دایره آبی رنگ رو هرچی بهش بدیم برای وصل و قطع شدن هیچ ربطی نداره

متوجه این جملتون به درستی شدم!؟

فایل‌(های) پیوست شده

۱
ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

تصویری که شما گذاشتید دو تا سوییچه که حالا در اینجا یک ورودی دارند. در واقع اومده دو تا سوییچ رو به هم متصل کرده ولی عملکرد این دو تا ربطی بهم نداره. برای هر کدوم ورودی en خودش رو چک میکنیم اگر فعال بود (active hight =1 و active low=0 ) اون چیزی که در ورودی هست روی خروجی میاد ، در مثل کلیدی که باز بوده و الان بسته شده و اجازه عبور ورودی رو میده و اگر غیر فعال بود مثل یک سیم قطع شده عمل میکنه.
در صورت سوال در واقع ۴ تا سوییچ داریم.
سوال دیگه ای هم بود بفرمایید.

کتاب پوران توضیح مختصری در مورد سوییچ داده. مطالعه کنید متوجه میشید.

۰
ارسال:

pooyaa پاسخ داده:

تویه پوران هرچی تحلیل میکنم درست هست
ولی اینجا نمیدونم چرا نمیشه!

ببینید درست تحلیل میکنم یا نه:
اگر b=0 باشه:سوییچهای شماره ۲و۳ قطع هستن و چیزی عبور نمیدن-اما سویچ های ۱و۴ وصل هستن.
که سوییچ ۱:'a رو عبور میده و سوییچ شماره ۴ a رو عبور میده.

اگر b=1 باشه:سوییچهای شماره ۴و۱ قطع هستن و چیزی عبور نمیدن-اما سویچ های ۲و۳ وصل هستن.
که سوییچ ۲:'a رو عبور میده و سوییچ شماره ۳: a رو عبور میده.

درست تحلیل کردم!؟

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

(۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۸:۵۱ ب.ظ)pooyaa نوشته شده توسط:  تویه پوران هرچی تحلیل میکنم درست هست

اگر b=0 باشه:سوییچهای شماره ۲و۳ قطع هستن و چیزی عبور نمیدن-اما سویچ های ۱و۴ وصل هستن.

اگر b=1 باشه:سوییچهای شماره ۴و۱ قطع هستن و چیزی عبور نمیدن-اما سویچ های ۲و۳ وصل هستن.

درست تحلیل کردم!؟

یک نکته ظریف رو توجه بفرمایید! اون هم اون دایره رو ورودی فعال ساز سوییچ ۱ و ۳ هست!! اون دایرهه یعنی این دو تا اکتیو low هستند. یعنی اگه ورودی en برابر ۰ بشه فعال میشن.
سوییچ ۱ : به ازای وقتی فعال میشه که en=0 باشه ، یعنی ۰='b و این یعنی b=1
سوییچ ۲ : به ازای وقتی فعال میشه که en=1 باشه ، این یعنی b=1
پس این دو تا باهم فعال میشن ، فرقی هم نمیکنه ورودی از کدوم عبور کنه ، مهم اینه بالاخره از این دو تا 'a خارج میشه. که دوباره not شده و میشه a
سوییچ ۳ : به ازای وقتی فعال میشه که en=0 باشه ، یعنی b=0
سوییچ ۴ : به ازای وقتی فعال میشه که en=1 باشه ، یعنی ۱='b و این یعنی b=0
پس این دو تا هم باهم فعال میشن مهم اینه بالاخره از این دو تا a خارج میشه. که دوباره not شده و میشه 'a

سعی کردم خیلی جزیی و شفاف توضیح بدم!

ارسال: #۱۰

pooyaa پاسخ داده:

(۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۰۱ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  
(30 آبان ۱۳۹۲ ۰۸:۵۱ ب.ظ)pooyaa نوشته شده توسط:  تویه پوران هرچی تحلیل میکنم درست هست

درست تحلیل کردم!؟

یک نکته ظریف رو توجه بفرمایید! اون هم اون دایره رو ورودی فعال ساز سوییچ ۱ و ۳ هست!! اون دایرهه یعنی این دو تا اکتیو low هستند. یعنی اگه ورودی en برابر ۰ بشه فعال میشن.
پس این دو تا باهم فعال میشن ، فرقی هم نمیکنه ورودی از کدوم عبور کنه ، مهم اینه بالاخره از این دو تا 'a خارج میشه. که دوباره not شده و میشه a
پس این دو تا هم باهم فعال میشن مهم اینه بالاخره از این دو تا a خارج میشه. که دوباره not شده و میشه 'a

آهان اصلا اون دایره ی کوچیک که روی سوییچهای ۱و۳ قرار داره رو ندیدم،آخه عکس کیفیت بالایی نداشت
هی میگفتم چرا اینجا تحلیلم اشتب میشه هاBig Grin
پس کلا درست تحلیل میکردم

وخیلی خیلی ممنون از شما که اینقدر با حوصله جواب دادید
مرسی.

ارسال: #۱۱

e.shrm پاسخ داده:

(۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷ ب.ظ)pooyaa نوشته شده توسط:  
(30 آبان ۱۳۹۲ ۰۹:۰۱ ب.ظ)e.sharmi نوشته شده توسط:  
(30 آبان ۱۳۹۲ ۰۸:۵۱ ب.ظ)pooyaa نوشته شده توسط:  تویه پوران هرچی تحلیل میکنم درست هست

درست تحلیل کردم!؟

آهان اصلا اون دایره ی کوچیک که روی سوییچهای ۱و۳ قرار داره رو ندیدم،آخه عکس کیفیت بالایی نداشت
هی میگفتم چرا اینجا تحلیلم اشتب میشه هاBig Grin
پس کلا درست تحلیل میکردم

وخیلی خیلی ممنون از شما که اینقدر با حوصله جواب دادید
مرسی.
خواهش میکنم Smile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چطور درصد زبانم رو به بالای ۹۰-۸۰ برسونم؟ s.gg ۸ ۲,۲۵۸ ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۹:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: s.gg
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۴۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  دانلود جزوات طرح ۹۰ درصد پارسه SarahArshad ۱۱ ۳۱,۰۴۶ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: paaaaah
  تجارت الکترونیک خواجه نصیر یامدیریت سیستمهای اطلاعاتی تربیت مدرس؟ lotuss ۰ ۱,۶۵۸ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۴:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: lotuss
  درخواست ارائه تکمیل ظرفیت دکتری نیمسال دوم دانشگاه ازاد alireza6660 ۱ ۳,۹۵۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Smile فروش کتابهای دست دوم و ارزان آمادگی ارشد انفورماتیک پزشکی qizilbash ۱ ۴,۳۱۰ ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: zeilabi69
  رسم مدار انکدر ۴ به ۲ moslemrahmati ۰ ۱,۷۰۷ ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۸۴۱ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  خرید کتابهای دست دوم پوران پژوهش همه دروس ارشد فناوری اطلاعات sherwod7 ۳ ۵,۲۵۲ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roxana.r
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۴۴۸ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close