زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۱۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از نرمالسازی _تست نصیر

ارسال:

tabassomesayna پرسیده:

سوال از نرمالسازی _تست نصیر

سلام دوستان
سوال اینه:
اگر برای رابطه ی R(A,B,C,D,E,F) وابستگی های تابعی زیر موجود باشد,آنگاه این رابطه در ۳NF معادل کدام گزینه هست؟
کد php:
FD={C->E,A->C,A->E,F->D,AB->F,BE->F
من اینجوری بدست میارم:
R1(A,E,C)
R2(A,B,D,F)
بعد R1 تجزیه میشه به : (C,E) و (C,A)
و R2 تجزیه میشه به : (F,D) و (A,B,F)
پس در کل میشه : (C,E) و (C,A) (F,D) و (A,B,F)
ولی نصیر اینجوری جواب داده (البته جواب من هم در گزینه ها نیست!!)
[تصویر:  233536_payegah.jpg]
سوالم اینه چجوری جواب این شده ؟؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

zeinab پاسخ داده:

RE: سوال از نرمالسازی _تست نصیر

[tex]F_{opt}=\left \{ C\rightarrow E , A\rightarrow C , A\rightarrow E , F\rightarrow D,AB\rightarrow F,AB\rightarrow C,AB\rightarrow D,AB\rightarrow E,BE\rightarrow F , BE\rightarrow D \right \}[/tex]

این مجموعه بهینه است . AB کلید هست . اگر با توجه به این مجموعه نتونستی جداول رو بدست بیاری بگو تا جواب کامل رو بذارم.
R2 رو اشتباه بدست آوردی .
درواقع جدول اولی به سه جدول شکسته میشه .
(A , B , E)
(B , D , E , F)
(A , E ,C)

ارسال:

tabassomesayna پاسخ داده:

(۱۶ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴ ق.ظ)zeinab نوشته شده توسط:  [tex]F_{opt}=\left \{ C\rightarrow E , A\rightarrow C , A\rightarrow E , F\rightarrow D,AB\rightarrow F,AB\rightarrow C,AB\rightarrow D,AB\rightarrow E,BE\rightarrow F , BE\rightarrow D \right \}[/tex]

این مجموعه بهینه است . AB کلید هست . اگر با توجه به این مجموعه نتونستی جداول رو بدست بیاری بگو تا جواب کامل رو بذارم.
R2 رو اشتباه بدست آوردی .
درواقع جدول اولی به سه جدول شکسته میشه .
(A , B , E)
(B , D , E , F)
(A , E ,C)

سلام
ممنون از اینکه وقت گذاشتید
من نمیدونم چجوری باید مجموعه بهینه رو بدست آورد,در کتاب مقمسی دنبالش گشتم خوب توضیح نداده سه تا قانون گفته برای تولید مجموعه بهنیه ولی متوجه ش نشدم
و دیگه اینکه از روی مجموعه بهینه هم نتونستم نرمال کنم !! Big Grin
چیزی که من یاد گرفتم اینه که برای نرمال سازی سطح دو نباید هیچ غیر کلیدی به جزئی از کلید اصلی وابستگی تابعی داشته باشه که در اینجا C , E که غیر کلید هستند به A که جزئی از کلید اصلی هست وابسته تابعی هستند که باید تجزیه بشن منم تجزیه اولم رو طبق اون انجام دادم ولی انگاری اشتباههHuh
اگه لطف کنید روشنم کنید یه دنیا ممنونتون میشم.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۱
ارسال:

zeinab پاسخ داده:

عزیز من جواب رو نوشتم . امیدوارم متوجه بشی!!

ارسال:

tabassomesayna پاسخ داده:

(۱۶ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴ ب.ظ)zeinab نوشته شده توسط:  عزیز من جواب رو نوشتم . امیدوارم متوجه بشی!!

خیلی ممنونم دوست عزیز از اینکه وقت گذاشتید
من میخواستم اگه میشه یه توضیح کوچیک بدید چرا اینجوری تجزیه کردید؟!!
من روش تجریه ام فرق داره میخوام اشکالمو متوجه بشم
میخوام بدونم چرا در اول کار به سه تا رابطه تجزیه شد؟؟Undecided
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۱
ارسال:

javad94 پاسخ داده:

با سلام و وقت بخیر

من فقط روش پیدا کردن مجموعه کاهش ناپذیر بهینه رو میگم که به صورت زیر است:
۱ – در سمت راست وابستگی های تابعی فقط باید یک صفت داشته باشیم. – ۲ – سمت چپ وابستگی ها فاقد خصیصه زاید باشد( کاهش ناپذیر باشد) یا خصیصه های سمت چپ مستقل از هم باشند و قابل استناج از یکدیگر نباشند. مثلا" A--->C عضو مجموعه است و یه عضو دیگه مثل AC--->D وجود داره اینجا خصیصه C در سمت چپ این وابستگی زاید است و باید حذف شود.۳– هیچ یک از اعضای مجموعه قابل استناج از سایر اعضا نباشه . مثلا" B--->Cو A--->Bداشته باشیم مشخص است که می تونیم طبق قاعده انتقالی A--->C رو نتیجه بگیریم و بنابراین اگه تو مجموعه A--->C داشته باشیم این A--->C است که حذف می شود چون قابل استناج از سایر اعضا است و این مورد قانون سوم رو نقض می کنه و باید حذف بشه.۴ – عضو تکراری اگه تو این مجموعه داشته باشیم باید یکیش رو حذف کنیم و حالت یکتایی عضوها رو برقرار سازیم. مثلا" اگه دو تا A--->B داشته باشیم میشه یه دونه A--->B یکیش حذف شد.

خوب در مورد تجزیه باید بگم که اگه به دو تا رابطه تجزیه می شد نمی شد که هم اون شرایط ۲nf و۳nf رو برقرار کرد و هم اینکه اون وابستگی های مجموعه بهینه رو هم نمی تونستیم بدست بیاریم بعضی اوقات مجبور هستیم که به سه تا رابطه تجزیه کنیم درغیراینصورت گمشدگی در اطلاعات رو خواهیم داشت. خوب همون عکس هایی که کاربر zeinab گذاشتن رو در ادامه بررسی کنید دیگه ایشون زحمت کشیدن و گذاشتن همونا رو برین به نتیجه می رسین.
در نرمال فرم دوم باید شرایط زیر صدق کنه :
۱ – در نرمال فرم اول باشیم. – ۲ – عدم وابستگی بخشی رو داشته باشیم.
در نرمال فرم سوم باید شرایط زیر صدق کنه :
۱ – در نرمال فرم دوم باشیم. – ۲ – عدم وابستگی انتقالی رو داشته باشیم. ( یعنی نباید یه وابستگی غیرکلیدی به غیرکلیدی رو داشته باشیم به این حالت میگن عدم وابستگی انتقالی.)

امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تجارت الکترونیک خواجه نصیر یامدیریت سیستمهای اطلاعاتی تربیت مدرس؟ lotuss ۰ ۱,۶۴۹ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۰۴:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: lotuss
  قبول شدگان مجازی ارشد خواجه نصیر z.hosseinkhani ۵ ۵,۹۴۰ ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: ۷۲۵
  ۱۷۴ آی تی - روزانه خواجه نصیر گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی imisutit ۴ ۴,۲۲۶ ۰۹ شهریور ۱۳۹۷ ۰۵:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: saeedzare74
  مقایسه هوش مدرس.خواجه نصیر و صنعتی اصفهان A.I ۲ ۳,۲۲۴ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  اولویت بندی دانشگاه ها در نرم افزار بین علم و صنعت، بهشتی ، نصیر و شهرستانها Sepideh96 ۷ ۶,۵۲۷ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: saeed_vahidi
  مدار منطقی دکتر اجلالی نصیر reza.ilka ۳ ۵,۳۳۳ ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: BehnamBiBo
  سوال و ابهام در مورد تست گسسته ۹۵ آیتی Mehdi.Sarf ۳ ۳,۱۱۰ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  مقایسه دانشگاه نصیر و دانشگاه شیراز در هوش مصنوعی iman30v ۱۷ ۱۶,۲۷۶ ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: fatima95
  خواجه نصیر؟ الزهرا؟ خوارزمی؟ مالک اشتر؟ گرایش هوش fatima95 ۴ ۴,۱۸۹ ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: fatima95
  شبکه خواجه نصیر و علم و صنعت Rehe1994 ۲ ۲,۰۱۹ ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: alilash

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close