زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۳۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

آیا سخت افزار RISC کمتر از CISC است؟

ارسال:

masoud67 پرسیده:

آیا سخت افزار RISC کمتر از CISC است؟

آیا سخت افزار معماری RISC کمتر از معماری CISC است یا بستگی به نوع پیاده سازی داره ؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

izadan11 پاسخ داده:

RE: آیا سخت افزار RISC کمتر از CISC است؟

سرعت سخت افزار رو با یه سری کد مبنا اندازه می گیرن و ربطی به ریسک یا سیسک بودن نداره
در ریسک cpi پایین هست یعنی متوسط تعداد کلاک برای یک دستور پایین هست
ولی نکته ی اساسی اینه که یک کد خاص به چند دستور تبدیل میشه در ریسک چون دستورات ساده پس تعداد دستورات زیاد ولی در سیسک تعداد دستورات کم که این خاصیت cpi پایین رو بی ارزش می کنه
در مورد پیچیدگی ریسک به ساده ترین شکل ممکن طراحی شده ولی سیسک به شدت سخت افزار رو پیچیده کرده

۱
ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

معماری RISK هزینه سخت افزاری کمتر و هزینه نرم افزاری بیشتر در مقایسه با CISC داره ...عکس هم هستند

۱
ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

آمار سوالات مبهم تون داره میره بالاSmile
اگه منظور واحد کنترل باشه که واحد کنترل RISC چون سخت افزاریه خب بیشتره ولی اگه منظور معماری کامپیوتر باشه خب CISC بیشتره چون ما در CISC بیشتر محاسبات رو با سخت افزار پیاده سازی کردیم مثلا ضرب رو پیاده سازی کردیم و مدهای آدر دهی بیشتری داریم ولی در RISC فقط مثلا جمع رو گذاشتیم و بقیه محاسات رو با کدنویسی انجام میدیم بنظرمن بیشتر هم منظور مورد دوم هست. کتاب راهیان اینجوری نوشته:
RICS : انتقال پیچیدگی از سخت افزار به نرم افزار
CISC : انتقال پیچیدگی از نرم افزار به سخت افزار( واسه هر محاسباتی مدار سخت افزاری گذاشته)

۱
ارسال:

hosshah پاسخ داده:

سلام من کاری به موسسات و کنکور ندارم. نظر خودمو میگم و بهش عقیده هم دارما
معماری RISC چون فقط دستورات پایه رو پیاده سازی میکنه شاید واحد کنترلش ۱/۱۰ اون IC باشه و از بقیه IC برای سرعت بخشیدن مثل گذاشتن کش یا پایپلاین استفاده میکنه. پس پیچیدگی سخت افزارش پایینه اما در مورد حجم فقط میشه گفت حجم واحد کنترلش کمتره وگرنه حجم ICش تقریبا با حجم IC معماری CISC برابره

در مورد اون دو ابهام پایین:
هر دو معماری CISC و RISC ادعا میکنن که سرعتشون بیشتره.
RISC میگه چون من حجم سخت افزارم کمه و کارهای اصلی رو تو یه کلاک انجام میدم و حجم زیادی از IC شامل کش و پایپلاینه سرعت من بیشتره
CISC میگه به دلیل اینکه من سخت افزار خیلی از کارهای پیچیده رو دارم و به عبارتی اون ها رو مستقیم انجام میدم سرعتم بیشتره در حالی که اسمبلر معماری RISC باید دستورات پیچیده رو به دستورات پایه خرد کنه و خب مسلما تعداد زیاد تری دستور برای اجرا دارد
به خاطر همین صرف اینکه یه معماری RISC یا CISC باشه نمیشه در مورد سرعتش نظر داد
اما در مورد ابهام آخره آخر این رو مد نظر داشته باش که دستورات RISC دستورات پایه هستند و به عبارتی هر دستوری که به این پردازنده ها داده میشه دستورات پایه ست و معمولا در یک یا شاید حداکثر ۲ کلاک هر دستور انجام بشه اما تو معماری CISC چون دستورات پیچیده ای وجود دارن ممکنه حتی یه دستور تا ۸ یا ۹ یا بیشتر کلاک لازم داشته باشه پس با توجه به دستوراتی که هر پردازنده اجرا میکنه، معماری RISC مقدار CPIش کمتره
و در پایان مطمئن باش CISC معماریش پیچیده تره

ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۵ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  سلام من کاری به موسسات و کنکور ندارم. نظر خودمو میگم و بهش عقیده هم دارما
معماری RISC چون فقط دستورات پایه رو پیاده سازی میکنه شاید واحد کنترلش ۱/۱۰ اون IC باشه و از بقیه IC برای سرعت بخشیدن مثل گذاشتن کش یا پایپلاین استفاده میکنه. پس پیچیدگی سخت افزارش پایینه اما در مورد حجم فقط میشه گفت حجم واحد کنترلش کمتره وگرنه حجم ICش تقریبا با حجم IC معماری CISC برابره

در مورد اون دو ابهام پایین:
هر دو معماری CISC و RISC ادعا میکنن که سرعتشون بیشتره.
RISC میگه چون من حجم سخت افزارم کمه و کارهای اصلی رو تو یه کلاک انجام میدم و حجم زیادی از IC شامل کش و پایپلاینه سرعت من بیشتره
CISC میگه به دلیل اینکه من سخت افزار خیلی از کارهای پیچیده رو دارم و به عبارتی اون ها رو مستقیم انجام میدم سرعتم بیشتره در حالی که اسمبلر معماری RISC باید دستورات پیچیده رو به دستورات پایه خرد کنه و خب مسلما تعداد زیاد تری دستور برای اجرا دارد
به خاطر همین صرف اینکه یه معماری RISC یا CISC باشه نمیشه در مورد سرعتش نظر داد
اما در مورد ابهام آخره آخر این رو مد نظر داشته باش که دستورات RISC دستورات پایه هستند و به عبارتی هر دستوری که به این پردازنده ها داده میشه دستورات پایه ست و معمولا در یک یا شاید حداکثر ۲ کلاک هر دستور انجام بشه اما تو معماری CISC چون دستورات پیچیده ای وجود دارن ممکنه حتی یه دستور تا ۸ یا ۹ یا بیشتر کلاک لازم داشته باشه پس با توجه به دستوراتی که هر پردازنده اجرا میکنه، معماری RISC مقدار CPIش کمتره
و در پایان مطمئن باش CISC معماریش پیچیده تره

نظز منم به نظر شما خیلی نزدیکتره Big Grin
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۸ ب.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  نظز منم به نظر شما خیلی نزدیکتره Big Grin

ممنونم Supreme Big Grin

۱
ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

من این دوجمله شما رو اینجوری برداشت میکنم
۱/ پیچیدگی سخت افزار RISC بیشتر از CISC میباشد
۲ . حجم سخت افزار RISC بسیار کمتر از CISC میباشد
مورد اول داره راجع به ریز معماری حرف میزنه ولی مورد دوم داره راجع به معماری کامپیوتر ها حرف میزنه
اون سوال ۸۴ ای تی هم حرف از ریسک وسیسک نزده مقایسه ریز برنامه نویسی با سیم بندی بوده که خب مشخصه پیچیدگی سخت افزاری سیم بندی بیشتره

۰
ارسال:

*afsoon* پاسخ داده:

دقیقا خاطرم نیست ولی تو یکی از سوالات کنکور ذکر شده بود که پیچیدگی سخت افزار RISC زیادتر از CISC هستش
بازم خواستین بگین تا سوالو براتون بذارمSmile

ارسال: #۱۰

masoud67 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۴۰ ق.ظ)*afsoon* نوشته شده توسط:  دقیقا خاطرم نیست ولی تو یکی از سوالات کنکور ذکر شده بود که پیچیدگی سخت افزار RISC زیادتر از CISC هستش
بازم خواستین بگین تا سوالو براتون بذارمSmile
ممنون. من یادمه یه چیزی بین این دوتا به طراحی پردازنده و اینجور چیزا بستگی داشت ولی یادم نیست چی بود.

۰
ارسال: #۱۱

Riemann پاسخ داده:

به نظر من کمتره، چون همه چیز طولش ثابت هست و ما تمام دستور ها رو میتونیم همشونو عین هم دیکد کنیم فقط سیگنالایی که تولید میشه متفاوته. ولی cisc دیتاپث ازش تا حالا ندیدم.

۰
ارسال: #۱۲

*afsoon* پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۶ ق.ظ)Riemann نوشته شده توسط:  به نظر من کمتره، چون همه چیز طولش ثابت هست و ما تمام دستور ها رو میتونیم همشونو عین هم دیکد کنیم فقط سیگنالایی که تولید میشه متفاوته. ولی cisc دیتاپث ازش تا حالا ندیدم.

اهان یافتم سوال ۱۲۷ کنکور ای تی سال ۸۴
شمام ببینین شاید من اشتباه میکنم Smile

۰
ارسال: #۱۳

masoud67 پاسخ داده:

تشکر از همه
با دیدن چند تا تست بیش از پیش ابهام گرفتم
یکی که خوب بلده ما رو کمک کنه

پارسه و تست های کنکور آی تی و کامپیوتر
۱ . پیچیدگی سخت افزار RISC بیشتر از CISC میباشد

ابهام: وقتی RISC دستورات با طول ثابت داره و دیکد راحت تر ، پیچیدگی سخت افزارش بیشتره ؟

مدرسان و آزمونهایش
۱ . سرعت پردازنده های RISC و CISC بستگی به پارامترهای گوناگونی دارد و استفاده از معماری خاص دلیل بر سرعت بیشتر آن پردازنده نیست
۲ . اجرای دستورالعملهای RISC در واحد زمان، بیشتر از دستورالعملهای CISC میباشد
۳ . حجم سخت افزار RISC و CISC کاملا وابسته به نوع پردازنده میباشد و نوع معماری RICS یا CISC دلیل بر حجم بالای سخت افزار آن مدل نیست

ابهام : اگر سرعت پردازنده ربطی به معماری نداره، پس چرا دستورالعملهای RISC در واحد زمان بیشتر از CISC اجرا میشن؟
ابهام: اگر حجم سخت افزار ربطی به معماری نداره ، پس پارسه چی میگی این وسط ؟

و یه نکته کنکوری
CPI برای معماری RISC کمتر از CISC هست
حالا ابهام اونا با این جمله هم مد نظر میشه

ارسال: #۱۴

fulgent پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۸ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  تشکر از همه
با دیدن چند تا تست بیش از پیش ابهام گرفتم
یکی که خوب بلده ما رو کمک کنه

پارسه و تست های کنکور آی تی و کامپیوتر

ابهام: وقتی RISC دستورات با طول ثابت داره و دیکد راحت تر ، پیچیدگی سخت افزارش بیشتره ؟

مدرسان و آزمونهایش
۱ . سرعت پردازنده های RISC و CISC بستگی به پارامترهای گوناگونی دارد و استفاده از معماری خاص دلیل بر سرعت بیشتر آن پردازنده نیست
۲ . اجرای دستورالعملهای RISC در واحد زمان، بیشتر از دستورالعملهای CISC میباشد
۳ . حجم سخت افزار RISC و CISC کاملا وابسته به نوع پردازنده میباشد و نوع معماری RICS یا CISC دلیل بر حجم بالای سخت افزار آن مدل نیست

ابهام : اگر سرعت پردازنده ربطی به معماری نداره، پس چرا دستورالعملهای RISC در واحد زمان بیشتر از CISC اجرا میشن؟
ابهام: اگر حجم سخت افزار ربطی به معماری نداره ، پس پارسه چی میگی این وسط ؟

و یه نکته کنکوری
CPI برای معماری RISC کمتر از CISC هست
حالا ابهام اونا با این جمله هم مد نظر میشه
من اصلا با اون جمله که حجم سخت افزار ریسک کمتره مخالفم...مگه نمیگیم در ریسک از رجیسترهای بیشتری استفاده می کنیم؟ پس چطور حجم سخت افزارش کمتر میشه؟

ارسال: #۱۵

mhd3 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۸ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  پارسه و تست های کنکور آی تی و کامپیوتر

--راهیان ارشد ص ۱۹۶ نوشته:
اما از سوی دیگر سخت افزار لازم برای پیاده سازی پردازنده CISC بسیار پیچیده تر خواهد شد.
--ص ۱۹۷ نوشته:
در RISC تعداد ثبات و اختصاص ترانزیستور به چندین بانک از ثبات بیشتر است.
--باز تو تستا یه تست بود که کدام گزینه غلط است، راهیان اینو انتخاب کرده بود:
حجم سخت افزار دیسک(تعداد ترانزیستور) در RISC خیلی بیشتر از CISC است!!!

حالا تکلیف چیه؟؟ کدوم درسته؟؟

ارسال: #۱۶

sonia11 پاسخ داده:

سخت افزار معماری RISC بیشتر از CISC هستش. سرعت اجرای RISC بیشتره به این دلیل که سخت افزار بیشتری داره و در نتیجه یک دستور عملوند هاش رو می تونه در یک کلاک محاسبه کنه چون فضای بانک ثبات بزرگتر و در نتیجه ثبات های بیشتری داره. در سیسک حافظه کنترل به روش ریز برنامه است به ایت دلیل سرعت کمتره اما ریسک طول برنامه بزرگتری دارد.و فکر میکنم در ریسک واحد کنترل سیم بندی شده است به همین دلیل سریع تره.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سلام آیا اینجا کسی رشتش کامپیوتر هست؟ parisa1140 ۲ ۳,۹۵۴ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  آیا تبلیغات در اینستاگرام براتون کارآمد بوده؟ کیمیا شیرازی ۰ ۱,۹۱۸ ۰۴ آذر ۱۳۹۸ ۰۵:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: کیمیا شیرازی
  استالینگز یا سیلبر؟برای گرایش نرم افزار؟ ریحان ۱۲ ۸,۲۲۳ ۰۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  آیا عدم ثبت نام در دانشگاه های مجازی در صورت قبول شدن جریمه دارد؟ sheikhoo ۱ ۲,۷۲۱ ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  ارتباط دائم بین سیستم استنتاج فازی و یک نرم افزار دیگر fa_karoon ۱ ۲,۳۵۲ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
Wink آیا امکان جایگزین شدن داوطلب باتغییرمشخصات برای آزمون ارشد۹۸وجود دارد؟ p.daliri ۰ ۲,۸۲۷ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: p.daliri
  معرفی کتاب "راز طراحی سایت بدون کدنویسی در کمتر از ۷ روز" ap2co ۰ ۲,۲۴۳ ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: ap2co
  آیا امکان ارسال مجدد ایمیل مربوط به پذیرش مقاله در یک ژورنال isi وجود دارد؟ Autumngirl ۴ ۳,۸۵۹ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Autumngirl
Question آیا مهاجرت کنیم؟ deuxshiri ۴ ۱۴۷ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۲:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mrsz.mrsz.mrsz
  منابع استخدامی وزارت نیرو-کارشناس نرم افزار negarin_ ۲۵ ۱۴,۵۹۳ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: negarin_

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close