زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۱۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوالات مدار منطقی - کامپیوتر ۹۳

ارسال: #۶۱
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۵:۵۲ ب.ظ
RE: بررسی سوالات مدار منطقی - کامپیوتر ۹۳
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  سوال ۵۸ اولین سوال
من سر جلسه ۱۹۲۰ حساب کردم اما امروز که دارم دقت میکنم انگار اشتباه کردم!! CLR سنکرون هست بعد از ۱۳ کلاک ما به CLR برابر یک هست میرسیم
یعنی میخوام خودمو خفه کنم از دست سنجش Sad

سوال دومی هم بد قلق بود اولش بدست نیومد ولی خب بعد از چندتا حساب کتاب گفتم ۰ >1>2>3>4>5>0 میشه

سوال چهارمی سر جلسه به خودم و سنجش همه شک کردم ولی اخرش abc زدم Sad
درباره سوال فرکانس !توی سوال گفته CLR فلیپ فلاپ هارو به طور مستقل از کلاک صفر می کنه پس یعنی آسنکرونه

درمورد خفه کردن، منم همینطور

درباره سوال دنباله ها اگه خروجیو برعکس می گرفتیم یعنی Q0Q1Q2 جواب تو گزینه ها بود من دفترچه ام d بود خوب یادم نمیاد ولی فک کنم ۳ رو زدم
سوال چهارم هم یه نکته داره که هنوز کشفش نکردم ولی احتمالا به pull up بودنش مربوطه یعنی همون شبکه بالا بر که ماها(سخت افزاریا) توی درس VLSI خوندیم فکر می کنم جواب A!+B!+C بشه ...

سوال آخر منطقی از روی شکل اگه نگاه کنیم فلیپ فلاپ A ورودیش همون d هست
فلیپ فلاپ B ورودیش X+Da+Db هست
و [tex]z=*A\oplus *B\oplus X[/tex]
A* , B* حالت بعدی فلیپ فلاپ ها هستن
اگه جدول بکشیم به ازای x=0 ,خروجی کلا ۰ و به ازای x=1 ،خروجی کلا ۱ میشه چون توی حاصل (z(x=1 تعداد فرد ۱ داریم
پس احتمالا میشه شکل ۳ همونی که خروجی شکل ورودیه که خودم اشتباه زدم انقد سر جلسه اعصابم خورد شد که این تستو از دست دادم.Sad
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۶۲
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۹:۱۱ ب.ظ
بچه ها سوال آخر مدار جوابش میشه کدوم؟(همون که کلاک خروجی Z رو میخاست.ممنون میشم اگه جواب بدین.

در مسیر موفقیت گام هایت را محکم بردارSmile
ارسال: #۶۳
۲۷ بهمن ۱۳۹۲, ۰۱:۲۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۵۳ ق.ظ، توسط Behnam‌.)
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۰۴ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  
(26 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۷ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  
(25 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۱ ب.ظ)izadan11 نوشته شده توسط:  از صفر تا ۱۳ می شمرد پس باید تقسیم بر ۱۴ بشه نه ۱۳ که میشه حوالی ۱۵۰۰ که میشه برداشت کرد که منظور طراح همون ۱۳۲۰ هست
طراح خودش منظورش رو به شما گفت؟ ۱۳۲۰ یعنی اینکه بعد از ۱۶ پالس مدار ریست میشه! یعنی هر ۱۶ تا حالت رو میشماره. اتفاقاً هر گزینه‌ای میتونه باشه به جز این.

من باتوجه به اون چیزی که تو ذهنمه گفتم
اگر طراح گزینه ای جز این رو بگه باید سوال حذف شه چون رسیدن به فرکانسی بالاتر از ۱۵۰۸ برای این سوال نشان از ناشی بودن طراح داره
چرا هر گزینه ای می تونه باشه جز این؟ میشه یه دلیل بیارین؟

ببینید مدار بالا همانطور که توضیح دادم یه شماره‌ی معمولی یعنی up counter هست. پس در حالت عملکرد نرمال خودش هر ۱۶ پالس ریست میشه و فرکانسش میشه ۲۱۱۲۰/۱۶ برابر با ۱۳۲۰/
پس الان که یه ریست کننده هم داره و ریست میکنه (حتی اگه بیت‌های ورودی اون فلیپ فلاپ ریست کننده رو اشتباه نوشته باشه و مثلاً به جای Q3Q2Q0 منظورش Q3Q1Q0 بوده باشه، به هر حال ریست میکنه) پس نمیتونه این ۱۶ تا رو به سر انجام برسونه و قبلش ریست میشه مثلاً توو ۱۴ پالس یا ۱۳ و ...، در نتیجه فرکانسش باید به جای تقسیم بر ۱۶ به یه عدد کمتر تقسیم بشه و پس از ۱۳۲۰ بیشتر خواهد بود. یعنی یا ۱۷۶۰ خواهد بود که در این صورت ترتیب بیت‌های D به صورت Q3Q1Q0 (یازده) بوده در اصل، یا ۱۹۲۰ که در این صورت به ۱۱ تقسیم شده و شمارنده باید تا ۱۰ پیش میرفته و در این صورت بیت‌های D باید به صورت Q3Q1 میشد که با توجه به ۳ ورودی بودن گیت AND بعیده این باشه.
اینکه شما میگید باید از ۱۵۰۸ کمتر باشه باید طراح اینطوری میپرسید که این مدار ماکزیمم با کدام یک از فرکانس‌های زیر میتونه کار کنه که اون موقع میشد ۱۳۲۰ ولی با توجه به اینکه همه‌ی گزینه‌ها مقسوم علیه ۲۱۱۲۰ هستند و اینکه دقیقاً پرسیده فرکانس خروجی چقدره به احتمال زیاد توو ورودی AND اشتباه صورت گرفته.

(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۱ ب.ظ)kaka22 نوشته شده توسط:  بچه ها سوال آخر مدار جوابش میشه کدوم؟(همون که کلاک خروجی Z رو میخاست.ممنون میشم اگه جواب بدین.

اول اینو بگم که سیگنال x مستقیم به xor خروجی وصل هست پس هر وقت تغییر کنه خروجی هم باید تغییر کنه (منظورم غیر از لبه‌های کلاک هست چون در لبه‌های کلاک اگه x تغییر کنه ممکنه خروجی فلیپ فلاپ هم با کلاک تغییر کنه و ۲ تغییر در ورودی xor داشته باشیم که باعث میشه خروجی عوض نشه).
اولین باری که x تغییر کرده گزینه ۲ تغییر نکرده پس جواب نیست. وقتی x پایین اومده هم گزینه‌ی ۴ تغییر نکرده پس این هم جواب نیست (لبه‌ی کلاک نیست). از بین گزینه‌ی ۱ و ۲، وقتی x برابر با ۱ هست و کلاک میخواد بزنه، ورودی فلیپ فلاپ A که از B اومده ۰ هست، ورودی B که از or اومده ۱ هست، پس وقتی کلاک زد خروجی A میشه ۰، خروجی B میشه ۱ و خود x هم که ۱ هست. پس xor خروجیش میشه ۰ و گزینه‌ی ۱ اینطوری هست.
 سپاس‌گزاری شده توسط: kaka22 , moeinbk , Pure Liveliness
ارسال: #۶۴
۲۷ بهمن ۱۳۹۲, ۰۲:۰۱ ق.ظ
RE: بررسی سوالات مدار منطقی - کامپیوتر ۹۳
(۲۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۲۰ ب.ظ)nika نوشته شده توسط:  
(25 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۷ ب.ظ)mr_asadi نوشته شده توسط:  
(25 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۳ ب.ظ)nika نوشته شده توسط:  
(25 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۲ ب.ظ)tabassomesayna نوشته شده توسط:  سوالی که بافر داشت چی میشد ؟!
من زدم abc

نه اون Pull-up بود میشد a+b+!c

میشه بیشتر توضیح بدین؟

اون طرف ۵ ولت بود پس w زمانی ۱ میشد که بافر high ampedance باشه

ای داد بیداد
منم همیجوری فکر می کرد ولی جرات نکردم بزنم !

ارسال: #۶۵
۲۷ بهمن ۱۳۹۲, ۰۲:۲۰ ق.ظ
من سه تا رو جواب دادم

سوال دومی به نظرم اشتباه بود ولی من گزینه ۳ رو زدم که میشد ۰ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰

سوال چهارمی همf= َBَE + AَBC + BَDE + BCَDE بود که می شد گزینه ۲

سوال آخری رو هم یه گاف خفن دادم در حد مستراح !!!!
با این استدلال که خروجی در ورودی ها دخالت نداره گزینه ۲ رو زدم [تصویر:  253442_4chsmu1.gif]
خودم خندم می گیره !!!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۴۰۳ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۴۱ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۲,۰۰۲ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۲,۰۳۴ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  تشریح تست همروندی - بررسی یکی از سوالات سال ۸۲ abji22 ۵ ۴,۷۲۹ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1
  بررسی سوالات دکتری isoa ۲ ۲,۶۸۴ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: RoghayehAlipanahi
  رسم مدار انکدر ۴ به ۲ moslemrahmati ۰ ۱,۶۹۷ ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۸۲۱ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۴۲۶ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  مدار منطقی دکتر اجلالی بهتره یا موریس مانو _student_98 ۹ ۸,۵۷۵ ۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۳:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close