زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۱۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

صحت الگوریتم های خوشه بندی

ارسال:

AmiriManesh پرسیده:

با سلام
دوستانی که داده کاوی خوندن، من یک سوال داشتم:
صحت الگوریتم های خوشه بندی متفاوت چطور سنجیده میشه؟ برای مثال در صورتی که من یک دیتاست داشته باشم و یک الگوریتم خوشه بندی رو روی اون اعمال کنم، از کجا میتونم متوجه بشم که چقدر خوشه بندی که این الگوریتم انجام داده، درست بوده؟ در واقع درصد صحت اون چقدر بوده؟ (البته این رو هم میدونم که این بررسی میزان صحت، در الگوریتم نظارت شده، براحتی میتونه انجام بگیره؛ با تقسیم داده ها به دو گروه داده های آموزشی و داده های آزمایشی و سپس با استفاده از داده های آزمایشی میزان صحت بررسی میشه.)

منتظر اطلاعات دوستان هستم.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

alirezad پاسخ داده:

RE: صحت الگوریتم های خوشه بندی

(۱۸ خرداد ۱۳۹۳ ۰۱:۲۸ ب.ظ)AmiriManesh نوشته شده توسط:  با سلام
دوستانی که داده کاوی خوندن، من یک سوال داشتم:
صحت الگوریتم های خوشه بندی متفاوت چطور سنجیده میشه؟ برای مثال در صورتی که من یک دیتاست داشته باشم و یک الگوریتم خوشه بندی رو روی اون اعمال کنم، از کجا میتونم متوجه بشم که چقدر خوشه بندی که این الگوریتم انجام داده، درست بوده؟ در واقع درصد صحت اون چقدر بوده؟ (البته این رو هم میدونم که این بررسی میزان صحت، در الگوریتم نظارت شده، براحتی میتونه انجام بگیره؛ با تقسیم داده ها به دو گروه داده های آموزشی و داده های آزمایشی و سپس با استفاده از داده های آزمایشی میزان صحت بررسی میشه.)

منتظر اطلاعات دوستان هستم.

کیفیت یک الگوریتم خوشه بندی بر اساس موارد زیر بررسی میشه:
۱/ قوی بودن رابطه ی شباهت
۲/ پیاده سازی
۳/ توانایی الگوریتم در پیدا کردن الگو های مخفی خفن Wink

معیار های زیر هم هست:
Scalability
Ability to deal with different types of attributes
Ability to handle dynamic data
Discovery of clusters with arbitrary shape
Minimal requirements for domain knowledge to determine input parameters
Able to deal with noise and outliers
Insensitive to order of input records
High dimensionality
Incorporation of user-specified constraints
Interpretability and usability

موفق بایشید
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

AmiriManesh پاسخ داده:

ممنون جناب Alireza.
چیزهایی که نوشتید مد نظر من نبودن. چون اونها خودشون باز هم جای سوال داره که چطور سنجیده میشن! مثلا این که چه رابطه ی شباهتی رو قوی میدونیم. جوابی که میخواستم رو توی این لینک پیدا کردم:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۳ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۴۲۵ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  افزایش واگرایی الگوریتم های مبتنی بر جمعیت moslem73421 ۲ ۲,۸۴۵ ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس تحلیل و طراحی الگوریتم های پیشرفته دانشگاه فردوسی jazana ۱۳ ۱۳,۰۱۵ ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Valipourh20
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۶۰ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  الگوریتم های تکاملی maryame ۵ ۴,۰۳۰ ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: خانه سبز
  الگوریتم های بهینه سازی maryame ۱ ۱,۹۸۵ ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  بودجه بندی آزمون های آزمایشی رشته مهندسی کامپیوتر مدرسان شریف mhm-pc ۳ ۶,۷۰۵ ۰۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۴:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Sara1994
  اولویت بندی دانشگاه ها در نرم افزار بین علم و صنعت، بهشتی ، نصیر و شهرستانها Sepideh96 ۷ ۶,۵۳۷ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: saeed_vahidi
  اولویت بندی دانشگاه های شهر تهران در ارشد IT AmirrezaHatef ۱۳ ۷,۷۸۸ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Parisa__karimi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close