زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۰۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

"سربازی" یا " ارشد " ؟!

ارسال:
۱۸ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۰۸ ب.ظ
Exclamation "سربازی" یا " ارشد " ؟!
سلام دوستان ، من ترم ۶دانشگاهم و هفت ترمه تمومم ایشالا، اما بنا به دلایلی یکسال دیرتر رفتم دانشگاه
الان هم میدونم تلاشمو یکم بیشتر کنم سال آینده ارشد یه دانشگاه خوب قبول میشم
اما الان بین یه دوراهی گیر کردم که اول برم سربازی و بعد ارشد ،،، یا اول برم ارشد بعد سربازی
تمام ترسم از نرفتن به سربازی اینه که بعدا بگن سنت ریاد شده و این حرفا
بعد مسایل مادیم میتونه دخیل باشه ، همچنین بعد از ارشد اگه موقیتی گیر بیاد برای خروج از کشور میخوام اقدام کنم
( در حال حاضر بهتره برم سربازی و کنکور سال بعد رو بچسبم یا همین الان تلاش کنم برای ارشد ؟ )
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: ho3ein.59
ارسال:
۱۸ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۲۳ ب.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
دوست من این بستگی به خودت داره و شرایط خودت ولی باید ببینی که هدف از ارشد خوندن چیه آیا می خوای بعد ارشد دوباره ادامه تحصیل بدی ؟آیا می خوای با ارشد موقعیت شغلی مناسبی به دست بیاری ؟ و سوالات دیگر خیلی نباید از الان نگران آینده باشی و مثلا می گ یسنم می ره بالا و این حرفا ببین من می شناسم از فامیل هام که اول رفت ارشد خوند و ارشدشو گرفت و بعد رفت خدمت سربازی الانم ۳۰ سالشه و داره دیگه خدمتشو تموم می کنه خیلی نگران این چیزا نباش به نظر من اگه برای کار می خوای ارشد بخونی نخونی بهتره برو یه تخصص شبکه یا برنامه نویسی یاد بگیر ارشد هم بعدا می تونی بخونی همه ی این حرفا باز برمی گرده به انتخاب خودت ........
 سپاس‌گزاری شده توسط: im.r3za , ho3ein.59
ارسال:
۱۸ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۵۴ ب.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
(۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۲۳ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  دوست من این بستگی به خودت داره و شرایط خودت ولی باید ببینی که هدف از ارشد خوندن چیه آیا می خوای بعد ارشد دوباره ادامه تحصیل بدی ؟آیا می خوای با ارشد موقعیت شغلی مناسبی به دست بیاری ؟ و سوالات دیگر خیلی نباید از الان نگران آینده باشی و مثلا می گ یسنم می ره بالا و این حرفا ببین من می شناسم از فامیل هام که اول رفت ارشد خوند و ارشدشو گرفت و بعد رفت خدمت سربازی الانم ۳۰ سالشه و داره دیگه خدمتشو تموم می کنه خیلی نگران این چیزا نباش به نظر من اگه برای کار می خوای ارشد بخونی نخونی بهتره برو یه تخصص شبکه یا برنامه نویسی یاد بگیر ارشد هم بعدا می تونی بخونی همه ی این حرفا باز برمی گرده به انتخاب خودت ........

نه میدونی منظورم اینه که اونی که بخواد هرچقدر پشتوانه علمیشو قویتر کنه به یه منبع درامدم نیاز داره ، هدف اصلیه منم مدارج بالاتر از ارشده ، اما میترسم سربازی مانع خیلی از اهدافم بشه ، من حتی برا ارشد دارم ۱ماهه میخونم اما این فکر سربازی و موانعی که میکاره تو راهم داره اذیتم میکنه
حسم میگه اول سربازی بعد ارشد ، اما نظر دادن چند نفر چشمامو بازتر میکنه ، مرسی که راهنمایی کردی
 سپاس‌گزاری شده توسط: ho3ein.59
ارسال:
۱۸ مرداد ۱۳۹۳, ۰۶:۱۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۰۶:۱۳ ب.ظ، توسط khayyam.)
RE: "سربازی" یا " ارشد " ؟!
(۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۵۴ ب.ظ)im.r3za نوشته شده توسط:  
(18 مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۲۳ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  دوست من این بستگی به خودت داره و شرایط خودت ولی باید ببینی که هدف از ارشد خوندن چیه آیا می خوای بعد ارشد دوباره ادامه تحصیل بدی ؟آیا می خوای با ارشد موقعیت شغلی مناسبی به دست بیاری ؟ و سوالات دیگر خیلی نباید از الان نگران آینده باشی و مثلا می گ یسنم می ره بالا و این حرفا ببین من می شناسم از فامیل هام که اول رفت ارشد خوند و ارشدشو گرفت و بعد رفت خدمت سربازی الانم ۳۰ سالشه و داره دیگه خدمتشو تموم می کنه خیلی نگران این چیزا نباش به نظر من اگه برای کار می خوای ارشد بخونی نخونی بهتره برو یه تخصص شبکه یا برنامه نویسی یاد بگیر ارشد هم بعدا می تونی بخونی همه ی این حرفا باز برمی گرده به انتخاب خودت ........

نه میدونی منظورم اینه که اونی که بخواد هرچقدر پشتوانه علمیشو قویتر کنه به یه منبع درامدم نیاز داره ، هدف اصلیه منم مدارج بالاتر از ارشده ، اما میترسم سربازی مانع خیلی از اهدافم بشه ، من حتی برا ارشد دارم ۱ماهه میخونم اما این فکر سربازی و موانعی که میکاره تو راهم داره اذیتم میکنه
حسم میگه اول سربازی بعد ارشد ، اما نظر دادن چند نفر چشمامو بازتر میکنه ، مرسی که راهنمایی کردی

یه چیز دیگه دوست من می تونی تو ارشد برای کسری خدمتت پروژه بگیری و انجامش بدی و برای هر پروژه کسری خدمت می گیری مثلا یکی از دوستای من ارشدشو دانشگاه خواجه نصیر بود رشته ی مکانیک همین چند ماه پیش پایان نامشو تحویل داد تو طول تحصیل ارشدش پروژه از وزارت ..... گرفت و چند ماه کسری خدمت گرفت و یه چیز دیگه اگه تو ارشد معدلت به نخبگی بخوره فک کنم کسری خدمت داره و اصلا کلا معاف می شی این دومیشو دیگهخ دقیق نمی دونم Dodgy من خودم معاف شدم ( به خاطر یه قانونی که دیگه وجود نداره Big Grin) دیگه بیش از این حرفی برای گفتن ندارم

امیدوارم که همه به اون چیزی که لیاقتشونه برسن
ارسال:
۱۸ مرداد ۱۳۹۳, ۰۶:۳۷ ب.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
همه چیز بستگی به خودت داره، من خودم به محض اینکه درسو تموم کردم رفتم خدمت ( سال۹۱ ) ۲۵ شهریور با دانشگاه تسویه کردم ۱ مهر واسه خدمت اقدام کردم ۱ آبان اعزام شدم ( یعنی خودم هم موندم، دو نقطه دی ) تو خدمت هرچند سخت بود و وقت کافی نداشتم نشستم واسه ارشد خوندم ( روزی ۲-۳ ساعت ) الانم که در خدمت شمام منتظرم نتایج بیاد! حالا منظور از این حرفا اینکه بستگی به خودت داره میتونی مثل من هم خدمتت رو رد کنی هم ارشد قبول شی یا اینکه فعلا خدمت رو بیخیال شی!

همه چیز روزی درست خواهد شد، امیدت را از دست مده...
ارسال:
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۰۷ ق.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
واقعاً جواب این سوال جز:"بستگی به خودت داره" نمیتونه چیزی باشه. چون در حقیقت به اراده شما مربوط میشه و اینکه چه قدر رو آرزوهات مصمم هستی. مثال های متنوعی وجود داره از آدم هایی که بعد از سربازی و یا حتی در حین سربازی موفق شدند تو دانشگاه قبول بشن و از اون طرف هم مثال های زیادی هست از آدم هایی که رفتند سربازی و برگشتند و کلا درس خوندن رو بیخیال شدند. چون معمولاً سربازی برای آقایون یک نقطه عطف محسوب میشه و در اکثر مواقع باعث تغییر دیدگاه ها و حتی رویاهاشون میشه. باید دید بعد از دو سال باز هم مثل امرو فکرمیکنی؟

فال بد، بدتر بود ازحال بد
 سپاس‌گزاری شده توسط: ho3ein.59 , im.r3za
ارسال:
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۱۱:۳۴ ق.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
من جواب شما رو میدم ولی یه سوال دارم شما جواب منو بده

یک + دو میشه سه یا دو + یک

خدمت و ارشد از قانون جمع پیروی میکنند فرقی نداره کدومشون اول باشه کدومشون دوم

اگه اول بری خدمت بعد بیای دنبال ارشد مدرک بسختی بکارت میاد چون تا اون موقع (حداقلش میشه ۴ سال پس از زمان سربازی و گرفتن مدرک ارشد) هرکی لیسانس داشته دنبال فوق رفته و فوقشم گرفت پس ارزش ارشد مثل لیسانسه (بازار کارهم که هر روز بهتر از دیروز)

حالا اگه اول بری ارشد بگیری بعد بری سربازی بازم بعد از ۴ سال همون قضییه برقراره

یکسری قضایا هم هست به اسم شانس

ممکنه بری ارشد بخونی و قانون معافیت بیاد و معاف بشی
ممکنه بری ارشد بخونی و قانون اضافه خدمت بیاد

در ایران کسی از آینده نمیتونه مطلع بشه (برنامه و نظمی موجود نیست)

فقط تووکل به خدا کن و هر کاری دل خودت میگه انجام بده تا بعدا حسرت نخوری
البته حسرت رو همه میخورن
اونی که چاقه میگه کاش لاغر بودم
اونی که لاغره میگه کاش چاق بودم
اونی که ارشد داره میگه کاش سربازی رفته بودم و بلعکس
 سپاس‌گزاری شده توسط: im.r3za , سجاد۶۷
ارسال:
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۰۱:۰۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۱:۰۹ ب.ظ، توسط im.r3za.)
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
(۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ق.ظ)fzpakzad نوشته شده توسط:  واقعاً جواب این سوال جز:"بستگی به خودت داره" نمیتونه چیزی باشه. چون در حقیقت به اراده شما مربوط میشه و اینکه چه قدر رو آرزوهات مصمم هستی. مثال های متنوعی وجود داره از آدم هایی که بعد از سربازی و یا حتی در حین سربازی موفق شدند تو دانشگاه قبول بشن و از اون طرف هم مثال های زیادی هست از آدم هایی که رفتند سربازی و برگشتند و کلا درس خوندن رو بیخیال شدند. چون معمولاً سربازی برای آقایون یک نقطه عطف محسوب میشه و در اکثر مواقع باعث تغییر دیدگاه ها و حتی رویاهاشون میشه. باید دید بعد از دو سال باز هم مثل امرو فکرمیکنی؟
منم نمیدونم آیا این انگیره ای که الان دارم برای سال آینده هم خواهم داشت ؟!
از نظر سربازی میدونم جایی فرار میگیرم که وفت برای خوندن دارم ، اما مهمتر از وقت انگیزه هست که نمیدونم قراره چطوری بشه

(۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۳۴ ق.ظ)ho3ein.59 نوشته شده توسط:  من جواب شما رو میدم ولی یه سوال دارم شما جواب منو بده

یک + دو میشه سه یا دو + یک

خدمت و ارشد از قانون جمع پیروی میکنند فرقی نداره کدومشون اول باشه کدومشون دوم

اگه اول بری خدمت بعد بیای دنبال ارشد مدرک بسختی بکارت میاد چون تا اون موقع (حداقلش میشه ۴ سال پس از زمان سربازی و گرفتن مدرک ارشد) هرکی لیسانس داشته دنبال فوق رفته و فوقشم گرفت پس ارزش ارشد مثل لیسانسه (بازار کارهم که هر روز بهتر از دیروز)

حالا اگه اول بری ارشد بگیری بعد بری سربازی بازم بعد از ۴ سال همون قضییه برقراره

یکسری قضایا هم هست به اسم شانس

ممکنه بری ارشد بخونی و قانون معافیت بیاد و معاف بشی
ممکنه بری ارشد بخونی و قانون اضافه خدمت بیاد

در ایران کسی از آینده نمیتونه مطلع بشه (برنامه و نظمی موجود نیست)

فقط تووکل به خدا کن و هر کاری دل خودت میگه انجام بده تا بعدا حسرت نخوری
البته حسرت رو همه میخورن
اونی که چاقه میگه کاش لاغر بودم
اونی که لاغره میگه کاش چاق بودم
اونی که ارشد داره میگه کاش سربازی رفته بودم و بلعکس

حرفهای بسیار زیبایی زدین ، دقیقا همینطوره که میگین
من با هرکی اکثر کسایی که دارن ارشد میخونن حرف زدم میگن برو سربازی
و با اونایی که جای ارشد رفتن سربازی بهم میگن برو ارشد
من تنها نکته ای که مدنظرم هست انگیزست ، نمیدونم آیا دققا سال دیگه همین آدمی هستم که الان عاشق ادامه تحصیله یا نه
اگه برم سربازی دقیقا یکسال وقفه میفته تو ارشدم ، حالا بازم امیدش به حق
ارسال:
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۰۲:۲۰ ب.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
به نظرم اگر بعد از سربازی نظرت این باشه که ارشد نخونی معناش ایننیست که آدم بی انگیزه ای شدی. شاید بیشتر به فکر بازار کار و پول در آوردن بیفتی. اما اگر آدمی هستید که علاقه دارید به درس خوندن یعنی از این کار لذت میبرید( فارغ از اینکه میخواید ازش پول در بیارید یا نه) اون و قت این انگیزه هه سرجاش میمونه.چون آدمی که در س خوندنو دوست داره حتی اگر کار خیلی خوبی هم داشته باشه باز حس میکنه یه چیزی کم داره و از خودش راضی نیست

فال بد، بدتر بود ازحال بد
 سپاس‌گزاری شده توسط: im.r3za
ارسال: #۱۰
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۰۲:۲۷ ب.ظ
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
اسمشون و رتبشون یادم نیس، اقایی بودن که موقع سربازیشون برای کنکور خوندن که خیلی هم مصاحبشون و انگیزشون برام جالب بود، چون مثلا نوشته بودن بر خلاف بقیه، عاشق نگهبانی شیفت شب بودن چون اوموقع لغات زبانو مرور میکردن(همچین چیزایی بود)

EVERYTHING that kills me makes me feel ALIVE

EVERYTHING that drowns me makes me feel wanna FLY
 سپاس‌گزاری شده توسط: hamid1989 , im.r3za
ارسال: #۱۱
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۰۳:۰۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۳:۲۱ ب.ظ، توسط hamid1989.)
(۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۲:۲۷ ب.ظ)Ava.arshad94 نوشته شده توسط:  اسمشون و رتبشون یادم نیس، اقایی بودن که موقع سربازیشون برای کنکور خوندن که خیلی هم مصاحبشون و انگیزشون برام جالب بود، چون مثلا نوشته بودن بر خلاف بقیه، عاشق نگهبانی شیفت شب بودن چون اوموقع لغات زبانو مرور میکردن(همچین چیزایی بود)

من نمیدونم چرا بعضی ها دوست دارن بعد از اینکه یه کاری تموم میشه خودشون رو اسطوره نشون بدن؛ آخه خواهر من مگه میشه کسی از نگهبانی دادن خوشش بیاد؟ من تو کل دوران خدمتم ندیدم کسی که از نگهبانی خوشش بیاد ( بماند که خیلی ها پول میدن یکی دیگه جاشون نگهبانی بده ) ؛ خوب اون کسی که گفته سر پست لغات میخوندم چرا حالت عادی نمیخونده؟!

و اما شما عزیز دل که می خوای بری خدمت اینو بدون تو خدمت حلوا خیرات نمیکنن، روز به روز هم داره واسه تحصیل کرده ها بدتر میشه، علتش اینه که شما هر کسی را ببینی داره دست کم لیسانس میگیره،روزی که من رفتم سر یگان ۱۵ نفر مدرک دار بودیم تو اون ورودی روزی ک می خواستم بیا یه گروه اومدن ۱۸۵ نفر دیگه شما حسابش رو بکن، واسه ما یه احترامی قائل بودن ولی شنیدم جدیدا افسرا مثل سربازا میرن پست میدن Huh ، همکلاسی خودم دست چپ و راستش رو نمی شناخت حالا شنیدم داره آزاد ارشد میگیره ( با نهایت احترام به بچه درس خونای آزاد ) آدم بعضی اوقات شک می کنه بره ارشد بگیره، ارشد هم شده قضیه موبایل ....
ولی ، ولی از طرفی این امتیاز واسه شما وجود داره که بعد از اینکه ارشد بگیری حتما تو استان (شهر) خودت خدمت میکنی، اگر هم زرنگ باشی میتونی بابت پروژت کسری بگیری ( یکی از هم دوره ایهام ۱۲ ماه کسری گرفت )

ارسال: #۱۲
۱۹ مرداد ۱۳۹۳, ۰۵:۳۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۴۵ ب.ظ، توسط im.r3za.)
"سربازی" یا " ارشد " ؟!
(۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۲:۲۰ ب.ظ)fzpakzad نوشته شده توسط:  به نظرم اگر بعد از سربازی نظرت این باشه که ارشد نخونی معناش ایننیست که آدم بی انگیزه ای شدی. شاید بیشتر به فکر بازار کار و پول در آوردن بیفتی. اما اگر آدمی هستید که علاقه دارید به درس خوندن یعنی از این کار لذت میبرید( فارغ از اینکه میخواید ازش پول در بیارید یا نه) اون و قت این انگیزه هه سرجاش میمونه.چون آدمی که در س خوندنو دوست داره حتی اگر کار خیلی خوبی هم داشته باشه باز حس میکنه یه چیزی کم داره و از خودش راضی نیست
مرسی از راهنماییاتون ، به هرحال نمیخوام وقتی سمت یکیشون رفتم بعدا پشیمون باشم . سخته اما آدم یجاها به سختیم نیاز داره

(۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۲:۲۷ ب.ظ)Ava.arshad94 نوشته شده توسط:  اسمشون و رتبشون یادم نیس، اقایی بودن که موقع سربازیشون برای کنکور خوندن که خیلی هم مصاحبشون و انگیزشون برام جالب بود، چون مثلا نوشته بودن بر خلاف بقیه، عاشق نگهبانی شیفت شب بودن چون اوموقع لغات زبانو مرور میکردن(همچین چیزایی بود)
آره منم دیدم از این آدما ، اما سربازی داستانهای خاص خودشو داره

(۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ۰۳:۰۹ ب.ظ)hamid1989 نوشته شده توسط:  و اما شما عزیز دل که می خوای بری خدمت اینو بدون تو خدمت حلوا خیرات نمیکنن، روز به روز هم داره واسه تحصیل کرده ها بدتر میشه، علتش اینه که شما هر کسی را ببینی داره دست کم لیسانس میگیره،روزی که من رفتم سر یگان ۱۵ نفر مدرک دار بودیم تو اون ورودی روزی ک می خواستم بیا یه گروه اومدن ۱۸۵ نفر دیگه شما حسابش رو بکن، واسه ما یه احترامی قائل بودن ولی شنیدم جدیدا افسرا مثل سربازا میرن پست میدن Huh ، همکلاسی خودم دست چپ و راستش رو نمی شناخت حالا شنیدم داره آزاد ارشد میگیره ( با نهایت احترام به بچه درس خونای آزاد ) آدم بعضی اوقات شک می کنه بره ارشد بگیره، ارشد هم شده قضیه موبایل ....
ولی ، ولی از طرفی این امتیاز واسه شما وجود داره که بعد از اینکه ارشد بگیری حتما تو استان (شهر) خودت خدمت میکنی، اگر هم زرنگ باشی میتونی بابت پروژت کسری بگیری ( یکی از هم دوره ایهام ۱۲ ماه کسری گرفت )
دوست عزیز تک تک حرفای شما از ۲ روز پیش داره جلوی چشمم رژه میره ، اما یه لحظه با این تفاسیری که میگم خودتونو بذارین جای من و بعد بگین
اگه اونقدر مطمئن بودی که بعد کارشناسی راحت توی شهر خودتون و توی سپاه با ۶ماه کسری قرار بود خدمت کنی باز میگفتی درس رو ادامه بدم ؟! ( شاید بعدا شرایط سپاه و محل خودمو نداشته باشم شایدم داشته باشم )
ارسال: #۱۳
۲۰ مرداد ۱۳۹۳, ۰۸:۵۲ ق.ظ
رژه میره؟ Exclamation
من جای شما نیستم، این شمایید که باید تصمیم بگیرید من فقط تجربیاتم را گفتم!
پاینده باشید!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation ارسال پرونده سربازی در تیر ماه....کمک کنید shayanww ۴ ۵,۰۶۰ ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: aali361
  خاطرات سربازی simorghsimorgh ۲۸ ۱۸,۷۱۷ ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  درخواست راهنمایی دقیق برای خدمت سربازی sina.iRoid ۶ ۶,۵۳۹ ۰۵ تیر ۱۳۹۶ ۰۵:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: abolfazl pepco
  میخوام برم سربازی........اشتباهه؟؟؟؟؟ mojistd ۹ ۱۱,۰۳۸ ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mojistd
  کنکور دوباره یا سربازی the ۱۰ ۷,۱۱۸ ۲۰ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: the
  امریه سربازی husen ۲ ۲,۹۲۸ ۰۱ مهر ۱۳۹۵ ۰۹:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: husen
Question مشکلات اعصاب و روان چه تاثیری در سربازی دارد؟ sina.iRoid ۲ ۳,۴۷۹ ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ۰۶:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sina.iRoid
Sad نظرسنجی همگانی : ارشد یا سربازی؟!(لطفا همه نظراتشون رو بدن) saberz ۳ ۲,۹۰۷ ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
Question سربازی با مدرک دیپلم یا ادامه‌ی تحصیل؟ sina.iRoid ۶ ۷,۱۷۷ ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: ahoo_vahshi93
  خدمت به ظاهر مقدس سربازی. با کدام توجیه منطقی؟ alirezafchh ۱ ۲,۵۲۷ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: saberz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close