زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۹:۳۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعیین بزرگترین و کوچکترین توان در ممیز شناور؟؟

ارسال:

explorer پرسیده:

تعیین بزرگترین و کوچکترین توان در ممیز شناور؟؟

سلام.
دوستان چطور باید بزرگترین توان و کوچکترین توان رو در ممیز شناور بدست آورد؟
با تشکر.

Sent from my cell
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

RE: تعیین بزرگترین و کوچکترین توان در ممیز شناور؟؟

سلام. کاش دقیقا یه مثال یا سوال طرح میکردین.

اینا چیزاییه که من از پوران فهمیدم:

مقدمات:
اولا سیستم نمایش توان توی ممیز شناور، سیستم افزایشی هست. بایاس میکنن توان رو... اگه n رقم باشه میزان بایاس میشه ۲ به توان n-1
مثلا اگه قسمت E باشه ۸ بیت، میزان بایاس میشه ۱۲۸
بنابراین همه توان ها بعلاوه ۱۲۸ باینری میشن...

جواب اصلی
۸ بیت میتونه توی اعداد مثبت مکمل ۲ از صفر تا ۱۲۷ رو نشون بده.... توی اعداد منفی هم از منفی ۱۲۸ تا منفی ۱ رو نشون میده...
حالا به این رنج اعداد (۱۲۸- تا ۱- و ۰ تا ۱۲۷) عدد ۱۲۸ رو اضافه کنید....
این اعداد به دست میان : ۰ تا ۱۲۷ و ۱۲۸ تا ۲۵۵

همون طور که میبینین اعداد همه مثبت هستن و تکلیف خیلی مشخصه... کوچکترین توان ممکن برابر صقر بایاس شده است (معادل ۱۲۸- که برای به دست آوردن توان سیستم مکمل ۲ از روی بایاس شده، باید مقدار سیستم افزایشی رو منهای مقدار بایاس کنید!) و بزرگترین توان، بزرگترین عدد ممکن توی سیستم بایاس هست که برابر ۲۵۵

و واقعا هم همینطوره... شما با ۸ بیت کمترین عددتون اینه ۰ = ۰۰۰۰۰۰۰۰ و بزرگترینش این ۲۵۵ = ۱۱۱۱۱۱۱۱
حالا میخوام این بزرگترین و کوچکترین ببینم به ده دهی چی میشه (من اینکارو میکنم)

۱/ اول مکمل ۲ش رو به دست بیارید : توان منهای بایاس => E-bias
۲/ تبدیلش میکنم به هر سیستمی که خواسته (ده دهی مکمل ۱ هر چی)

پایان جواب

اگه سوالتون چیز دیگه ای بود ببخشید من همین قدر متوجه شدم

ارسال:

explorer پاسخ داده:

(۲۴ مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۰ ب.ظ)golche70 نوشته شده توسط:  سلام. کاش دقیقا یه مثال یا سوال طرح میکردین.

.
.
.

با تشکر دوست عزیز.
من مغزم امروز جواب کرده بود و یادم رفته بود که محدوده اعداد در مکمل ۲ بین [tex]-2^{n-1\: }>>> 2^{n-1}-1[/tex]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

(۰۴ تیر ۱۳۵۳ ۰۴:۰۲ ق.ظ)golche70ت۵' نوشته شده توسط:  سلام. کاش دقیقا یه مثال یا سوال طرح میکردین.

مقدمات:
اولا سیستم نمایش توان توی ممیز شناور، سیستم افزایشی هست. بایاس میکنن توان رو... اگه n رقم باشه میزان بایاس میشه ۲ به توان n-1

جواب اصلی
۸ بیت میتونه توی اعداد مثبت مکمل ۲ از صفر تا ۱۲۷ رو نشون بده.... توی اعداد منفی هم از منفی ۱۲۸ تا منفی ۱ رو نشون میده...

همون طور که میبینین اعداد همه مثبت هستن و تکلیف خیلی مشخصه... کوچکترین توان ممکن برابر صقر بایاس شده است (معادل ۱۲۸- که برای به دست آوردن توان سیستم مکمل ۲ از روی بایاس شده، باید مقدار سیستم افزایشی رو منهای مقدار بایاس کنید!) و بزرگترین توان، بزرگترین عدد ممکن توی سیستم بایاس هست که برابر ۲۵۵

و واقعا هم همینطوره... شما با ۸ بیت کمترین عددتون اینه ۰ = ۰۰۰۰۰۰۰۰ و بزرگترینش این ۲۵۵ = ۱۱۱۱۱۱۱۱

پایان جواب

سلام.اگه بخوام به توضیحای دوستمون چیزی اضافه کنم اینه که وقتی میخواین بزرگترین یا کوچکترین عدد ممیز شناور رو هم به دست بیارید باید به بیت های مانتیس توجه کنید و اینکه توی صورت مانتیس به صورت
نرمال فرض شده یا نه.چون مثلا برای به دست اوردن کوچکترین عدد مثبت اگه ماتیس نرمال در نظر گرفته شه اون وقت باارزش ترین بیتش حتما ۱ هستش

ارسال:

pe.esf پاسخ داده:

(۲۵ مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۱۴ ق.ظ)MiladCr7 نوشته شده توسط:  
(04 تیر ۱۳۵۳ ۰۴:۰۲ ق.ظ)golche70ت۵' نوشته شده توسط:  سلام. کاش دقیقا یه مثال یا سوال طرح میکردین.

مقدمات:

جواب اصلی

پایان جواب

سلام.اگه بخوام به توضیحای دوستمون چیزی اضافه کنم اینه که وقتی میخواین بزرگترین یا کوچکترین عدد ممیز شناور رو هم به دست بیارید باید به بیت های مانتیس توجه کنید و اینکه توی صورت مانتیس به صورت
نرمال فرض شده یا نه.چون مثلا برای به دست اوردن کوچکترین عدد مثبت اگه ماتیس نرمال در نظر گرفته شه اون وقت باارزش ترین بیتش حتما ۱ هستش
اگز بگه در مکمل یک چی؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بزرگترین ضریب ss311 ۰ ۱,۲۵۶ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  درس طراحی سیستم های کم توان (low power design) ارشد معماری کامپیوتر marmar71 ۲ ۳,۴۳۷ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marmar71
  تعیین زمان سفارت کشور فرانسه zpv1234 ۰ ۲,۰۶۴ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zpv1234
  بهترین زمان بهینه برای مساله بزرگترین زیر دنباله صعودی(LIS) امیدوار ۳ ۴,۱۲۳ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۴۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  نیاز به راهنمایی در تعیین رشته مهران ۱۲۱ ۱۲ ۶,۴۰۷ ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۱۰ ق.ظ
آخرین ارسال: tondar.sal
  kمین کوچکترین عنصر در یک هرم کمینه؟ Iranian Wizard ۳ ۳,۹۵۶ ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ۰۵:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: molayi
  بزرگترین تجربه زندگی mengan ۱۱ ۸,۵۳۱ ۱۱ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: csun
  آیا می توان فقط رشته شناور را انتخاب کرد ؟ moh3n.cinema ۷ ۱۵,۰۵۱ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: cyprus
  تعیین نوع زبان( مستقل از متن یا منظم) ازمون های آزمایشی AZ_AMIR ۲ ۲,۹۹۹ ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: AZ_AMIR
  دقت نمایش در ممیز شناور wskf ۰ ۱,۲۲۱ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: wskf

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close