زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۵۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

فلسفه ی ارشد چیست؟

ارسال:
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۴:۳۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۵:۰۲ ب.ظ، توسط arshad_95.)
فلسفه ی ارشد چیست؟
سلام به همه ی فارغ التحصیلای کارشناسی و دانشجوهای ارشد و دکترا
حتما همه تون شنیدید که فرموده اند: هنگامی که تصمیم به کار خیری گرفتی عجله کن چون به تأخیر انداختن آن، موجب آفت است. (نقل به مضمون)

حالا این جمله شده حکایت خیلی از ما از جمله خودم.
شاید خیلی از ما قصد و هدفمون این بوده که باید درسمونو تا آخر ادامه بدیم و دکترا و فوق دکترا و ... بگیریم.
اما در این مسیر تا کارشناسی، قبول شدن در دانشگاه و همچنین ظرفیت دانشگاه ها مناسب بود و هر کس مقداری تلاش می کرد می تونست حداقل کارشناسی رو بگیره.

اما بعد از فارغ التحصیلی به دلیل سخت شدن کنکور ارشد و هم سطح بودن دانشجویان کارشناسی، رقابت تنگاتنگ و ظرفیت ارشد هم بسیار کمتر از کارشناسیه و همین مسئله که از نظر عده ای خوب هست مسائلی هم به دنبال دارد از جمله بالا رفتن سن و حرف و حدیث های نزدیکان و از دست دادن شوق و انگیزه ی ادامه تحصیل ( که همون آفتی هست که در بالا ذکر شد).

حالا می خوام صحبت های شما مخصوصا دانشجویان ارشد و دکترا رو در این مورد بشنوم و به عبارتی کسب انگیزه کنیم.
به عبارت دیگه می خوام بپرسم توی ارشد چه خبره که توی کارشناسی نیست؟ ارشد چه چیزی داره که کارشناسی نداره؟
چیزهایی شنیدم که ارشد باید روی یک زمینه تحقیق کنیم و پایان نامه بدیم خب اینو نمی شد توی کارشناسی انجام داد؟

ببخشید برداشت منفی نشه ! من نمی خوام ارشد رو به چالش بکشم... هدفم اینه که ذهنیتی از ارشد به دست بیارم و بدونم که واقعا فلسفه ی ارشد چیه که این دو سال رو بین کارشناسی و دکترا قرار داده اند؟

ممنون از توجه تون. Smile امیدوارم در هر مقطعی هستید موفق باشید ...
۸
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: jazana , MajidNasiri , d_felfelak , mehran.amanat , gunnersregister , tohidi4503 , maryam_92a , قاصدک۲۳
ارسال:
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۰:۳۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۳۹ ب.ظ، توسط arshad_95.)
RE: فلسفه ی ارشد چیست؟
آقایون و خانمایی که دارید ارشد می خونید ... یه نگاهی به دور و برتون بیندازید Smile
یک عده هستند که این دو سه سال بعد از فارغ التحصیلی که پشت چراغ قرمز کنکور موندند، داره باک انگیزه شون ته می کشه... یه امید و انگیزه بدید به مقصد برسیم یا لا اقل خودمونو به جایگاه سوخت بعدی برسونیم. Big Grin ممنونم.

با در نظر گرفتن آفت هایی که سر راهمون هست نظر دوستان چیه؟ امسال به هر نحوی شده بریم دانشگاه؟ یا تا سال آینده پشت این چراغ قرمز صبر کنیم به امید قبولی در دانشگاه دولتی ؟
اگر پاسختون مثبت هست اولویت با کدام دانشگاهه؟ (پیام نور، آزاد، غیر انتفاعی، ...) Huh
۲
۰
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۱:۰۷ ق.ظ
فلسفه ی ارشد چیست؟
سوال : چرا می خوای ارشد بخونی ؟
۰
۰
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۳:۰۸ ق.ظ
(۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۳۷ ب.ظ)arshad_95 نوشته شده توسط:  آقایون و خانمایی که دارید ارشد می خونید ... یه نگاهی به دور و برتون بیندازید Smile
یک عده هستند که این دو سه سال بعد از فارغ التحصیلی که پشت چراغ قرمز کنکور موندند، داره باک انگیزه شون ته می کشه... یه امید و انگیزه بدید به مقصد برسیم یا لا اقل خودمونو به جایگاه سوخت بعدی برسونیم. Big Grin ممنونم.

با در نظر گرفتن آفت هایی که سر راهمون هست نظر دوستان چیه؟ امسال به هر نحوی شده بریم دانشگاه؟ یا تا سال آینده پشت این چراغ قرمز صبر کنیم به امید قبولی در دانشگاه دولتی ؟
اگر پاسختون مثبت هست اولویت با کدام دانشگاهه؟ (پیام نور، آزاد، غیر انتفاعی، ...) Huh
سلام

اگر واقعا به این اعتقاد داری که اگر تلاش "درست" برای کنکور داشته باشی، حتما نتیجه ای که می خواهی رو می گیری و برات مهمه که دانشگاه خوبی تحصیل کنی! سال بعد کنکور بده و "واقعا" تلاش کن و مطمئنا همون نتیجه دلخواهت رو بدست میاری.

ولی اگر فک می کنی "کنکور یک فرآیند شانسی و سخته که حتی آدم اگه آمادگی کافی رو هم داشته باشه، بازم قرار نیس به حقش برسه و چون کلی آدم شرکت می کنن لابد نمیشه در دانشگاه های خوب قبول شد" و مثل یکی از بچه های اینجا که یه تاپیک زده بود و می گفت "چرا دروغ می گین به بقیه که اگه تلاش کنن نتیجه می گیرن" فکر می کنی، اصلا اصلا اصلا پشت کنکور نمون و هر جور شده امسال یه جا برو و درس رو ادامه بده!
۷
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: d_felfelak , arshad_95 , Happiness.72 , RangiRangi , The BesT , قاصدک۲۳ , dr.a_AI
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۳:۲۰ ق.ظ
فلسفه ی ارشد چیست؟
به نظره من ارشد در صورتی خوب و مناسب هست که جایی شاغل باشین و وقت کافی هم درکناره شغلتون داشته باشین که بتونین درساتونو بخونین و گرفتن مدرک ارشد باعث پیشرفت توی شغل مورد علاقتون شه و در غیر اینصورت اصلا مناسب نیست و باعث میشه آدم یه مرحله از زندگی عقب بیوفته
البته نظره شخصیم هست و ممکن هست اشتباه باشه
موفق باشین

با ۱۰۰۰ تومان چیکار میشه کرد؟

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۳
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: mehran.amanat , nobody90 , ezra , قاصدک۲۳
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۷:۳۴ ق.ظ
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۳:۲۰ ق.ظ)mohammad.ardeshiri نوشته شده توسط:  به نظره من ارشد در صورتی خوب و مناسب هست که جایی شاغل باشین و وقت کافی هم درکناره شغلتون داشته باشین که بتونین درساتونو بخونین و گرفتن مدرک ارشد باعث پیشرفت توی شغل مورد علاقتون شه و در غیر اینصورت اصلا مناسب نیست و باعث میشه آدم یه مرحله از زندگی عقب بیوفته
البته نظره شخصیم هست و ممکن هست اشتباه باشه
موفق باشین

منم کاملا با نظر این دوستمون هم نظر هستم از نظر من دیگه تو ایران و برای رشته ی ما دیگه اینطوری مد شده که اول گرفتن لیسانس بعد گرفتن چند مدرک کاربردی مثل مدارک شبکه بعد ورود به بازار کار با تخصص خودت و چند سال کار کردن و تجربه و سابقه کار پیدا کردن و بعدش با داشتن وقت اضافی و برای پیشرفت کاری و احیانا درآمدی خودت خوندن ارشد از نظر من این بهترین گزینه است شایدم کاملا اشتباه باشه !
ولی من یه سوالی از دوستان دارم اگه می رید ارشد می خونید و بعد از ارشد دوباره قراره برید و دوره تخصصی ببینید خوب چرا اصلا وقت گذاشتید رفتید ارشد خوندید به خصوص اونایی که ارشدشون رو در موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه های درجه دو و سه می گیرن آخه این مدرک به چه دردشون می خوره خیلی خیلی از دوستان می شناسم که ارشد دارن البته غیر کامپیوتری و بعضا کامپیوتری با داشتن ارشد هنوزم بیکار هستند به نظر من برای ورود به کار همون کارشناسی کافیه و ارشد در صورتی مناسب هستش که پشت سرش دکتری هم خونده بشه البته هم ارشد و هم دکتری در دانشگاه تراز اول باشه .... ، یه اهرمی هست که همه ی این حرف های منطقی رو نقض می کنه و همه از کوچیک و بزرگ با این اهرم آشنایی دارن اونم چیزی نیست جز پارتی Big GrinBig GrinBig Grin
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mehran.amanat
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۹:۰۲ ق.ظ
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۱:۰۷ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  سوال : چرا می خوای ارشد بخونی ؟

هدفم از ارشد گرفتن اینه که علمم بره بالاتر و در رشته ی تحصیلی ام فرد خبره ای باشم.
اعتقادم اینه که تئوری بدون عملی برای بعضی رشته ها از جمله رشته ی ما خوشایند نیست. و میشه همون ضرب المثل زنبور بی عسل
و از طرفی هم رفتن به بازار کار، بدون پژوهش و کار علمی میشه مثل کارگری در رشته ی کامپیوتر Exclamation

پس بنابراین از نظر من کار و تحصیل در کنار هم خوب هست. خب حالا رفتن به بازار کار که دست خودمه و می تونم با یادگرفتن مهارت مورد نظر یا هم شاید با کار آموزی در یک شرکت، برم سر کار .... اما تحصیل رو چکار کنم Huh آیا ارزش داره که توی هر دانشگاهی ادامه بدم یا نه؟
با توجه به این که الان مجردم و سرم خلوته و راحت تر می تونم ادامه بدم، نگرانی ام از اینه که نکنه وقتی رفتم سر کار و تشکیل خانواده دادم ( إنشاءالله Smile ) اون وقت سرگرم کار و زندگی بشم و خدای نکرده از هدف اصلی ام (که همون ادامه تحصیل هست) باز بمونم.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sunny , hun73r.9h0s7
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۱:۱۷ ق.ظ
فلسفه ی ارشد چیست؟
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۰۲ ق.ظ)arshad_95 نوشته شده توسط:  از طرفی هم رفتن به بازار کار، بدون پژوهش و کار علمی میشه مثل کارگری در رشته ی کامپیوتر

دوست من شما تا حالا دنبال کار رفتی؟
تا حالا مصاحبه شغلی رفتی؟

به ضرس قاطع می گم بالای ۹۰ درصد شرکت ها دانشگاه تحصیل واسشون مهم نیست (حداقل برای شبکه) و تنها چیزی که واسشون مهمه تخصصه شما هست و ولاغیر.

ارشد خوبه ولی در صورتی که بدونی قراره ازش استقاده کنی.

هی ایـــــــــــــــــــــــــــــــــزد...
Angel
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: nobody90 , khayyam
ارسال:
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۱:۳۴ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۳۵ ق.ظ، توسط mehran.amanat.)
فلسفه ی ارشد چیست؟
به نظر من درس خوندن توی ایران یه کار بیهوده هست، حالا گیریم که دکتری رو هم گرفتی، به کجا میخوای برسی؟ مگه حقوق استاد حق التدریسی چقدره؟ هیئت علمی دانشگاه ها هم که جوش سیاسی شده، اگه پارتی داشته باشین هیئت علمی میشین.
وقتی هم که بیرون بازاری وجود نداره، لیسانس و فوق لیسانسم با هم فرقی نداره
در صورتی درس خوندن بدرد میخوره که سر کار باشین و با ارتقا مدرک پایه حقوقی رو ببرین بالا.
به نظر من کسی که درس خوندن براش یه ارزشه، باید از ایران بره و تو یه دانشگاه پدر دار اروپایی درس بخونه
البته این نظریات من هست ممکنه اشتباه باشه و میدونم خیلی ها با اون مخالفن.

... I can manage it
۳
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: khayyam
ارسال: #۱۰
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۱:۴۱ ق.ظ
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ق.ظ)explorer نوشته شده توسط:  به ضرس قاطع می گم بالای ۹۰ درصد شرکت ها دانشگاه تحصیل واسشون مهم نیست (حداقل برای شبکه) و تنها چیزی که واسشون مهمه تخصصه شما هست و ولاغیر.

ارشد خوبه ولی در صورتی که بدونی قراره ازش استقاده کنی.

من که منکر تخصص و مهارت نیستم، اتفاقا خیلی هم مهمه ... اما نباید نقش دانشگاه رو در شکل گیری پایه های علمی برای کسب تخصص و مهارت نادیده گرفت... به عبارت دیگه کسی که توی دانشگاه با مفاهیم رشته ی کامپیوتر (از جمله برنامه نویسی و شبکه و ...) آشنا شده و چارچوب کلی اونو درک کرده خیلی راحت تر می تونه تخصص به دست بیاره تا کسی که فقط از راه تجربه میره سراغ این ها.
۱
۰
ارسال: #۱۱
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۲:۰۴ ب.ظ
فلسفه ی ارشد چیست؟
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۴۱ ق.ظ)arshad_95 نوشته شده توسط:  من که منکر تخصص و مهارت نیستم، اتفاقا خیلی هم مهمه ... اما نباید نقش دانشگاه رو در شکل گیری پایه های علمی برای کسب تخصص و مهارت نادیده گرفت... به عبارت دیگه کسی که توی دانشگاه با مفاهیم رشته ی کامپیوتر (از جمله برنامه نویسی و شبکه و ...) آشنا شده و چارچوب کلی اونو درک کرده خیلی راحت تر می تونه تخصص به دست بیاره تا کسی که فقط از راه تجربه میره سراغ این ها.

الان مسئله اصلی همینه دوست من.
شما الان لیسانس کامپیوتر داری یعنی licence داری یعنی بالای ۱۰۰ واحد درس تخصصی گذروندی یعنی خیلی چیزای دیگه...
اگه قرار بوده که دانشگاه در شکل گیری پایه علمی شما تاثیر داشته باشه، توی این ۴ سال باید می داشته.
پایه علمی شما با خواندن دوره ارشد یا Master هیچ تغییری نمی کنه.
اگه یه مقدار به معانی مدارک گرفته شده توجه کنیم مشکل حله.

هی ایـــــــــــــــــــــــــــــــــزد...
Angel
۱
۱
ارسال: #۱۲
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۲:۱۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۳۷ ب.ظ، توسط arshad_95.)
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴ ق.ظ)mehran.amanat نوشته شده توسط:  ...
به نظر من کسی که درس خوندن براش یه ارزشه، باید از ایران بره و تو یه دانشگاه پدر دار اروپایی درس بخونه
البته این نظریات من هست ممکنه اشتباه باشه و میدونم خیلی ها با اون مخالفن.

چه عرض کنم قضاوت در این موردی که فرمودید در حد من نیست اما خیلی دوست داشتم دلایل قانع کننده ای در مورد درس خواندن در خارج از کشور و اپلای کردن بشنوم.
چیزهایی شنیدم از قول دانشجویان دانشگاه های برتر که بعضی از اساتید هم توصیه شون همینه. یا این که بعضیا میگن اونجا امکانات بهتره و از این قبیل ...
اما باز هم به دلایل قانع کننده ای نرسیدم و می گویم وقتی در همین کشور خودمون، میشه ارشد یا دکترا خواند و دانش این رشته موجوده، چرا باید بروم آن ور آب ؟ فقط در همین حد شنیدم که گفته میشه درس خواندن در خارج خوبه ... ولی نمی دونم دقیقا چیش خوبه؟ یعنی کسی برام جزئیاتشو باز نکرده...

بذارید زیاد خودمونو به دردسر نیندازیم و بحث رو خلاصه کنیم.

یک سؤال اصلی وجود داره و مشتاقم که در موردش بدونم و اونم اینه که توی این مقطع ( ارشد )، وظیفه ی دانشجو چیه؟ همین Shy

فرض کنید الان من ارشد قبول شدم و میخوام برم ترم اول رو شروع کنم... چه چیزهایی رو بدونم بهتره تا با آمادگی برم دانشگاه ؟
چه کارهایی قراره توی این مقطع انجام بدم که قبل از ورود به دانشگاه خودمو آماده کنم ؟
۲
۰
ارسال: #۱۳
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۱:۱۱ ب.ظ
فلسفه ی ارشد چیست؟
کاربر گرامی arshd_95 جسارت نباشه ها ولی به احتمال زیاد شما شهرستانی هستید و هنوز تا حالا مصاحبه تخصصی برای کار نرفتی و یا از این دانشگاهای برتر مثلا شریف که تو ذهن خیلی از بچه های شهرستانی یه محل مخ شده و تصور عموم بر اینه که همچین دانشگاهایی نخبه پرورش می دن نرفتی و با دانشجویانش برخورد نداشتی !؟ که این بچه ها هم مثل خودمون هستن خیلی روک و واضح بگم اگه نفست از جای گرمی بلند میشه منظور اینکه برای کار کردن خوندن درس و نخوندن آن برات فرقی نمی کنه حتما برو ارشد بخون ولی اگه یه شهرستانی هستی و پارتی چیزی نداری از من می شنوی نرو ارشد نخون پر واضح و عیان است وضعیت کشور ما ، اصلا هم عاشق چشم و ابرو و مدرک دانشگاهی من و شما نیستن برای استخدام شدن شده و خیلی هم شده طرف هم مدرک دانشگاه داره و هم تخصص باز نمی تونه کار پیدا کنه این دیگه اوج فاجعه هست !.....
۷
۴
 سپاس‌گزاری شده توسط: قاصدک۲۳ , mehran.amanat
ارسال: #۱۴
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۲:۰۰ ب.ظ
در مورد صحبت های دوستمون khayyam :
اولا شهرستانی بودن یا نبودن برام مهم نیست و ارزش هر کس به اندازه همت اوست.
و در مورد مسئله ی مدرک دانشگاهی در استخدام ها که فرمودید:
نقل قول: اگه یه شهرستانی هستی و پارتی چیزی نداری از من می شنوی نرو ارشد نخون پر واضح و عیان است وضعیت کشور ما ، اصلا هم عاشق چشم و ابرو و مدرک دانشگاهی من و شما نیستن

باید عرض کنم فعلا به این مسائل فکر نمی کنم و هدفم بالاتر از این موارد هست که حالا شرکتی بخواد منو استخدام کنه یا نه؟ پارتی بازی بکنه یا نه؟
چیزی که می دونم اینه که باید تخصص و مهارتم رو به حدی برسونم که حرفی برای گفتن داشته باشم بقیه ش رو واگذار می کنم به خدا ... یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت. ( یعنی یا توی شرکتی مشغول به کار خواهم شد یا این که خودم یه شرکت میزنم من که مهارت و تخصص دارم چه باکی دارم ؟ )
۲
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: hun73r.9h0s7
ارسال: #۱۵
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۰۲:۱۳ ب.ظ
(۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۲:۰۰ ب.ظ)arshad_95 نوشته شده توسط:  در مورد صحبت های دوستمون khayyam :
اولا شهرستانی بودن یا نبودن برام مهم نیست و ارزش هر کس به اندازه همت اوست.
و در مورد مسئله ی مدرک دانشگاهی در استخدام ها که فرمودید:
نقل قول: اگه یه شهرستانی هستی و پارتی چیزی نداری از من می شنوی نرو ارشد نخون پر واضح و عیان است وضعیت کشور ما ، اصلا هم عاشق چشم و ابرو و مدرک دانشگاهی من و شما نیستن

باید عرض کنم فعلا به این مسائل فکر نمی کنم و هدفم بالاتر از این موارد هست که حالا شرکتی بخواد منو استخدام کنه یا نه؟ پارتی بازی بکنه یا نه؟
چیزی که می دونم اینه که باید تخصص و مهارتم رو به حدی برسونم که حرفی برای گفتن داشته باشم بقیه ش رو واگذار می کنم به خدا ... یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت. ( یعنی یا توی شرکتی مشغول به کار خواهم شد یا این که خودم یه شرکت میزنم من که مهارت و تخصص دارم چه باکی دارم ؟ )

خیلی جالبه خودت سوال پرسیدی خودت هم به سوالت جواب می دی ! به نظرم بهتره همون فکری که تو ذهنت هست رو اجرا کنی چه درست چه اشتباه !...
۵
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: Behzad TP

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  هاست یا میزبانی وب چیست؛ انواع آن کدامند؟ B0020 ۰ ۶۰۱ ۰۹ فروردین ۱۴۰۲ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: B0020
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۳۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  مرتب سازی سریع تصادفی چیست؟ Xzrix ۰ ۱,۴۰۳ ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Xzrix
  یو اس اس دی چیست؟ nolw0932 ۰ ۲,۲۳۷ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۳:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: nolw0932
  تفاوت procedural با functional با imperative در چیست؟ shervan360 ۲ ۳,۰۲۰ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سئو چیست؟ - سئو - بهینه سازی سایت msnmsn ۲ ۲۵ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  سبک زندگی چیست pm24 ۱ ۲,۶۵۵ ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۱:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  تفاوت مقاله جورنالی و مقاله کنفرانسی در چیست؟ Br2012 ۴۴ ۷۷,۰۴۷ ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: TexteRasmi.info
  هیپنوتیزم چیست؟ jabert ۰ ۱,۶۸۸ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: jabert
  شخصیت شناسی اناگرام چیست وچه تاثیری در زندگی ما دارد؟ samaneh_fathi ۰ ۱,۹۵۹ ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: samaneh_fathi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close