زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۷:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بحث در مورد سوالت پایگاه داده ۹۱ کنکور مهندسی کامپیوتر

ارسال:

navid-p پرسیده:

۱/مزیت بانک شی گرا نسبت به رابطهای؟به نظر من امکان همزمانی پرس وجوها
۲/شماره شناسه پدر فردی به نام ارش کمانگیر:گزینه ۱و۴
۳/پرس و جویی که در مدل رابطه ای ممکن نیست؟اجداد فرد
۴/در مورد وابستگی بود که جواب ندادم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

مازیار صفایی پاسخ داده:

RE: پایگاه داده

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  ۱/مزیت بانک شی گرا نسبت به رابطهای؟به نظر من امکان همزمانی پرس وجوها

۱ رو نزدم
۲ همون ۱ و ۴!
۳/ من زدم سن کسانی که اشتباه ثبت شده چون در زبان رابطه ای تابع نداریم. توی SQL تابع داریم
۴ هم نزدم

ارسال:

navid-p پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۲۷ ب.ظ)باد نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  ۱/مزیت بانک شی گرا نسبت به رابطهای؟به نظر من امکان همزمانی پرس وجوها

۱ رو نزدم
۲ همون ۱ و ۴!
۳/ من زدم سن کسانی که اشتباه ثبت شده چون در زبان رابطه ای تابع نداریم. توی SQL تابع داریم
۴ هم نزدم

اگه منظورت از تابع sum,max,avg که لازم نیست برای این سوال.با استفاده از تاریخ تولد و یک فرمول میشه سن درست رو بدست اورد و با فیلد age مقایسه کرد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

shabgard پاسخ داده:

پایگاه داده

من زدم مشخصات همسر

۰
ارسال:

LARACROFT0 پاسخ داده:

پایگاه داده

۲/ که سوال غلط بود گزینه یکسان داشت!

۰
ارسال:

lvlina_r پاسخ داده:

پایگاه داده

من که قاطی کرده بودم، هی این دو تا گزینه را با هم مقایسه می کردم، هی می گفتم چشم های من بی دقته، نمی بینه، با این که می دونستم یک و چهاره، ولی هیچ کدوم را نزدم،
یک چی می شد؟؟؟ چرا همزمانی؟؟

۰
ارسال:

ارمان پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  ۱/مزیت بانک شی گرا نسبت به رابطهای؟به نظر من امکان همزمانی پرس وجوها

۱/ همون
۲/ همون
۳/ همسر آرش
۴/ ۱nf bcnf

۰
ارسال:

f.b پاسخ داده:

پایگاه داده

سوال اخر فقط در سطح یک نرمال بود؟؟مگر رابطه ای که BCNF هست پس در سطح ۱و ۲و ۳ هم نرماله
که این فقط در سطح ۱ نرمال بود

ارسال:

پری پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۰۲ ب.ظ)f.b نوشته شده توسط:  سوال اخر فقط در سطح یک نرمال بود؟؟

منم این گزینه رو زدم

۰
ارسال: #۱۰

Lantern پاسخ داده:

پایگاه داده

سوال ۱ رو فکر کنم کاهش حجم زدم.
سوال ۲ همون ۱ و ۴ درسته ولی نزدم گفتم احتمالاً حذف میشه!
سوال ۳ رو سن همسر بالای ۹۰ سال زدم.
سوال ۴ رو هم جواب ندادم.

۰
ارسال: #۱۱

hajar_91 پاسخ داده:

چرا جواب ۳ میشه اجداد ؟ اصلا ربطی به همسر نداشت . من زدم مشخصات همسر

۴ هم زدم ۱nf

ارسال: #۱۲

k_111 پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۲۱ ب.ظ)hajar_91 نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۰۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  ۱/مزیت بانک شی گرا نسبت به رابطهای؟به نظر من امکان همزمانی پرس وجوها
چرا جواب ۳ میشه اجداد ؟ اصلا ربطی به همسر نداشت . من زدم مشخصات همسر

۴ هم زدم ۱nf

همسر را میتوان بدست اورد
اول فرزند یک پدر را پیدا میکنم
بعد به دنبال والد مونث اون میگردیم

سن اشتباه رو نمی توان پیدا کرد

۰
ارسال: #۱۳

deledivouneh پاسخ داده:

پایگاه داده

پایگاه داده شی گرا(OODB) مهم ترین مزیتش نسبت به رابطه ای امکان همزمانی پرس وجوهاست.
من خودم نظرم اینه چون پروهژه پایانی‌ام پایگاه داده شی گرا بود اینو میگم

۰
ارسال: #۱۴

sdcsada پاسخ داده:

پایگاه داده

۱/مزیت بانک شی گرا نسبت به رابطهای؟کاهش حجم
۲/شماره شناسه پدر فردی به نام ارش کمانگیر:نزدم (گزینه ۱و۴)
۳/پرس و جویی که در مدل رابطه ای ممکن نیست؟مشخصات همسر چون بقیه را می شه بدست آورد.
۴/فقط ۱NF چون نه ۲NF و نه ۳NF بود پس BCNF ,4NF هم نیست.اگه اشتباه نکرده باشم EF کلید بود.

۰
ارسال: #۱۵

temptemp2 پاسخ داده:

پایگاه داده

همسر رو وقتی میشه به دست اورد که فرض بشه حتما بچه ای وجود داره، یعنی تنها در این صورت میشه چون ارتباط بین زن و شوهر (پدر و مادر) از طریق بچه امکان پذیرهستش.
برای پیدا کردن سن اشتباه باید تاریخ الان رو داشته باشیم که فک نکنم جبر رابطه این امکان رو داشته باشه، چون بیس ریاضی داره فقط و Current Date و این حرفا نداره

۰
ارسال: #۱۶

myself پاسخ داده:

اگه مشخصات همسر رو نشه بدست آورد پس مشخصات همسر بالای ۹۰ رو نمیشه دیگه...
پس یعنی دو تا جواب داره آیا؟
اینم حذف؟AngelExclamation
کم کم همه سوالا دارن از بین میرن، آخرش فقط می مونه یکیDodgy

۰
ارسال: #۱۷

temptemp2 پاسخ داده:

پایگاه داده

چون دوتا گزینه رو میشه یا نمیشه! یعنی اگه فرض کنیم که هر کسی حتما یا بچه هستش، یا بچه داره، میشه گفت هر دو تا گزینه همسر بالای ۹۰ و مشخصات همسر رو میشه به دست اورد.! (که احتمالا منظور طراح هم همین بوده!)

۰
ارسال: #۱۸

neilabak پاسخ داده:

مشخصات همسر رو نمیشد درآورد چون مشخصات همسر هر فرد الزاما ذخیره نشده ولی بالای ۹۰ سال رو میشه درآورد چون اگر مشخصات پدر و مادر کسی تو پایگاه باشه اون پدر و مادر باهم همسر میشن و میشه بالای ۹۰ سالو درآورد.[/quote]

ارسال: #۱۹

afshinmu پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۵۱ ب.ظ)neilabak نوشته شده توسط:  مشخصات همسر رو نمیشد درآورد چون مشخصات همسر هر فرد الزاما ذخیره نشده ولی بالای ۹۰ سال رو میشه درآورد چون اگر مشخصات پدر و مادر کسی تو پایگاه باشه اون پدر و مادر باهم همسر میشن و میشه بالای ۹۰ سالو درآورد.
[/quote]

آخه اگه نشه همسر رو درآورد چجوری میشه همسر بالای ۹۰ رو درآورد؟؟؟؟!!!!! اول باید همسر در بیاد تا سنشو بخوایم حساب کنیم . مطمئنا یا تست اشتباهه یا گزینه اجداد درسته

۰
ارسال: #۲۰

مازیار صفایی پاسخ داده:

پایگاه داده

توی حساب رابطه ای نمی شه فرمول نوشت!
اون SQL. من که زدم اونیکه سن رو غلط حساب می کنه!

ارسال: #۲۱

myself پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۱۷ ب.ظ)باد نوشته شده توسط:  توی حساب رابطه ای نمی شه فرمول نوشت!
اون SQL. من که زدم اونیکه سن رو غلط حساب می کنه!

خب اگه سن شخصو نتونه حساب کنه خب همسر بالای نود سالم نمی تونه دیگه...
اونم سنه دیگه به هرحال
از هزار جنبه میشه بررسی کرد سوالارو لامصب!

۰
ارسال: #۲۲

Mojtaba پاسخ داده:

پایگاه داده

سلام
بچه‌ها به نظر بنده اون گزینه ای که گفته پیدا کردن اونایی که سنشون اشتباه محاسبه شده هستش به دلایا زیر:
۱-ما اگه سن را محاسبه ای بخواهیم بگیریم یعنی از تفاضل تاریخ کنونی و تاریخ تولد بدست میاریم حالا فرضا یک سال پیش ما سن طرف را وارده کردیم وانوقت هم محاسبات را درست انجام دادیم وحالا که یک سال گذشته سن طرف داده غلطی را به ما میده پس ما نمیتونیم بگیم سن اشتباه محاسبه شده
۲-اگه نتونیم همسر را پیدا کنیم پس نمیتونیم سن بالای ۹۰ را هم پیدا کنیم پس اون دو گزینه از نظر طراح فکر کنم درست بوده
این نظر منه دیگه در مورد صحتش دوستان نظر بدن.

۰
ارسال: #۲۳

afshinmu پاسخ داده:

نظر شخصی
۱ - نمیدونم Big Grin
۲ - ۱و۴
۳ - اجداد
۴ - فقط ۱nf چون ۲nf که مطمئنا نیست و اگر ۲nf نباشد مطمئنا بالاتر هم نیست( فکرکنم ۱۰۰% اینجوریه )

۰
ارسال: #۲۴

azin67 پاسخ داده:

بچه‌ها به نظرتون اون سوال پایگاه که دوتا جواب درست داشت چی میشه؟ من دیدم اینجوریه نزدم
Sad

ارسال: #۲۵

navid-p پاسخ داده:

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۰۳ ب.ظ)azin67 نوشته شده توسط:  بچه‌ها به نظرتون اون سوال پایگاه که دوتا جواب درست داشت چی میشه؟ من دیدم اینجوریه نزدم
Sad

من با خودم اینطور فکر کردم که احتملا کسانی که یکی از گزینه های ۱و۴ رو زدن براشون درست محاسبه میشه چون اگه اینم حذف بشه میشه کلا ۳ تا سوال پایگاه و بالاخره گزینه درست هم وجود داشته تو گزینه‌ها و دلیلی برای حذف وجود نداره.البته این نظر منه

۰
ارسال: #۲۶

موج پاسخ داده:

پایگاه داده

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۴۶ ب.ظ)sdcsada نوشته شده توسط:  ۴/فقط ۱NF چون نه ۲NF و نه ۳NF بود پس BCNF ,4NF هم نیست.اگه اشتباه نکرده باشم EF کلید بود.

خدا بگم طراح رو چی کار کنه
سوال آخر رو فقط ۱NF زدم
۲NF نبود چون که اگه اشتباه نکنم یه وابستگی از H ناشی میشد و به GH هم وابسته بود از طرفی چون EF کلید بود بنابرین همین وابستگی هم کافی بود تا BCNF بودن رو بشه رد کرد

یه چیز دیگه رو هم من نمیفهم اگه همسر یه نفر که خودش توی رابطه اشخاص هست و بچه ای نداره رو بخواد محاسبه کنیم چه کار کنیم؟

۰
ارسال: #۲۷

navid-p پاسخ داده:

پایگاه داده

پرس و جویی که در مدل رابطه ای ممکن نیست؟

دوستان اگر نظری دارین بگین.این سوال خیلی ذهنمو مشغول کرده.

ارسال: #۲۸

afshinmu پاسخ داده:

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۱۵ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  پرس و جویی که در مدل رابطه ای ممکن نیست؟

دوستان اگر نظری دارین بگین.این سوال خیلی ذهنمو مشغول کرده.

قبلا خیلی بحث شده خب . بعضیا میگن همسر ، بعضیا همسر بالای ۹۰ . ولی با توجه به جداول به نظر میرسه اجداد درست باشه

۰
ارسال: #۲۹

H.Mohammadi پاسخ داده:

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر

۱- افزایش همزمانی عملیات
۲- نزدم!
۳- افرادی که همسر انها بالای ۹۰ باشد
۴- نزدم!

۰
ارسال: #۳۰

YASERJVANI پاسخ داده:

خدا کنه همسر باشه

۰
ارسال: #۳۱

Mojtaba پاسخ داده:

سلام
بچه ها من این سوال رو با چند نفر مطرح کردم و تقریبا همه اونا بر روی اجداد نظر مثبت داشتن و دلایلشون هم این بود (البته من خودم زدم اونایی که سن اشون اشتباه حساب شده ولی با دلایل اونا قانع شدم گفتم بهتر اینجا هم برای دوستان بذارم)
۱-چون در رابطه با همسر دو تا گزینه مطرح شده پس اگه یکی را بدست بیاریم حتما اون یکی دیگه هم قابل بدست آوردن پس در نگاه اول دو تا گزینه ها حذف میشن.
۲- اگه بخواهیم اجداد یک یک نفر را بدست بیاریم بایستی از پیوند بین جداول بهره بگیریم ولی در اینجا اگه مثلا اجداد اون رو محدود میکردیم مثلا تا ۳ پشت یا تا ۴ پشت (جد) اون وقت میتونستیم راحت جواب رو بدست بیاریم ولی در اینجا تعداد پیوند ها رابطه مستقیم دارند با تعداد سطرها و این امر چنین کاری رو به احتمال زیاد غیر ممکن می کنه.
۳-اما سوال آخر صحبت از محاسبه اشتباه سن شده که به احتمال زیاد منظور طراح اختلاف بین تاریخ کنونی و تاریخ تولد فرد هست البته یکم ایهام داره (مثلا من گفتم گفته سن اشتباه محاسبه شده و ممکنه اون موقعی که ما سن طرف رو محاسبه کردیم تاریخ کنونیمون با تاریخی که الان محاسبه می کنیم متفاوت شده باشه و این دلیلی برای محاسبه غلط قبلی نمیشه چون اون موقع با توجه به تاریخ کنونی محاسبمون درست بوده)ولی بازم جای رد این گزینه هست
با توجه به دلایل مذکور من که قانع شدم و قید این سوالو دیگه زدم.لطفا دوستان نظر بدن.

۰
ارسال: #۳۲

sadradin پاسخ داده:

سلام به همگی :
سوال ۱۰۲ همزمانی . ما که ای تی شرکت کرده بودیم این دقیقن مطرح شده در مهندسی نرم افزار .
سوال ۱۰۳ میشه گزینه یک . چون دوتا اولی هم گزینه هاش مثل همه ۹۹ درصد منظور طراح همین گزینه بوده و عمرن این سوال رو حذف کنن.
سوال ۱۰۴ میشد افرادی که سن اون ها اشتباه محاسبه شده . دوستانی که میگن این درسته و اشتباه نیست بفرمایند چه جوری میشه یک خمچین کوئری نوشت ؟!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۳۳

deledivouneh پاسخ داده:

RE: پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۲۱ ب.ظ)sadradin نوشته شده توسط:  سلام به همگی :
سوال ۱۰۲ همزمانی . ما که ای تی شرکت کرده بودیم این دقیقن مطرح شده در مهندسی نرم افزار .
سوال ۱۰۳ میشه گزینه یک . چون دوتا اولی هم گزینه هاش مثل همه ۹۹ درصد منظور طراح همین گزینه بوده و عمرن این سوال رو حذف کنن.
سوال ۱۰۴ میشد افرادی که سن اون ها اشتباه محاسبه شده . دوستانی که میگن این درسته و اشتباه نیست بفرمایند چه جوری میشه یک خمچین کوئری نوشت ؟!

سوال ۱۰۲ همزمانی درسته چون تو رابطه ای همزمانی نداریم ولی تو شی گرایی داریم

سوال ۱۰۳ هم که حذف میشه صد درصد چون هم تایپیست بی سواد بوده هم طراح.طراح این همه سوال پایگاه رو ول کرده چسبیده به این جور بحث های مبهم و تایپیست هم pname رو prame تایپ کرده

سوال ۱۰۴ هم کسیکه تاریخ جاری منهای تاریخ تولدش مساوی نباشه سنش اشتباهه و راحت اونو میشه حساب کرد.همسرا رو هم میشه با دو Select از جداول پیدا کرده.می مونه اجداد که درستش اونه.حالا می دونیم که SQL بیشتر از ۱۵ تا Select تودرتو رو جواب نمیده و یارو بخواد جد ۲۰ ام رو پیدا کنه؟حالا چه جوری پیدا میکنه؟؟؟
البته همسرا رو طراح در نظر نگرفته که شاید بچه نداشته باشن.ولی با این حال نظرش رو اجداد بوده.

۰
ارسال: #۳۴

fazel-d پاسخ داده:

۱- در مورد مزیت DB-Orianted شک بر روی همزمانی عملیاتی داشتم و نزدم.
۲- ۱۰ دقیقه از زامانم رو براش گذاشتم تا بیبینم که بین ۱ و ۴ چه اختلافی وجود داره( دفترچه من ، C بود). بیشتر مشکل تایپی داشت تا جواب طراح
۳- سوالش هوشمندانه طرح شده بود. و به نظرم سوال خیلی جالبی بود و در کنار سوال ۲ که گند زده بود، عالی بود. گزینه همسر فردی به نام «آرش کمانگیر» صحیح می باشد
  • همسر فردی به نام «آرش کمانگیر»
  • اجداد فردی به نام «آرش کمانگیر»
  • افرادی که همسر آنان بالای ۹۰ سال سن دارند.
  • افرادی که سن آنان اشتباه حساب شده است.
رابطه Person و Parent یک رابطه Strong-Weak Entity است چرا که Pid از رابطه Person در رابطه Parent قرار گرفته است.
--> افرادی که سن انان اشتباه حساب شده است. یعنی محاسبه اختلاف تاریخ فعلی و تاریخ تولد و در نهایت مقایسه آن با سن فرد.
--> هوشمندی سوال در این گزینه است که می گه: افرادی که همسر آنان بالای ۹۰ سال سن دارند. در رابطه Parent ، شناسه پدر و مادر هر شخصی قرار می گیرد. و منظور از همسر، همسر فردی که شناسه آن در رابطه Person قرار می گیرد، نیست. منظور از همسر، رابطه نسبی پدر و مادر فرد استاین یعنی رابطه همسری بین پدر و مادر فرد .!!! این موضوع نیز از رابطه Parent قابل استنتاج است.
--> اجداد فردی به نام «آرش کمانگیر». این هم قابل استنتاج است. فرض کنید رابطه Person به صورت زیر باشد:
-- Pid-------Pname--
آرش کمانگیر-----۱
رستم دستان----۲
کوروش کبیر------۳

و رابطه Parent به صورت زیر باشد
Pid---PPid
۲-----۱
۳---- ۲

حالا با چندتا Project و Select و Join به راحتی می توان پدربزرگ و مادر بزرگ «آرش کمانگیر» را بدست آورد.
بدین صورت که تنها نیاز است تا از رابطه Parent ، دو تا انتساب (Assign) داشته باشید (مثل P1 و P2) و اونارو با رابطه Person پیوند بدید.

--> اما جواب، گزینه همسر فردی به نام «آرش کمانگیر» است. اگر هم همسرٍ «آرش کمانگیر» هم در رابطه Person وجود داشته باشد اما هیچ ارتباطی بین آن دو نمی توان پیدا کرد. چرا که ما فقط اطلاعات فرد و پدر-مادر فرد را داریم.

۴- در مورد سوال چهارم DB که خودم هم این ریسک رو نپذیرفتم و جواب ندادم. احتمال می دم که گزینه صحیح، ۱NF,BCNF باشه.
اگه شما FD Closure رو بررسی کنید خواهید یافت که EF به عنوان کلید کاندید است.
به این صورت
EF-->G
EF-->H
H-->A
H-->B
AB-->C
AB-->D
از وابستگی های بالا درمی یابیم که G,H,A,B,C,D وابسته به EF هستند و حتی اگه بستار مجموعه صفات رو هم بررسی کنید به این نکته خواهید رسید که که از EF می توان مابقی صفات خاصه را دریافت. (+Z)
پس همه صفات خاصه به کلید کاندید وابستگی تابعی دارند و این تعریف اولیه از BCNF است.
چونکه این FD دارای یک کلید کاندید است، پس همین کلید کاندید به عنوان Primary Key خواهد بود. یعنی ۲NF و چون وابستگی تراگذری نداریم ، پس ۳NF نیز هست. اما در مورد ۴NF بودن باید خاصیت Multi-Value Dependency داشته باشه که این نیاز به دادن یکسری مقادیر برای صفات خاصه است. که در این مورد نمی شه نظری داد. به همین خاطر من بین گزینه ۱NF,BCNF و گزینه BCNF,4NF شک داشتم و نزدم

ارسال: #۳۵

mj_shbn پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ ب.ظ)fazel-d نوشته شده توسط:  ۴- در مورد سوال چهارم DB که خودم هم این ریسک رو نپذیرفتم و جواب ندادم. احتمال می دم که گزینه صحیح، ۱NF,BCNF باشه.
اگه شما FD Closure رو بررسی کنید خواهید یافت که EF به عنوان کلید کاندید است.
به این صورت
EF-->G
EF-->H
H-->A
H-->B
AB-->C
AB-->D
از وابستگی های بالا درمی یابیم که G,H,A,B,C,D وابسته به EF هستند و حتی اگه بستار مجموعه صفات رو هم بررسی کنید به این نکته خواهید رسید که که از EF می توان مابقی صفات خاصه را دریافت. (+Z)
پس همه صفات خاصه به کلید کاندید وابستگی تابعی دارند و این تعریف اولیه از BCNF است.
چونکه این FD دارای یک کلید کاندید است، پس همین کلید کاندید به عنوان Primary Key خواهد بود. یعنی ۲NF و چون وابستگی تراگذری نداریم ، پس ۳NF نیز هست. اما در مورد ۴NF بودن باید خاصیت Multi-Value Dependency داشته باشه که این نیاز به دادن یکسری مقادیر برای صفات خاصه است. که در این مورد نمی شه نظری داد. به همین خاطر من بین گزینه ۱NF,BCNF و گزینه BCNF,4NF شک داشتم و نزدم

من فکر میکنم این شکل نشون میده که ۳NF نیست چون وابستگی انتقالی داریم.هر رابطه ای که ۳NF نباشه BCNF هم نیست پس به نظر من گزینه اول درسته(فقط ۱NF)

۰
ارسال: #۳۶

saeid1389 پاسخ داده:

۱۰۲) نزدم

۱۰۳) ۱ ( ۱ , ۴ مثل بود، که ۱ رو زدم )

۱۰۴) ۱
چون جدول والدین رو داریم، از طرفی "همسرآرش" رو می خواست نه همسر افراد رو-->> با پیوند دو جدول و گزینش برای " آرش کمانگیر" روی جدول پیوند خورده، تنها دو تاپل داریم که با توجه به جنسیت می تونیم بفهمیم که پدر یا مادر آرش کدومه، بنابراین در هر صورت ما تنها دو تاپل داریم که با توجه به اینکه جدول اطلاعات والدین رو داره ، درنتیجه " همسر آرش کمانگیر" رو نمی تونیم پیدا کنیم.
گزینه ۲: می شه بدستش آورد: با توجه به توضیحات قبلی ما PID پدر و مادر آرش رو داریم، از طرفی جدول Parent می تونه با خودش ارتباط داشته باشه-->>> اجداد آرش رو می شه بدست آورد
گزینه ۳: select با شرط اینکه سن بالای ۹۰ و جنسیت مونث باشه روی جدول Parent می شه بدستش آورد
گزینه ۴‌ :تاریخ امروز رو داریم ، تاریخ تولد هم داریم ، اختلافشون رو برابر فیلد age می گیریم ، در نتیجه این گزینه هم بدست میاد.

۱۰۵) ۱ (اما مطمئن نیستم)

۰
ارسال: #۳۷

navid-p پاسخ داده:

در مورد همسر ارش کمانگیر:میتونیم اول فرزندان ارش رو بدست بیاریم و سپس مادر فرزند ارش کمانگیر که میشه همسرش پیدا کنیم.نظر من همون اجداده

ارسال: #۳۸

AmirGooran پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۳۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  در مورد همسر ارش کمانگیر:میتونیم اول فرزندان ارش رو بدست بیاریم و سپس مادر فرزند ارش کمانگیر که میشه همسرش پیدا کنیم.نظر من همون اجداده

همانطور که می دونید یک مرد می تونه چهار تا زن داشته باشه! دلیل نمی شه که مادر بچه ات بشه همسرت!
تازه از کجا معلوم طرف بچه داشته باشه؟ من آدمایی رو می شناسم که ۹۰ سالشونه ولی بچه ندارن!Big Grin

۰
ارسال: #۳۹

AmirGooran پاسخ داده:

نخیر.
من نمی گم برداشت شما غلطه.ولی اگه گفته هامون رو ترکیب کنیم میشه هیچکدام! به نظر من همین صحیحه.

ارسال: #۴۰

afshinmu پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۳۵ ب.ظ)AmirGooran نوشته شده توسط:  نخیر.
من نمی گم برداشت شما غلطه.ولی اگه گفته هامون رو ترکیب کنیم میشه هیچکدام! به نظر من همین صحیحه.

فکر نکنم سوال پایگاه داده انقد وارد جزئیات قوانین زندگی اجتماعی و اسلامی و . . . بشه . شما هم نباید انقد تو این جزئیات کاوش کنید . من فکر میکنم اگر روی ۲+۲=۴ هم زیاد وارد جزئیات بشیم بشه اونو رد کرد .

۰
ارسال: #۴۱

amino22 پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۲۸ ب.ظ)afshinmu نوشته شده توسط:  در مورد همسر ارش کمانگیر:میتونیم اول فرزندان ارش رو بدست بیاریم و سپس مادر فرزند ارش کمانگیر که میشه همسرش پیدا کنیم.نظر من همون اجداده
نظر بنده به نظر ایشان نزدیکتر است!

۰
ارسال: #۴۲

morelo پاسخ داده:

امروز یکی از اساتید پایگاه رو دیدم، گفتش سوالات امسال جالب بوده !!!!!!!!
(گفتن اسم نیارم)
کلیدها (طبق نطر ایشان):

۱۰۲) ۴ (بین ۲ و ۴ ، ۴ رو انتخاب کرد/ درمورد ۱ گفت این همه قفل زنی خوندید پس چی شد!!!!!)

۱۰۳) ۱ و ۴ ( گفتن سنجش ۴ میزنه برای کلید اولیه، گزینه آخر نیم پیوند بوده اشتپاه تایپ شده! اونایی هم که ۱ زدن نگران نباشن (مثلا خود من))

۱۰۴) ۲ (با هیچ عملگر رابطه ای بدست نمیاد (من که ۱ زدم))

۱۰۵) ۱ (ساده بود)

خلاضه استاد ۲ تا تست (۱۰۲ و ۱۰۴) ما رو غلط اعلام کردن!

ارسال: #۴۳

morelo پاسخ داده:

(۰۳ اسفند ۱۳۹۰ ۰۵:۰۳ ب.ظ)morelo نوشته شده توسط:  امروز یکی از اساتید پایگاه رو دیدم، گفتش سوالات امسال جالب بوده !!!!!!!!
(گفتن اسم نیارم)
کلیدها (طبق نطر ایشان):

۱۰۲) ۴ (بین ۲ و ۴ ، ۴ رو انتخاب کرد/ درمورد ۱ گفت این همه قفل زنی خوندید پس چی شد!!!!!)

۱۰۳) ۱ و ۴ ( گفتن سنجش ۴ میزنه برای کلید اولیه، گزینه آخر نیم پیوند بوده اشتپاه تایپ شده! اونایی هم که ۱ زدن نگران نباشن (مثلا خود من))

۱۰۴) ۲ (با هیچ عملگر رابطه ای بدست نمیاد (من که ۱ زدم))

۱۰۵) ۱ (ساده بود)

خلاضه استاد ۲ تا تست (۱۰۲ و ۱۰۴) ما رو غلط اعلام کردن!

استاد بنده خدا راست میگفت!!!!!

۰
ارسال: #۴۴

hussein.sh پاسخ داده:

سلام به همگی ؛سوال ۱۰۴ میشه گزینه که افراد سنشون اشتباه وارد کردن به سه دلیل
اول اینکه طبق نظری که بیشتر دوستان اشاره کردند برای محاسبه سن یک شخص باید تابعی وجود داشته باشه تا تاریخ جاری بدست بیاره و بعد مشخص کنیم که اشتباه هست یا نه که چنین تابعی جز سیستم رابطه ای نیست(sql با جدول رابطه ای قاطی نکنید)
دوما با فرض محال رد بخش اول حتی اگه تاریخ داشته باشیم اشتباه در ورود سن یک چیز نسبی وابسته به زمانه یعنی ممکنه الان اشتباه باشه اما زمان ورود داده طرف درست وارد کرده باشه و یا بالعکس.مثلا طرف تاریخ تولدش میزنه ۶۸ سنش میزنه ۲۳ الان اون سنش رو درست وارد کرده اما اگه یه سال دیگه این عملیات انجام بشه ایا باز درسته!
و سوما سه گزینه دیگه قابل انجامه !!! مد نظر داشته باشید ممکنه جواب صرفا یک query نباشه و چندین query این کار انجام بده .
سوال ۱۰۲ هم میشه افزایش همزمانی عملیات.این دقیقا یکی از دلایل ظهور سیستم شی گرا بجای سیستم رابطه ای بود.البته متاسفانه من خودم اشتباه زدمAngryAngrySadSad

۰
ارسال: #۴۵

ahmadi_development پاسخ داده:

۱۰۲_گزینه ۴
۱۰۳-گزینه ۱ویا۴
۱۰۴_به نظرم این تست حذف شودبهتر بود بجای مدل رابطه ای ،عبارت جبر رابطه ای رو بکار می برد ومیگفت فرض بر این است که هر زن وشوهری حتما دارای فرزند هستند البته از رو گزینه ها اینو می شد متوجه شدو...
۱۰۵-گزینه ۱

۰
ارسال: #۴۶

davar پاسخ داده:

منم همسر زدم.سنجش که کلیدارو زد همه چی مشخص میشه

ارسال: #۴۷

navid-p پاسخ داده:

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۱:۱۴ ق.ظ)davar نوشته شده توسط:  منم همسر زدم.سنجش که کلیدارو زد همه چی مشخص میشه
یعنی اصلا شک نکنید اجداده

۰
ارسال: #۴۸

soniasa پاسخ داده:

سوال ۳ ام سوال خیلی جالبی بود

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  فیلم کامل آفلاین پایگاه داده استاد خلیلی فر mona64 ۶ ۵,۴۹۵ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Noura9999
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۱۸۹ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۴۹۷ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۲۳۸ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
Question بهترین منبع ساختمان داده برای کنکور ارشد marvelous ۱۰ ۱۱,۲۹۰ ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۰۷:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msnmkh
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۰۷ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۳۹,۵۰۴ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  راهنمایی در مورد کنکور ارشد ۱۴۰۰ قاصدک۲۳ ۱۳۷ ۵۶,۹۳۶ ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: M423sr
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۱ ۱۲,۹۲۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۲۲۶ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close