زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۰۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری و ای تی ازمون دکتری ۹۱

ارسال: #۱۶
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۴۷ ق.ظ
RE: حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری ازمون دکتری ۹۱
(۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۹:۱۴ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  
(06 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  منظور از open collector بودن گیت nand در سوال ۱ چیه؟

اگر در مورد آشنایی با گیتهای OC می خواهی بدانی بهتر است به یک کتاب مدار منطقی مراجعه کنید.

اگر خروجی گیتهای منطقی معمولی را مستقیم به هم وصل کنید در صورت مخالف بودن وضعیت خروجی آنها مثلا یکی ۱ و یکی ۰ باشد می تواند باعث سوختن بافر خروجی گیتها شود.

در صورتی که در گیتهای OC امکان وصل کردن مستقیم خروجی ها وجود دارد و در این صورت اصطلاحا گفته می شود تشکیل wire-and می دهد.
به علت باز بودن کلکتور این گیتها (گیت ترانزیستور باز است)حتما بایید خروجی این گیتها توسط یک مقاومت بالاکش به منبع تغذیه وصل شود.
از کاربردهای گیت های oc یکی wire-and است.
و به علت باز بودن کلکتور و توانایی انتخاب مقاومت خروجی می توانند جریان و ولتاژ بیشتری و متناسب با نیازمان به خروجی بدهند.

و گاها برای اتصال ۲ تکنولوژی با سطح ولتاژ مختلف هم استفاده می شوند.

امیتر ترانزیستور خروجی این گیتها را معمولا به گونه ای می سازند که توانایی عبور جریان بیشتری داشته باشد.

امیدوارم کامل و درست نوشته باشم.

موفق باشید.

من واقعا از این توضیح کاملتون ممنونم. خیلی لطف کردید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۱۷
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۱۴ ق.ظ
حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری ازمون دکتری ۹۱
میشه یکی جمع بندی کنه و یه کم جوابا رو بهتر توضیح بدن با استدلال و مدرک
مرسی
ارسال: #۱۸
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۰:۳۳ ق.ظ
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۱۴ ق.ظ)mamani نوشته شده توسط:  میشه یکی جمع بندی کنه و یه کم جوابا رو بهتر توضیح بدن با استدلال و مدرک
مرسی

دوست عزیز! تا کلید سنجش نیاد نمیشه با اطمینان گفت کدوم گزینه درسته
چون ممکنه طراح محترم از یک گزینه دیگه خوشش اومده باشه Smile
در مورد هر سوالی که میخواید بیشتر توضیح داده بشه
شماره سوال رو بفرمایید تا دوستان یا من (اگه بلد بودم Smile ) جواب بدیم.
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت
ارسال: #۱۹
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۱:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۴:۳۴ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۴۳ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  سوال ۵-

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

حالا از رو این لینک یعنی جواب چی میشه ما که نفهمیدیم چه جوری باهاش کار کنیم
(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۹:۴۴ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  منم میخوام نظر بدمBlush
به نظر من
۲: ۲
۳: فک کنم ۴ میشه
۶: ۲
۷: ۴
۸: ۲
۹: فک کنم ۴
۱۰: ۳
اگه غلط بود ضایعم نکنیدBig Grin
راجع به سوال ۶ :
فلیپ فلاپ با لچ فرق نداره ؟یعنی گزینه ۲ درسته
بعدش اینکه ۹ گزینه ۴ نمیشه یک میشه در واقع یک xnor که abcd=1111 ازش حذف شده
ارسال: #۲۰
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۳:۰۸ ب.ظ
(۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۶:۴۵ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  ۱۱: ۴
۱۲: ۲
۱۴: ۳
۱۵: ۴
۱۶: ۱
۱۷: ۴
۱۸: ۱
۱۹: ۳
۲۰: D مجموع a,b,c میشه ولی اون تاخیرشو نمیدونم دیگه
اگر هم غلط بودن به بزرگواری خودتون ببخشید.
میگم این دوستان فوق لیسانسمون چقدر علاقه مند هستن به دونستن جوابها lol
۱۱ رو من عدد دادم گزینه یک میشه ولی میشه ۱۲ و ۱۳ رو کامل توضیح بدین
 سپاس‌گزاری شده توسط: nomad:D
ارسال: #۲۱
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۴:۵۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۰۰ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۰۸ ب.ظ)mamani نوشته شده توسط:  ۱۱ رو من عدد دادم گزینه یک میشه ولی میشه ۱۲ و ۱۳ رو کامل توضیح بدین
به نظرم درسته چون cin=1 هست بعد یه ۱ هم در موقعیت ۳۲ داریم و یه ۱ هم در موقعیت ۱ که جمعشون می شه ۳۴ از طرفی A یکی شیفت به چپ خورده پس در ۲ ضرب می شه که می شه ۲A . بعد خود B رو داریم . C رو هم که ۴ بیت به چپ شیفت دادیم که در ۱۶ ضرب می شه.
------------
سوال ۱۲ هم که full adder هست پس جمع a,b, cin رو داریم یعنی ورودی ۳ بیتی هست حالا sum = a xor b xor cin و cout = a.b+a.cin+b.cin باید not ش رو بدست بیاریم بعد ببینیم در چند حالت در جدول با sum یکی می شن که می شه ۶ حالت.

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
ارسال: #۲۲
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۶:۳۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۶:۳۳ ب.ظ، توسط nomad:D.)
در مورد سوال ۶ :
ورودی ۱ و۱ برای فلیپ فلاپ R_S ورودی غیر مجاز هست و تا زمانی که clk =1 باشه جواب don't care هست که معنیش اینه که هرچیزی میتونه باشه و زمانی که clk=0 بشه بین R و S
race بوجود میاد که باز هم نمیشه جواب رو پیش بینی کرد.
در مورد سوال ۱۱:
من فکر کردم چون بیت های با ارزش A به بیت پر ارزش c و بیت کم ارزش B
وصل هست. اگر B عددی فرد و C بزرگتر از ۸ باشه نتیجه:
۲A+16C+B+226
میشه.شاید هم اشتباه میکنم.
سوال ۹ رو هم مطمئن نیستم.
ارسال: #۲۳
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۷:۱۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۳۲ ب.ظ، توسط انرژی مثبت.)
خب در مورد سوال ۱۱مثل این که جواب شما غلطه و گزینه ۱ هم درست نیست.
برای مثال فرض کنید a=0 و b=1 و c=9 باشه در این صورت عدد اول c4b01a1 و عدد دوم cb هست حالا اگر این اعداد رو با هم و با cin=1 جمع کنیم جاصل می شه ۱۱۵!(عدد اول ۱۱۱۰۰۰۰۱ و عدد دوم ۱۰۰۱۰۰۰۱ هست) اگه با ۲a+b+16c+34 بدست بیاریم می شه ۱۷۹ ! و در صورتی که با اونچه شما گفتید بدست بیاریم می شه ۳۷۱! البته با این مثال گزینه ۲و ۳ هم رد می شن پس می شه همون گزینه ۴!

فکر کنم اشتباه من این بود که رقم نقلی حاصل از جمع ۴ بیت مرتبه پایین تر رو در محاسبات در نظر نگرفتم که فکر کردم می شه گزینه ۱ Smile
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۱:۲۹ ب.ظ)mamani نوشته شده توسط:  بعدش اینکه ۹ گزینه ۴ نمیشه یک میشه در واقع یک xnor که abcd=1111 ازش حذف شده
سوال ۹ رو باهاتون موافقم چون اگه خونه گوشه سمت چپ بالا ۱ بود xnor می شد پس باید همون Xnor رو در نظر بگیریم ولی این خونه رو حذف کنیم که واسه این کار کافیه اونو با a+b+c+d ، and کنیم.

ارسال: #۲۴
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۷:۴۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۵۴ ب.ظ، توسط nomad:D.)
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۱۲ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  خب در مورد سوال ۱۱مثل این که جواب شما غلطه و گزینه ۱ هم درست نیست.
برای مثال فرض کنید a=0 و b=1 و c=9 باشه در این صورت عدد اول c4b01a1 و عدد دوم cb هست حالا اگر این اعداد رو با هم و با cin=1 جمع کنیم جاصل می شه ۱۱۵!(عدد اول ۱۱۱۰۰۰۰۱ و عدد دوم ۱۰۰۱۰۰۰۱ هست) اگه با ۲a+b+16c+34 بدست بیاریم می شه ۱۷۹ ! و در صورتی که با اونچه شما گفتید بدست بیاریم می شه ۳۷۱! البته با این مثال گزینه ۲و ۳ هم رد می شن پس می شه همون گزینه ۴!

فکر کنم اشتباه من این بود که رقم نقلی حاصل از جمع ۴ بیت مرتبه پایین تر رو در محاسبات در نظر نگرفتم که فکر کردم می شه گزینه ۱ Smile

چون خروجی مدار ۹ بیتی هست و cout بیت پر ارزش خروجی است در اینصورت:
وقتی این دو عدد رو جمع کنید جواب میشه ۳۷۱
میشه در مورد سوال ۹ هم یکم توضیح بدید؟
ارسال: #۲۵
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۹:۲۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۹:۴۹ ب.ظ، توسط a.hooshmand.)
سوال ۶-۱
به نوشته (damped oscillations) دقت کنید.

یادش بخیر وقتی توی مدار منطقی استاد داشت این موضوع را تحلیل می کرد. حس نبوغ من گل کرد و از استاد پرسیدم از این روش می توان برای ساخت اسیلاتور استفاده کرد؟
به نظر شما راه خوبی هست؟Big Grin

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

The R = S = 1 combination is called a restricted combination or a forbidden state because, as both NOR gates then output zeros, it breaks the logical equation Q = not Q. The combination is also inappropriate in circuits where both inputs may go low simultaneously (i.e. a transition from restricted to keep). The output would lock at either 1 or 0 depending on the propagation time relations between the gates (a race condition). In certain implementations, it could also lead to longer ringings (damped oscillations) before the output settles, and thereby result in undetermined values (errors) in high-frequency digital circuits. Although this condition is usually avoided, it can be useful in some applications

(۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۴۳ ب.ظ)a.hooshmand نوشته شده توسط:  سوال ۵-

در این شبیه ساز بهترین حالت تستهای من ۵d شد. ولی چون روی تحلیل موضوع تسلط نداشتم به بعد یا به بررسی دیگران گذاشتم
ارسال: #۲۶
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۹:۴۶ ب.ظ
[quote='a.hooshmand' pid='85534' dateline='1335977638']
سوال ۶-۱
به نوشته (damped oscillations) دقت کنید.

یادش بخیر وقتی توی مدار منطقی استاد داشت این موضوع را تحلیل می کرد. حس نبوغ من گل کرد و از استاد پرسیدم از این روش می توان برای ساخت اسیلاتور استفاده کرد؟
به نظر شما راه خوبی هست؟Big Grin

The R = S = 1 combination is called a restricted combination or a forbidden state because, as both NOR gates then output zeros, it breaks the logical equation Q = not Q. The combination is also inappropriate in circuits where both inputs may go low simultaneously (i.e. a transition from restricted to keep). The output would lock at either 1 or 0 depending on the propagation time relations between the gates (a race condition). In certain implementations, it could also lead to longer ringings (damped oscillations) before the output settles, and thereby result in undetermined values (errors) in high-frequency digital circuits. Although this condition is usually avoided, it can be useful in some applications

[quote='a.hooshmand' pid='83521' dateline='1335266016']

سوال ۵-

من که از جواب شش خیلی خوشم اومد.حتما درسته دیگهBig Grin
ارسال: #۲۷
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۱۳ ب.ظ
اگه دوستان ۱۳ و۱۶و۱۸و۲۰و۵ رو هم توضیح بدن من یه فایل جمع بندی آماده کردم میزارم
مرسی
ارسال: #۲۸
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۲۹ ب.ظ
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۴۷ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  چون خروجی مدار ۹ بیتی هست و cout بیت پر ارزش خروجی است در اینصورت:
وقتی این دو عدد رو جمع کنید جواب میشه ۳۷۱
میشه در مورد سوال ۹ هم یکم توضیح بدید؟
بله درست می گید نمی دونم چرا هیچ وقت متوجه نشدم که cout رو هم جزء D در نظر گرفته عجب اشتباهی کردم!!!۱Undecided
سوال ۹ رو توضیح دادم . ببینید اگه در خونه ۱ جدول کارنو عدد ۱ وجود داشت حاصل می شد xnor تمام ورودی ها ولی حالا یه خونه ۱ نیست پس باید کاری کرد که زمانی که خروجی xnor به ازا این ترکیب ۱ می شه از یه ظریق دیگه صفرش کرد. مینترم مربوط به این خونه a'b'c'd' هست و ما باید xnor رو منهای این مینترم کنیم و طبق جبر می شه:
(A xnor b xnor c xnor d) – a’b’c’d’= (A xnor b xnor c xnor d) . (a’b’c’d’)’=
(A xnor b xnor c xnor d) .(a+b+c+d)

پس یه گیت xnor می خواد یه or و یه and
اگه باز مبهم بود بگید بکشم بذاریم Smile

سپاس‌گزاری شده توسط: nomad:D , a.hooshmand
ارسال: #۲۹
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۴۰ ب.ظ
(۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۱:۲۹ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  سوال ۹ رو توضیح دادم . ببینید اگه در خونه ۱ جدول کارنو عدد ۱ وجود داشت حاصل می شد xnor تمام ورودی ها ولی حالا یه خونه ۱ نیست پس باید کاری کرد که زمانی که خروجی xnor به ازا این ترکیب ۱ می شه از یه ظریق دیگه صفرش کرد. مینترم مربوط به این خونه a'b'c'd' هست و ما باید xnor رو منهای این مینترم کنیم و طبق جبر می شه:
(A xnor b xnor c xnor d) – a’b’c’d’= (A xnor b xnor c xnor d) . (a’b’c’d’)’=
(A xnor b xnor c xnor d) .(a+b+c+d)

پس یه گیت xnor می خواد یه or و یه and
اگه باز مبهم بود بگید بکشم بذاریم Smile

مرسی .جوابتون خیلی خوب و کامل بود Smile
ارسال: #۳۰
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۱:۱۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ ق.ظ، توسط a.hooshmand.)
حل و بررسی سوالات مدار منطقی گرایش معماری و ای تی ازمون دکتری ۹۱
۱۲- ۴

۱۵ -۳ فکر کنم

توضیح جواب ۱۶

سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , nomad:D

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۲۲۹ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۹۰۴ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  گرایش های علوم کامپیوتر alisaaa ۴ ۳,۶۹۷ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemhamidi
  دانلود رایگان پاسخنامه تشریحی سوالات استعداد تحصیلی دکتری elhammath2014 ۲ ۴,۷۵۸ ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ ۰۵:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: mmmh68
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۷۱۴ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۹۶۶ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  دانشگاه صنعتی اصفهان یا گرایش معماری امیرکبیر sima84 ۰ ۱,۷۸۹ ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۰۳:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  منابع آزمون دکتری گرایش تجارت الکترونیک wskf ۳ ۶,۰۵۲ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Ametrine
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۱,۹۹۸ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۵۵ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close