زمان کنونی: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۵۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سال ۸۹ تست ۴۴

ارسال:

rad.bahar پرسیده:

سال ۸۹ تست ۴۴

لطفا حل کنید
در زمینه تبدیل nfa به dfa مشکل دارم لطفا روال این تبدیل را شرح بدهید.

فایل‌(های) پیوست شده

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

تست ۴۴ ارشد ۸۹

سلام. nfa شما زیاد حالت مسیر نداره و مشخصه چه رشته هایی رو قبول میکنه. یه حالت شروع داره. حتماً باید با a شروع بشه. بعدش میتونه یه تعداد b و بعدش c بیاد. عبارت منظمش میشه [tex]aa^*c^*b^*[/tex]. یه تله هم باید داشته باشه چون اگه یه حرف اشتباه بگیره دیگه رشته جزء جواب نمیشه.

ارسال:

yaser_ilam_com پاسخ داده:

RE: تست ۴۴ ارشد ۸۹

(۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۳:۲۹ ق.ظ)Lakikharin نوشته شده توسط:  سلام. nfa شما زیاد حالت مسیر نداره و مشخصه چه رشته هایی رو قبول میکنه. یه حالت شروع داره. حتماً باید با a شروع بشه. بعدش میتونه یه تعداد b و بعدش c بیاد. عبارت منظمش میشه [tex]aa^*b^*c^*[/tex]. یه تله هم باید داشته باشه چون اگه یه حرف اشتباه بگیره دیگه رشته جزء جواب نمیشه.
Lakikharin عزیز یه سوال بنابر nfa رشته acb پذیرفته میشه و به حالت نهایی میره که در عبارت منظمی که شما لطف کردید نوشتید قرار

نداره من میگم باید یکبار از راه مستقیم یا از راه حالت واسطه c به مقصد برسیم یعنی عبارت منظم میشه [tex](a^{ }b^{*}) (a^{ }c^{*}b^{*})[/tex] ؟؟؟؟ خوشحال میشم نظرت رو بدونم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

تست ۴۴ ارشد ۸۹

ببین دوست من باید دید با هر کدوم از حالات [tex]\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] با c میتوان کار کرد داریم :

[tex]\left \{ q2,c \right \}=\left \{q2,q1 \right \}[/tex] و البته چون یالی به طول [tex]\lambda[/tex] داریم q1 هم محسوب می کنیم .

یعنیی یکبار با [tex](\left \{ q2 \right \},c)=\left \{ q2 \right \}[/tex] حال دقت کن ما یالی به طول [tex]\lambda[/tex] داریم که میتوان

به حالت [tex]\left \{ q1 \right \}[/tex] نیز برویم یعنی :

[tex](q2,c)\rightarrow c\rightarrow c\lambda \rightarrow q1[/tex]

یعنی وقتی که با یال c به حالت q2 میرویم بعد با یال لامبدا میتوان به q1 نیز رفت .

واسه بهتر فهمیدن این موضوع ویرایش سوم کتاب لینز صفحه ۳۷ حتما کمکت می کنه

در مورد سوال دومت ببین دوست من میتونی برای حالت تهی اسمی بزاری مثل q5 که این حالت تله محسوب میشه و حتما یک حالت محسوب میشه

ممنون از همکاریت سوالی داشتی حتما بپرس اما توصیه میکنم حتما کتاب لینز رو برا این بحث بخونی

۰
ارسال:

ببین دوست من تﺋوریک بخوای بدونی کتب لینز کامل توضیح داده اما عملی و رو مثال من برات شرح میدم :

اول باید از حالت اولیه [tex]q0[/tex] شروع کنیم چون دنبال dfa هستیم باید تمام حرکات q0 با [tex]\sum ={a,b,c}[/tex] را محاسبه کرد :

[tex](q0,a)=\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] یعنی با شروع از q0 و یال a به سه حالت q0,q1,q2 می توان رسید .

حال [tex]\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] خود یک حالت است که باید مجزا حساب کنیم هر گره جدید ایجاد شد باید مجزا حساب کرد

حالا q0 رو با b حساب کنیم مب بینیم از q0 با b به هیچ حالت دیگه نمی تونیم بریم با c همینطور پس :
[tex](q0,b)=(q0,c)=\varnothing[/tex]
حالت ایجاد شده [tex]\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] را حساب کرده باید بدانیم چون q1 حالت نهایی است پس این حالت چون شامل q1 است پس حالت نهایی می باشد .باید دید تمام سه حالت مذکور یک بار با a و با b و با c چه حالاتی را شامل میشود :

[tex](\left \{ q0,q1,q2 \right \},a)=\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex]

[tex](\left \{ q0,q1,q2 \right \},b)=\left \{ q1 \right \}[/tex]

[tex](\left \{ q0,q1,q2 \right \},c)=\left \{ q1,q2 \right \}[/tex]
گره جدید [tex]\left \{q1,q2\right \}[/tex] داریم این را هم مجزا حساب می کنیم :

[tex](\left \{q1,q2\right \},a)=\varnothing[/tex]

[tex](\left \{q1,q2\right \},b)=\left \{q1 \right \}[/tex]

[tex](\left \{q1,q2\right \},c)=\left \{q1,q2 \right \}[/tex]

حال گره ایجاد شده بعدی q1 را حساب می کنیم :
[tex](\left \{q1\right \},a)=\varnothing[/tex]

[tex](\left \{q1\right \},b)=\left \{q1 \right \}[/tex]

[tex](\left \{q1\right \},c)=\varnothing[/tex]

حال دقت کن اگه بخواییم q2 رو حساب کنیم چون از q0 هیچ راهی به q2 وجود ندارد موقع کاهش حالات می تونیم ازش صرف نظر کنیم حالا شکل رو من پیوست کردم
اگه اشکال دیدی بگو
سوال داشتی بپرس
بازم نفهمیدی دکمه کامل نیست رو بزن تا دوستان برات توضیح بدن

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

rad.bahar پاسخ داده:

(۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۶:۴۳ ب.ظ)yaser_ilam_com نوشته شده توسط:  ببین دوست من تﺋوریک بخوای بدونی کتب لینز کامل توضیح داده اما عملی و رو مثال من برات شرح میدم :

اول باید از حالت اولیه [tex]q0[/tex] شروع کنیم چون دنبال dfa هستیم باید تمام حرکات q0 با [tex]\sum ={a,b,c}[/tex] را محاسبه کرد :

[tex](q0,a)=\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] یعنی با شروع از q0 و یال a به سه حالت q0,q1,q2 می توان رسید .

حال [tex]\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] خود یک حالت است که باید مجزا حساب کنیم هر گره جدید ایجاد شد باید مجزا حساب کرد

حالا q0 رو با b حساب کنیم مب بینیم از q0 با b به هیچ حالت دیگه نمی تونیم بریم با c همینطور پس :
[tex](q0,b)=(q0,c)=\varnothing[/tex]
حالت ایجاد شده [tex]\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex] را حساب کرده باید بدانیم چون q1 حالت نهایی است پس این حالت چون شامل q1 است پس حالت نهایی می باشد .باید دید تمام سه حالت مذکور یک بار با a و با b و با c چه حالاتی را شامل میشود :

[tex](\left \{ q0,q1,q2 \right \},a)=\left \{ q0,q1,q2 \right \}[/tex]

[tex](\left \{ q0,q1,q2 \right \},b)=\left \{ q1 \right \}[/tex]

گره جدید [tex]\left \{q1,q2\right \}[/tex] داریم این را هم مجزا حساب می کنیم :

[tex](\left \{q1,q2\right \},a)=\varnothing[/tex]

[tex](\left \{q1,q2\right \},b)=\left \{q1 \right \}[/tex]

[tex](\left \{q1,q2\right \},c)=\left \{q1,q2 \right \}[/tex]

حال گره ایجاد شده بعدی q1 را حساب می کنیم :
[tex](\left \{q1\right \},a)=\varnothing[/tex]

[tex](\left \{q1\right \},b)=\left \{q1 \right \}[/tex]

[tex](\left \{q1\right \},c)=\varnothing[/tex]

حال دقت کن اگه بخواییم q2 رو حساب کنیم چون از q0 هیچ راهی به q2 وجود ندارد موقع کاهش حالات می تونیم ازش صرف نظر کنیم حالا شکل رو من پیوست کردم
اگه اشکال دیدی بگو
سوال داشتی بپرس
بازم نفهمیدی دکمه کامل نیست رو بزن تا دوستان برات توضیح بدن

با تشکر از جوابتان با توجه یه توضیحاتی که دادید در درک مورد زیر دچار اشکال شدم
مگر نه این است که از حالت q2 با مقدار c به همان حالت باز می گردیم و از حالت های q0,q1 با مقدار c نمی توان به جایی رفت ایا جواب مورد بالا q2 نمی باشد؟
در ضمن ایا حالت تهی نیز تله نیست چون نه نهایی است نه از ان می توان به جایی رفت
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

تست ۴۴ ارشد ۸۹

دوست من بازم تاکید می کنم با اینکه اقای Lakikharin هم تایید کردن سوال رو پس سوال درسته می مونه شرحش اگه نفهمیدی دقیقا بگو کجای سوال رو تا بازم برات توضیح بدم

موفق باشی

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

تست ۴۴ ارشد ۸۹

متشکر. مثل اینکه جای b و c رو عوض کردم. عبارت منظمش میشه [tex]aa^*c^*b^*[/tex] که میشه بفرم [tex]a^ c^*b^*[/tex] هم نوشت. الآن درستش میکنم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تشریح تست همروندی - بررسی یکی از سوالات سال ۸۲ abji22 ۵ ۴,۷۹۰ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1
  نیاز به تست های سال ۹۵ کتاب راهیان MBe ۲ ۳,۰۱۳ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ۱۰:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: royka
  کتاب تست ده سال گذشته، پوران یا مدرسان؟؟ saeedmihan ۰ ۱,۵۶۵ ۰۷ فروردین ۱۳۹۶ ۰۶:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: saeedmihan
  تست ۱۸۱ فصل اول شبکه پوران - کنکور ای تی سال ۸۷ sMohammad ۳ ۳,۰۰۰ ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  تست علوم کامپیوتر سال ۸۲ رنگ آمیزی گراف (سوال ۴۰ پوران ص ۲۴۳) so@ ۱۱ ۷,۲۰۲ ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ۰۳:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hirkaniboy
  مشکل در حل تست سال ۸۴ مهندسی کامپیوتر ( مبحث مجموعه های تفاضل متفارن ) jionelmessi ۲ ۲,۳۹۶ ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  روز برنامه نویس مبارک - روز ۲۵۶ از سال میلادی -۱۳ سپتامبر(۱۲ سپتامبر در سال‌ کبیسه) aminsl ۰ ۱,۹۸۵ ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: aminsl
  تست مهندسی کامپیوتر سال ۷۹ rad.bahar ۳ ۲,۶۹۷ ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ ۰۵:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemeh69
  تبریک سال ۹۵ در سال ۹۵ husen ۵ ۴,۲۳۹ ۰۲ فروردین ۱۳۹۵ ۰۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
Photo درخاست تست سال های اخیر... parsa265 ۰ ۱,۴۰۸ ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: parsa265

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close