زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چه طور دکترا قبول بشیم ؟

ارسال:
۰۸ خرداد ۱۳۸۹, ۰۴:۳۷ ب.ظ
Lightbulb چه طور دکترا قبول بشیم ؟
فعلاٌ بحث رو به دانشگاه های ایران محدود می کنیم .

اولین نکته اینه که برعکس کارشناسی یا ارشد که یه امتحان سراسری و جامع واسه اون وجود داره‌، phd چنین امتحانی رو نداره و معمولاً به صورت مرامی و اینا‌! دانشجویه دکترا می گیرن . البته قبولی توی برخی دانشگاه‌ها هم یه خورده دردسر داره‌، به عنوان نمونه دانشگاه صنعتی شریف ۳ مرحله امتحان داره که باید پشت سر بگذاری و دانشگاه های دیگه معمولاً ۲ مرحله امتحان دارن .

مرحله اول‌: معمولاً این مرحله یه امتحان زبان( انگلیسی) خواهد بود‌، برخی از دانشگاه‌ها به صورت جدا امتحان زبان برگزار می کنند و نمره اونو ملاک قرار می دن (مثل دانشگاه تهران ). البته نباید فراموش کرد که همه دانشگاه‌ها نتایج امتحان هایی مانند tofel و … رو قبول می کنند .پس عاقلانه‌تر اینه که توی این امتحانات بین المللی که واسه خارج رفتن هم به درد می خوره شرکت کنیم .

توجه داریم که معمولاً این مرحله رو باید رد کرد و تاثیری در مراحل بعد و قبولی نداره‌، بلکه یک پیش نیاز واسه رفتن به مرحله بعده .

مرحله دوم و سوم‌: در این مرحله یه سری آزمون تخصصی برگزار می شه‌، البته بسته به نوع دانشگاه تفاوت داره به عنوان نمونه:

* دانشگاه تهران‌: این دانشگاه اصلاً امتحان دکترا نداره و سوابق تحصیلی و پژوهشی و مصاحبه واسه قبولی مهمه ‌، معمولاً دانشگاه های تهران و شریف شانس زیادی واسه قبولی دارند!!.
* دانشگاه صنعتی شریف‌: مرحله دوم آزمون ریاضیه که آزمون سختی هم هست و سازمان سنجش برگزارش می کنه . مرحله سوم برای برخی رشته‌ها وجود نداره مثل کامپیوتر و بعدش مصاحبه و مخ زنی استاد هاست که اهمیت داره. درس های ریاضی شامل ریاضی ۱ و۲‌، معادلات‌، آمار و احتمال مهندسی و محاسبات می شه .
* دانشگاه امیر کبیر‌: یه امتحان زبان و ریاضی و هوش مهندسی داره که سوال های ریاضیش خیلی خیلی سخت طرح می شه و کار حضرت فیل هستش .
* دانشگاه اصفهان‌: آزمون دانشگاه اصفهان چیزی از آزمون ارشد کم نداره‌، تازه خیلی هم اضافه داره!!‌، ولی کلاً امتحانش فرمالیته است و می شه قبول شد تا حدودی‌، همه دروسی که فکر کنید توی این آزمون وجود داره !
۱- زبان تخصصی
و دروس اختیاری دیگه ۲- شبکه های کامپیوتری ۱ و ۲ ۳- معماری کامپیوتر ۱ و
* سایر دانشگاه های ایران‌: هنوز بررسی نکرده‌ام و در آینده بهش خواهیم پرداخت .

مرحله نهایی: کلیه سوابق علمی، آموزشی و تحقیقاتی و موارد مهم دیگر از جمله انگیزه، مباحث مورد علاقه، تمام وقت بودن، امکان بورسیه شدن و ارتباط با صنایع و ارگانهای مختلف کشوری داوطلب طی یک پرسشنامه جامع از داوطلب گرفته می‌شود. موارد مذکور در پرسشنامه توسط دانشکده‌ها امتیاز بندی شده و ملاک پذیرش نهائی برای این دسته از داوطلبان قرار می‌گیرد. علاوه بر موارد مذکور، داوطلب باید از میان اساتید واجد شرائط، استاد یا اساتید راهنمای خود را انتخاب و در همان مرحله باید زمینه تحقیقاتی خود را مشخص کند. بنابراین می توان اعلام نمود که به طور کلی ملاک اصلی پذیرش در دوره‌های دکتری دانشگاه‌ها سوابق آموزشی –پژوهشی، علاقه و انگیزه و اخذ پذیرش اولیه از اساتید واجد شرائط می‌باشد.

با کمک شما ادامه خواهد داشت

من برم هر جای دنیا قلب من دست تو گیره
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Raman , ali_computer69 , alirrrrrr , Dark Knight , Maryam-X
ارسال:
۱۰ خرداد ۱۳۸۹, ۰۷:۱۹ ب.ظ
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
سلام
برخی دانشجویان به اصطلاح زرنگی می کنند و به دانشگاه آزاد می روند تا سریع‌تر مراحل مدرک گیری را بگذرانند .آیا این مشکلی برای پذیرش در دوره دکترای سراسری ایجاد نمی کند؟
فردی را می شناسم با هر دوز و کلکی نظیر فراگیر و آزاد .....حالا فوق لیسانس دارد و ادعا می کند در پذیرش دکترا مدرک آزاد و سراسری فرق ندارد!!!!
 سپاس‌گزاری شده توسط: ali_computer69
ارسال:
۱۰ خرداد ۱۳۸۹, ۰۷:۵۸ ب.ظ
RE: چه طور دکترا قبول بشیم ؟
(۱۰ خرداد ۱۳۸۹ ۰۷:۱۹ ب.ظ)فرزین نوشته شده توسط:  سلام
برخی دانشجویان به اصطلاح زرنگی می کنند و به دانشگاه آزاد می روند تا سریع‌تر مراحل مدرک گیری را بگذرانند .آیا این مشکلی برای پذیرش در دوره دکترای سراسری ایجاد نمی کند؟
فردی را می شناسم با هر دوز و کلکی نظیر فراگیر و آزاد .....حالا فوق لیسانس دارد و ادعا می کند در پذیرش دکترا مدرک آزاد و سراسری فرق ندارد!!!!

خیلی خیلی تفاوت داره. من کسی رو ندیدم که از فوق لیسانس آزاد بتونه بیاد دکتری دولتی بخونهBig Grin توی شریف که حداقل ندیدم. حتی کسایی که آزاد بودن توی لیسانس و ارشد شریف بودن هم برای دکتری مشکل دارند چه برسه به اینکه فوقشون رو هم آزاد بوده باشند!!Shy

ارسال:
۱۱ خرداد ۱۳۸۹, ۰۷:۳۸ ق.ظ
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
این بورسیه یعنی چی؟اگر هزینه دانشجو رو می دهند در مقابل چی می خوان؟
ارسال:
۱۱ خرداد ۱۳۸۹, ۰۸:۴۳ ق.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۸۹ ۰۷:۳۸ ق.ظ)aseman نوشته شده توسط:  این بورسیه یعنی چی؟اگر هزینه دانشجو رو می دهند در مقابل چی می خوان؟

تعهد کار به میزان دو برابر مدت بورسیه برای اون سازمان.

سپاس‌گزاری شده توسط: aseman , ali_computer69 , انرژی مثبت
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۳۰ ق.ظ
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
آقای تنهایی لطف کردند و در سایت خود مطالبی درباره دانشگاه های شریف تهران و ... بیان کردند سوالاتی که ذهنم را مشغول کرده این است
۱-فارغ التحصیلان دانشگاه های اصفهان و شیراز و مشهد و سایر دانشگاه های معتبر-صرف نظر از آزاد و پیام نور و دانشگاه هایی نظیر شاهرود و ..- برای پذیرش در دوره دکترا در دانشگاه تهران و یا شریف چه پروسه ای را باید طی کنند؟چون الویت ظاهرا با دانشجویان این دانشگاه‌ها است
۲-چه کتبی در این زمینه باید مطالعه شود چون ظاهرا دانشگاه های مختلف دروس متفاوتی را امتحان می گیرند
۳-نمونه سوالات دکترا را از کجا می توان تهیه نمود
دوستان اگر اطلاعاتی در این زمینه دارند لطف کرده راهنمایی نمایند
 سپاس‌گزاری شده توسط: ali_computer69 , Dark Knight
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۵۵ ق.ظ
(۱۴ خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۳۰ ق.ظ)فرزین نوشته شده توسط:  آقای تنهایی لطف کردند و در سایت خود مطالبی درباره دانشگاه های شریف تهران و ... بیان کردند سوالاتی که ذهنم را مشغول کرده این است
۱-فارغ التحصیلان دانشگاه های اصفهان و شیراز و مشهد و سایر دانشگاه های معتبر-صرف نظر از آزاد و پیام نور و دانشگاه هایی نظیر شاهرود و ..- برای پذیرش در دوره دکترا در دانشگاه تهران و یا شریف چه پروسه ای را باید طی کنند؟چون الویت ظاهرا با دانشجویان این دانشگاه‌ها است
۲-چه کتبی در این زمینه باید مطالعه شود چون ظاهرا دانشگاه های مختلف دروس متفاوتی را امتحان می گیرند

۱- پروسه مخ زنی استاد که بعدا در مورد بیشتر حرف می زنم.
۲- من ۴ روز کلاً درس خوندم واسه دروس ریاضی. دروسش زیاد سخت نیست و می شه راحت خوب شد.
۳- نمونه سوالاتش همانند همون هاییه که واسه ارشد امتحان دادن ولی دروس آمار یه خورده پیشرفته‌تر می شه.

و نکته مهمتر اینکه ممکنه سال دیگه دکتری رو از طریق کنکور سراسری بگیرند!!!! و به نوعی عدالت رعایت بشه و دانشجویان سایر دانشگاه‌ها بخصوص شهرستان بتونند راحت بیان تهران

ارسال:
۱۵ خرداد ۱۳۸۹, ۰۸:۲۲ ق.ظ
Lightbulb RE: چه طور دکترا قبول بشیم ؟
(۱۴ خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۳۰ ق.ظ)فرزین نوشته شده توسط:  آقای تنهایی لطف کردند و در سایت خود مطالبی درباره دانشگاه های شریف تهران و ... بیان کردند سوالاتی که ذهنم را مشغول کرده این است

من هم خیلی مشتاقم نمونه سوالات امتحان دکترا شریف یا تهران رو ببینم از کجا می شه گیر آورد؟
ارسال:
۱۵ خرداد ۱۳۸۹, ۰۸:۵۱ ق.ظ
(۱۵ خرداد ۱۳۸۹ ۰۸:۲۲ ق.ظ)aseman نوشته شده توسط:  
(14 خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۳۰ ق.ظ)فرزین نوشته شده توسط:  آقای تنهایی لطف کردند و در سایت خود مطالبی درباره دانشگاه های شریف تهران و ... بیان کردند سوالاتی که ذهنم را مشغول کرده این است

من هم خیلی مشتاقم نمونه سوالات امتحان دکترا شریف یا تهران رو ببینم از کجا می شه گیر آورد؟

نمی شه گیر آورد!

ارسال: #۱۰
۱۷ خرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۲۲ ق.ظ
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
ظاهرا در این بخش قرار است من بعنوان متکلم وحده و پرسشگر حراف دائما به آقای تنهایی زحمت داده و از ایشان کسب اطلاع نمایم از سایر دوستان هم خواهش می کنم در بحث‌ها شرکت کنند
برای آزمون دکترا از چه درس هایی سوال طرح می شود ؟
ارسال: #۱۱
۱۷ خرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۵۳ ق.ظ
(۱۷ خرداد ۱۳۸۹ ۱۱:۲۲ ق.ظ)فرزین نوشته شده توسط:  برای آزمون دکترا از چه درس هایی سوال طرح می شود ؟

بستگی به دانشگاهش داره. توی شریف و علم و صنعت از دروس ریاضیات گسسته و آمار و احتمال مهندسی سوال طرح می شه.

اما واسه امیرکبیر و دانشگاه اصفهان و ... فرق می کنه.

ارسال: #۱۲
۲۲ خرداد ۱۳۸۹, ۱۰:۵۵ ق.ظ
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
سلام
من امسال مجازی شهید بهشتی (ارشد نرم افزار) قبول می شم
می خواستم بدونم بعد از فارغ التحصیلی تا چه حد می تونم برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر امیدوار باشم. ضمن اینکه شهید بهشتی برای دکترای نرم افزار پذیرش داره.
راجع به خارج کشور چه؟
ارسال: #۱۳
۲۴ خرداد ۱۳۸۹, ۰۱:۱۴ ب.ظ
(۲۲ خرداد ۱۳۸۹ ۱۰:۵۵ ق.ظ)meysam نوشته شده توسط:  سلام
من امسال مجازی شهید بهشتی (ارشد نرم افزار) قبول می شم
می خواستم بدونم بعد از فارغ التحصیلی تا چه حد می تونم برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر امیدوار باشم. ضمن اینکه شهید بهشتی برای دکترای نرم افزار پذیرش داره.
راجع به خارج کشور چه؟

یه خورده سخت تره اما با مقاله و کارهای پژوهشی می تونید جاهای خوب قبول بشید

ارسال: #۱۴
۳۱ تیر ۱۳۸۹, ۱۰:۵۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱ تیر ۱۳۸۹ ۰۸:۱۹ ب.ظ، توسط mig.)
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
سلام من دانشجوی ارشد ازادم‌، می خوام دکترا علوم تحقیقات بخونم ممکنه منم راهنمایی کنید کسی از دوستانم تو این زمینه اطلاعی نداره
الان پروژه دارم می خوام صبح‌ها واسه کنکور بخونم بعداز ظهرها رو پروژه کار کنم .به نظرتون این جوری میشه ؟ من هیچ وقت نمی تونم درست برنامه ریزی کنم. ای داد!

خدا آن حس زیباییست
که در تاریکی صحرا
زمانیکه هراس مرگ می دزدد سکوتت را
یکی پیوسته میگوید: "کنارت هستم ای زیبا"
و دل آرام میگیرد

ارسال: #۱۵
۰۲ مرداد ۱۳۸۹, ۰۳:۳۳ ق.ظ
چه طور دکترا قبول بشیم ؟
من خودم واسه کنکور شریف یه هفته درس خوندم، شوخی نمی کنم! جدی می گم. مشکل کنکور آزاد تشریحی بودن اونه و بایاس مصححین!!!!!!!!!!!!!! پسر کس خاصی باشید حله!!!!!!!!!!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  منابع برای دکترا -مهندسی فناوری اطلاعات sarit ۲ ۳,۳۹۶ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  بوک کلاب ماشین لرنینگ با حضور متخصص از شرکت های گوگل ، اساتید و دانشجویان دکترا و. Doctorwho ۰ ۱,۴۴۹ ۱۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۶۳۰ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۴۶۴ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  قبول شدگان گروه مهندسی کامپیوتر ۹۷ F.N.44 ۵۱ ۲۷,۶۲۹ ۰۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Wink قبول شده های (علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر و IT ) سال ۹۸ اینجا اعلام کنند gaslakh ۲۵ ۱۴,۱۰۱ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: mehdi.m2
  قبول شدگان مجازی ارشد خواجه نصیر z.hosseinkhani ۵ ۵,۹۳۴ ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: ۷۲۵
  قبول نهایی شبانه و عدم ثبت نام siiib70 ۷ ۵,۸۲۷ ۰۹ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mashhad65
  آیا عدم ثبت نام در دانشگاه های مجازی در صورت قبول شدن جریمه دارد؟ sheikhoo ۱ ۲,۷۱۴ ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  مباحث آزاد آزمون دکترا ۹۸ (قبل ار کنکور-بعد از کنکور) taha.maten ۰ ۲,۱۳۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close