زمان کنونی: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۵۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کاهش ریسکهای سلامتی در رابطه با کامپیوتر (ارگونومی)

ارسال:
۱۱ خرداد ۱۳۹۱, ۰۶:۲۳ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۲۴ ق.ظ، توسط p.parsaee.)
کاهش ریسکهای سلامتی در رابطه با کامپیوتر (ارگونومی)
کلمه ارگونومی ترکیبی از دو کلمه ergo و nomos بوده (این دو کلمه یونانی اند) و به معنی قانون کار می باشد. اگر بخواهیم تعریفی خلاصه و مفید از علم ارگونومی ارائه دهیم بدین صورت می گوییم که :
ارگونومی علمی است که هدف اصلی آن طراحی محیط کار به صورتی است که باعث افزایش راندمان کار و کاهش ریسکهای سلامتی بشود.

با توجه به اینکه اکثریت قریب به اتفاق افرادی که به مانشت مراجعه می کنند دانشجویان و یا فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر هستند و نیز با کامپیوتر کار می کنند پس در این تاپیک قصد دارم ارگونومی را در رابطه با علم کامپیوتر بیان کنم. یعنی اینکه محیط کار با کامپیوتر به چه صورتی باشد تا راندمان کار بالا رود و ریسک سلامتی کاهش پیدا کند؟

اگر حوصله ندارید این متن را بخوانید باید بگویم که خواندن این متن ارزش این را دارد که خطرات مربوط به سلامتی خود را کاهش دهید. استفاده نادرست از وسایل و تجهیزات از جمله کامپیوتر باعث بروز بیماری هایی مثل انحنای ستون فقرات می شود (بر اثر صحیح ننشستن) که این انحنا دیگر قابل درمان نخواهد بود. یا بیماری هایی مثل آرتروز گردن، آرتروز مچ دست، ضعیفی چشم، سوزش چشم، خشکی چشم، بیماری های پوستی و غیره.

علم ارگونومی بر ۷ اصل استوار است که مهمترین آنها عبارتند از:
الف) آسان بودن دسترسی به وسایل در محیط کار
ب) برخورداری محیط کار از نور مناسب (حالا حتما منظورم محل کار بیرون از خونه نیست، فکر کنم اکثریت توی خونه به این سایت مراجعه می کنیم)
ج) عوامل خسته کننده به حداقل برسد. (خستگی فکری، چشمی، بدنی، کاهش دریافت، ...)
و غیره

حالا خصوصیات محیط مناسب برای کار کردن رو بیان می کنم:

اول) صندلی: بهتر است از یک صندلی چرخدار استفاده شود. و نیز این صندلی باید قابلیت تنظیم ارتفاع و نیز قابلیت تنظیم و انعطاف پشتی صندلی را داشته باشد. همچنین صندلی باید دسته دار باشد.
دوم) مانیتور: باید از مانیتور های استاندارد استفاده کنید و نیز صفحه مانیتور کاملا تمیز باشد و نور به طور مستقیم در صفحه مانیتور نتابد. همچنین میزان نرخ بازسازی صفحه (screen refresh rate) باید بر روی بهترین حالت خود قرار داشته باشد.
(نحوه تنظیم نرخ بازسازی صفحه در ویندوز ایکس پی: کلیک راست روی دسکتاپ --> properties --> سربرگ settings --> دکمه Advanced --> سربرگ Monitor . خوب در این سربرگ در قسمت monitor settings برای screen refresh rate بیشترین نرخ ممکن را انتخاب کنید. البته دقت کنید که ممکن است بیشترین نرخ ممکن برای مانیتور شما مناسب نباشد و با آن سازگار نباشد. که در این صورت ممکن است بعد از انتخاب گزینه نامنطبق با مانیتور و زدن دکمه ok پیغام هشداری نشان داده شود.Big Grin البته باید با آزمایش و خطا برسید من که خودم گذاشتم روی ۷۵ هرتز)
سوم) میز کامپیوتر: صفحه کلید و ماوس نباید هم سطح با مانیتور قرار بگیرند.
چهارم) تهویه: در محیط کار باید هوا جریان داشته باشد تا از آلودگی هوا جلوگیری شود. این جریان داشتن هوا به تنظیم حرارت محیط و تنفس صحیح تر کمک خواهد کرد تا راندمان کاری بالاتر رود و قدرت تمرکز بیشتری داشته باشیم. اگر به منبع دوم که پایین این نوشته عرض کردم مراجعه کنید میبیند که کامپیوتر ها از خودشون گازهای مضری تولید می کنند.
پنجم) اتاق باید حتما دارای نور طبیعی بوده (با استفاده از پنجره) و نور مصنوعی باید به اندازه کافی تامین شود. (در صورت استفاده از نور زیاد یا کم خستگی پدید می آید)

حال یک مورد مهم دیگر را بیان می کنم و آن موقعیت وسایل کامپیوتر و طرز صحیح نشستن هست:
به عکسی که در ضمیمه قرار دادم نگاه کنید، اگر دقت کنید می بینید که این فرد روی یک صندلی چرخدار نشسته که خصوصیاتی را که گفتم دارا هست. بعد از زیر پایی استفاده کرده به این خاطر که پاها احساس خستگی نکنند.
و یا ارتفاع میز و صندلی و همه وسایل موجود تنظیم شده هستند.
نکته دیگر این که دستها را باید طوری روی کیبورد یا ماوس قرار داد که مچ دست روی زمین نباشد. در واقع هنگام کار با کیبورد فقط نوک انگشتان باید روی کیبورد باشند. و هنگام استفاه از ماوس نیز مچ دست نباید روی زمین باشد.
و نکته دیگر این که دستان این فرد طوری با کیبور و ماوس رابطه دارد که آرنجها با ساعد زاویه ای حدود ۹۰ درجه را میسازند. به عبارت دیگر دستان این فرد کشیده نشده است.

و در نهایت اینو بگم که حرکات نرمشی و ورزشهایی هم وجود داره که بهتره کاربران کامپیوتر از اون ورزشها برای سلامتی هر چه بیشتر خودشون استفاده کنن.

برای اطلاعات بیشتر به منابع زیر مراجعه کنید:
کتاب رایانه کار درجه ۲ Tongue (ICDL) نوشته غلامرضا خلیق چاپ جدید ( خطاب به بعضی از دوستان فکر نکنید پسرخالمه، فقط امانت داری کردم)

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

فایل‌(های) پیوست شده

«چون هلال ماه رمضان پدید آید، درهای دوزخ بسته و درهای بهشت باز می شود و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند.» حضرت محمد (ص)
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , Pakzad , Mänu , maryami , diligent , Fatemeh , morweb , Good!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۵۰۹ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  رابطه n~1 Mr.R3ZA ۰ ۱,۷۷۳ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  توصیه های مهم در رابطه با انتخاب رشته (مهم) Happiness.72 ۰ ۱,۹۷۴ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  رابطه چند به یک somayeh afsh ۰ ۱,۵۸۴ ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: somayeh afsh
  حل رابطه جایگذاری با تکرار rahkaransg ۱ ۲,۰۰۷ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: rahkaransg
  جواب رابطه های بازگشتی rahkaransg ۰ ۱,۷۰۱ ۱۴ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: rahkaransg
  تقسیم در جبر رابطه ای Ella ۱ ۲,۰۵۶ ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Ella
  تمام قبولی های علوم کامپیوتر ارشد ۹۱ مانشت به همراه pdf کارنامه‌ها Parva ۴ ۷,۹۰۰ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: pave
  حل رابطه بازگشتی Hopegod ۳ ۲,۸۱۱ ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ۰۷:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Hopegod
  حل سوال ۱ دکتری ۹۶ ( رابطه بازگشتی ) arash691 ۰ ۱,۴۱۹ ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: arash691

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close