زمان کنونی: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۲۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال : تعریف ریاضی الحاق

ارسال:

hp1361 پرسیده:

سلام

توی کتاب سودکمپ نوشته

فرض کنید که [tex]u,v\in \Sigma ^*[/tex] باشد. الحاق u و v ، که بصورت uv نوشته می شود، یک عمل دودویی روی [tex]\Sigma ^*[/tex] است که به صورت زیر تعریف می شود:
i) پایه: اگر Length(v)=0 باشد انگاه [tex]v=\lambda[/tex] و uv=u خواهد بود.
ii) گام بازگشت: فرض کنید که v یک رشته با طول length(v)=n>0 باشد.در اینصورت به ازای برخی رشته های w با طول n-1 و [tex]a\in \Sigma[/tex] ، v=wa و در نتیجه uv=(uw)a خواهد بود.

یکی به زبان ساده به من این چیزارو بفهمونه
۱-یک عمل دودویی یعنی چی؟
۲-گام بازگشت داره میگه که ما در هر بار اجرای این گام یک حرف از سمت راست v جدا می کنیم که نتیجه میشه wa و باز این گام رو برای w تکرار میکنیم تا جایی که به length(w)=0 برسیم و در اون صورت w نهایی که طولش صفر شده به u الحاق شده و تشکیل uw=u رو خواهد داد.آیا برداشت من درسته؟

۰
ارسال:

بنده ی خدا پاسخ داده:

با سلام
جواب سوال اولی که پرسیدید که عمل دودویی چیه؛ عمل دودویی عملی هست که روی دو تا عملوند عمل می کنه. مثلا جمع،تفریق،ضرب از مثال های عمل دودویی هستند،(اینجا همون طور که می بینید داره روی دو تا واژه یعنی u و v عمل صورت می گیره) در مقابل عمل یکانی که فقط روی یک عملوند انجام میشه، مثل عملگر منفی که یک عدد رو قرینه میکنه.
در پاسخ به سوال دوم شما فکر کنم که برداشتتون اشتباه بوده یا برداشت من از برداشت شما اشتباه هست. دقت کنید که تعریف برای الحاق v و u هست نه w و u.
خلاصه و شسته و رفته ی مفهوم گام بازگشتی که تعریفشو در بالا آورده اید این میشه که : می گیم v به u الحاق شده(چسبیده شده Big Grin ) وقتی که به صورت بازگشتی یکی یکی حرف های v رو ازش کند(جدا کرد) و این عمل رو تکرار کرد تا جایی که فقط همون u بمونه.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

yaser_ilam_com پاسخ داده:

یه توصیه به شما دوست عزیز :

مطالب نظریه رو از روی کتاب لینز ترجمه مهندس صراف زاده بخونید و فقط بحث ماشینهای پشته ای و عبارت های منظم و پیچیدگی محاسباتی رو از روی سودکمپ بخونید . بسیار روی حل تمرینات لینز توصیه دارم .

در مورد الحاق هم تعریف راحتی هستش یعنی دو رشته رو بهم بچسبونی تا تبدیل به یه رشته جدید شه . حالا دوستمون هم کاملتر گفتن موضوع رو .

۰
ارسال:

hp1361 پاسخ داده:

سلام

من سر کلاس وقتی استاد می گفت الحاق یعنی چسباندن دو تا رشته به هم خوب برام خیلی واضح و بدیهی بود.کما اینکه توی برنامه نویسی بارها با رشته ها و الحاقشون و این چیزا کار کردم.اما وقتی تعریف ریاضی سودکپ رو خوندم برام ملموس نبود.خواستم ملموس بشه برام!وگرنه دیگه الحاق چیه که کسی متوجه ش نشه!

یبار دیگه تعریف رو خوندم.فکر کنم منظور تعریف اینه که الحاق یعنی دوتا شته رو کنار هم بگذای جوری که اخرین حرف سمت راست رشته اول به اولین حرف سمت چپ رشته دوم بچسبه.
مثلا تصور کنید طول رشته دوم ۱ باشه v=wa که در اینجا طول w برابر ۰ است لذا داریم [tex]uv=uwa=(uw)a=ua[/tex]
و به همین ترتیب...

فکر کنم زیادی گیر دادم به تعاریف.

ممنون از راهنمایی

راستی اینم بگم چون درس مورد علاقه م بود و هست واستم اساسی یاد بگیرم جوری که بتونم یروز به دانشجوهام خوب یادش بدم!(ارزو بر جوانان عیب نیست!) و اینکه وقتی یکی ازم سوال پرسید مثل استادای خوبم بدونم گیر دانشجوم کجاست و به راحتی گیرشو رفع کنم و گیجش نکنم.

بازم ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعریف ای پی استاتیک در ویندوز ۱۱ و مودم و دستگاه تردد babmelo ۰ ۴۹۹ ۰۳ تیر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: babmelo
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۵۹۲ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۵۲ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  [دانلود]کتاب مبانی ریاضی دکتر ابراهیمی و دکتر محمودی از دانشگاه شهید بهشتی انرژی مثبت ۶ ۱۷,۱۷۷ ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sayeh.na
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۷۳۴ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi
  تغییر رشته از ریاضی به علوم کامپیوتر در ارشد Fghs ۳ ۴,۹۳۸ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۵:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: parisa1140
  کتاب ریاضی ۲ marvelous ۱ ۲,۰۹۲ ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  دانلود ویدئو دروس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه شریف به صورت رایگان H-Arshad ۳ ۳,۷۵۱ ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ۰۴:۲۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  امید ریاضی αɾια ۳ ۲,۳۷۷ ۱۳ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  بهترین کلاس و کتاب آموزشی برای ریاضی ۱ و ۲؟ friendchp ۱ ۲,۸۰۰ ۱۱ دى ۱۳۹۶ ۱۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mahmood180

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close