زمان کنونی: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳, ۰۶:۲۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

اندازه فیلد tag

ارسال:

mmamadi49 پرسیده:

اندازه فیلد tag

سلام
در یک کش مستقیم با ۱۲۸ بلاک ، حافظه ۱۶k بلاک و هر بلاک ۱۶ کلمه فیلد tag چند بیتی هستش ؟ سه بیتی یا هفت بیتی ؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

RE: اندازه فیلد tag

با سلام دوست عزیز
حافظه ۱۶ k پس برابر با ۲^۴*۲^۱۰ =۲^۱۴
پس ادرس های که تولید میشه ۱۴ بیتی
اندازه بلاک یا همون اندازه هر کلمه ۱۶ هست یعنی ۲^۴ پس ۴ بیت برای کلمه لازم میمونه ۱۰ تای دیگه
خوب توی سوالتون گفتین یک کش مستقیم با ۱۲۸ بلاک که میشه همون ۲^۷ یعنی کلا توی کش ما ۱۲۸ تا بلاک داریم پس ۷ بیت هم برای بلاک کش میره میمونه چند بیت؟ ۳ بیت پس تگ ۳ بیت هست
دقت کنید اگر بگیم اندازه حافظه کش ۱۲۸ هست اون وقت تعداد بلاک های که توی کش جا میشه برابر با
۲^۷ تقسیم بر ۲^۴ که میشه ۲^۳ پس برای تعداد بلاک های کش ۳ بیت لازمه که ۷ بیت میمونه که میشه مال تگ
ولی چون گفتین حافظه کش میتونه ۱۲۸ بلاک توی خودش جا بده میشه همون قسمت اولی یعنی ۳ بیت
موفق باشید.Big Grin

۰
ارسال:

mmamadi49 پاسخ داده:

از پاسختون ممنونم منم میگم ۳ بیته اما این پاسخ موسسه نصیــــــــــــــــــــــــــــــــر منو به شک انداخت ، اشتباه حساب کرده درسته؟
[تصویر:  324346_345.png]

۰
ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

درسته دوست عزیز پاسخی که تو عکس نوشتین درسته من حواسم به کلمه بلاک نبود اثرات اخر شب جواب دادن همین بی دقتی هاستBig Grin

ببینید داره میگه حافظه هم ۱۶k بلاک هست یعنی بلاک بندی شده است خوب اینکه میشه ۲^۱۴ و اینکه اندازه هر بلاک هم ۱۶ هست پس کل کلماتی که توی حافظه هست میشه ۱۶K * 16 که میشه همون ۱۸ بیت پس ادرس های که cpu ایچاد می کنه ۱۸ بیتی که ۱۱ بیت توی همون توضیح مشخص کردم پس باقیمانده هم میشه ۷ بیت حافظه هم مثل همون هست اگر نوشته بودن ۱۶k کلمه اون وقت میشد ۳ بیت ولی چون اندازه بلاک بندی شده اش را نوشته باید در اندازه کلمه هم ضرب بشه تا تعداد کلمات حافظه مشخص بشه و ببینیم چند بیت لازم هست Big Grin بازم معذرت میخواهم بابت بی دقتیم Wink

ارسال:

mmamadi49 پاسخ داده:

(۱۱ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۱۱ ق.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط:  درسته دوست عزیز پاسخی که تو عکس نوشتین درسته من حواسم به کلمه بلاک نبود اثرات اخر شب جواب دادن همین بی دقتی هاستBig Grin

ببینید داره میگه حافظه هم ۱۶k بلاک هست یعنی بلاک بندی شده است خوب اینکه میشه ۲^۱۴ و اینکه اندازه هر بلاک هم ۱۶ هست پس کل کلماتی که توی حافظه هست میشه ۱۶K * 16 که میشه همون ۱۸ بیت پس ادرس های که cpu ایچاد می کنه ۱۸ بیتی که ۱۱ بیت توی همون توضیح مشخص کردم پس باقیمانده هم میشه ۷ بیت حافظه هم مثل همون هست اگر نوشته بودن ۱۶k کلمه اون وقت میشد ۳ بیت ولی چون اندازه بلاک بندی شده اش را نوشته باید در اندازه کلمه هم ضرب بشه تا تعداد کلمات حافظه مشخص بشه و ببینیم چند بیت لازم هست Big Grin بازم معذرت میخواهم بابت بی دقتیم Wink
خواهش میکنم ، منم آخر شب هنگ کرده بودم بین سه و هفت شک کردم بله شما درست میگین باید حافظه رو بصورت کلمه ای ببینیم تا مشخص بشه آدرسهای حافظه چند بیتی هستن.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حداقل اندازه پشته Mr.R3ZA ۰ ۱,۵۴۴ ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۲:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  اگر خودکارت به اندازه یک کلمه جوهر داشت چی می نوشتی؟؟ Parva ۷۱ ۴۴,۷۳۸ ۲۶ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: reticent
  راهنمایی برای انتخاب فیلد در رشته هوش مصنوعی vajihehsalehi ۰ ۲,۳۹۲ ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: vajihehsalehi
  اندازه حافظه مجازی - منطقی - فیزیکی wskf ۰ ۱,۳۸۷ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: wskf
  مقدرا tag و index wskf ۴ ۲,۴۶۵ ۰۹ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  محاسبه تعداد کل بیتهای Tag peace2013 ۳ ۲,۳۱۰ ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: peace2013
  سوال IT 89 : اندازه فیلد tag mmamadi49 ۶ ۳,۰۴۷ ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  اندازه ریز دستور افقی peace2013 ۲ ۲,۱۹۴ ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: sixsixsix
  روش های اندازه گیری قابلیت اطمینان نرم افزار - طراحی نرم افزار های مطمئن pink Floyed ۰ ۲,۰۴۶ ۲۰ آذر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: pink Floyed
  درخواست راهنمایی در خصوص انتخاب فیلد شغلی virtual girl ۸ ۵,۸۰۱ ۱۲ فروردین ۱۳۹۴ ۰۲:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: mmce

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close