زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۳۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

پژوهیار: نرم افزار مدیریت استناددهی

ارسال:
۰۹ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۴۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۲۵ ب.ظ، توسط Lonely Palm.)
سلام.
شاید خیلی از شما اسم نرم افزار معروف قابل نصب روی سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت(و البته Mac) رو که برای مدیریت استناددهی استفاده میشه شنیده باشین. EndNote قطعا یه نرم افزار بی رقیبه. اما خوشبختانه می تونیم بگیم این نرم افزار جایگزین های جالبی هم داره که اتفاقا هم رایگان و متن باز هستن، پس دردسر crack کردن و غیرقانونی بودن کار با این نرم افزار رو نداریم و هم به زبان شیرین پارسی طراحی شده اند. معرفیش رو بصورت خیلی رسمی اینجا کپی می کنم:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
اولین نرم‌افزار رایگان مدیریت استناددهی فارسی زبان است که پژوهشگران را در امر پژوهش یاری می‌کند. متخصصان حوزه‌های علوم مختلف می‌توانند به کمک این نرم‌افزار به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منابع مورد نیاز خود را جستجو، ذخیره و سازماندهی کنند و به آن‌ها استناد دهند. «پژوهیار» به صورت افزونه‌ی فایرفاکس قابل دریافت است.
پژوهیار بر پایه نرم افزار
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
طراحی شده است. این نرم افزار محققان و پژوهشگران را در امر پژوهش و مستند‌سازی نتایج پژوهشی یاری می کند.
پژوهیار، ابزاری پژوهشی و قدرتمند است که به کاربران کمک می‌کند تا گردآوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل منابع علمی خود رابه آسانی انجام دهند و سپس با تکیه بر آن بتوانند به نحو مناسبی و بر اساس شیوه‌نامۀ استناددهی مورد نظر خود، به مستندسازی حاصل پژوهش خود در قالب کتاب، پایان‌نامه و مقاله بپردازند.
این نرم افزار دارای قابلیت‌های بسیاری از جمله ذخیره و طبقه بندی اطلاعات، یادداشت گذاری، استفاده از برچسب های مختلف، جستجوی اطلاعات ذخیره شده و… است.همچنین پژوهیار پیوند محکمی با منابع برخط (online) دارد، به گونه‌ای که هنگام جستجو و بازیابی اطلاعات از کتاب، مقاله، صفحات وب، تصاویر و ده‌ها قلم دیداری و شنیداری دیگر، پژوهشگر به طور خودکار می‌تواند منابع خود را در نرم افزار ذخیره کند و سپس برای استناددهی از این منابع با شیوه‌های مختلف استناددهی به این اقلام متنوع اطلاعاتی در متن در حال نگارش خود اقدام نماید.
این نرم‌افزار از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) و بر اساس نیاز سه زبانه و تلفیقی کاربران منابع پژوهشی فارسی، عربی و انگلیسی طراحی و ارائه شده است.
برای دانلود این افزونه ابتدا باید مرورگر فایرفاکس را نصب کرده و سپس به
مراجعه کنید و نرم افزار را دانلود نمایید.

لینک های مفید :

پیشنهاد: توی خود سایت پژوهیار اطلاعات بسیار مفید دیگه ای هم می تونین پیدا کنین، پیشنهاد می کنم حتی اگر قصد استفاده ازش رو نداشتین یه سری به سایتش بزنین، چیزای مفیدی توش پیدا میشه
و درنهایت معرفی این مطلب برگرفته از سایت شخصی دوست خوبم
بود

The best defense against logic is ignorance
۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Manix , mansourzadeh , fasoltani
ارسال:
۰۹ بهمن ۱۳۹۱, ۰۹:۱۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۳۹ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
چه نیازیه که از خود زوترو یا مندلی استفاده نکنیم؟ اونا هم رایگان هستن. به علاوه پایگاه های فارسی که پژوهیار اضافه کرده به کار نمیاد زیاد. اگه هم به کار بیاد میشه فایل سایتیشن رو وارد برنامه هایی که گفتم کرد. پژوهیار مزیتی در استناد به منابع فارسی داره که زوترو نداره؟
حجم زوترو ۱۸/۶ مگه در حالی حجم پژوهیار نزدیک به ۱۰ مگ. چه چیزایی از زوترو کم شده؟
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm , mansourzadeh
ارسال:
۰۹ بهمن ۱۳۹۱, ۱۰:۰۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۰۷ ب.ظ، توسط Lonely Palm.)
RE: پژوهیار: نرم افزار مدیریت استناددهی
(۰۹ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۱۳ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  EndNote برای مایکروسافت نیست بلکه برای Thomson است.
لینک آدرس سایت دوستتون مشکل داره.
چه نیازیه که از خود زوترو یا مندلی استفاده نکنیم؟ اونا هم رایگان هستن. به علاوه پایگاه های فارسی که پژوهیار اضافه کرده به کار نمیاد زیاد. اگه هم به کار بیاد میشه فایل سایتیشن رو وارد برنامه هایی که گفتم کرد. پژوهیار مزیتی در استناد به منابع فارسی داره که زوترو نداره؟
حجم زوترو ۱۸/۶ مگه در حالی حجم پژوهیار نزدیک به ۱۰ مگ. چه چیزایی از زوترو کم شده؟
خیلی ممنونم از تذکراتتون.
راستش چون سریع تایپ می کردم عبارت "قابل نصب روی سیستم عامل ویندوز" رو فراموش کرده بودم که مطابق فرمایش شما اصلاح شد.لینک رو هم اصلاح کردم. باز هم متشکرم
اما چون فقط یک روزه که با پژوهیار آشنا شدم نمی تونم خیلی ازش دفاع کنم(دکتر شریعتی هم میگه اگر خواستی چیزی رو تخریب کنی، کافیه ازش بد دفاع کنیShy ) اما از اونجایی که من موافق بومی سازی نرم افزارهای متن باز مفید هستم پژوهیار رو به زوترو ترجیح میدم
در آینده پژوهیار بیشتر شیوه های استناددهی استاندارد فارسی رو به قابلیت هاش اضافه می کنه و در اصل قدرت پژوهیار در استناددهی فارسی هست. ۵ سبک APA، ونکوور و... رو مطابق با نیازهای زبان فارسی مثلا استفاده از ، به جای , و موارد مشابه دیگه قابلیت هایی بوده که در پژوهیار دیده شده. همچنین امکان ورود اطلاعات از دیتابیس های فارسی مثل کتاب های کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس، نشریات فارسی نورمگ و ... هم از قابلیت هایی هست که در زترو و اندنوت وجود نداره ولی در پژوهیار تعبیه شده.
یه جدول هم که مقایسه زوترو و اندنوت و پژوهیار هست ضمیمه کردم
امیدوارم دلایلی که آوردم محکمه پسند باشه Smile

فایل‌(های) پیوست شده
pajoohyarVsEndNoteVsZotero.pdf
اندازه فایل: ۲۵۸/۳۱ KB

The best defense against logic is ignorance
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: mansourzadeh
ارسال:
۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۱۲:۰۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۲ ق.ظ، توسط blackhalo1989.)
همونطور که گفتم پایگاه های مختلف خروجی برای سایت کردن رو در اختیار قرار میدن تو فرمت هایی مثل BibTeX, EndNote, Refworks و اینارو میشه به سادگی وارد نرم افزارهای مدیریت رفرنس کرد. با این حساب امکان ورود اطلاعات از دیتا بیس های فارسی چندان کار مورد نیازی نیست.
در مورد رفرنس های فارسی کار خوبیه ولی بازم برای کار ما زیاد قابل توجه نیست چون تقریبا تمام منابع ما (مخصوصا تو تحصیلات تکمیلی) انگلیسی هستن.
در مورد ترجمه کار خوبیه ولی بازم چندان مورد نیاز نیست. کار کردن با نرم افزار انگلیسی وقتی تقریبا تمام منابع موجود انگلیسی هستن کار سختی محسوب نمیشه.
فایلی که گذاشتید بیشتر برای مقایسه EndNote و zotero مناسبه. تو همین فایل هم مشخصه تغییرات ناچیز بوده. در قسمت "نوع برنامه" هم اطلاعات غلط درج کرده. zotero یه برنامه مستقل و آفلاین هست و همچنین افزونه برای کروم و فایرفاکس داره. در حالی که با مشاهده جدول این توهم پیش میاد که زوترو فقط یک افزونه فایرفاکسه.
استفاده از کلمه "بومی" در مورد این برنامه به نظرم غلطه. بهتر بود همون ترجمه به کار بره. وقتی میگیم یه برنامه رو بومی کردیم یعنی تغییرات گستره در جهت نیازمندی های افراد حاضر در ایران (نه الزاام همشون) به وجود آوردیم.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm
ارسال:
۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۰۳:۴۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۴۱ ق.ظ، توسط mansourzadeh.)
چند نکته کوچولو
۱- اگه تا بحال به منابع فارسی استناد داده باشید متوجه می شید که اندنوت و یا زترو و یا حتی مدیریت رفرنس نرم افزار ورد به هیچ وجه سازگاری های لازم برای منابع فارسی رو ندارند. (شما خودتون رو در نظر نگیرید که بخاطر رشته تحصیلیتون نیازی به رفرنس نویسی فارسی ندارید، اگه دوستانی از رشته های انسانی داشته باشید میبینید که این مشکل چقدر براشون حاد هست). یکی از کوچکترین کارهایی که توی این نرم افزار برای فارسی زبان ها صورت گرفته تغییر , به ، هست(و موارد دیگری که بر سر راه رسم الخط فارسی وجود داره مثل RTL بودن)
۲- علاوه بر پایگاه های بین المللی که مشترک هست بین همه این نرم افزارها، پژوهیار قدرت ورود دیتا از پایگاه های فارسی مثل کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس، مقالات نورمگ و ... رو داره (در این مورد هم شما نباید فقط به نیازهای خودتون نگاه کنید که فقط مقالات انگلیسیه)
۳- رابط کاربری این نرم افزار کاملا فارسیه (بازم شما که خوره انگلیسی هستید این مورد به کارتون نمیاد)

در کل این مطلب رو نوشتم که بگم، درسته که این نرم افزار شاید مناسب حال شما نباشه(که قطعا میتونه نیازهاتون رو جواب بده ولی به علت عادتی که به نرم افزارهای قدیمیتون دارید پذیرش این نرم افزار براتون سخته)، ولی مطمئنا این نرم افزار گره از کار خیلی از فارسی زبان ها باز می کنه. دو مورد اولی رو که ذکر کردم هم نشون دهنده این بود که کار پژوهیار صرفا ترجمه زترو نبوده بلکه با نیازهای فارسی زبانان بومی سازیش کردن( من نمی دونم بومی در قاموس شما به چه معناست ولی برای من این موارد معنی بومی سازی رو میده)

موفق و پیروز باشید
۱
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm
ارسال:
۱۰ بهمن ۱۳۹۱, ۰۱:۴۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۳ ب.ظ، توسط blackhalo1989.)
تشکر که برای جواب دادن به سوالات من عضو شدید.
استفاده از منابع فارسی برای رشته های دیگه رو قبول دارم ولی تا حدی. من پایان نامه دکترای مدیریت رو دیدم ولی اکثر قریب به یقین رفرنس ها انگلیسی بودن. رفرنس های فارسی برای رشته های خاصی اهمیت پیدا میکنه مثل ادبیات فارسی. ولی به هر حال حرف اصلی من اینه که اینجا فروم کامپیوتر و آی تی هست و تقریبا تمام رفرنس ها برای کار های تحقیقاتی و پایان نامه انگلیسی هستند برای همین استفاده از این برنامه لزومی نداره.
در مورد دومین مطلبی که ذکر کردید: همانطور که چندین بار گفتم، پایگاه ها امکان خروجی گرفت سایتیشن مثلا در قالب BibTeX رو دادن. و فقط با چند کلیک میشه اونارو وارد برنامه کرد. افزونه ها برای سادکی کار هستند وگرنه بدون اونها هم کار اصلا سخت نیست.
من خودم مدت بسیار کمی هست که با برنامه های مدیریت رفرنس آشنا شدم و با هیچ کدوم انقدر کار نکردم که عادت کنم.
اما راجع به بومی کردن: بومی کردن به نظر من یه چیزی مثل ماهواره شریفه که برد ها رو گرفتن و دارن تقریبا از ۰ برنامه نویسی می کنن. در مقابل ترجمه از نظر من یعنی ترجمه مستندان و رابط کاربری یه برنامه. پژوهیار هیچ کدوم از اینها رو کامل (حتی نسبتا کامل) انجام نداده. صرفا یه سری تغییرات جزئی بوده. به نظر من اینکه میان مستندات یه توزیع از لینوکس را فارسی می کنن و بعد چند تا ابزار مناسب ایرانی ها بهش اضافه می کنن همراه با تغییرات اندک هسته؛ این اسمش بومی سازی نیست. بومی سازی یعنی بتونید اون رو به صورت بومی از ۰ تولید کنید نه اینکه دستکاری کنید. یعنی توانایی ساختشو داشته باشید نه توانایی دستکاری.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Lonely Palm , mansourzadeh

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۴۰۲ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۱۷ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۳۳۷ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۱۳۷ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  آزمون دکتری نرم افزار و الگوریتم ۱۴۰۰ Seyyedab ۴۶ ۱۸,۲۵۴ ۰۹ مهر ۱۴۰۰ ۰۵:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Seyyedab
  فیلم های مهندسی نرم افزار خلیلی فر osouly ۰ ۱,۹۲۰ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: osouly
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش نرم افزار انرژی مثبت ۶ ۹,۴۱۰ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Heart نرم افزار رها بختیاری ۰ ۳,۰۰۷ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: رها بختیاری
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۷۵ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۱,۱۱۹ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close