زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

پروژه پایگاه داده

ارسال:

Mohammad WR10 پرسیده:

پروژه پایگاه داده

سلام خدمت دوستان عزیز ، استاد ما به ما یک پروژه داده که مربوط به بیمارستان هست . یه چند تا مشکل دارم دوستان اگه زحمتی نیست کمک کنن . سادس ولی من وارد نیستم .
تو صفحه اول مواردی که علامت زدم .

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

تو صفحه دوم سوالات رو نمیتونم درست پاسخ بدم . ۱۰ سوال هست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ممنون میشم چون زیاد وقا ندارم کمک کنید سپاس.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

پروژه پایگاه داده

سلام.
باید ابتدا موجودیت های صورت سوال را با توجه به قوانین داده شده بدست بیاورید. بعد از آن صفات خاصه هر نمونه موجودیت رو تعیین کنید. در پایان کار ارتباط میان نمونه موجودیت ها را هم براساس قوانین بدست بیارید. تعریف موجودیت به این صورت هست:"ﻣﻔﻬﻮﻡ ﻛﻠﻲ ﺷﻲﺀ ﭘﺪﻳﺪﻩ ﻭ ﺑﻄﻮﺭ ﻛﻠﻲ ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﺍﺯ ﻣﺤﻴﻂ ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻲ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻴﻢ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩﺵﺍﻃﻼﻉ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ". پس موجودیت های زیر رو برای پایگاه داده در نظر میگیریم.
بیمارستان - بخش - خدمه - پرستار - پزشک - زمینه تخصص - اتاق - تخت - صورتحساب - شیفت کاری - دوره اقامت.
شناسایی نمونه موجودیت ها، اولین و مهمترین کار در طراحی پایگاه داده ها است.
بعد از پیدا کردن موجودیت ها، ارتباط آنها رو از نظر (۱ <---> 1 یا ۱ <---> n یا n <---> m) بودن بدست میاوریم. مثلا ارتباط دو نمونه موجودیت "بخش" و "خدمه" بصورت حالت دومی است. ممکن است بین دو نمونه موجودیت بیشتر از یک ارتباط وجود داشته باشد، مثلا بین دو نمونه موجودیت "پرستار" و "بخش" دو ارتباط "مسئول بخش بودن" و "حضور داشتن" وجود دارد. پس دومین کار پیدا کردن ارتباط بین موجودیت ها است. در پایان نیاز به یافتن صفات خاصه هر نمونه موجودیت احساس می شود. مثلا پزشک دارای ۱-کد پزشک ۲- نام پزشک ۳- تخصص می باشد. یا مثلا برای دوره اقامت، صفات خاصه ۱- شماره دوره ۲-تاریخ بستری ۳- تاریخ ترخیص و ...
وجود داشته باشد. در هرصورت اونچه که نیاز هست رو باید ذکر کرد، و نیازها رو براساس قوانین ذکر شده باید بدست اورد.
همونطور که می دونیم ارتباط ها هم نیاز به صفات خاصه دارند و در زمره موجودیت ها قرار می گیرند. مثلا ارتباط بین پرستار و بخش بعنوان مسئول بخش بصورت یک به یک هست و خود ارتباط هم صفات خاصه ای داره برای مثال ۱-کد پرستار ۲- کد بخش.

شما بر اساس این اطلاعات کارهایی که لازم هست برای کشیدن نمودار و رسم پایگاه و جداولش عمل کنید. این کارها رو که انجام دادید در مورد سوالات اس کیو ال و جبر رابطه ای هم توضیحاتی خواهیم داد. فعلا این بخش هارو کامل کنید. ممکنه در اطلاعات بالا مطالبی کم باشه یا اضافی باشه، بهرصورت روند کار به این صورت هست، باهاش کار کنید تا دستتون بیاد.
برای تاخیر پاسخگویی هم عذر موجه من رو بپذیرید، خواستم دوستان دیگه هم مشارکت کنند که ظاهرا خبری نیست(معمولا مدتی صبر خواهم کرد در پاسخ به سوالات، اگه کسی جوابگو نباشه پاسخ میدم) Smile

ارسال:

Mohammad WR10 پاسخ داده:

RE: پروژه پایگاه داده

(۲۶ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۵۸ ب.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  سلام.
باید ابتدا موجودیت های صورت سوال را با توجه به قوانین داده شده بدست بیاورید. بعد از آن صفات خاصه هر نمونه موجودیت رو تعیین کنید. در پایان کار ارتباط میان نمونه موجودیت ها را هم براساس قوانین بدست بیارید. تعریف موجودیت به این صورت هست:"ﻣﻔﻬﻮﻡ ﻛﻠﻲ ﺷﻲﺀ ﭘﺪﻳﺪﻩ ﻭ ﺑﻄﻮﺭ ﻛﻠﻲ ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﺍﺯ ﻣﺤﻴﻂ ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻲ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻴﻢ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩﺵﺍﻃﻼﻉ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ". پس موجودیت های زیر رو برای پایگاه داده در نظر میگیریم.
بیمارستان - بخش - خدمه - پرستار - پزشک - زمینه تخصص - اتاق - تخت - صورتحساب - شیفت کاری - دوره اقامت.
شناسایی نمونه موجودیت ها، اولین و مهمترین کار در طراحی پایگاه داده ها است.
بعد از پیدا کردن موجودیت ها، ارتباط آنها رو از نظر (۱ <---> 1 یا ۱ <---> n یا n <---> m) بودن بدست میاوریم. مثلا ارتباط دو نمونه موجودیت "بخش" و "خدمه" بصورت حالت دومی است. ممکن است بین دو نمونه موجودیت بیشتر از یک ارتباط وجود داشته باشد، مثلا بین دو نمونه موجودیت "پرستار" و "بخش" دو ارتباط "مسئول بخش بودن" و "حضور داشتن" وجود دارد. پس دومین کار پیدا کردن ارتباط بین موجودیت ها است. در پایان نیاز به یافتن صفات خاصه هر نمونه موجودیت احساس می شود. مثلا پزشک دارای ۱-کد پزشک ۲- نام پزشک ۳- تخصص می باشد. یا مثلا برای دوره اقامت، صفات خاصه ۱- شماره دوره ۲-تاریخ بستری ۳- تاریخ ترخیص و ...
وجود داشته باشد. در هرصورت اونچه که نیاز هست رو باید ذکر کرد، و نیازها رو براساس قوانین ذکر شده باید بدست اورد.
همونطور که می دونیم ارتباط ها هم نیاز به صفات خاصه دارند و در زمره موجودیت ها قرار می گیرند. مثلا ارتباط بین پرستار و بخش بعنوان مسئول بخش بصورت یک به یک هست و خود ارتباط هم صفات خاصه ای داره برای مثال ۱-کد پرستار ۲- کد بخش.

شما بر اساس این اطلاعات کارهایی که لازم هست برای کشیدن نمودار و رسم پایگاه و جداولش عمل کنید. این کارها رو که انجام دادید در مورد سوالات اس کیو ال و جبر رابطه ای هم توضیحاتی خواهیم داد. فعلا این بخش هارو کامل کنید. ممکنه در اطلاعات بالا مطالبی کم باشه یا اضافی باشه، بهرصورت روند کار به این صورت هست، باهاش کار کنید تا دستتون بیاد.
برای تاخیر پاسخگویی هم عذر موجه من رو بپذیرید، خواستم دوستان دیگه هم مشارکت کنند که ظاهرا خبری نیست(معمولا مدتی صبر خواهم کرد در پاسخ به سوالات، اگه کسی جوابگو نباشه پاسخ میدم) Smile

ممنون از پاسختون . دیر رسیدم ! من خودم قسمتهاییش رو حل کردم و اما نتونستم در مورد دوره اقامت و شیف کجا استفاده کنم :دی
خلاصه یه چیزی تحویل دادم دیگه اگه زودتر میرسیدم حتما کامل میشد . باز هم ممنون امیدوارم استاد هم بپذیره ، فکر کنم هدفش این بود که ما با SQL کار کنیم که من هم کردم .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۲ ۱۳,۲۴۳ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  فیلم کامل آفلاین پایگاه داده استاد خلیلی فر mona64 ۶ ۵,۷۱۸ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Noura9999
  دانلود حل نمونه مسائل پایگاه داده المصری jazana ۳ ۶,۳۶۱ ۱۱ آبان ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M--mohammadi
  راهنمایی در مورد تعریف محیط عملیاتی داروخانه برای آز پایگاه داده ngmsshd ۲ ۷,۶۰۴ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Eris_mw
  فایل تصویری پایگاه داده پیشرفته دکتر حق جو yaser.b ۱۹ ۱۶,۵۹۸ ۲۷ دى ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: zahrazahra54
Rainbow درخواست موضوع پروژه برای درس شیوه ارائه Eternal ۳۲ ۵۰,۱۲۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Haniyeh2022
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۷۱۰ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
Rainbow درخواست لینک دانلود جزوه پایگاه داده پارسه bijibuji ۰ ۲,۳۰۱ ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۴۷ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  درخواست حل المسائل کتاب پایگاه داده پیشرفته سیلبرشاتس shahryar711 ۲ ۵,۸۶۹ ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: zhila1994

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close