زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۱۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه

ارسال:

azarakhsh1986 پرسیده:

تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه

اگر برای ساخت ترانزیستور pmos تخلیه ای با فناوری n-well process با ۱۰ لایه فلز به ۳۰ عدد ماسک نیاز باشد، ساخت یک ترانزیستور nmos افزایشی در همین فناوری با دو لایه چند ماسک نیاز دارد ؟
۱۴ ماسک
۱۲ ماسک
۱۳ ماسک
۲۰ ماسک

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  اگر برای ساخت ترانزیستور pmos تخلیه ای با فناوری n-well process با ۱۰ لایه فلز به ۳۰ عدد ماسک نیاز باشد، ساخت یک ترانزیستور nmos افزایشی در همین فناوری با دو لایه چند ماسک نیاز دارد ؟
۱۴ ماسک
۱۲ ماسک
۱۳ ماسک
۲۰ ماسک

برای حل این سوال من میام میگم ۱۰ لایه فلز داریم که براشون به ۲۰ ماسک نیازه / ترانزیستور از نوع تخلیه ای پس ۱ ماسک برای کانال / دقت کنید که ترانزیستور pmos رو در فناوری n-well ساختید. یعنی substrate شما از نوع p بوده که یک چاه n روی این زیربنا قرار گرفته. پس یک ماسک هم اینجا نیازه در حالی که این ماسک رو ترانزیستو nmos ای که میخواین بسازین نیاز نداره پس این ماسک هم مشترک نیست.
خب تا اینجای کار فهمیدیم به ۲۲ ماسک غیر مشترک که شاملِ ۲۰ ماسکِ فلز و یک ماسک کانال و یک ماسک داریم و بنابراین ۸ ماسک مشترک برامون باقی میمونه.

بدون اینکه نیازی باشه که بدونیم اصن این ۸ ماسک مشترکمون چیکار میکنن و واسه چی هستن (فقط میدونیم اونورِ ماجرا که ساختِ nmos هستش به این ۸ تا نیازه) به ادامه حل میپردازیم Smile

خب در ادامه گفته ترانزیستوری که میخواهیم بسازیم ۲ فلز داره که نتیجه میگیریم واسش ۴ ماسک نیازه و اینجا ۸ ماسک مشترکی که تو گونیمون! گذاشته بودیم و در میاریم و با این ۴ ماسک جمع میکنیم تا در کنارِ هم به خوبی و خوشی تشکیل یک nmos افزایشی بدن Smile

با این اوصاف جواب میشه ۱۲ Smile

ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۱ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  اگر برای ساخت ترانزیستور pmos تخلیه ای با فناوری n-well process با ۱۰ لایه فلز به ۳۰ عدد ماسک نیاز باشد، ساخت یک ترانزیستور nmos افزایشی در همین فناوری با دو لایه چند ماسک نیاز دارد ؟
۱۴ ماسک
۱۲ ماسک
۱۳ ماسک
۲۰ ماسک

برای حل این سوال من میام میگم ۱۰ لایه فلز داریم که براشون به ۲۰ ماسک نیازه / ترانزیستور از نوع تخلیه ای پس ۱ ماسک برای کانال / دقت کنید که ترانزیستور pmos رو در فناوری n-well ساختید. یعنی substrate شما از نوع p بوده که یک چاه n روی این زیربنا قرار گرفته. پس یک ماسک هم اینجا نیازه در حالی که این ماسک رو ترانزیستو nmos ای که میخواین بسازین نیاز نداره پس این ماسک هم مشترک نیست.
خب تا اینجای کار فهمیدیم به ۲۲ ماسک غیر مشترک که شاملِ ۲۰ ماسکِ فلز و یک ماسک کانال و یک ماسک داریم و بنابراین ۸ ماسک مشترک برامون باقی میمونه.

بدون اینکه نیازی باشه که بدونیم اصن این ۸ ماسک مشترکمون چیکار میکنن و واسه چی هستن (فقط میدونیم اونورِ ماجرا که ساختِ nmos هستش به این ۸ تا نیازه) به ادامه حل میپردازیم Smile

خب در ادامه گفته ترانزیستوری که میخواهیم بسازیم ۲ فلز داره که نتیجه میگیریم واسش ۴ ماسک نیازه و اینجا ۸ ماسک مشترکی که تو گونیمون! گذاشته بودیم و در میاریم و با این ۴ ماسک جمع میکنیم تا در کنارِ هم به خوبی و خوشی تشکیل یک nmos افزایشی بدن Smile

با این اوصاف جواب میشه ۱۲ Smile

ممنون اینو فهمیدم...حالا یه سوال دیگه
این فناوری n-well که میگه یعنی چی؟
مگه اینطورکی نیس که nmos روی ساب استریت p و pmos روی ساب استریت n ؟؟!
این n-well توو nmos کجا استفاده میشه ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

توضیح برای چاه n و چاه p

خب عکس مربوط به این ۲ فناوری رو ضمیمه کردم. همونطور که میبینید برای ساخت pmos در فناوری n-well نیاز به یک ماسک بیشتر در مقایسه با ساخت nmos در همون فناوری هست .

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۳۸ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
توضیح برای چاه n و چاه p

خب عکس مربوط به این ۲ فناوری رو ضمیمه کردم. همونطور که میبینید برای ساخت pmos در فناوری n-well نیاز به یک ماسک بیشتر در مقایسه با ساخت nmos در همون فناوری هست .

اُُاُاُ این عکس خشگلارو از کجا آوردید ؟!؟Big Grin
پس وقتی یه تابع مثلاً اینجا not میخوایم بسازیم سر و کله n-well و p-well پیدا میشه
جالبه
نمیدونستم یعنی عکسشو ندیده بودم تا حالا Sad
خوب الان n-well داریم یه ماسک اضاف میکنیم
واسه p-well چی؟ اونم همین طور؟

راستی اون p توو p-well واسه حذف اثر بدنه گذاشته برا چیه؟ مگه یه nmos اثر بدنه داره ؟
اثر بدنه مگه nmos های سری نبود ؟

۰
ارسال:

shahbazi پاسخ داده:

من متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدید؟
گیج شدم

ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱ ب.ظ)shahbazi نوشته شده توسط:  من متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدید؟
گیج شدم

چیو متوجه نشدید؟؟ ..عکسارو یا ماسکا ؟

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

مرحله به مرحله پیش برو هرجا متوجه نشدی pause کن توضیح میدیم Smile

ارسال:

shahbazi پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  مرحله به مرحله پیش برو هرجا متوجه نشدی pause کن توضیح میدیم Smile

من این فن اوری ها رو متوجه نمیشم
چجوریه؟n-well و ...
خب وقتی فن اوری تغییر میکنه چی میشه ؟
از اینجا به بعد رو بگو قبلیا رو فهمیدم

ارسال: #۱۰

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۳ ق.ظ)shahbazi نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  مرحله به مرحله پیش برو هرجا متوجه نشدی pause کن توضیح میدیم Smile

من این فن اوری ها رو متوجه نمیشم
چجوریه؟n-well و ...
خب وقتی فن اوری تغییر میکنه چی میشه ؟
از اینجا به بعد رو بگو قبلیا رو فهمیدم

این سؤال منم هست !
که برای فناوری p-well هم همچین سرنوشتی هس؟Big Grin
یعنی اونم یه ماسک بیشتر باید در نظر گرفت؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۵۹ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۶۹ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  به کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر نیاز دارم Dermobd ۰ ۲,۱۸۱ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Dermobd
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۳۷۸ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  نیاز به دیتا ست jaroon ۷۲ ۵۶,۲۸۳ ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: manam1234
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۲۹ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تعداد مسیرها در گراف ss311 ۰ ۱,۸۳۳ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ب.ظ
  تعداد درخت فراگیر ss311 ۰ ۲,۱۰۱ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۰۶ ب.ظ
  تعداد توابع پوشا ss311 ۰ ۱,۸۷۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ
  تعداد اعداد ۵ رقمی هم ارز ss311 ۲ ۲,۳۸۳ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۳۹ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close