زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

۵ بار پرتاپ یک تاس

ارسال:

mohammadnkh پرسیده:

۵ بار پرتاپ یک تاس

یه تاس رو ۵ بار پرتاب میکنیم
احتمال اینکه عدد یک ۲ بار و عدد پنج ۱ بار مشاهده شود؟

جواب:
[tex]5!\div(1!2!2!)\times\frac{1}{6^6}[/tex]

میشه توضیح بدید چجوریه؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: 5 بار پرتاپ یک تاس

(۳۰ تیر ۱۳۹۳ ۱۰:۳۷ ب.ظ)golche70 نوشته شده توسط:  من باشم این مساله رو اینجوری حل میکنم. (راه حل خود تونم توضیح میدم)
۵بار یه تاس رو انداختن مثله این می‌مونه ۵تا تاس توی دستم باشه و هم زمان بندازمشون زمین. حالا چیزی که من رو زمین میبینم ۵ تا عدده. هر کدوم از تاس ها هم میتونن از یک تا ۶ باشن. پس فضای حالت من شد ۶×۶×۶×۶×۶ که همون ۶ به توان ۵ جواب هر دوتامونه. (فضای حالت)
از این فضای حالت تنها حالتی برای من جوابه که دوتا ۱ ببینم و یدونه ۵/ استدلال من این بود: (۴,۲)*(۵,۱)
یکی از ۵تا تاس باید ۵ باشه (انتخاب ۱از۵) و از ۴تای باقیمونده باید دوتاش حتما یک باشه (انتخاب ۲از۴)
جواب من میشه ۳۰ به روی ۶ به توان ۵

سلام. تا یه جایی با جوابتون موافقم. کل حالات ۶ به توان ۵ و انتخاب ۱ و ۵ به همان شکله. فقط این رو هم درنظر بگیرید که دو تاس باقی مونده بی اهمیت نیستن. اونا ۱ یا ۵ نمیتونن باشن ولی هرکدوم ۴ حالت خواهند داشت. جواب به نظرم میشه [tex]\frac{\binom{5}{1}\binom{4}{2}\times 4\times 4}{6^5}[/tex].

۰
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

من باشم این مساله رو اینجوری حل میکنم. (راه حل خود تونم توضیح میدم)
۵بار یه تاس رو انداختن مثله این می‌مونه ۵تا تاس توی دستم باشه و هم زمان بندازمشون زمین. حالا چیزی که من رو زمین میبینم ۵ تا عدده. هر کدوم از تاس ها هم میتونن از یک تا ۶ باشن. پس فضای حالت من شد ۶×۶×۶×۶×۶ که همون ۶ به توان ۵ جواب هر دوتامونه. (فضای حالت)
از این فضای حالت تنها حالتی برای من جوابه که دوتا ۱ ببینم و یدونه ۵/ استدلال من این بود: (۴,۲)*(۵,۱)
یکی از ۵تا تاس باید ۵ باشه (انتخاب ۱از۵) و از ۴تای باقیمونده باید دوتاش حتما یک باشه (انتخاب ۲از۴)
جواب من میشه ۳۰ به روی ۶ به توان ۵

حالا جواب شما. جایگشت n شی که aتاش از نوع عدد ۱ و b تاش از نوع عدد ۵ باشه رو در نظر بگیرید. طبق فرمول اثبات شده آمار میشه n! به روی !a!×b
حالا حالت جواب شما ۵تا عدده که به سه دسته تقسیم شده. دسته اول از نوع عدد ۱/ دسته دوم از نوع عدد ۵ و دسته سوم بی اهمیت (فرقی نداره چی بیاد)
پس میشه ۵! به روی ۲! * ۱! * ۲!
یعنی ۲تاش یک. یدونه اش ۵/ دوتای باقی مونده هم بی اهمیت

۰
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

دقیقا درست میفرمایید جناب جویباری. دسته سوم بی اهمیت نیست. اعدادی از نوع سوم فرض شده که این نوع سوم فاقد ۱ و ۵ هست. بیان من احتیاج به اصلاح داشت ممنون.
و اما اون فرمولی که در انتها نوشتید به عقل من درست نیست. شما دارید به ریاضی میگید که چند تا تاس باید از نوع ۱ و چند تاش از نوع ۵ باشه (انتخاب۱از ۵ و ۲ از ۴) با همین یک بار تکلیف بقیه جایگاه ها رو مشخص کردید. دیگه لازم نیست حالات اونا رو ذکر کنید. (چون خود به خود در انتخاب ما نیامده و قطعا ۱ و ۵ نیستند )
دکمه تشکر ندیدم. اینجا تشکر میکنم. منتظر جوابتون هستم

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۳۰ تیر ۱۳۹۳ ۱۱:۲۷ ب.ظ)golche70 نوشته شده توسط:  و اما اون فرمولی که در انتها نوشتید به عقل من درست نیست. شما دارید به ریاضی میگید که چند تا تاس باید از نوع ۱ و چند تاش از نوع ۵ باشه (انتخاب۱از ۵ و ۲ از ۴) با همین یک بار تکلیف بقیه جایگاه ها رو مشخص کردید. دیگه لازم نیست حالات اونا رو ذکر کنید. (چون خود به خود در انتخاب ما نیامده و قطعا ۱ و ۵ نیستند )
دکمه تشکر ندیدم. اینجا تشکر میکنم. منتظر جوابتون هستم

درسته که جایگاهشون مشخصه ولی مقدارشون که مشخص نیست. هر کدوم میتونن ۴ مقدار داشته باشن. برای ۳ تا از تاسها حالت تغییر نداریم ولی برای دوتای دیگه مقدارشون اهمیت داره.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

خب بگذارید اینطور وارد مسله بشیم. راه حل شما میگه از راه جایگشت با تکرار نمیشه این مسله رو حل کرد.
درحالی که جایگشت با تکرار (همون سه دسته کردن پنج تا تاس:یک ها,پنج ها, غیر یک و پنج) همه حالت ها رو بررسی کرده.
فرمول ترکیبی که من ازش استفاده کردم چیزی غیر از همون جایگشت با تکرار نیست.

وقتی انتخاب میکنیم, میگیم ترکیب r از n و مینویسیم n! به روی !(r!×(n-r
یعنی n تا موجودیت رو دو دسته کردیم. دسته شامل r و دسته فاقد r. این دقیقا همون جایگشت با تکراره.
ترکیب ۱از ۵ میشه جایگشت اونایی که شامل یک وجه مشخص تاس (در این مسله وجه ۵) و اونایی که شاملش نیستن.

من احتمال میدم با همون لفظ حالات بی اهمیت شما رو گمراه کردم. الله اعلم شاید خودم گمراهم تو حل مسله.
در جایگشت با تکرار ۵!/۲!×۲!×۱! یکی از ۲! ها مربوط به ۲تا تاس یک هست. و اون یکی ۲! مربوط به تاس های غیر از یک و پنج.

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۳۱ تیر ۱۳۹۳ ۰۴:۰۶ ق.ظ)golche70 نوشته شده توسط:  خب بگذارید اینطور وارد مسله بشیم. راه حل شما میگه از راه جایگشت با تکرار نمیشه این مسله رو حل کرد.
درحالی که جایگشت با تکرار (همون سه دسته کردن پنج تا تاس:یک ها,پنج ها, غیر یک و پنج) همه حالت ها رو بررسی کرده.
فرمول ترکیبی که من ازش استفاده کردم چیزی غیر از همون جایگشت با تکرار نیست.

وقتی انتخاب میکنیم, میگیم ترکیب r از n و مینویسیم n! به روی !(r!×(n-r
یعنی n تا موجودیت رو دو دسته کردیم. دسته شامل r و دسته فاقد r. این دقیقا همون جایگشت با تکراره.
ترکیب ۱از ۵ میشه جایگشت اونایی که شامل یک وجه مشخص تاس (در این مسله وجه ۵) و اونایی که شاملش نیستن.

من احتمال میدم با همون لفظ حالات بی اهمیت شما رو گمراه کردم. الله اعلم شاید خودم گمراهم تو حل مسله.
در جایگشت با تکرار ۵!/۲!×۲!×۱! یکی از ۲! ها مربوط به ۲تا تاس یک هست. و اون یکی ۲! مربوط به تاس های غیر از یک و پنج.

من در مورد جایگشت حرفتون رو نقض نکردم. دو تاس مشخص عددی غیر از ۱ و ۵ میارن. هرکدوم ۴ حالت برای رو اومدن دارن.
اجازه بدید حرفم رو با یه سوال بگم: احتمال اینکه عدد یک ۲ بار و عدد پنج ۱ بار و عدد سه ۲ بار مشاهده بشه چقدره؟
حرف من اینه که احتمال مسئله ای که گفتم یک شونزدهم مسئله ایه که مطرح شده.

۰
ارسال:

golche70 پاسخ داده:

خدا خیرتون بده! اینی که گفتین رو فهمیدم. D:
ببخشید هی رو جواب غلطم پافشاری کردم. (الان فهمیدم که چه اشتباهی کردم)
دقیقا باید یه فرقی بین دو مساله باشه.
پس یعنی ۳۰ به روی ۵^۶ جواب این مساله ایه که نوشتید
بازم عذر میخوام مایه زحمت شد. در عوض فهمیدم و کلی دعاتون میکنم D:

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۳۱ تیر ۱۳۹۳ ۰۷:۰۲ ق.ظ)golche70 نوشته شده توسط:  خدا خیرتون بده! اینی که گفتین رو فهمیدم. D:
ببخشید هی رو جواب غلطم پافشاری کردم. (الان فهمیدم که چه اشتباهی کردم)
دقیقا باید یه فرقی بین دو مساله باشه.
پس یعنی ۳۰ به روی ۵^۶ جواب این مساله ایه که نوشتید
بازم عذر میخوام مایه زحمت شد. در عوض فهمیدم و کلی دعاتون میکنم D:

سلامت باشید. نماز و روزتون قبول باشه.

۰
ارسال: #۱۰

mohammadnkh پاسخ داده:

با تشکر از همه دوستان که جواب دادنHeart

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  شرکت تضامنی چیست و نحوه تاسیس آن؟ comreg ۰ ۱,۳۴۱ ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ۰۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: comreg
  نحوه پذیرش دکتری تغییر کرد/ برگزاری آزمون ۲ بار در سال amard ۲۲ ۱۶,۴۵۰ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۸:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miss.rad
  توازن بار در رایانش ابری amin13 ۲ ۲,۷۹۲ ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ۰۲:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: amin13
  وضعیت تاسف بار ادارات irpersian20 ۳ ۵۲ ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: vionaviona
  تاسیس شرکت voip saeidkhan ۱۰ ۵,۵۴۳ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ۰۴:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: saeidkhan
  تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی) mahdi.d ۴ ۱,۷۵۳ ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۳:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: mahdi.d
  محاسبه نحوه ی تخصیص بار بر روی پردازنده الگوریتم موازی k1.technology ۰ ۱,۲۹۸ ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ۰۲:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: k1.technology
  اگر داده ها در هر بار به طور مساوی تقسیم شود حداکثر عمق درختی log n خواهد شد؟ post98 ۱ ۳,۱۸۷ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ahrmb
  پیام هام دو بار فرستاده میشه! diligent ۰ ۱,۶۲۲ ۰۷ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: diligent
  پرتاب تاس :: احتمال آنکه دقیقاً یک بار عددی آمده باشد joyebright ۳ ۱,۸۲۸ ۰۶ شهریور ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close