زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۳۱ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مصاحبه با رتبه ی ۴۷ معماری کامپیوتر

ارسال:
۲۲ خرداد ۱۳۹۴, ۰۶:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۲۹ ب.ظ، توسط Arash.Hajirahmani.)
مانشت ۱ : اگه مایلید خودتون را معرفی کنید(نام و نام خانوادگی) و بگید متولد چه سالی هستید و اهل کدام شهرید؟ رتبه و رشته و گرایشتون را هم بفرمایید.

آرش حاجی رحمانی هستم متولد ۷۱ اهل شهر ابهر . ورودی ۸۹ سخت افزار دانشگاه اصفهان، رتبه ۴۷ معماری کامپیوتر

مانشت ۲ :در چه رشته ای کارشناسی گرفتید؟ تمام شده یا در حال تحصیل هستید؟آیا کارشناسی پیوسته خوندید یا کاردانی و بعد کارشناسی؟

کارشناسی پیوسته سخت افزار . اگر اساتید گرامی اجازه بدند این ترم فارغ التحصیل میشم . Big Grin

مانشت ۳ : با اجازه تون برگردیم به دوران نوجوانی و حتی کودکی ،چی شد که اومدین کارشناسی این رشته؟ چطوری وارد دوره کارشناسی شدین؟ یعنی با علاقه و شناخت این رشته را انتخاب کردین یا انتخابتون اول دانشگاه بود بعد رشته؟

تو اون زمان فقط سعی کردم استعداد هام رو بشناسم ، برنامه نویسیم خوب بود و یکسری کارهایی الکترونیکی هم میکردم (البته در حد مبانی و دبیرستان ) . برای انتخاب رشته همه رشته ای و از همه جا زدم ولی همیشه سخت افزار بالاتر بود . خدارو شکر از رشته تحصیلیم راضیم چون همه علاقه مندیام رو شامل میشه .( خوشبختی یعنی احساس رضایت! )

مانشت ۴ : کدام دانشگاه کاردانی و کارشناسی را تحصیل کردین؟

دانشگاه اصفهان

مانشت ۵ :در کارشناسی چطور دانشجویی بودید؟ از اونا که همیشه نمره خوبه کلاسند؟یا معمولی بودید؟ یا درسها را بر اساس علاقه میخوندید نه بخاط معدل یعنی از یک درس خوشتون میومد خوب میخوندین و بیست میگرفتین و یکی را دوست نداشتید فقط پاسش میکردید .

سوال سختی !
از نظر اکثر اساتید ضعیف ، از نظر دوستان فعال ! روزی که شیرنی برای قبولی بردم دانشگاه خیلیا فکر کردن شیرنی نامزدیمه تا ارشد !
به دو دلیل هیچ وقت تو قید و بند درس و نمره نبودم . اول اینکه هیچ وقت نتونستم خودم رو قانع کنم که کاری که دوست ندارم رو انجام بدم. درسای ریاضیم به شدت ضعیف بود، درسایی که فکر میکردم نیازی بشون ندارم ، جذاب نبودند یا استاد خوبی نداشتند همه رو با نمره های پایین و با چند بار گرفتن، فقط پاس شدم ! درسایی هم بودند که عملی کار کرده بودم و به خاطر دلیل دوم که تو ادامه میگم وقت برا تئوریش نمیزاشتم .اما تو درسای سخت افزاری و چیزایی که علاقه بشون داشتم نمره های خوبی میاوردم .
دلیل دوم اینکه رشته کامپیوتر به نظرم خیلی خاصه، ازین جهت که بازارکار و فن آوری روزش زمین تا آسمون با مباحث آکادمیک فاصله داره . یه مهندس عمران یا برق از تک تک فرمولایی که تو دانشگاه بهش یاد دادند تو طراحیش استفاده میکنه . اما از ۱۴۰ واحد کامپیوتر شاید حدود ۲۰-۳۰ واحد کاربردی بشه پیدا کرد که تو فعالیت های عملی استفاده بشه ، مگر اینکه به عنوان کارفرما از یه کامپیوتری مقاله بخوایید! یا اینکه واحدها پاس شن که نهایتا یه شخص بشه دکتر کامپیوتر و همین واحد ها رو تدریس کنه ! هیچ وقت با معدل و مدرک و محل تحصیل نمیشه راجع به یه مهندس کامپیوتر قضاوت کرد این موضوع رو بینهایت بار دیدم .

مانشت ۶ : از کی به کنکور ارشد فکر کردید؟اصلا" ادامه تحصیل از ابتدای ورود به دانشگاه ، تو برنامه تحصیلی تون بود یا نه؟

حدودا از ۲ سال پبش به فکرش افتادم . عقیده هایی راجع به ارشد داشتم که بعد کنکور ندارم و اجبار هایی هست که انگیزه درس خوندنم برای کنکور شد...

مانشت ۷ :آیا وقتی تصمیم گرفتید ارشد شرکت کنید همین رشته میخواستید امتحان بدید یا گرایش دیگری ولی بعدا" وقتی به برنامه ریزی رسیدین نظرتون این رشته و گرایش شد؟

از ابتدای ورود به دانشگام عاشق مباحث اختصاصی سخت افزار و کامپیوتر بودم ، فعالیت روشون زیاد داشتم و فقط به معماری کامپیوتر فکر میکردم .

مانشت ۸ : میشه درصدها تون را در هر درس بگید. اگه بیش از یک رشته هم کنکور دادین هر دو را بگید.
آیا سال اولی بود که کنکور می دادید؟ اگه المپیادشرکت کردید یا سال دوم یا سوم یا ... هست که برای ارشد امتحان میدید بفرمایید.

دومین سال بود . سال ۹۳ بدون آمادگی و فقط واسه تجربه جلسه آزمون کنکور دادم . درصد های امسال :

زبان: %۳
ریاضی: %۶
مشترک: %۴۱
تخصصی سخت افزار: %۴۱

مانشت ۹ : بنظرتون چقدر درس خوندن تو دانشگاهی که شما درس خوندین برای پایان ترم و برای کنکور با هم تفاوت داره یا شبیه هست به بیان دیگه بنظرتون تو دانشگاه شما بچه های موفق در تحصیل کارشناسی شانس بیشتری واسه ازمون ارشد دارن یا نه اصلا" این دو نوع درس خوندن متفاوت را می طلبه؟

سخت ترین درسهای دانشگاه رو میشه ۲-۳ روزه جمع کرد ولی برای کنکور قضیه فرق میکنه . معمولا کل کتاب و همه مباحـث تو دانشگاه تدریس نمیشه ، مطالب هم کافیه تا روز امتحان تو ذهن باشن . ولی برای کنکور باید به همه مباحث مسلط بود و به طور متناوب دوره کرد .
بچه های موفق در تحصیل کارشناسی انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری برای کنکور دارند ، وگرنه همه چیز دست خود آدمه . همیشه کافیه بخوایید ، راهش پیدا میشه ..

مانشت ۱۰ :از کی دقیقا" برای کنکور ارشد برنامه مطالعاتی گذاشتید ، از کی شروع کردید،آیا سر همون وقتی که در برنامه پیش بینی کرده بودین شروع کردین؟ برنامه تون چند ماهه بود؟ آیا وقفه ای هم پیش اومدمثلا" اتفاقی چیزی که مجبور شید برنامه را عوض کنید؟

شاید از فروردین و اردیبهشت بود که مقدمات کنکور رو برای خودم فراهم می کردم . پرس و جو از سال بالایی ها ، پیدا کردن منابع ، برنامه کلی و تصمیم گیری های اصلی رو انجام دادم . تیر ماه آخرین پروژم رو تحویل دادم و از مرداد برنامه مطالعاتیم شروع شد . تابستون شاید یک ماه مفید برام داشت ، ولی بازم خوب بود . تو ماه های بعدیش هم آذر ماه اصلا جالب نبود ، آذر اصلا وقت خسته شدن از کنکوره ! اگر همچین حسی داشتید مقاومت کنید و بدونید یه چیز روتین و تجربه شدس ، ناامید نشید ، دوباره میوفتید رو غلطک ...
در مورد تابستون هم اگر مثل من اعتقاد دارید که هر کاریش کنی فصل درس خوندن نیست ! فقط درسایی که بش علاقه دارید رو انتخاب کنید و بخونید که لذت بخش باشه و خسته نشید . ۳-۴ تا کتاب هم تو تابستون جمع شه عالیه .

مانشت ۱۱: برنامه تون ثابت بود یا هر از گاهی تا نزدیکای کنکور اصلاحش کردین ؟ ااگه اصلاح کردین اصلاحات جزئی بود یا کلی؟

برنامم تقریبا ثابت بود . برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت داشتم . چند ماه اول سعی کردم کتابارو یک دور بخونم اونم به سبک شخم زدن ! Big Grin
بعد تو دسته های مختلف دوره کردم و در آخر مرور کلی همشون . نکته ای که یادم اومد خلاصه نویسی خیلی مهمه ، سرعت رو برای مرور زیاد میکنه . ولی من که تو کل دروان تحصیل یک برگ هم جزوه ننوشتم از حاشیه و متن خود کتاب ها برای اینکار استفاده میکردم طوری که الان صفحه هاشون پر دست نویس و شکل و گاها بدو بیراست ... Big Grin

مانشت ۱۲ : بعضی درسها تو آزمون ارشد تاثیر و نمره بیشتری دارن و توجه بیشتری بهشون میشه . شما هم همینکار را کردین؟منظورم توجه به بودجه بندی درسها برای آزمون ارشد هست.

استراتژی تو کنکور خیلی مهمه که بعدا راجع بش توضیح میدم . سعی کنید از اول تکلیفتون رو با درس ها مشخص کنید ، نقطه قوت و ضعفتون کجاست ؟ اگر قراره درسی رو حذف کنید از الان مشخص کنید ، طوری نباشه که ساعت ها واسش وقت بزارید بعد ببینید تست هاش رو نمیشه زد . درسی که قوی هستید رو بیشتر کار کنید که برگ برنده باشه ولی اصرار به ۱۰۰ زدن نداشته باشید ، درسایی رو هم که می دونید شاید بشه تستش رو زد در حد مفاهیم اصلی و قلق هاش بدونید خوبه به هر حال سوال ساده هم تو کنکور هست .

مانشت ۱۳ : آیا هنگام برنام ریزی تو ذهنتون بود که مثلا" تو یه درس خاص ضعیفید و تو یه درس قوی و به درسهای مختلف بر این اساس وزن بیشتر یا کمتر بدین؟میشه در مورد درسهای مختلف بگید؟

روی ریاضیات در حد ۱-۲ سوال حساب کرده بودم و فقط گسسته و محاسبات خوندم ، متاسفانه هیچ دیدی نسبت به محاسبات نداشتم یک دور که تابستون خوندم فهمیدم برای من حفظیه و وقت گیره و حذفش کردم . نهایتا هم از گسسته یک سوال زدم که خداروشکر درست بود .
زبانم از اول خوب بود ولی %۳ زدنم داستان داره ..
تو مشترک برای همه درسا وقت گذاشتم ولی ساختمان داده تستاش برام سخت بود و زمانبر مخصوصا تست های چند سال گذشته ، از ساختمان داده فقط در حد سوال های روتین و اصلی رو کار کردم .
تو تخصصی ها درس مدار رو از همون اول حذف کردم ولی بقیه رو کامل خوندم .

مانشت ۱۴ : خب شما زمان مشخصی داشتید و پایان زمان مطالعه روز قبل از کنکور هست . پس طبیعی است که منابع مطالعاتی هم نمیتونن اضافه بشن. آیا شما هنگام برنامه ریزی میدونستید برای هر درس کدام منابع یا جزوات را باید(یا میخواهید ) بخونید یا نه؟ یعنی مظورم اینه که برنامه ریزی زمانی کردید یا برنامه ریزی براساس منابع . مثالی بزنم . مثلا" شما روی سیستم عامل هفته ای پانزده ساعت وقت گذاشته بودید و با یک منبع مثلا" کتاب پارسه شروع کردین و بخودتون گفته بودید اگر فرصت شد مثلا" کتاب پوران را هم میخونم اگر نرسیدم هم هیچ. یا اینکه برنامه ریزیتون بر اساس خوندن منابع بود یعنی مثلا" گفته بودین من باید سه تا کتاب مشخص را برای سیستم عامل حتما" بخونم و بر این اساس برنامه ریزی کردین؟

انتخاب منبع درست فوق العاده مهمه . مانشت هم کمک خوبی بود برای این کار . سعی کردم یک منبع رو انتخاب کنم و کامل بخونمش. شعار "به جای اینکه چندین کتاب بخوانید یک کتاب را چندین بار بخوانید " واقعا حرف درستیه . ولی اگر یه مبحث تو کتابیم نبود فقط اون بحث رو از یک کتاب دیگه یا اینترنت میخوندم و یادداشت میکردم .

مانشت ۱۵ : میشه منابع مطالعاتی که واسه هر درس خوندید را بگید.ایا از ویس و فیلم هم استفاده کردین.

پر ارزشترین سوال مصاحبه ها این سواله . نظر منو بقیه دوستان رو بخونید و به جمع بندی راجع به منابع برسید .

زبان : با حفظ کردن لغت موافق نبودم ، وقتش رو هم نداشتم . رو اطلاعات خودم دیدم میشه درصد آورد، روشی که خودم ازش جواب گرفتم و به ۲-۳ تا از دوستانم هم گفتم که راضی بودند اینه که کنکور های پارسال رو تست بدید تا قلقش دستتون بیاد و سرعت ردینگ بیشتر شه . کتاب مقسمی همه رو یکجا آورده . هفته های آخر کتاب پارسه رو دیدم یکسری روش تست زنی توش گفته با تمرین ، که اگر زود تر میخوندمش کنار کنکورای پارسال مفید تر بود . کتاب مدرسان شریف رو هم تو کتاب فروشی ورق زدم طبق مبحثای کامپیوتری فصل بندی کرده که به نظرم جالب نیومد . روشی که گفتم تو یک ماه درصد زبان خودم و دوستام رو دو برابر کرد . برای آزمون های پارسه معمولا رو %۴۰ بود درصد هام.

گسسته : کتاب پوران (خوب بود راضیم ازش ، کتابای دیگه رو ندیدم)
محاسبات : پوران ( که کلا حذف کردم و نظری راجع بش ندارم )

معماری: کتاب پوران ( کتابای دیگه رو ندیدم ولی به نظرم کافیه ، تو بخش حافظه نانو و میکرو ناقصه باید از جای دیگه بخونید )
منطقی: کتاب پوران (باز هم کتابای دیگه رو ندیدم ولی همین مناسبه ، فصل آسنکرون رو با توجه به اینکه آخرین سوالش برای سال ۷۵ اینا بوده حذف کردم )
سیستم عامل : کتاب پارسه دکتر حقیقت واقعا جذابه و خوندنش رو دوست داشتم ، ولی حجمش خیلی زیاده اگر کمتر میخواید برای سیستم عامل وقت بزارید دنبال کتاب دیگه ای باشید که خلاصه باشه و تستی .
نظریه : کتاب لینز مبهمه ، به پیشنهاد دوستم کتاب راهیان ارشد رو گرفتم که خیلی عالی توضیح داده بود و تست هاش هم خوب بود . فقط پیشنهاد میکنم زیاد وارد فصل های آخر نشید . در حد تست ها بدونید کافیه .
ساختمان داده : مقسمی خوندم و سطحی بیشتر به درد کنکور آزاد میخوره انگار منبع دیگه ای انتخاب کنید بهتره یکسری مباحثش هم کامل نیست.
VLSI سردرگمی بچه های سخت افزار این درس و انتقال داده ست . کتاب مدرسان شریف ۷۰% مباحث رو پوشش میده و خیلی مناسبه برای ۲۰ ۳۰% باقی مونده هم کتاب مرجع صاحب زمانی و فرشاد صفایی مناسبه . اول مدرسان رو بخونید و نگاهی هم به صفایی داشته باشید . تو بحث محاسبه خازن ها حرف و حدیث زیاده با توجه به سوالای کنکور و نظر استاد یه جوری از پسش بر بیاید خلاصه ! Big Grin (کتاب راهیان رو هم داشتم که مطلب خاصی نداره نیازی بش نیست)
انتقال داده : کتاب مرجع فرشاد صفایی خوبه مدرسان هم خوبه . ولی باز فکر میکنم مدرسان کاملتر باشه چون یکسری فرمول هارو صفایی نداشت . اگر دو تارو باهم بخونید ارزشش رو داره، شده صفایی رو روزنامه وار ... . جا داره از ترجمه افتضاح کتاب استالینگز دکتر سپید نام هم تشکر کنم، کلا بیخیال این کتاب شید مگر اینکه زبان اصلی بخونید . انتقال داده واقعا فرمول محوره اگر فرمول ها رو حفظ باشید و شیوه استفاده ازونهارو بدونید تو تست زدن اعتماد به نفس میگیرد . ضمنا به واحدها تو تست هاش فوق العاده دقت کنید. (اصلا زیر همش خط بکشید )
دیجیتال : راهیان ارشد ، مختصر و مفید ! CMOS که با VLSI مشترکه ولی بخشای دیگه رو خوب توضیح داده .

درسایی رو هم که ننوشتم از اول حذف کرده بودم .

و در نهایت کتابای تست جامع سالهای گذشته ..
اینجاست که میبینید جوابای کتابای مختلف حتی تو گزینه ها با هم فرق داره ! این کتاب ها برای دوران جمع بندیه باید به مرحله ای رسیده باشید که جواب درست رو از بین پارسه یا مدرسان تشخیص بدید Big Grin من مدرسان رو خوندم زیاد راضی نبودم ، پارسه هم انگار همینطوره . نکته ای که هست ترجیح دادم سوال کنکور سال های قبل رو نزارم برای آزمون جامع از خودم . چون اولا این آزمون ها رو آدم هفته آخر از خودش میگیره و اگر فهمیدید سبک سوالا تو یه درس عوض شده یا تو مبحثی ضعیفید فرصت برای جبرانش نیست . از طرفی هم سوالا قبلا جدا جدا تو کتاب تستا اومده و به عنوان آزمون جامع تکراریه و مناسب نیست .

مانشت ۱۶ : بنظرتون تو رشته و گرایش شما کدام درسها را باید از روی کتب مرجع خوند.

باید ای وجود نداره ، نظری ندارم .

مانشت ۱۷ : ایا شما در طول تحصیل کارشناسی از کتب مرجع هم استفاده میکردین یا بقول بعضی دوستان جزوه محور بودین؟

بیشتر جزوه کپی شده به نیت پاسی! اگر نبود کتاب و اسلاید . اگر اون هم نبود دچار فلسفه تقلب یا افتادن میشدیم . Big Grin
( درسی بوده که سر جلسه امتحان تازه فهمیدم جزوه ای داره.. ! )

مانشت ۱۸ : زبان یه درس تقریبا" جداست. آیا شما زبان را واسه کنکور خوندین یا پایه قبلی داشتید یا اصلا" سر کنکور هر چی شد جواب دادین یا کلا" جواب ندادین؟ سطح زبان شما ضعیفه ، متوسطه یا خوبع یا عالی؟

زبانم نسبتا خوب بود و در موردش توضیح دادم . تستای زبان برام بگیر نگیر داشت یعنی با احتمال ۵۰ میزدم . ولی معمولا درصد هاش تو آزمون ها و کنکور سالهای پیش خوب بود.

مانشت ۱۹ : در مورد ریاضی چی؟ بنظرتون میشه بالا زد؟ایا همه درسهای ریاضی را باید داوطلبین بخونند یا میشه یکی یا دوتاش را حذف کرد؟

چون ریاضیم خوب نبود به پیشنهاد سال بالایی ها روش وقت نزاشتم . به ۱-۲ سوال هم راضی بودم که منفی یا صفر نشه .
فقط رو گسسته کار کردم که از ۵ تا سوالش ۱-۲ تا بزنم.

مانشت ۲۰ : اگه میشه در مورد برنامه ریزی کلی تون توضیح بدین و همچنین اگه برای روشن شدن لازمه برنامه ریزی خاص برای یک درس بخصوص که در گرایش شما بیشتر داوطلبین باهاش مشکل دارن بپردازید.

در مورد برنامه کلی هم قبلا توضیح دادم . کنکور کارشناسی تجربه خوبیه که هرکس سبک درس خوندن برای کنکور دستش بیاد و با توجه به تجربه اون و ویژگی شخصیتش یه برنامه بهتر برای کنکور ارشدش بریزه .

مانشت ۲۱ : آیا شما تنها مطالعه میکردین یا با دوست یا دوستانی؟ در خانه یا کتابخانه.بنظرتون کدامش بهتره.

تنها درس میخوندم با آهنگ و معمولا هم repeat-one ! . کتابخونه اصلا بم نمیساخت رو صندلی نمیتونستم دوم بیارم و سکوت کتابخونه باعث میشد یه ربعه بخوابم !
ولی نکته ای که هست اگر مبحثی رو برای کسی توضیح میدادم یا رفع اشکال میکردم تسلط خودم رو اون مبحث دو برابر میشد و موندگاریش تو ذهنم بیشتر میشد .

مانشت ۲۲ : حالا بر اساس جواب سوالای قبلی ، سرعت مطالعه تون را چگونه اندازه میگرفتید؟ فیدبک شما یا معیار شما که احتمالا" کند نباشید چی بود؟ آیاحجم مطالب خوانده شده نسبت به حجم مطالب باقیمانده با توجه به زمان باقیمانده یا مقایسه با سایرین در کنکورای آزمایشی یا معیارهای دیگه؟ اگه میشه توضیح بدین.

یه ساعت دیجیتال قدیمی از کنکور کارشناسی داشتم که نقش کرنومتر رو داشت . آب میخواستم بخورم استاپش میکردم . خودم رو موظف کرده بودم که مثلا تا امشب ۵ ساعت مفید خونده باشم . بعد تایم تمام روزارو تو یه فایل اکسل یاد داشت میکردم که میانگین مطالعم هر ماه پیشرفت کنه . خوشبختانه به برنامه ریزی هام رسیدم برای آزمون های جامع آماده بودم .

مانشت ۲۳ : اگه از برنامه تون عقب می افتادید چگونه جبران میکردین؟آ با با تعداد ساعات بیشتر یا حذف بعضی منابع در یک درس (کم کردن منابع در یک درس)و یا در نهایت یه درس خاص را کنار گذاشتید بنفع بقیه؟

بله هم درس حذف کردم هم درسی مثل ساختمون رو سطحی خوندم . با عوض کردن سبک مطالعه و افزایش ساعت و اولویت بندی درسا هم میشه وقت به دست آورد .

مانشت ۲۴ : اگه در رشته ای که امتحان دادین گرایشهای مختلفی هست ،در برنامه ریزی تون از ابتدا روی گرایش خاصی تمرکزکردین یا در ادامه و کم کم به یک گرایش متمرکز شدین.مثلا" تخصصی ها را در ماههای آخر خوندین؟ یعنی مثلا" از نیمه برنامه مطالعاتی تمرکز کردین روی گرایش معماری یا نرم افزار؟

فقط معماری .

مانشت ۲۵ : آیا سرعت شما در حین مدت برنامه ریزی کند و یا تند هم شد؟ چه زمانهایی کند شدید و چه چیزایی انگیزه مجدد برای سرعت گرفتن بهتون میداد.پیش اومد که خسته بشید یا احساس یاس و نومیدی داشته باشید.

بله ماه آخر تابستون و آذر ماه اینطور بود و برای چند هفته خیلی کم درس خوندم . ولی تو یه روند کلی هم هر ماه نسبت به ماه قبل باید ساعت مطالعه بیشتر بشه .

مانشت ۲۶ : از کلاس کنکور هم استفاده کردین؟ کدام درسها؟ بنظرتون رفتن به کلاس کنکور لازم بود یابعدا" باین نتیجه نرسیدین که اگه خودتون وقت رفتن و برگشتن و نشستن سر کلاس را صرف مطالعه میکردین بهتر بود؟

نه کلاس کنکور نرفتم . کلا به self-education اعتقاد دارم . به خصوص که تو بازارکار هم قرار نیست کسی چیزی یاد شما بده و با پیشرفت تکنولوژی یه کامپیوتری باید خودش گلیم خودش رو از آب بیرون بکشه .

مانشت ۲۷ : آیا کنکور آزمایشی هم شرکت کردین؟ کدام موسسه؟همه را شرکت کردین یا بعضی هاش را؟ بنظرتون چقدر در تصحیح مسیر مطالعاتی یا پایبند کردنتون به روندزمانی مطالعه تاثیر داشت؟چقدر در موفقیت تون موثر بود؟

کنکور آزمایشی مبحث مهمیه . مثل چاقوی دو لبست .
اگر آدمی هستید که نیاز دارید براتون برنامه ریزی شه همش رو شرکت کنید و از نظر برنامه ریزی مفیده . ولی از این نظر که از برنامه هاش عقب میوفتید و باعث نا امیدی و اعصاب خوردی میشه خیلی بده . من فقط سه آزمون جامع پارسه رو شرکت کردم و دوست داشتم به سبک خودم برنامه بریزم . سطح سوالا هم به هیچ وجه مشابه کنکور نیست و درصد های بالا ممکنه توحم ایجاد کنه . مزیت دیگه آزمون ها هرچقدر هم آبکی شبیه سازی کنکوره و تمرین استراتژی سر جلسه و تمرین دقت ! جلسه کنکور علاوه بر اطلاعات حواس جمعی و استراتژی میخواد که کنکورای آزمایشی بهترین فرصت برای تمرینشه . دوباره نکته منفی کنکور آزمایشی ها رتبه و درصد ها و مقایسه شدن با رقباست . خودتون رو فقط با خودتون مقایسه کنید . درصد های کم مایوستون نکنه و درصد های بالا مغرورتون نکنه . آزمون و هدف اصلی کنکوره . با آزمون های آزمایشی باید خیلی با آگاهی برخورد کرد ...

مانشت ۲۸ : تو برنامه شما جمع بندی هم بود و اگه بوداز کی وارد این دوران شدید ؟ منظورم اینه که از زمان مشخصی یا بعد از خوندن منابع معینی. یعنی مثلا" تو برنامه تون گفته بودین از اول بهمن هر چی خوندم دیگه کافیه و بعد از این تاریخ میرم سراغ جمع بندی. یا اینکه مثلا" طبق برنامه شما وقتی کتاب سیستم عامل استالینگز و پارسه را خوندید و مسلط شدین رفتید سراغ جمعبندی.یعنی جمعبندی برای همه درسها یک موقع شروع شد یا خیر. میشه توضیح بدین.

بله جمع بندی و مرور هم بود . مثلا مرور جامع تو دو هفته بعد جمع بندی ۱ هفته ای و جمع بندی ۱-۲ روزه ! دقیقا یادم نیست ولی همچین کاری کردم و دو هفته آخر برای هر روزو ساعتم برنامه مرور و تست داشتم .

مانشت ۲۹ : برگردیم به روز قبل از کنکور. بنظر شما به چقدر آمادگی مورد انتظار رسیده بودید. مثلا" یه ورزشکار قبل از یه مسابقه مهم خودش میگه من هشتاد درصد آمادگی را در خودم حس میکنم. شما چند درصد این آمادگی را حس میکردید؟ معیارتون چی بود برای این درصدآمادگی:کنکورای آزمایشی ، سوالات کنکور سال قبل یا تسلط به منابع؟

از تلاشی که کرده بودم راضی بودم و نتیجه برام مهم نبود . مهم احساس رضایته که فردا روزی به خاطر کم کاری آدم حسرت نخوره . به خاطر تست های سال گذشته و کنکور آزمایشی ها هم آمادگی خوبی داشتم. یه ۸۰% ای ...

مانشت ۳۰ : آیا روز قبل کنکور این حس را داشتید که در یه درس مثلا" میتونید صد درصد جواب بدین و در یه درس باید به سی درصد قانع باشید یا اصلا" همچین فکرایی نکردین؟

نه صد درصد نبود ولی رو زبان خیلی حساب باز کرده بودم که کار دستم داد ..

مانشت ۳۱ : سر جلسه کنکور چی؟ شد نومید بشید و یه لحظه حس کنید نمیشه و به هم بریزید ؟

همه تلاشم رو کرده بودم که سر جلسه بهترین عملکرد رو داشته باشم و تصمیمای درست بگیرم . اما استرس جلسه با آزمون های آزمایشی خیلی فرق داشت ولی باز راضیم . برای این موضوع آماده کنید خودتون رو ..

مانشت ۳۲ : آیا ترتیب و زمانبندی جوابگویی به درسها را قبل کنکور تمرین کرده بودید؟ مثلا" درس خاصی را اول جواب بدین و بعد درس دیگری را . منظورم ترتیبی غیر از ترتیب موجود در دفترچه است.اگه اینطوری بوده میشه توضیح بدین.

ترتیب همون ترتیب دفترچه بود اما برای هر بخش و وقت مرور از قبل برنامه ریزی و تمرین کنید .رو دفترچه سوال ها هم بنویسید چه درسی کی باید تموم شه . سعی کنید رو یه سوال گیر نکنید .

مانشت ۳۳ : وقتی یه سوال را در کنکور میخوندین انتظار داشتید قبلا" مشابهش را دیده باشید یا نه به جنگ سوال میرفتید؟

اول باید سوال های آشنا و مشابه رو حل کرد . اینکه تشخیص بدید یه سوال جدید چقدر وقت میخواد و برای دور دوم که میاید رو دفترچه باید براش وقت گذاشت یا اینکه بیخیالش بشید خیلی مهمه . یه برسی سریع رو این سوال ها داشته باشید و براش تصمیم بگیرید . نهایتا این نوع سوال ها و سوال هایی که جواب دادید رو کنارش علامت خاص بزارید .

مانشت ۳۴ : وقت هم کم آوردین یا هر چی بلد بودین را نوشتید و اگه وقت زیاد هم میشد برای شما چندان موثر نبود؟

چیزایی که میتونستم جواب بدم رو دادم و خب سوال هایی هم هست که تا دقیقه ۹۰ میشه روشون کار کرد .

مانشت ۳۵ : آیا جوابهاتون رااز جلسه بیرون آوردین که بعد کنکور مقایسه کنید؟ اگه اینکار را کردین چقدر درصدهاتون که با کلید اولیه سازمان سنجش محاسبه کردین باآنچه در کارنامه تون اومد تفاوت و یا مشابهت داشت؟آیا تخمین شما از رتبه تون با آنچه بعد از اعلام نتایج دیدین نزدیک بود.

نه بعد کنکور پرونده همه چیز بسته شد . فقط یه سوال جالب تو VLSI بود که خیلی دوست دارم جوابش رو بدونم . نمیدونم استدلال و گزینم درست بوده یا غلط Big Grin
در مورد رتبه هم انتظار بهتری داشتم ولی انگار تو زبان کار رو خراب کردم .

[b]مانشت ۳۶ : بنظرتون هر کدام از موارد زیر چند درصد در موفقیت شما نقش داشت؟
پایه تحصیلی ، دانشگاه کارشناسی، برنامه ریزی برای کنکور، کلاس کنکور، کنکور آزمایشی،شرایط سر کنکور، شرایط مطالعه و زندگی (مثل شرایط خانه و...)،سایر عوامل[/b]

پایه تحصیلی ، دانشگاه کارشناسی : ۵%
برنامه ریز برای کنکور و عمل بهش و پشت کار : ۶۰%
کلاس کنکور، کنکور آزمایشی: ۰%
شرایط سر کنکور: ۰%
شرایط مطالعه و زندگی: ۳۰%
کنکور آزمایشی : ۵ %

مانشت ۳۷ : حالا که تا اینجا اومدین ، میخواین چیکاره بشید؟ هدفهاتون برای آینده را اگه دوست دارید بگید.

فعالیت که تو کارشناسی میکردم رو ادامه میدم با کیفیت و شرایط بهتر. قصدی هم برای دکتری ندارم

مانشت ۳۸ : چقدر توکل بخدا و عبادت در طی این مسیر و رسیدن بهدف بهتون کمک کرده است.

تاثیر زیادی داشته

مانشت ۳۹ : کسی یا کسانی هستند که در موفقیت شما نقش شاخصی داشته باشه و یا شما موفقیت تون را مرهون او بدونید.

بله در درجه اول خانواده، خانمم . دوتا استاد بزرگوارم آقایان دکتر جمشیدی و دکتر بهلولی و همه دوستانی که شرایط رو برام مهیا کردند مخصوصا آقای بشارتی عزیز .

مانشت ۴۰ : ایا درسی هست که بنظرتون باید با روش دیگری میخوندید یا بیشتر میخوندید یا از منابع دیگری میخوندید ویا حذف نمیکردین و در اینصورت میشد نتیجه بهتری گرفت.

فقط کاش برای محاسبات همون وقت کم رو هم نمیزاشتم . ولی نهایتا تفاوت خاصی نمیکرد .

مانشت ۴۱ : چگونه و بر چه اساسی انتخاب رشته میکنید ؟ کدام دانشگاه را برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد ترجیح میدید؟ (اگر مایلید دلیل آن را هم بنویسید)
احتمال میدید در کدام دانشگاه قبول شوید؟

شریف - تهران - امیرکبیر . هرجا که کمتر سخت گیری کنند اولویت داره Big Grin . بیشتر دانشگاه تهران رو ترجیح میدم چون دوستای خوبی هم اونجا دارم . و احتمالا هم تهران یا شریف بیارم.

مانشت ۴۲ : توصیه خاصی برای داوطلبین زیادی که این مصاحبه را میخونن دارید.

واسه جمع بندی : برای جلسه کنکور استراتژی داشته باشید . برنامه ریزی کنید و با پشتکار به هدفتون برسید . هیچ مانعی جلو خواستن آدم ها رو نمیگره مگر همون آدم . از تجارب بقیه استفاده کنید ، چیزی که نباید ازش غافل شید دلیل عدم موفقیت آدم هاست . کسی که مثلا روزی ۱۰ ساعت و ۴ سال داشته درس میخونده و رتبه خوبی آورده تجربه جدیدی بتون منتقل نمیکنه . ولی کسی که میگه رو یه سوال همه وقتم رو گذاشتم تجربه ارزشمندی داره به شما میده . من از رتبم راضیم ولی ضربه ای که خوردم به خاطر غرورم بود . درصد های خوبم تو زبان آزمون پارسه باعث شد ۴۰ دقیقه رو زبان سخت امسال وقت بزارم و اصرار داشتم اکثر سوالارو جواب بدم که نهایتا نتیجه خوبی هم نگرفتم، شما مغرور نشید !
شک بین دو گزینه درس به درس فرق میکنه ، برای زبان و نظریه من زدنش معمولا جواب میداد ولی تو ریاضیات باید مطمئن می بودم . این رو کشف کنید .
تو روانشناسی بحثی هست به اسم تصویر سازی ذهنی ، حتما راجع بش تحقیق کنید . عملکرد خودتون سر جلسه رو بارها مرور کنید.
شاید ۳۰% کنکور دقت کردن و حواس جمعی باشه ، بارها به خودتون تلقین کنید که دقت خواهید کرد، سر آزمون های آزمایشی و تست حل کردن تمرینش کنید وگرنه بی دقتی فاجعه درست میکنه .

مانشت ۴۳ : بنظرتون سوالی هست که باید میپرسیدم و نپرسیدم.؟ جواب شما به این سوال چی هست؟

سوال خاصی نیست سعی کردم تمام نکات رو بگم .

مانشت ۴۴ : و آخرین سوال نظرتون در مورد مانشت ، انتظاراتتون از مانشت ؟

از سایت مانشت تشکر میکنم . بخش مصاحبه ها مصداق این ضرب المثله که "دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم و دیگران بخورند" .
امیدوارم این نوشته ها برای دوستان کنکوریم مفید باشه و شما هم روزی بیاید و تجارب خودتون رو به بقیه انتقال بدید.
۱۳
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: ƊƦЄƛM , ریحان , Mahsash , hamsargol , nlp@2015 , ملینا ارشد , RASPINA , viase , bahram_khan , mzha , tohidi4503 , elahe-comp , Avril89 , m.teymourpour , somayehm104 , maniye , Ms. Saba , haveking
ارسال:
۲۲ خرداد ۱۳۹۴, ۰۷:۲۸ ب.ظ
RE: مصاحبه با رتبه ی ۴۷ معماری کامپیوتر
سلام و تبریک بخاطر رتبه ی خیلی عالیتون.
اگه ممکنه رتبه نرم و الگوریتمتون رو هم بگید.
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال:
۲۲ خرداد ۱۳۹۴, ۰۷:۳۳ ب.ظ
رفیق خودمونه
ولی متاسفانه این repeat-one عادتیه که هنوز نتونسته ترک کنه Smile
۰
۰
ارسال:
۲۲ خرداد ۱۳۹۴, ۰۸:۲۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۳۱ ب.ظ، توسط Arash.Hajirahmani.)
(۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۲۸ ب.ظ)saeedeivazi نوشته شده توسط:  سلام و تبریک بخاطر رتبه ی خیلی عالیتون.
اگه ممکنه رتبه نرم و الگوریتمتون رو هم بگید.
خیلی ممنون . حدود ۱۷۰۰ . کارنامه رو آپ کردم .
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

(۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۳۳ ب.ظ)semofa نوشته شده توسط:  رفیق خودمونه
ولی متاسفانه این repeat-one عادتیه که هنوز نتونسته ترک کنه Smile

مخلصیم مصطفی جان . این ماجرام داستان داره ... Smile
۱
۰
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۴, ۰۱:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ۰۱:۴۹ ب.ظ، توسط قاصدک۲۳.)
سلام و خدا قوت
با عرض تبریک به آقای حاجی رحمانی به خاطر رتبه عالیشون
من امروز متوجه شدم فقط تا آخر خرداد فرصت دارم پروژه ام رو تحویل بدم!!!!!!!!!!!!!
البته خیلی از کاراش هم هنوز مونده!!!!!!!!!!!!
خواستم بگم اگه مطلبی در رابطه با الگوریتم های تکاملی، ژنتیک و مثال هایی از الگوریتم های ژنتیک مثل فروشنده دوره گرد رو دارید که بتونه بهم کمک کنه خیلی ممنونتون میشم چون واقعا شرایطم بحرانیه...
خودم یه سری مطالب که استاده داده و یه سری اطلاعات از اینترنت گرفتم رو دارم ولی چون استاد گفته باید حداقل ۶۰ صفحه باشه من موندم چجوری جمعش کنم.
ممنون که هستین.

راستی ببخشید از بس حواسم پرته این مطلب رو اینجا گفتم
ولی واقعا شرایطم بحرانیه
ممنون میشم درک کنین...
خدایا توکل به خودت
۰
۰
ارسال:
۲۳ خرداد ۱۳۹۴, ۰۸:۴۶ ب.ظ
(۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ۰۱:۳۶ ب.ظ)قاصدک۲۳ نوشته شده توسط:  سلام و خدا قوت
با عرض تبریک به آقای حاجی رحمانی به خاطر رتبه عالیشون
من امروز متوجه شدم فقط تا آخر خرداد فرصت دارم پروژه ام رو تحویل بدم!!!!!!!!!!!!!
البته خیلی از کاراش هم هنوز مونده!!!!!!!!!!!!
خواستم بگم اگه مطلبی در رابطه با الگوریتم های تکاملی، ژنتیک و مثال هایی از الگوریتم های ژنتیک مثل فروشنده دوره گرد رو دارید که بتونه بهم کمک کنه خیلی ممنونتون میشم چون واقعا شرایطم بحرانیه...
خودم یه سری مطالب که استاده داده و یه سری اطلاعات از اینترنت گرفتم رو دارم ولی چون استاد گفته باید حداقل ۶۰ صفحه باشه من موندم چجوری جمعش کنم.
ممنون که هستین.

راستی ببخشید از بس حواسم پرته این مطلب رو اینجا گفتم
ولی واقعا شرایطم بحرانیه
ممنون میشم درک کنین...
خدایا توکل به خودت

سلام . برای شما پاسخ خصوصی ارسال کردم .
۰
۰
ارسال:
۲۴ خرداد ۱۳۹۴, ۰۶:۳۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۳۲ ب.ظ، توسط abolfazl pepco.)
تبریک دست عزیز

تبریک دست عزیز

ای غنچه خندان چرا خون در دل ما میکنی
خاری به خود می بندی و ما را ز سر وا میکنی
۰
۰
ارسال:
۳۱ تیر ۱۳۹۴, ۰۳:۱۷ ب.ظ
مرسی اقا
۰
۰
ارسال:
۰۲ مرداد ۱۳۹۴, ۰۶:۲۳ ب.ظ
خیلی هم عالی
ایشالا که تو باقی مراحل زندگیتون هم موفق باشید
توصیه های زیباتون به یادم میمونه
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: maryam_r

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۴۱۸ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  مصاحبه با رتبه ۵۱ آی تی و تجارت و ۷۷ شبکه و امنیت Rehe1994 ۵ ۶,۳۷۱ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۳:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: arashi300
  کمک فوری برای مصاحبه استخدامی رشته هنراموزی کامپیوتر hamide.m ۳ ۴,۰۳۴ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  معماری کامپیوترهای شخصی moslem73421 ۱ ۱,۳۹۰ ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۳:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۴۶ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  مصاحبه امیرکبیر و علم و صنعت farzin_null ۰ ۲,۳۳۴ ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: farzin_null
  انتخاب رشته و مصاحبه دکترا هوش مصنوعی۱۴۰۰ ۱neda ۴ ۳,۶۲۸ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  حل تمرین شدن و مصاحبه دکتری siiib70 ۱ ۳,۲۷۰ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۷۹ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۶۲۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close