زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۷:۴۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تاریخ بزرگ برای پارسی زبانان (مِهبانگ)

ارسال:
۰۱ تیر ۱۳۹۵, ۰۷:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۵ ق.ظ، توسط artmiss.)
جهان در لحظه ی پیدایش فقط یک ذره بود، ذره ای حتی کوچکتر از یک اتم، و این ذره در دل خود مواد و انرژی لازم برای ساخت کائنات را دارا بود. جهان در ابتدا بسیار داغ ( میلیاردها درجه) و حاوی معجونی از تمامی مواد و انرژی، ذرات و حتی فضا و زمان بود. آنگاه در انفجاری عظیم و با سرعتی خارق العاده، شاید بیش از سرعت نور، حجم بسیار بزرگتری یافت. بزرگتر شدن ناگهانی جهان سبب پایین آمدن حرارت اولیه شد و همانگونه که بخار در اثر سرد شدن تغییر شکل می یابد و به آب تبدیل می شود جهان نیز در طی دوران سرد شدن تغییر شکل یافت...

درود به همه
من میخوام تو این تاپیک مجموعه ای از فیلم های تاریخ بزرگ که توسط
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
تهیه شده قرار بدم، قبل از اون تو پست اول ویدیویی کوتاهی از
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
(تاریخ نگار) که خلاصه ای از فیلم های مجموعه تاریخ بزرگ هست و رو افراد زیادی تاثیر چشمگیری داشته رو اینجا قرار میدم و از دوستان مانشت میخوام نظرشون رو بگن...
اگه ببینم خوششون اومد و دوست دارن این مجموعه فیلم ها را با هم ببینم و با هم در موردش بحث ( فقط بحث مرتبط با تاپیک) کنیم بقیه فیلم ها رو هم به مرور آپلود میکنم.

“هدف مِهبانگ مخاطبین خاصی هستند که ذهن جوانی دارند. ذهن جوان ذهن پرسش‌گر است و ذهنی که آنچه در اطرافش هست را به چالش بگیرد و بتواند با پرسش‌هایی که مطرح می‌کند به دنبال پاسخ‌های تازه برود.از آنجایی که فرهنگ ما مبتنی بر فرهنگی کلامی و گفتاری است، کمتر مستند و استنادی است، شاید یکی از تفاوت‌ها همین نگاه علمی به اطرافش باشد. منظور ما از نگاه علمی این نیست که همه باید دانشمند و یا عالم(scientist) باشند، بلکه کافیست فقط نگاه‌مان به مسائل نگاهی کنجکاوانه و شکاکانه باشد، و البته که شک نه به این معنا که بخواهیم خودمان را وارد ذهنیت توهم توطئه کنیم؛ شک به این معنا که هرچیزی را به‌راحتی نپذیریم و اول به چالش‌ش بگیریم، چون در علم هیچ‌چیز و یا شخصیت مقدسی وجود ندارد باید در دیدگاه علمی همه چیز و همه‌کس را به پرسش بگیریم و چیزی را به راحتی نپذیریم و سعی کنیم به دلایل رویداد اطراف‌مان پی ببریم و یک دلیل راحت و ساده را که از لحاظ روانی برای ما خشنودی به بار می‌آورد را به عنوان پاسخ نپذیریم، و تلاش کنیم که راهی بیابیم که بر اساس روش‌مندی علمی باشد. “
-دکتر علی نیری

“من از طریق ویدیوی دیوید کریستین به نام “تاریخ بزرگ” دانشجوی تاریخ او شدم و بسیار مشتاق مقاله های او در باره تاریخ جهان در این مجموعه هستم. امیدوارم این کتاب انسان های بیشتری را با این دانشمند و استاد والا آشنا نماید.”
– بیل گیتس

لینک دانلود:

با سپاس

در برابر تلاطم قلبم سکوت میکنم شاید سکوتم مقدمه ای بر انفجار باشدAngel

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone , diligent , MiladCr7 , AAM , Saman , saeidkhan
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۵, ۱۲:۲۳ ق.ظ
خیلی تاسف خوردم
تا الان ۳۷ نفر این تاپیکو دیدن فقط یک نفر دانلود کرده SadSadSad

ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۴۲ ق.ظ
RE: تاریخ بزرگ برای پارسی زبانان (مِهبانگ)
(۰۲ تیر ۱۳۹۵ ۰۴:۳۴ ق.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  سلام
ویدئوی جالبی بود!
تا الان اینطوری بوده که بیشتر نوشته‌هایی که در مورد تاریخ جهان وجود داره از انسان آغاز می‌شه (تاریخ تمدن)، حتی تاریخ علم هم غالبا از زمان پیدایش انسان شروع می‌شه، این موارد رو هنوز ندیدم به شکل جدی وارد آثار تاریخ‌نویسان شده باشه (شاید چون هنوز شبهه‌هایی توی این مسیر هست)، حالا نمی‌دونم این سلسله مباحث این تاپیک دقیقا قراره روی کدوم نقاط تمرکز کنه، چون حجم مطالبی که حداقل تو این ویدئو بهش اشاره شد یه سیر تاریخی و علمی خیلی بلندمدتی داره و از جنبه‌های فلسفی، علمی و اعتقادی قابل بحثه و موضوع خیلی جذابی هم هست.

یه چیزی که تو صحبتاش برام قابل توجه بود اینه که ایشون می‌گه ۱۳/۷ میلیارد سال قبل که به اصطلاح Big Bang اتفاق افتاد، چیزی به اسم زمان و فضا تو اون تاریکی تعریف نشده بود، ولی دانش بشری در حال حاضر در مورد قبل از واقعه Big Bang نمی‌تونه اظهار نظر مستندی داشته باشه که دقیقا به چه صورتی بوده، اینکه مولفه‌هایی مثل زمان، فضا و خلاء وجود داشته یا خیر، در واقع منظورم همون سیاهی یا Singularity - نقطه تکینگی هست که همه قوانین فیزیک توش بی‌اعتباره و ما درکی ازش نداریم.یه جایی می‌خوندم پیش‌بینی شده ما مجددا این تکینگی رو در آینده خواهیم داشت و همچنان در مورد اون مقطع نمی‌شه هیچ اظهار نظری کرد، پس از اونجا که ما در حال حاضر در حد فاصل دو تکینگی قرار داریم، چطور می‌شه قاطعانه به این نتیجه رسید که قبل از اون تکینگی اول ما هستی یا حداقل علائمی از اون رو نداشتیم و دقیقا این Big Bang بوده که آغازگر هستی واحد بوده و اگه اینطور نیست پس با این فرض احتمالا می‌شه به این نتیجه رسید (البته از نظر علمی) که اون نقطه تکین آینده، نقطه پایان هست. شاید هم من بد موضوع رو فهمیدم.
درود بر شما دوست عزیز
خیلی خوشحالم که یه نفر این فیلم رو دیده با یک نفر هم این کارو ادامه میدم Angel

مجموعه فیلمای تاریخ بزرگ درمورد تمام جنبه هایی که اشاره کردین بحث میکنه، بله خیلی بلند مدته و فیلما طولانی هستن شاید مدت زیادی طول بکشه ولی ارزششو داره من فکر میکنم با دیدن این فیلما جواب خیلی از سوالات که همیشه فکر میکردیم جوابی که انسان بتونه درک کنه براش وجود نداره پیدا بشه. قرار نیست به صورت فشرده هم فیلما رو ببینیم هفته ای یک یا دو فیلم ...

من فکر کنم جواب این سوالای شما تو مقدمه کتاب دنیا در گذر زمان (نوشته دیوید کریستین ترجمه دکتر امیر کلینی) پیدا میشه من بخش هایی از اون رو که مربوط به سوالات بالا هست و حرفای شما رو تایید میکنه رو میذارم:
ماورای تاریخ بشریت تاریخی نهفته است بسیار بزرگ که در برگیرنده ی پیدایش کره خاکی و حتی تاریخ همه جهان است. همان گونه که ما برای فهم یک واقعه ی خاص در یک دوره ابتدا به شناخت کل تاریخ آن زمان می پردازیم، شناخت کل تاریخ انسان نیز مبتنی بر شناخت کل تاریخ هستی است.
تا نیمه دوم قرن بیستم بسیاری از اخترشناسان از ساختار عمومی کائنات و تاریخ هستی بی خبر بودد اعتقاد عموم بر آن بود که دنیا با همین ساختار از آغاز وجود داشته است. اما شواهدی مشخص این فرضیه را زیر سوال برد...
در اواسط قرن بیستم، حجم بالای شواهد و دلایل بدست آمده، بسیاری از اخترشناسان را وادار به قبول این واقعیت کرد. در نگرش جدید، تاریخ از انسان آغاز نمیگردد بلکه تاریخ انسان فقط دوره کوتاهی در تمامیت تاریخ کل هستی است.
جهان حدود ۱۳/۷ میلیارد سال پیش با پدیده ای که به انفجار بزرگ معروف است آغاز می شود. این زمان آغاز تاریخ مفروض شده است. ما از هر آنچه پیش از انفجار بزرگ رخ داده است، حتی از احتمال وجود فضا، زمان و یا خلاء بی خبریم و تا این زمان فاقد هر گونه تئوری در این مورد می باشیم. ما تنها با اتکا به تمامی قوعد اصلی دانش مدرن و مبتنی بر شواهد انبوه و روز افزون، قادر به تعریف این روایت پس از انفجار بزرگ می باشیم.

کتاب رو پیوست کردم با خوندن مقدمه اون به طور کامل فکر کنم همه چی شفاف بشه

فایل‌(های) پیوست شده
ThisFleetingWorld(Farsi).pdf
اندازه فایل: ۲/۷۷ MB

سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone
ارسال:
۰۲ تیر ۱۳۹۵, ۰۸:۵۳ ب.ظ
(۰۲ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۴۹ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  اتفاقا، هرچی جامعیت بیشتر بهتر! من فکر می‌کردم خلاصه‌ست، الان خوشحالم که می‌بینم طولانیه، من یه زمانی عاشق همین چیزا ولی تقریبا از دسته علمی تخیلی از نوع کتاب‌های آیزاک آسیموف و موجودات فضایی و این حرفا بودم! Big Grin اتفاقا یه هفته‌ای بیشتر نیست که داشتم در مورد این چیزا تحقیق می‌کردم. تاپیک خیلی خوبیه واسه دنبال کردن این بحث؛
متاسفانه بیشتر افراد در این زمینه ها چیزی نمیدونن، پیدا کردن واقعیت کنار سختیای خودش شیرینی و لذت خاصی داره، خوشحالم که تو یه انجمن علمی یکی پیدا میشه که حاضره ذهنشو به چالش بکشه و خودشو به دست حرفای بازدارنده از پیشروی در به کارگرفتن قدرت تفکر نده، و نارحت از این که تو یک انجمن علمی فقط یک نفر پیدا میشه... یه عمر تو گوشمون خودن برای چراهامون جواب های ماورایی دادن و یا با تحقیر تفکر گفتن که ذهن ما به اونجا قد نمیده، امروز علم قد علم کرده و به بیشتر سوالات جواب با گواه میده ولی متاسفانه این دریچه های علم به روی جامعه ما بسته شده... حرفا از این قبیل زیاده و تنها با گسترش علم میتونیم جامعه مون رو نجات بدیم.
(۰۲ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۴۹ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  مرسی، خیلی کتاب عالی و جذابیه به نظرم! ترجمه‌ش هم خوبه. من همین الان ۱۵ صفحه‌ش رو خوندم، دقیقا داره همون توضیحات ۱۸ دقیقه‌ایش رو اینجا باز می‌کنه ولی دقیق‌تر. اینکه چطور کربن از ترکیب اتم‌های هلیوم به وجود اومد و اون انفجار سوپرنوا و... چیزهایی هست که من واقعا نمی‌دونستم تاحالا و خیلی بده این. ببینم می‌تونم تا امشب تمومش کنم یا نه!
به نظرم بهتره پا به پای فیلما پیش بری و کتابو بخونی چون اینجوری مطالب بهتر جامیافته. یه برنامه ریزی مناسب و پیوسته به نظرم بهتر باشه و فاصله افتادن بین مطالب و بحث در مورد اونا باعث میشه ذهن زمان بیشتری رو برای تجزیه تحلیل بذاره

ارسال:
۰۳ تیر ۱۳۹۵, ۰۶:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۴ ق.ظ، توسط artmiss.)
تمام این برنامه ها در سایت دکتر نیری موجود هست هدف از اینکه اینجا تکرار میکنم اینه که اگه علاقمند بودین بحث کنیم راجع بهش و اینکه یه جور جنبه آگاهی رسانی به افراد این انجمن هم داره که میبینم خیلی از این بحث ها دور هستن و شاید اصلا به گوششون هم نخورده!

مهبانگ در پارس ۰۱
– “تاریخ بزرگ” چیست؟
– چرا “تاریخ بزرگ” را انتخاب کرده‌ایم
– خلاصه از رئوس کتاب “دنیا در گذر”
– تاریخ‌چه “تاریخ بزرگ”

لینک دانلود:

مهبانگ در پارس ۰۲
“تعریف ما از عالم”
برنامه دوم از مجموعه‌‌ی علمی مِهبانگ تقدیم به دوست‌داران و علاقمندان دانش و خردورزی

لینک دانلود:

منبع:

ارسال:
۱۳ تیر ۱۳۹۵, ۰۴:۴۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۰۳:۱۹ ب.ظ، توسط artmiss.)
(۰۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۴۰ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  خب من مقدمه کتاب "تاریخ در گذر زمان" و این دو جلسه ویدئو رو دیدم که در زیر سعی می‌کنم مجموع این برداشت‌ها و ابهامات رو به همراه پیش‌زمینه‌های قبلی مطرح کنم. با اینکه به نظر میاد توی این مورد به موضوعات مقدماتی اشاره شده اما توش خیلی بحثای مهمی هست که من دوست دارم این موارد رو به صورت جزء به جزء و ابتدا در زمینه مفاهیم "علمی" و بعد "فلسفی" و "اعتقادی" مطرح کنم
در واقع مجموع این صحبت‌های مقدماتی داره این بحث رو مطرح می‌کنه که اگه از نظریات اولیه ستاره‌شناسی مبنی بر کروی نبودن (سطحی بودن) زمین و همچنین تئوری مردود شده زمین‌مرکزی ارسطو و بطلمیوس فاصله بگیریم، تا اوایل قرن بیستم، تصور بر این بود که هستی و ساختار کائنات از روز اول همین شکلی پدید اومد که الان هست و تا آخر هم همین شکلی خواهد بود، در واقع یعنی در لحظه صفر پیدایش، همه این کهکشان‌ها، منظومه شمسی، ستاره‌ها، سیارات و زمین وجود داشته و به صورت غیرمتغیر تا انتها وجود خواهد داشت. اما حدود صد سال پیش نظریه‌ای با عنوان "مه‌بانگ" یا "انفجار بزرگ" یا "BigBang" مطرح شد که طبق مشاهدات مدعی بود جهان در حال گسترش یا انبساطه؛

یعنی اگه به صورت دقیق مشاهده و محاسبه کنیم می‌بینیم که برای مثال کهکشان x نسبت به n سال قبل به میزان فاصله d از کهکشان z فاصله گرفته و وقتی طبق منطق استدلالی و به صورت معکوس زمان رو طی کنیم (به عقب برگردیم) در واقع هستی از نظر "فضا" و نه "جرم" اشیاء در حال انقباض و نزدیک شدن اشیاء هست و بر طبق همین امر می‌تونیم ادعا کنیم که هستی فعلی ابتدا به اندازه یک اتم کوچیک بود و به معنای دیگه داری چگالی بی‌نهایت و دقیقا در همین نقطه‌ست که انفجار بزرگ پیش میاد (حدودا ۱۳/۷ میلیارد سال قبل) و به مرور زمان و بر اثر انبساط، چیزهای دیگه‌ای (مواد مختلف، انرژی‌های گوناگون و...) رو به وجود میاره. در واقع و اگه من درست برداشت کرده باشم جدا از مباحث مرتبط با برهان نظم که نمی‌خوام فعلا واردش بشم، داره می‌گه هستی و همه این مواد، ترکیبات شیمیایی و... که الان می‌بینیم، ابتدا از "هیچ" پدید میاد. سوال صفرم اینه که آیا منظور سازندگان مجموعه "تاریخ بزرگ" این هست که بیگ‌بنگ از نظر علمی به صورت "تصادفی" به وجود اومد؟ چون من طبق مستندات فعلی اینطور متوجه شدم.
با درود و سپاس فراوان از دوست عزیزم بابت توجه ویژه ای که به این تاپیک داره
اول جا داره بهت تبریک بگم که ذهن پویا و پرسشگری داری Smile دقیقا در راستای اهداف دکتر نیری
این دو ویدئو اول مرور کلی بر اون چیزایی داره که قراره بعد ها بسط داده بشه و بیشتر راجع بهش بحث بشه و به همین دلیل سوالات زیادی رو ایجاد میکنه، من خودم در حال یادگیری هستم و نمیخوام با جواب های اشتباه موجب دور شدن شما از واقعیت بشم. منتها تا جایی که بدونم دور از ذهن و واقعیت نیس سعی میکنم جواب بدم.
نقل قول: اما نهایتا این نظریه مِه‌بانگ بود که توی دنیا پذیرفته شد و کل داستان منابع این تاپیک هم به عنوان پروژه "تاریخ بزرگ" بر اساس همین نظریه هست. سوال اول من اینجاست که به نظر میاد اگه بخوایم صحت مِه‌بانگ رو تائید کنیم، باید قانون پایستگی انرژی رو هم رد کنیم و آیا این یک پارادوکس علمی نیست؟
نظریه مهبانگ بر اساس نظریه های انیشتن بر روی نیروی گرانش بود که بیشتر به صورت فرمولای ریاضی بیان کرده بود که همین چند وقت پیش هم تونستن با ثبت نیروی گرانش به صورت تجربی ثابتش کنن واقعا نابغه ای است که نظیر نداره
ولی جزئیات اینکه این نظریات چی هستن رو بهتره از روی فیلمایی که خود دکتر کلینی و دکتر نیری مطرح کردن ببینیم چون حتی اگه بیانش هم کار سختی نباشه که هست درک اون به مراتب سختتر هست و نیاز هست که کسی که خودش در این زمینه مطالعات داره اینا رو مطرح کنه چون خودمم هنوز به درک درستی نرسیدم.
نقل قول: در واقع و اگه من درست برداشت کرده باشم جدا از مباحث مرتبط با برهان نظم که نمی‌خوام فعلا واردش بشم، داره می‌گه هستی و همه این مواد، ترکیبات شیمیایی و... که الان می‌بینیم، ابتدا از "هیچ" پدید میاد. سوال صفرم اینه که آیا منظور سازندگان مجموعه "تاریخ بزرگ" این هست که بیگ‌بنگ از نظر علمی به صورت "تصادفی" به وجود اومد؟ چون من طبق مستندات فعلی اینطور متوجه شدم.

سوال دوم که اینجا برای من پیش میاد اینه که اگه این نیروها به عنوان نیروهای بنیادی طبیعت باعث اون شکافت اتم اولیه نشدن پس چه نیرویی باعث اون انفجار شد؟ چون تصور من این بود که در لحظه صفر اون چهار نیروی بنیادی وجود داشتن که بعد گرانش از اون‌ها جدا شد ولی اینجا چیز دیگه‌ای رو می‌بینم. بنابراین آیا این نیرو‌[ها] اولیه هم (که اینجا مشخص نکرده چی هست یا هستند) از هیچ به وجود اومد[ند]؟ اگه از هیچ به وجود اومد این یعنی اینکه باید به صورت کلی پدیده مِه‌بانک رو بدون هیچ پیش‌فرض و اثباتی و به عنوان "اصل موضوع" قبول کنیم، در صورتی‌که به نظر میاد چنین چیزی به عنوان مبنای پیدایش از نظر علمی دارای اشکال هست، چون دارای علت قبلی مشخصی جز "تصادفی" بودن نیست.
راجع به این سوالا در ویدئو های آینده بیشتر بحث میکنیم.
من فکر میکنم تو فیزیک تجربی چیزی به اسم تصادفی بودن نداریم و تصادفی بودن فقط تو ریاضی مطرحه، مثلا وقتی یه تاس رو میندازی از نظر ریاضی میگیم به احتمال ۱/۶ ام یکی از اعداد رو میشه، ولی در واقعیت اینطور نیست اولا اعددی نزدیک به ۱/۶ بدست میاد و دقیقا همین عدد نیست و دوما ( که بیشتر روش تاکید دارم) مجموعه نیروها و شرایط روی رو شدن تاس تاثیر میگذارند مثل نیروی وارد شده به تاس، جنس تاس، سطحی که تاس بر روی اون میافته و ... این نگاه فیزیک به مجموعه اتفاقای طبیعیت هست که اتفاقا این ویدئوها نگاه فیزیکی دارند من خودم جواب سوالای بالا رو به طور قطع نمیدونم و ترجیح میدم در آینده راجع بهش بحث کنیم چون یه چیزایی برداشت کردم ولی میترسم اشتباه باشه و دید غلطی به شما بده.
سوال سوم هم همینطور...

مهبانگ در پارس ۰۳
نقطه‌‌ آغاز «۱»
سومین برنامه از مجموعه‌‌ی علمی مِهبانگ تقدیم به دوست‌داران و علاقمندان دانش و خردورزی،
– تاریخچه‌ی مِهبانگ
– نیروهای بنیادین طبیعت
– نیروی ثقل(گِرانش)
– نیوتن و نظریه‌ی گرانش
– نیروی الکترومغناطیسی
– انیشتین و نظریه‌ی نسبیت عام

لینک دانلود:

مهبانگ در پارس ۰۴
چهارمین برنامه از مجموعه‌‌ی علمی مِهبانگ تقدیم به دوست‌داران و علاقمندان دانش و خردورزی،
– هشت آستانه‌ی(مرحله) تاریخ بزرگ
– مقایسه طول زمانی تاریخ بزرگ با عمر یک انسان(هشتاد سال)
– مروری بر ترجمه کتاب This Fleeting ورلد(دنیا در گذر، مترجم: دکتر امیر کلینی)
– آستانه‌ی(مرحله) چهارم، حیات

لینک دانلود:

منبع:

سپاس‌گزاری شده توسط: Milestone , saeidkhan
ارسال:
۱۴ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۲۴ ق.ظ
تاپیک عالیه هست. امیدوارم همه استفاده کنن. در اولین فرصت بنده هم به بحث اضافه خواهم شد
 سپاس‌گزاری شده توسط: artmiss
ارسال:
۱۴ تیر ۱۳۹۵, ۱۰:۳۸ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۴۹ ق.ظ، توسط artmiss.)
(۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۲۴ ق.ظ)saeidkhan نوشته شده توسط:  تاپیک عالیه هست. امیدوارم همه استفاده کنن. در اولین فرصت بنده هم به بحث اضافه خواهم شد

خوشحال میشیم بیاید به جمع ما تا از نظراتتون بهره مند شیم.

آیا بیگ بنگ نیازی به جرقۀ خدایی داشت؟

(۰۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۴۰ ب.ظ)Milestone نوشته شده توسط:  سوال دوم که اینجا برای من پیش میاد اینه که اگه این نیروها به عنوان نیروهای بنیادی طبیعت باعث اون شکافت اتم اولیه نشدن پس چه نیرویی باعث اون انفجار شد؟ چون تصور من این بود که در لحظه صفر اون چهار نیروی بنیادی وجود داشتن که بعد گرانش از اون‌ها جدا شد ولی اینجا چیز دیگه‌ای رو می‌بینم. بنابراین آیا این نیرو‌[ها] اولیه هم (که اینجا مشخص نکرده چی هست یا هستند) از هیچ به وجود اومد[ند]؟ اگه از هیچ به وجود اومد این یعنی اینکه باید به صورت کلی پدیده مِه‌بانک رو بدون هیچ پیش‌فرض و اثباتی و به عنوان "اصل موضوع" قبول کنیم، در صورتی‌که به نظر میاد چنین چیزی به عنوان مبنای پیدایش از نظر علمی دارای اشکال هست، چون دارای علت قبلی مشخصی جز "تصادفی" بودن نیست.

به گفتۀ محققان، جهان ما احتمالا ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش بدون هیچ گونه کمک الهی پدیدار گشته است.

این شاید مغایر با غرایز ما که اندیشۀ پدید آمدن از هیچ را رد می کنند، باشد. ولی ما لزوما هم نباید پیرو غریزه هایی باشیم که برای کمک به زنده ماندنمان در دشت های بی درخت ۱۵۰۰۰۰ سال پیشِ آفریقا در ما نهاده شده بودند، نه برای شناخت کارکرد درونی کیهان. به گفتۀ دانشمندان به جای غریزه هایمان، این قوانین فیزیک است که باید به آن ها تکیه کنیم.

اخترفیزیکدان، الکس فیلیپنکو از دانشگاه برکلی کالیفرنیا می گوید: « بیگ بنگمی توانسته تنها نتیجۀ قوانین فیزیکی در آن نقطه بوده باشد. با بهره از قوانین فیزیک، می شود چند جهان پدید آورد.» فیلیپنکو روز شنبه ۲۳ ژوئن در کنفرانس SETICon 2، طی میزگردی با عنوان “بیگ بنگ نیازی به یک جرقۀ خدایی داشت؟” سخن گفت.

[تصویر:  413505_big-bang.jpg]
این گرافیک زمان بندی شکل گیری جهان را طبق نظریه بیگ بنگ و تورم کیهانی نشان می دهد.

نوسانات کوانتومی :

در جهان بسیار شگفت انگیز مکانیک کوانتوم که به توصیف رفتارها در مقیاس زیر اتمی می پردازد، نوسان ها و بی ثباتی های گاه به گاهی می تواند ماده و انرژی را از هیچ پدید آورد و به گفتۀ محققان، این در واقع می تواند به پدید آمدن چیزهای بسیار بزرگ هم بیانجامد.

“ست شوستاک”عضو هیئت مشاور و ستاره شناس ارشد در موسسه غیرانتفاعی بنام “در جستجوی هوش فرازمینی” (ستی، SETI) می گوید: «نوسان های مکانیک کوانتوم می تواند جهان هستی را بیافریند. اگر می شد همین اکنون و در همین اتاق، زمان و مکان را در هم بپیچیم، شاید می توانستیم یک جهان کاملا تازه بیافرینیم. روشن نیست که می توان به درون آن جهان رفت یا نه، ولی می توان آن را ایجاد کرد، پس چه بسا این جهان ما تنها یک پروژۀ علمی جالب و زیبا برای کودکی در جهان دیگر باشد. من نمی دانم این چه اثری بر گرایش های دینی شما دارد ولی چیزیست که جای اندیشیدن دارد.»

فیلیپنکو تاکید کرد که بیان چنین چیزهایی حمله به وجود خداوند نیست. به گفتۀ وی، بیان این که بیگ بنگیک انفجار و گسترش عظیمش در ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش، که فضا را همچون بادکنکی غول آسا باد کرد می تواند بدون نیاز به خداوند رخ دهد، بسیار تفاوت دارد با این که بگوییم خدایی وجود ندارد: «من فکر نمی کنم بشود نه برای اثبات وجود خدا از دانش کمک گرفت نه برای رد وجود خدا.»

منشاء قوانین فیزیک :

ولی اگر ما به دنبال سرچشمۀ نهایی همه چیزیم، دست به دامان قوانین فیزیک شدن به طور کامل کمکی نمی کند. به گفتۀ فیلیپنکو، این قوانین شاید ما را یک گام به پاسخ نزدیک تر کنند ولی ما را تا آخر نمی برند. وی می گوید «پس سوال اینست: “چرا قوانین فیزیک وجود دارند؟” و می توانیم بگوییم: “خوب، اینجا نیاز به آفریننده ای الهی داریم، کسی که این قوانین و جرقۀ شکل گیری این جهان ها از آن قوانین را پدید آورده باشد؛ جهان هایی که شاید بیش از یکی باشند.”»

ولی این پاسخ تنها فرافکنی است، زیرا هنوز باید توضیح بدهیم که خود خدا از کجا آمده! به گفتۀ فیلیپنکو این روند یک دور باطل پدید می آورد که هیچوقت ما را به پاسخ نهایی نمی رساند. وی می افزاید که سرچشمۀ قوانین فیزیک در حال حاضر یک راز است، رازی که شاید هرگز نتوانیم آن را بگشاییم: «این “جرقۀ الهی” هر چه بود قوانین فیزیک را پدید آورد و من نمی دانم چه چیزی خود این جرقۀ الهی را به وجود آورد. پس بیایید آن را هم به همان قوانین فیزیک بسپاریم.»

منبع:

سپاس‌گزاری شده توسط: saeidkhan , Saman
ارسال:
۱۵ تیر ۱۳۹۵, ۰۲:۰۳ ب.ظ
(۰۲ تیر ۱۳۹۵ ۱۲:۲۳ ق.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  خیلی تاسف خوردم
تا الان ۳۷ نفر این تاپیکو دیدن فقط یک نفر دانلود کرده SadSadSad
من علاقه مندم اما فعلا سرم شلوغه. این صفحه رو بوکمارک کردم تا سر فرصت بخونمHeart.

همه در حسرت یک پروازند؛
من به پرواز نمی اندیشم؛
به تو می اندیشم؛
تو که زیباتر از اندیشه یک پروازی..
 سپاس‌گزاری شده توسط: artmiss
ارسال: #۱۰
۱۶ تیر ۱۳۹۵, ۱۱:۵۱ ب.ظ
(۱۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۲:۰۳ ب.ظ)diligent نوشته شده توسط:  من علاقه مندم اما فعلا سرم شلوغه. این صفحه رو بوکمارک کردم تا سر فرصت بخونمHeart.
خیلی هم خوشحال میشیم دوست عزیز منتظر نظرات ارزشمندت هستم

سپاس‌گزاری شده توسط: diligent

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  یادگیری برنامه نویسی تا اجرای پروژه های بزرگ The BesT ۳ ۳,۲۳۳ ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۰۳:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Information کتابهای بزرگ جهان را بخوانید! marvelous ۷ ۴,۴۲۰ ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۵۸ ب.ظ
Information کتابهای بزرگ جهان را بخوانید! marvelous ۰ ۱,۶۵۵ ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۵۷ ب.ظ
  همه چیز درباره کمپانی بزرگ سامسونگ SAMSUNG zibaara ۰ ۵ ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zibaara
  راهنمایی برای ترجمه مقاله برای پایان نامه و همچنین ترجمه اخبار برای وب سایت Doctorwho ۱ ۲,۶۵۷ ۳۰ تیر ۱۳۹۶ ۰۱:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamad--figo
  مسابقه بزرگ هوش مصنوعی - پیش بینی انتخابات ریاست جمهوری ایران mjzarrin ۶ ۶,۰۰۷ ۱۱ تیر ۱۳۹۶ ۰۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: sherkat
  سینک نبودن تاریخ گوشی SepidehP ۳ ۲,۷۰۷ ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: jazana
  ۱ دی شروع ثبت نام آزمون ۹۶ - تاریخ آزمون ۷-۸ اردیبهشت Moh3nRezaei ۰ ۲,۶۳۱ ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ۰۴:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Moh3nRezaei
Lightbulb تاریخ آزمون ارشد ۹۶ ؟! اردیبهشت یا بهمن؟! Vanshut ۳۵ ۲۱,۲۲۵ ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: دختر مهربان
  تاریخ آزمون تافل zarisa ۴ ۳,۹۳۶ ۰۵ مهر ۱۳۹۵ ۰۲:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close