زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۱۲:۴۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

معرفی رشته معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی

ارسال:
۰۷ خرداد ۱۳۹۷, ۰۷:۳۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۰۲:۳۲ ب.ظ، توسط erfan.el.)
سلام دوستان
بنا به درخواست برخی از دوستان و نزدیک بودن تاریخ اعلام نتایج کنکور ارشد، تصمیم گرفتم رشته معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی را برای داوطلب های کنکور کارشناسی ارشد معرفی کنم. ابتدا خود مفهوم معماری سازمانی رو به صورت محتصر تعریف می کنم و در ادامه اهداف دوره، برنامه آموزشی، اصلی ترین اساتید و شرایط لازم برای این گرایش رو معرفی می کنم.

معماری سازمانی چیست؟ مجموعه ای است از نقشه های فنی، نمودارها و مستنداتی که بـه منظور تعریف مأموریت ها، اطلاعات لازم جهت انجام مأموریت ها، فناوری های مورد نیاز جهت انجام مأموریت های فوق، و فرآیندهای انتقالی لازم جهت راه اندازی فناوری های جدید در پاسخ به تغییر ات مأموریت ها، به کار گرفته می شود.

به زبان ساده تر معماری سازمانی در تلاش برای همراستا سازی فناوری اطلاعات (در تمام بخش های زیر ساخت، برنامه های کاربردی، داده و اطلاعات) با کسب و کار سازمان است. این رشته شما را با معماری های ارائه شده برای بهره گیری مناسب از فناوری اطلاعات در سازمان آشنا می کند.
درواقع در مهندسی فناوری اطلاعات گرایش معماری سازمانی شما باید یاد بگیرید که چگونه با دیدی جامع تر از آنچه در مهندسی نرم افزار ارائه می شد سیستم های اطلاعاتی را در سازمان تحلیل کنید و برنامه ای برای همراستا سازی بیشتر آنها با کسب و کار سازمان ارائه کنید.

برای موفقیت در این رشته لازمه که علاوه بر مهندسی نرم افزار حتما با اصول مدیریت و حتی کنترل پروژه آشنا باشید چون این رشته رو می توان یک گرایش بین رشته ای به حساب آورد که اساس آن مهندسی فناوری اطلاعاته با کاربرد مدیریت و حتی مهندسی صنایع. البته این به معنای مدیریتی بود محض رشته نیست، نکته اینجاست که باید با دید فنی و مهندس کامپیوتر بودن به مسائل نگاه کنید و مباحث متفاوت تری از آنچه در مهندسی نرم افزار ارائه میشه مانند همراستا سازی فناوری اطلاعات با کسب و کار سازمان، یکپارچه سازی سیستم های سازمانی، بهره گیری از داده و فناوری های جدید در جهت ماموریت و راهبرد سازمان و همچنین مواردی مانند بهبود فرآیند های سازمان از جنبه فناوری اطلاعات و دیگر موارد از این دست را با هاشون آشنا میشید.

البته با توجه دروسی که بر می دارید یا استاد و موضوع پایان نامه می تونید فیلد کاری خود را تا حدودی تغییر بدید، برای مثال دانشجو های زیادی روی اینترنت اشیا، کلود یا حتی امنیت و مباحث بلاک چین کار می کنند. این مباحث رو می تونید با اساتید اصلی رشته و دیگر اساتید که در گرایش IT یا نرم افزار هستند کرا کنید. برای پایان نامه هم علاوه بر اساتید اصلی که دروس گرایش معماری سازمانی رو ارائه می کنند با اکثر اساتید گروه نرم افزار هم می تونید با کمی تلاش پایان نامه بردارید و روی فیلد مورد علاقتون کار کنید.

برنامه آموزشی رشته:

الف- دروس اصلی: هر دانشجو می‌بایست حداقل ۴ درس از دروس اصلی زیر را که توسط گروه ارائه می‌شوند، اخذ نماید:

۱-مهندسی نرم‌افزار پیشرفته
۲-معماری سازمانی
۳-سیستم‌های نرم افزاری مقیاس وسیع
۴-معماری نرم‌افزار

۵-مهندسی مجدد فرآیندهای حرفه (BPR)
۶-معماری امنیت اطلاعات سازمانی
۷-معماری اطلاعات و داده‌ها

۸-مدیریت پروژه های مقیاس وسیع فناوری اطلاعات
۹-معماری خدمت گرا
۱۰-شبکه های کامپیوتری پیشرفته

ب- دروس تخصصی: هر دانشجو می‌بایست حداکثر ۴ درس از دروس تخصصی جدول زیر و باقیمانده دروس خود را از دروس اصلی اخذ نماید:

۱-هوش تجاری
۲-سامانه های تصمیم‌یار
۳-مهندسی دانش و هستان شناسی
۴-تحلیل سیستم های داده های حجیم
۵-حقوق فناوری اطلاعات
۶-برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)
۷-فرآیند کاوی
۸-امنیت شبکه پیشرفته
۹-یک درس از گروه های دیگر

نکته مهم: مثل هر دانشگاه و رشته دیگه ای، تمام درس های این چارت ارائه نمیشه، دروسی که رنگ سبز دارند حتما در یکی از ترم های زوج یا فرد (فقط یک ترم در هر سال تحصیلی) ارائه می شوند و دروس قرمز احتمال ارائه خیلی کمی دارند. دو درسی هم که به رنگ نارنجی هستن احتمال ارائه دارند.

بنابر رشته کارشناسی و نمره های شما در اون دوره، ممکنه یک یا دو درس جبرانی از لیست زیر رو هم در ابتدای دوره به شما بدهند:

دروس جبرانی(حداکثر ۱۲ واحد):
۱- اصول مدیریت و برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات
۲- تحلیل و طراحی سیستم ها
۳- شبکه های کامپیوتری
۴- مهندسی نرم افزار
۵- پایگاه داده ها

خب اصلی ترین اساتید دوره که بیشتر درس های دوره رو ارائه می کنند عبارتند از :
۱- دکتر فریدون شمس علیئی
۲- دکتر اسلام ناظمی

برخی از دروس های چارت با اساتید زیر ارائه میشه:
۱-دکتر مقصود عباسپور (شبکه و امنیت شبکه)
۲-دکتر محمود نشاطی (فرایند و داده کاوی ، هوش تجاری)
۳-دکتر مهرنوش شمس فرد (هستان شناسی)

در انتها با آرزوی موفقیت برای همه دوستان، به همه توصیه می کنم با دیدی باز و آگاهانه گرایش ارشد خود رو انتخاب کنند. حتما قبل از انتخاب هر گرایش سرفصل های دوره، اساتید و پایان نامه های دانشجو های دوره رو مطالعه کنید که با آگاهی کامل و با توجه به علایقتون یک گرایش تحصیلی رو ادامه بدید. به همین دلیل در ادامه آدرس هسته پژوهشی دانشکده رو قرار میدم حتما یه مرور از موضوعات تحقیقاتی و پایان نامه های دانشجویان قبلی داشته باشید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: ftmbghrn
ارسال:
۰۸ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳:۰۲ ب.ظ
RE: معرفی رشته معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی
با سلام..
به نظر شما نرم افزار دانشگاه الزهرا بهتر است یا معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی؟
۰
۰
ارسال:
۰۸ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳:۱۲ ب.ظ
(۰۸ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۰۲ ب.ظ)Ysh نوشته شده توسط:  با سلام..
به نظر شما نرم افزار دانشگاه الزهرا بهتر است یا معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی؟
سلام
بستگی به هدفتون داره اگه می خواهید جایی استخدام شید، خب نرم‌افزار موقعیتش بهتر هست. ولی از نظر رنک دانشگاه خب شهید بهشتی بهتره.

۰
۰
ارسال:
۰۸ خرداد ۱۳۹۷, ۰۴:۲۱ ب.ظ
همین رشته بود فک کنم....خانوم دکتر معصومه ابتکار اومده بودن شبکه یک، مجری برنامه ( علی ضیاء ) ازشون پرسیدن : خانم دکتر بچه هاتون کجان؟؟ ابتکار هم گفت آمریکا هستن دارن تحصیل میکنن...بعد علی ضیا برگشت عه چرا آمریکا؟؟؟؟نمیشد همینجا تحصیل کنن..خانوم دکتر برگشت گفتن پسرم خیلی به درسشون علاقه داشتن و تا مقطع فوق لیسانس اینجا درس خوندن ولی متاسفانه رشته ای که میخواستن ادامه بدن رو ایران نداشت در مقطع بالاترش رو....
علی ضیاء پرسید: چه رشته تحصیل میکنن پسرتون مگه؟؟
خانوم دکتر برگشتن به انگلیسی فرمودند که organization behavioral managment تحصیل میکنن....
واقعا رشته مدیریت رفتار سازمانی مقطع دکتری نداره توی ایران؟؟؟؟؟

رتبه خواهی همچو خورشید از خلایق دور باش ...
۰
۰
ارسال:
۱۱ خرداد ۱۳۹۷, ۱۲:۱۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۱۷ ق.ظ، توسط ya3ya6.)
(۰۸ خرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۲۱ ب.ظ)Milad_Hosseini نوشته شده توسط:  همین رشته بود فک کنم....خانوم دکتر معصومه ابتکار اومده بودن شبکه یک، مجری برنامه ( علی ضیاء ) ازشون پرسیدن : خانم دکتر بچه هاتون کجان؟؟ ابتکار هم گفت آمریکا هستن دارن تحصیل میکنن...بعد علی ضیا برگشت عه چرا آمریکا؟؟؟؟نمیشد همینجا تحصیل کنن..خانوم دکتر برگشت گفتن پسرم خیلی به درسشون علاقه داشتن و تا مقطع فوق لیسانس اینجا درس خوندن ولی متاسفانه رشته ای که میخواستن ادامه بدن رو ایران نداشت در مقطع بالاترش رو....
علی ضیاء پرسید: چه رشته تحصیل میکنن پسرتون مگه؟؟
خانوم دکتر برگشتن به انگلیسی فرمودند که organization behavioral managment تحصیل میکنن....
واقعا رشته مدیریت رفتار سازمانی مقطع دکتری نداره توی ایران؟؟؟؟؟
فک کنم اینه تو ایران: "مدیریت دولتی گرایش رفتار سازمانی" ، بنظرم ایشون منظورشون این بوده که ایران بصورت قوی و دانشگاه های خوب این رشته رو نداره، نه اینکه هیچ جای ایران نباشه. خودتون میتونین سرچ کنین ببینین چه دانشگاه هایی داره این گرایش رو.
(
آپدیت: "در کنکور ارشد ۹۵ در گرایش مدیریت رفتار سازمانی پذیرشی صورت نگرفته است."
منبع:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

)
۰
۰
ارسال:
۱۳ خرداد ۱۳۹۷, ۱۱:۴۰ ب.ظ
،من امسال ارشد شرکت کردم و رتبه ام ۱۴۵ شده الان میخوام انتخاب رشته کنم ولی واقعا گرایشای ایتی رو واقعا نمیشناسم خود ایتی که حذف شده وتجارت و معماری سازمانی رو میدونم چطوریاس ولی گرایش های:
۱.مدیریت سیستم های اطلاعاتی
۲.سیستم های تکنولوژی اطلاعات
۳.شبکه های ارتباطی وکامپیوتری
کامل درک نمیکنم سرچ کردم ولی چیزی خاصی پیدا نکردم مخصوصا راجع به سومی اگه شما شناختی دارین ممنون میشم واسم توضیح بدین ممنون میشم.
من قصد اپلای دارم و عاشق مهندسی نرم افزار وپایگاه داده هستم البته نه اینکه درسای دیگه دوس نداشته باشم ولی به اینا واقعا علاقه دارم..
خیلی لطف میکنین که منو از این سردرگمی دربیارین
۰
۰
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳:۲۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۶ ق.ظ، توسط ya3ya6.)
(۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰ ب.ظ)Parisa__karimi نوشته شده توسط:  ،من امسال ارشد شرکت کردم و رتبه ام ۱۴۵ شده الان میخوام انتخاب رشته کنم ولی واقعا گرایشای ایتی رو واقعا نمیشناسم خود ایتی که حذف شده وتجارت و معماری سازمانی رو میدونم چطوریاس ولی گرایش های:
۱.مدیریت سیستم های اطلاعاتی
۲.سیستم های تکنولوژی اطلاعات
۳.شبکه های ارتباطی وکامپیوتری
کامل درک نمیکنم سرچ کردم ولی چیزی خاصی پیدا نکردم مخصوصا راجع به سومی اگه شما شناختی دارین ممنون میشم واسم توضیح بدین ممنون میشم.
من قصد اپلای دارم و عاشق مهندسی نرم افزار وپایگاه داده هستم البته نه اینکه درسای دیگه دوس نداشته باشم ولی به اینا واقعا علاقه دارم..
خیلی لطف میکنین که منو از این سردرگمی دربیارین
سلام. به نظرم لینک زیر بتون کمک میکنه، توش لینک کانالی هست که توی اینفو اش گروه تلگرام شبکه خواجه نصیر هست، میتونید از بچه های اونجا هم بپرسید، اینجا خیلی خلوت تره تا تلگرام :

ولی در کل یکم جدی بگیرید قضیه رو و خودتون هم تحقیق کنید راجع بش(دیدن چارت دروس، دیدن حضوری دانشگاه، ...) مخصوصا که قصد اپلای دارید. تجربه خودم: من نرم افزار خوندم کارشناسی ام رو و مثل شما به نرم افزار علاقه دارم، بعدش به کارآفرینی (راه اندازی کسب و کار) علاقه پیدا کردم، خودم it نیستم ولی اگه آیتی بودم مربوط ترین گرایش به کارآفرینی رو انتخاب میکردم. (اگه آشنا نیستید با کارآفرینی، مثلا فیلم The Social Network رو ببینید، یا مستند Startup.com که عالی بود به نظرم.) بنظرم اینکه بدونید به کارآفرینی بیشتر علاقه دارید یا شغل تخصصی داشتن مثلا توی یک شرکت، خیلی توی انتخاب گرایش کمکتون میکنه. بهر حال اون گروهی که توی لینک بالا هست بچه های شبکه اند، میتونید بشون بگید که لینکتون کنن به دوستاشون توی گرایش های مختلف و ازشون بپرسید. گروه های دانشگاه های دیگه هم میتونید پیدا کنید توی تلگرام و اینستا و ...
۰
۰
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳:۲۸ ق.ظ
(۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۵ ق.ظ)ya3ya6 نوشته شده توسط:  بنظرم اینکه بدونید به کارآفرینی بیشتر علاقه دارید یا شغل تخصصی داشتن مثلا توی یک شرکت، خیلی توی انتخاب گرایش کمکتون میکنه. بهر حال اون گروهی که توی لینک بالا هست بچه های شبکه اند، میتونید بشون بگید که لینکتون کنن به دوستاشون توی گرایش های مختلف و ازشون بپرسید. گروه های دانشگاه های دیگه هم میتونید پیدا کنید توی تلگرام و اینستا و ...
من بیشتر به کارآفرینی و کسب و کار علاقه دارم

کدوم گرایش آی تی را پیشنهاد می کنید واسه انتخاب رشته که تو اولویت بزارمش ؟
۰
۰
ارسال:
۱۴ خرداد ۱۳۹۷, ۰۳:۵۱ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۳۲ ق.ظ، توسط ya3ya6.)
(۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۸ ق.ظ)Mohammad.93 نوشته شده توسط:  
(14 خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۵ ق.ظ)ya3ya6 نوشته شده توسط:  بنظرم اینکه بدونید به کارآفرینی بیشتر علاقه دارید یا شغل تخصصی داشتن مثلا توی یک شرکت، خیلی توی انتخاب گرایش کمکتون میکنه. بهر حال اون گروهی که توی لینک بالا هست بچه های شبکه اند، میتونید بشون بگید که لینکتون کنن به دوستاشون توی گرایش های مختلف و ازشون بپرسید. گروه های دانشگاه های دیگه هم میتونید پیدا کنید توی تلگرام و اینستا و ...

سلام. من it نیستم، باید از بچه های آیتی بپرسین اینو، توی اینفو کانال زیر گروه it خواجه نصیره:

من خودم هم صنعتی اصفهان ام، دو تا گروه واسه دانشجو های نرم و it و علاقه مندان به کارآفریینی داریم، از چند تا از اعضا که بپرسی لینکت میتونن بکنن به یه ارشد it. اونجوری سریعتر و بهتر به نتیجه میرسی. آیدی تلگرامتو پخ بده تا add ات کنم و لینک معرفی بدم.
پ.ن: بچه های همینجا هم خیلی ها ارشد it و تجارت اند، میتونین بشون پخ بدین.
۰
۰
ارسال: #۱۰
۱۴ خرداد ۱۳۹۷, ۱۰:۲۴ ق.ظ
(۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۸ ق.ظ)Mohammad.93 نوشته شده توسط:  
(14 خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۵ ق.ظ)ya3ya6 نوشته شده توسط:  بنظرم اینکه بدونید به کارآفرینی بیشتر علاقه دارید یا شغل تخصصی داشتن مثلا توی یک شرکت، خیلی توی انتخاب گرایش کمکتون میکنه. بهر حال اون گروهی که توی لینک بالا هست بچه های شبکه اند، میتونید بشون بگید که لینکتون کنن به دوستاشون توی گرایش های مختلف و ازشون بپرسید. گروه های دانشگاه های دیگه هم میتونید پیدا کنید توی تلگرام و اینستا و ...

ببینین سوالتون خیلی مبهمه این سوالات رو برای خودتون جواب بدین:
توی چه بخشی از کسب و کار علاقه دارین فعالیت کنین؟ بخش تحلیل کسب و کار؟ تدوین استراتژی و چشم انداز ؟ بخش فنی؟ بخش بازاریابی؟ بخش ارتباط با مشتری؟ بخش اداری و مدیریت کارمندان؟
باز اگر بخش فنی مدنظرتون هست باز چه بخشی؟ وب؟ موبایل؟ فرانت؟ بک؟
یکم سوالتتون رو پخته کنید.

بایدبه اهداف باور داشت.
دوست داشتن اهداف کافی نیستHeart
۰
۰
ارسال: #۱۱
۲۱ خرداد ۱۳۹۷, ۰۷:۰۱ ب.ظ
(۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۴ ق.ظ)IPv6 نوشته شده توسط:  
(14 خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۸ ق.ظ)Mohammad.93 نوشته شده توسط:  

ببینین سوالتون خیلی مبهمه این سوالات رو برای خودتون جواب بدین:
توی چه بخشی از کسب و کار علاقه دارین فعالیت کنین؟ بخش تحلیل کسب و کار؟ تدوین استراتژی و چشم انداز ؟ بخش فنی؟ بخش بازاریابی؟ بخش ارتباط با مشتری؟ بخش اداری و مدیریت کارمندان؟
باز اگر بخش فنی مدنظرتون هست باز چه بخشی؟ وب؟ موبایل؟ فرانت؟ بک؟
یکم سوالتتون رو پخته کنید.
شما چه گرایشی میخونید؟
راضی هستید؟
بازار کارش خوبه؟
شاغل هستید؟
۰
۰
ارسال: #۱۲
۲۱ خرداد ۱۳۹۷, ۰۸:۰۷ ب.ظ
پارسال ۱۳ نفر روزانه شبانه می گرفت
امسال فقط ۶ نفر که یکیش شبانه ست
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information معرفی شغل برای شهریه‌ی دانشگاه Cina ۹ ۵,۳۷۰ ۲۹ مهر ۱۴۰۲ ۰۵:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rashinpazh
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۴۷۴ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
Music معرفی آهنگ‌هایی که حسابی دوسشون داریم! Amir V ۱,۱۵۱ ۲۳۳,۱۸۸ ۳۰ آذر ۱۴۰۰ ۰۵:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Azaadi
  درخواست معرفی منبع برای دروس پایگاه داده پیشرفته، تجارت و آموزش الکترونیکی ehsannaq3 ۱۱ ۱۲,۹۲۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: pouya47
  دانشگاه صنعتی اصفهان یا گرایش معماری امیرکبیر sima84 ۰ ۱,۷۶۴ ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۰۳:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۲۹۷ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  معرفی استاد در دیتاماینینگ و بیگ دیتا heelii ۱ ۲,۱۲۳ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۰۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  دانشجوی قرآن کاوی رایانشی دانشگاه شهید بهشتی vosough ۱ ۳,۵۷۶ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۶,۸۷۴ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  معرفی کتاب برای ساختمان داده siamakaf ۲ ۴,۱۸۴ ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: siamakaf

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close