زمان کنونی: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۴۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نرم افزار آزاد/متن باز

ارسال: #۱۶
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۲:۴۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۶ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۴۶ ب.ظ، توسط Avicenna.)
نرم افزار آزاد/متن باز
(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۱۲ ق.ظ)ilyad_80 نوشته شده توسط:  اصلا فلسفش شبیه همینه
...
حالا اگه رسمی بشه شاید اینجوری نشه

فلسفه چی همینه؟ اتفاقا من خیلی از افراد رو دیدم که مثل شما این برداشت اشتباه رو دارند و فکر می کنند محصولات آزاد/متن باز دارای "مالکیت عمومی" هستند ولی چون اطلاعات زیادی در اون مورد ندارن روش تاکید هم نمی کنند. نمیدونم منظور شما چیه ولی دیدگاهتون رو باید عوض کنید، یعنی شاید اینطور فکر کردید که چون کد منبع در دسترسه، تغییرشم میتونید بدید، دوباره منتشرش هم بکنید پس این دیگه کلا یه چیز متعلق به خودتون بحساب میاد و بدون محدودیت میتونید هر بلایی سرش بیارین؟ نه این تصور درستی نیست!

هر نرم افزاری که منتشر میشه، چه تجاری، چه متن باز، چه رایگانش و چه غیر رایگانش حتما مجوز دارند! پس شما باید به اون مجوز نگاه کنید، همه نرم افزارهای آزاد/متن باز هم که تحت یک مجوز نیستند که! (من تصورم اینه که شما اینطور فکر کردید)،
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
رو ببینید... اینا همشون مجوز های انتشار هستن که هر کدومشون هم با بقیه از نظر محتوا تفاوت هایی دارن، درسته که تو خود اینا مجوزهای Permissive یا آسان گیر هم پیدا میشه که نمونه معروفشم BSD هست ولی اونطوری ها هم نیست که کلا هیچ محدودیتی نداشته باشه! فقط محدودیتش نسبت به بقیه کمتره! (البته این محدودیت ها همون محدودیت های شرکت های انحصاری معروف نیست! در راستای حفاظت از اهداف نرم افزارهای آزاد مثل آزادی بیان و جلوگیری از انحصاری شدن اون نرم افزار در طول زمان هست!).

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۱۲ ق.ظ)ilyad_80 نوشته شده توسط:  به نظر شما اینا به جنبش اپن سورس فکر می کنن ؟ روی برنامه هاشون اثر میزاره ؟

این جمله رو دیدم یاد یه قسمت جالب از ویدئوی انقلاب متن باز (Revolation OS) افتادم! سال اول دانشگاه بود که یک کنفرانسی در زمینه امنیت در لینوکس بین اساتید رشته کامپیوتر برگزار شده بود، منم از طرف یکی از استادام دعوت شده بودم، از اون اول تا آخر داشتن در مورد حفره هایی ویندوز Xp صحبت می کردند و اینکه مایکروسافت داره رو یک طرح حقوقی کار میکنه تا در نهایت تمام پول هایی که شما ایرانی ها واسه محصولاتش ندادید رو از پول های بلوکه شده ایران در آمریکا و انگلیس برداشت کنه و...، کاری ندارم آخرش بهمون دو تا CD دادن که یکیش نسخه جدید Parsix و یکیش هم همین فیلم بود.

فیلم با خاطره ای از Eric Raymond (پدر جریان نرم افزاری متن باز) شروع میشه: "داشتم از اجلاسی در سال ۲۰۰۰ بر می گشتم که داخل آسانسور Craig Mundie رو دیدم که فکر کنم مدیر یکی از بخش های مایکروسافت بود، به کارتش نگاه کردم و گفتم: عـــجب! می بینم که واسه مایکروسافت کار می کنی! اونم برگشت بهم گفت: "آره! تو خودت چیکار می کنی؟"، احساس کردم داره یه جورایی تحقیر آمیز صحبت میکنه، آخه یه آدم کت و شلواری مثال زدنی بود! و در مقابلش یه هکر ژولیده! خب منم طوری وانمود کردم که انگار دارم از فاصله یک کیلومتری نگاش می کنم و در همون حال بهش گفتم: "من وحشتناک ترین کابوس تو ام!"
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: p.parsaee , amku , Aurora , blackhalo1989 , mfXpert , Xilinx
ارسال: #۱۷
۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۴۵ ب.ظ
RE: نرم افزار آزاد/متن باز
(۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۲:۴۰ ق.ظ)Complement نوشته شده توسط:  "من وحشتناک ترین کابوس تو ام!"
چند سالی هست که طرفدارای KDE ادعا میکنن ویندوز از ایده های KDE داره استفاده میکنه.
جواب دیگه ای که میشه داد اینه: شما فکر میکنید ویندوز در زمینه سرور ها و ابرکامپیوتر ها اصلا رقیب مجسوب میشه برای لینوکس و یونیکس؟
۰
۰
ارسال: #۱۸
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱, ۰۹:۲۵ ب.ظ
RE: نرم افزار آزاد/متن باز
لینک زیر مقاله خوبی هست که بنظرم خوندنش خالی از لطف نیست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی منابع برای درس بازیابی پیشرفته اطلاعات saghi5373 ۸ ۱۱,۶۷۷ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران؟ ۴L1R3Z4 ۴۴ ۲۸,۹۶۱ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ ۰۸:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: moeinbahari
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۷۱ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  دعای فرج برای هر بازدید لهمشد ۳,۰۴۹ ۷۳۰,۱۶۲ ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: salam az ma
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۳۸۸ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  مهندسی نرم افزار rh1995 ۰ ۱,۱۸۸ ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ ۰۷:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: rh1995
  آزمون دکتری نرم افزار و الگوریتم ۱۴۰۰ Seyyedab ۴۶ ۱۸,۸۸۶ ۰۹ مهر ۱۴۰۰ ۰۵:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Seyyedab
  فیلم های مهندسی نرم افزار خلیلی فر osouly ۰ ۱,۹۷۶ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۴:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: osouly
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش نرم افزار انرژی مثبت ۶ ۹,۵۲۵ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
Heart نرم افزار رها بختیاری ۰ ۳,۰۶۲ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: رها بختیاری

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close