زمان کنونی: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۵۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

حل توان اعشاری و منفی.

ارسال:

azad_ahmadi پرسیده:

Star حل توان اعشاری و منفی.

سلام دوستان.
من درس محاسبات عددی رو دوره کارشناسی نداشتم، الان برای کنکور می خوام بخونم، اما سوالایی که فصل اول داره (معادلات غیر خطی)
بعضی از سوالاش عددی رو به توان عدد دیگه ای (کسری و منفی) قرار داده. چطور میشه تقریبی از جواب رو بدست آورد؟ روشی هست که ساده تر بتونم این جور مسائل رو حل کنم؟

ممنون.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

menrabb پاسخ داده:

RE: حل توان اعشاری و منفی.

(۲۳ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۳۹ ب.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  سلام دوستان.
من درس محاسبات عددی رو دوره کارشناسی نداشتم، الان برای کنکور می خوام بخونم، اما سوالایی که فصل اول داره (معادلات غیر خطی)
بعضی از سوالاش عددی رو به توان عدد دیگه ای (کسری و منفی) قرار داده. چطور میشه تقریبی از جواب رو بدست آورد؟ روشی هست که ساده تر بتونم این جور مسائل رو حل کنم؟

ممنون.

سلام

۱ - موضوع توانهای کسری و منفی پیچیده نیست و در حد ریاضیات دبیرستان هست. مثلاً [tex]x^{-a}=\frac{1}{x^a}[/tex] و [tex]x^{\frac{a}{b}}=\sqrt[b]{x^a}[/tex].
۲ - در مورد توانهای منفی با معکوس کردن عدد میتونید یه جواب تقریبی بدست بیارید مثلاً [tex]3^{-2}=\frac{1}{3^2}=\frac{1}{9}=0.111[/tex] اما بدست آوردن جواب تقریبی برای توانهای کسری بدون ماشین حساب تقریباً ناممکنه مگر اینکه توان و پایه شکل خاصی داشته باشن مثلاً [tex]8^{\frac{1}{3}}=\sqrt[3]{8^1}=2[/tex].
۳ - در مجموع باید بگم اعدادی که در معادلات ظاهر میشن رو نباید تغییر داد و نباید در فرایند حل مسئله از مقدار تقریبی اونها استفاده کرد بلکه باید از خودشون استفاده کرد چون معمولاً در طول روند حل مسئله به اعداد ساده‌تری تبدیل میشن.
۴ - اما در مورد اینکه آیا راه حل ساده تری برای حل اینجور مسائل وجود داره باید بگم که روش حل مسئله کاملاً به ماهیت معادله بستگی داره و ارتباطی با شکل اعداد ظاهر شده در معادله نداره.

امیدوارم این چیزایی که گفتم به دردتون بخوره.

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

حل توان اعشاری و منفی.

خیلی ممنون از جوابتون.
مثال هایی رو که نوشتین ساده و قابل فهم هستند، اما کتاب راهیان ارشد سوالایی داره که هر کاری کردم بدون ماشین حساب نتونستم حتی تقریب درستی رو هم بدست بیارم. بعضی هاشون تا دقت ۷ رقم اعشار رو نوشته، خب مسلمه که بدون ماشین حساب حل کردنش سخته.
-----------------
بنظرم تنها راه اینه که با اعداد بیشتری کار کنیم و مثال بیشتری حل کنیم، شاید بتونیم حداقل تقریب درستی رو بدست بیاریم.
----------------

۰
ارسال:

younes پاسخ داده:

حل توان اعشاری و منفی.

منم مشکلم همینه . دیروز محاسبات عددی فصل اول رو شروع کردم به خوندن یه جایی باید عدد e رو به توان منفی ۰/۲۵ میرسوندم هر کاری کردم بدون ماشین حساب نمیشد . اصلا با ماشین حساب هم وقتی یه مرحله رو محاسبه میکنم وقت میبره چه برسه بدون ماشین حساب ، ولی خوب باید بخونمش چون نمیشه بی خیال موند.

یه سوال داشتم ، دوستان لطف کنین جواب بدین ، ممنون میشم . این لگاریتم در پایه ۲ رو چجوری حساب کنم : log 0.001 یا این یکی رو log 10 pow -7 ؟؟؟

ارسال:

farhadk پاسخ داده:

RE: حل توان اعشاری و منفی.

(۲۸ مهر ۱۳۹۱ ۱۱:۱۵ ق.ظ)younes نوشته شده توسط:  منم مشکلم همینه . دیروز محاسبات عددی فصل اول رو شروع کردم به خوندن یه جایی باید عدد e رو به توان منفی ۰/۲۵ میرسوندم هر کاری کردم بدون ماشین حساب نمیشد . اصلا با ماشین حساب هم وقتی یه مرحله رو محاسبه میکنم وقت میبره چه برسه بدون ماشین حساب ، ولی خوب باید بخونمش چون نمیشه بی خیال موند.

یه سوال داشتم ، دوستان لطف کنین جواب بدین ، ممنون میشم . این لگاریتم در پایه ۲ رو چجوری حساب کنم : log 0.001 یا این یکی رو log 10 pow -7 ؟؟؟

[tex]log_{b}^{a^{n}}=nlog_{b}^{a}\Rightarrow log_{10}^{0.001}=log_{10}^{10^{-3}}=-3log_{10}^{10}=-3[/tex]

[tex]log_{10}^{10^{-7}}=-7log_{10}^{10}=-7[/tex]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درس طراحی سیستم های کم توان (low power design) ارشد معماری کامپیوتر marmar71 ۲ ۳,۵۱۵ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marmar71
  آیا می توان فقط رشته شناور را انتخاب کرد ؟ moh3n.cinema ۷ ۱۵,۲۱۷ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: cyprus
  تعیین بزرگترین و کوچکترین توان در ممیز شناور؟؟ explorer ۴ ۴,۵۱۵ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۸:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: pe.esf
  وزن منفی در گراف و الگوریتم دایجسترا Rehe1994 ۱ ۲,۶۲۳ ۲۷ دى ۱۳۹۵ ۱۲:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  توان کسری shamim1395 ۴ ۳,۷۳۲ ۱۵ دى ۱۳۹۵ ۰۴:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: shamim1395
  مفهوم توان کسری Ali M ۹ ۱۸,۸۶۷ ۰۶ دى ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali M
  مرتبه زمانی عدد نپر به توان رادیکال n در مقایسه با همین تابع به همراه یک ضریب در توان sMohammad ۱ ۲,۳۲۱ ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ۰۲:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman
  عناصر منفی در رنکینگ طراحی وب سایت tamirat ۰ ۲,۰۹۹ ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: tamirat
  برای منوی طراحی سایت موبایل چه کارهایی می توان کرد ؟ bitajamili ۰ ۱,۸۸۰ ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ۰۲:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: bitajamili
  دیتابیس های توان بالا (high performance databases) captain ۰ ۱,۴۲۴ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: captain

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close