زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۴۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از دوستان ارشد هوش

ارسال:

شعله پرسیده:

سوال از دوستان ارشد هوش

سلام.

چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید:

۱.من به ریاضیات خیلی علاقه دارم. واسه همین می خواستم بدونم دروس ارشد هوش ریاضی وارن یا نه؟

اصلا کدوم درسا خیلی با ریاضی قاطین؟! هم امار و احتمالات منظورمه و هم مباحث دیگه ی ریاضیات؟

توی هر درس چه مبحثی از ریاضیات مهمه؟ مثلا واسه dsp فک کنم سری فوریه مهم باشه ؟

۲.یه سوال دیگه ام دارم کسی که توی درسای طراحی الگوریتم و هوش ضعیفه واسه ارشد به مشکل بر می خوره؟ کلا چقدر با این دو تا درس سروکار داریم؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

blackhalo1989 پاسخ داده:

RE: سوال از دوستان ارشد هوش

(۰۲ مهر ۱۳۹۱ ۰۳:۱۹ ب.ظ)شعله نوشته شده توسط:  سلام.
سلام
(۰۲ مهر ۱۳۹۱ ۰۳:۱۹ ب.ظ)شعله نوشته شده توسط:  ۱.من به ریاضیات خیلی علاقه دارم. واسه همین می خواستم بدونم دروس ارشد هوش ریاضی وارن یا نه؟
اصلا کدوم درسا خیلی با ریاضی قاطین؟! هم امار و احتمالات منظورمه و هم مباحث دیگه ی ریاضیات؟
توی هر درس چه مبحثی از ریاضیات مهمه؟ مثلا واسه dsp فک کنم سری فوریه مهم باشه ؟
تو دروس هوش از ریاضی زیاد استفاده میشه ولی ریاضی برای ریاضی نیست یعنی ریاضه به عنوان ابزار هست. از گسسته استفاده نمیشه ولی از ریاضیات پیوسته و آمار و احتمال و جبر خطی زیاد استفاده میشه. از بهینه سازی هم استفاده میشه. توضیح اینکه وقتی میگیم بهنه سازی اون مسائل دبیرستان نیاد تو ذهنتون بلکه بهینه سازی محدب(درس برقیه) منظوره. بعضی از درس ها با ریاضی نزدیکی زیادی دارن (یعنی ریاضی وارن) مثل کارهای سیگنالی کلا.
مگه شما درسای هوش رو میشناسید که من بگم تو هر درس چه چیزایی کاربرد داره؟!(منظور از شناخت اسم درسها نیست!).
تو سیگنال و سیستم فوریه رو از صفر درس میدن و اون چیزی که تو ریاضی مهندسی میخونید خیلی جزیی و سطحیه نسبت به چیزی که تو سیگنال احتیاجه.
(۰۲ مهر ۱۳۹۱ ۰۳:۱۹ ب.ظ)شعله نوشته شده توسط:  ۲.یه سوال دیگه ام دارم کسی که توی درسای طراحی الگوریتم و هوش ضعیفه واسه ارشد به مشکل بر می خوره؟ کلا چقدر با این دو تا درس سروکار داریم؟
طراحی الگوریتم رو من اصلا ندیدم استفاده بشه. درس هوش مصنوعی هم خیلی خیلی کم استفاده میشه

کلا هوش مصنوعی مثل یه رشته جدید میمونه. من میتونم یه دیدی از نرم افزار یا الگوریتم محاسبات بدم بهتون ولی نمیتونم زیاد از هوش بگم چون مثل یه رشته جدید.

پ.ن: اطلاعاتی که دادم بر اساس تجربه شخصی خودمه. اصراری بر صحتش ندارم.

ارسال:

شعله پاسخ داده:

یعنی این الگوریتمای یادگیری ماشین ، ژنتیک ، خوشه بندی و ... هم استفاده نمی شن؟

به جز پردازش سیگنالا(راستی توی هوش پردازش صوتم کار می کنن؟)بقیه درسا با امار احتمال بیشتر قاطین یا مباحث دیگه از ریاضی؟

درسا رو میشه گفت در حد اسم می شناسم و راستش تا حالا کاری توی زمینه هوش مصنوعی انجام ندادم.

بنا به دلایلی باید امسال کنکور بدم می خوام حداقل یه مقدار با ماهیت دروسش اشنا بشم که ببینم به علاقه هام می خورن یا نه؟

ممنون میشم بیشتر راهنماییم کنید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Mahjub24 پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

(۰۲ مهر ۱۳۹۱ ۰۳:۱۹ ب.ظ)شعله نوشته شده توسط:  ۲.یه سوال دیگه ام دارم کسی که توی درسای طراحی الگوریتم و هوش ضعیفه واسه ارشد به مشکل بر می خوره؟ کلا چقدر با این دو تا درس سروکار داریم؟
سلام
درس هوش بستگی به دانشگاه ارشدتون داره که به درد بخوره یا نه! دانشگاه ما درس تعیین کننده ای محسوب نمیشه. طراحی الگوریتم هم یه درس پایه است، مثل ساختمان داده کارشناسی؛ یعنی مستقیم بهش مراجعه نمیشه ولی با توجه به این که الگوریتم توی بیشتر درسا هست، مهمه. یعنی کسی نمیاد ازتون بپرسه که مثلا شاخه و حد چیه، چطور کار میکنه یا حتی خیلی وقتا به مرتبه زمانی الگوریتما توجه نمیشه؛ ولی باید یه تسلط نسبی داشته باشید. یعنی یه جورایی جزء سوادتون باشه. یه درسایی مثل یادگیری ماشین بیشترش با الگوریتما سر و کار داره. در مورد درس هوش مصنوعی اینطوری نیست. اکثر بچه های دانشگاه ما اصلا نیازی به این درس نداردن!همونطور که گفتم بستگی به دانشگاه ارشدتون داره. شاید جاهایی که هوش پیشرفته یا چند عامله ارائه میشه خیلی اهمیت داشته باشه.

۰
ارسال:

javadjj پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

سلام
در مورد طراحی الگوریام باید بگم این درس در رشته نرم افزار ادامه پیدا میکنه و تبدیل به درس الگوریتم های موازی میشه
اما به هر حال طراحی الگوریتم درس مهمیه چون ما در گرایش هوش وقتی داریم یک روش رو ایجاد میکنیم باید الگوریتمش رو طراحی کنیم و در نهایت هم پیاده سازیش کنیم و یکی از خوبی های قوی بودن طراحی الگوریتم همینه که شما تحلیل قوی داری ام وابستگی خاصی نداره برای هوش.
در مورد دروس باید بگم ریاضیات دقیقا به همون شکلی که blackhalo1989 گفتند کاربرد داره بخصوص آمار و جبر خطی و افرادی هم که به signal processing علاقه دارند باید واقعا در مسائل پیوسته ریاضی که شامل انتگرال و مشتق و فوریه و ... تبدیل ها مختلف به فضای مختلف هستش قوی باشند
اما در مورد رشته هوش ببینید این رشته به شاخه های متعددی تقسیم میشه یکی ازین شاخه ها محاسبات نرم هستش که خیلی به اون مباحث هوشی که تو کتاب راسل ارائه میشه شبیه هستش و شاید بگم معنای واقعی هوش مصنوعی هستش(کتاب راسل اصلی تک جلد و هزار صفحه هستش و مباحثی مثل شبکه عصبی،فازی،رباتیک و ... رو هم شامل میشه)
تو این محاسبات نرم soft computing مباحث بیشتر به سمت هوشمندی نزدیک هستش مثل الگوریتم های ژنتیک،شبکه هاس عصبی و سیستم های فازی .
یه بحث هایی تو درسایی مثل هوش توزیع شده بررسی میشه مثل محیط های چند عامله یا الگوریتم های استعماری و...
یک سری بحث هایی مثل شناسایی الگو یا یادگیری ماشین یا پردازش تصویر اصلا بیس و پایه هر سیستم هوشمندی هستش و اگه تو یه سامانه هوشمند همش استفاده نشه حد اقل یکی دو تاش استفاده میشه.
اگر هیئت علمی هوش دانشگاه برقی باشند مباحث بیشتر به سمت کنترل هوشمند میره مثل سیگنال،فازی و هر چی که بین هوش و برق مشترکه
اگر هیئت علمی طوری باشه طرف لیسانس کامپیوتر و فوق و دکتری رو هوش خونده باشه(خیلی کم پیدا میشه کسی دکترای هوش باشه اگرم باشه فوق لیسانسو برق بوده)فوق العاده دید جالبی به شما میده و زبونش رو بهتر می فهمیدبه زور کلی از دیدگاه نرم افزاری بیشتر بحث میکنه

ارسال:

blackhalo1989 پاسخ داده:

(۰۳ مهر ۱۳۹۱ ۱۰:۵۹ ق.ظ)javadjj نوشته شده توسط:  در مورد طراحی الگوریام باید بگم این درس در رشته نرم افزار ادامه پیدا میکنه و تبدیل به درس الگوریتم های موازی میشه
تا جایی که من دیدم الگوریتم و ساختمان داده تو گرایش الگوریتم محاسبات ادامه پیدا میکنه. یعنی گرایش الگوریتم محاسبات اصلا ادامه این دو تا درسه.

۰
ارسال:

BJS پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

سلام
ببخشید من سوالاتی دارم..ممنون می شم راهنمایی کنید
الان انتخاب واحدمون است..البته خیلی وقته شروع شده
به ما گفتند می تونیم ۳ واحد از گرایش های دیگه که درس تخصصی است برداریم
من ریاضیات پیشرفته در مهندسی کامپیوتر برداشتم..به نظرشما کاربردی در رشته من که هوش مصنوعی است داره من زیاد به ریاضی علاقه دارم اما اگه ببینم نیازی نیست حذف می کنم ..یا داده کاوی که با پدرام ارایه شده که باز درس تخصصی نرم افزار است
به نظرشما چه زمینه ای وارد شم ریاضی کاربردش بیشتر می شود
الگوریتم پیشرفته با سید جوادی ارایه شده به نظرتون بر دارم ؟
من بینایی ماشین-شناسایی آماری الگو -ریاضیات پیشرفته -هوش پیشرفته برداشتم
اگه به نظرتون انتخاب واحدم خوب نیست بگویید حذف می کنم؟

۰
ارسال:

javadjj پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

خداییش این ریاضی پیشرفته فک نکنم تو هوش خیلی به دردتون بخوره - داده کاوی که خیلی بحثش هوشی تر هست
یعنی خیلی از افراد تو رشته هوش در زمینه داده کاوی کار می کنند
الگوریتم پیشرفته هم فک نکنم خیلی هوشی باشه من بیشتر توصیه می کنم همون داده کاوی رو
بعدم شما چرا از گروه برق درس انتخاب نمی کنید اونجا هم درسای خوبی ارائه میشه

ارسال:

BJS پاسخ داده:

واقعا ممنونم
داده کاوی پر شد ترم بد بر می دارم
شبکه عصبی-یادگیری ماشین-شناسایی آماری الگو - روش تحقیق
به نظر شما اینا سنگینن نمی شه برا ترم اول

(۰۴ مهر ۱۳۹۱ ۰۲:۱۶ ق.ظ)javadjj نوشته شده توسط:  خداییش این ریاضی پیشرفته فک نکنم تو هوش خیلی به دردتون بخوره - داده کاوی که خیلی بحثش هوشی تر هست
یعنی خیلی از افراد تو رشته هوش در زمینه داده کاوی کار می کنند
الگوریتم پیشرفته هم فک نکنم خیلی هوشی باشه من بیشتر توصیه می کنم همون داده کاوی رو
بعدم شما چرا از گروه برق درس انتخاب نمی کنید اونجا هم درسای خوبی ارائه میشه

۰
ارسال: #۱۰

javadjj پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

تا این حد خوبه ورش تحقیق که خیلی درس حسابش نکنید - در مورد سه درس دیگه باید بگم این سه درس مباحثش خیلی به هم نزدیک هستش برای همین شاید اط لحاظ درسی سنگین نباشه اما هر کدوم تمرینات و پروژ ه های خودش رو داره همینا خوبه فقط در انتخاب مقالات دقت کنید

۰
ارسال: #۱۱

mosenabdoli پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

اگه خیلی به ریاضی علاقه داری پیشنهاد میکنم برو تو خط کارای سیگنالی
علی الحساب سیگنال و دی اس پی رو بردار، تا بعد یه فیلد خوب پیدا کنی (ایمج یا اسپیچ یا خیلی کارای سیگنالیه دیگه)
گزینه دیگه ای هم که به نظرم میرسه اینه که بری تو کار جبرخطی و کارای پترنی.
کلن جبر خطی شدیدا توصیه میشه!
موفق باشی.

ارسال: #۱۲

javadjj پاسخ داده:

(۰۹ مهر ۱۳۹۱ ۰۶:۴۸ ب.ظ)mosenabdoli نوشته شده توسط:  اگه خیلی به ریاضی علاقه داری پیشنهاد میکنم برو تو خط کارای سیگنالی
علی الحساب سیگنال و دی اس پی رو بردار، تا بعد یه فیلد خوب پیدا کنی (ایمج یا اسپیچ یا خیلی کارای سیگنالیه دیگه)
گزینه دیگه ای هم که به نظرم میرسه اینه که بری تو کار جبرخطی و کارای پترنی.
کلن جبر خطی شدیدا توصیه میشه!
موفق باشی.
چرا جبر خطی توصیه میشه؟

۰
ارسال: #۱۳

mosenabdoli پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

جبر خطی یکی از حیاتی ترین پیشنیاز های کارای ماشین لرنینگ و پترن هستش. اگه پیش زمینه تو مباحثش نداشته باشین خیلی ازیت می شین.
البته نه فقط کارای پترنی، حتی کارای سیگنالی هم تو بعضی فیلدها به جبر خطی احتیاج دارین، مثه ۳دی ویژن و ...

ارسال: #۱۴

javadjj پاسخ داده:

(۱۰ مهر ۱۳۹۱ ۰۳:۵۱ ب.ظ)mosenabdoli نوشته شده توسط:  جبر خطی یکی از حیاتی ترین پیشنیاز های کارای ماشین لرنینگ و پترن هستش. اگه پیش زمینه تو مباحثش نداشته باشین خیلی ازیت می شین.
البته نه فقط کارای پترنی، حتی کارای سیگنالی هم تو بعضی فیلدها به جبر خطی احتیاج دارین، مثه ۳دی ویژن و ...

من فکر کردم از نظر بازاری و تجاری میگین که بدرد بخوره - اصلا پترن باید حتما پاس بشه واجب الوجوب هستش و شاید یکی از پایه های هوش مصنوعی هستش

۰
ارسال: #۱۵

blackhalo1989 پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

و حتی برای سیگنال پراسسینگ هم به تحلیل تابعی نیازه که اون به جبر خطی نیاز داره!

۰
ارسال: #۱۶

golrokh پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

سلام ممنون واسه اطلاعات خوبتون.
من اطلاعاتی درباره رشته هوش ندارم و الان باید موضوع پروزه انتخاب کنم.
واسه سیستم خبره و شبکه عصبی ...
کسی کیتونه راهنمایی کنه؟
ریاضییات خوبی هم ندارم Smile

۰
ارسال: #۱۷

asmanraha پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

سلام دوستان
کسی که ریاضیش اصلا خوب نیست میتونه برای ارشد هوش بخونه؟ آیا باید برای این رشته پایه ی ریاضی قوی ای داشته باشی؟
من به هوش علاقه ی خیلی زیادی دارم، اما تو ریاضی واقعا ضعیفم.

۰
ارسال: #۱۸

blackhalo1989 پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

در نظر بگیرید یه مقدار از ریاضی هوش ریاضیات پیوسته است (مشتق و انتگرال).

۰
ارسال: #۱۹

asmanraha پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

با مشتق و انتگرال مشکلی ندارم. اما کلا ریاضیم خوب نیست.
من هنرستان کامپیوتر خونده بودم برای همین فقط ریاضی ۱و ۲ رو خوندم و پیش تجربی، دانشگاه هم آی تی خوندم. ریاضی ۱ و ۲ دانشگاه رو به زور پاس کردم. آمار هم همینطور.
برای ارشد هم میخوام آی تی شرکت کنم. اما هوش رو خیلی بیشتر دوست دارم، ولی به خاطر ریاضی فکرمیکنم باید قید علاقم رو بزنم.

۰
ارسال: #۲۰

blackhalo1989 پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

من فقط برای اطلاعتون گفتم. دوستانی که فنی حرفه ای بودن و الان هوش میخونن بهتر میتونن راهنمایی کنن.

۰
ارسال: #۲۱

asmanraha پاسخ داده:

سوال از دوستان ارشد هوش

ممنون از راهنماییتون.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست کتاب یا جزوه برای ارشد و دکتری هوش مصنوعی H.Mohammadi ۱ ۱,۳۶۹ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۳۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  کتاب های کنکوری ارشد هوش مصنوعی bahar1362 ۰ ۲,۱۶۰ ۱۵ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: bahar1362
Rainbow ارشد هوش بهشتی یا نرم علم وصنعت aria_irani ۰ ۲,۴۰۱ ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ ۰۶:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: aria_irani
  بهترین منابع هوش مصنوعی برای کنکور ارشد marvelous ۳ ۵,۱۳۹ ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  چارت ارشد هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۷۳۳ ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
Sad فروش کتابهای ارشد هوش مصنوعی ماهان alieye ۰ ۲,۳۱۱ ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: alieye
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۰۷ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  هوش رباتیک دانشگاه تهران و هوش امیرکبیر s.izadi ۲۹ ۲۸,۷۶۷ ۲۳ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: asmagh
  دوستان لطف می کنید کوچولو حمایت کنید!؟ H.Mohammadi ۰ ۲,۰۶۵ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۰۷:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: H.Mohammadi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close