زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۲۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

حل سوالات معماری کامپیوتر ۹۰

ارسال:

hatami پرسیده:

سوال ۷۱ چرا ۱۰ نمیشه ؟!!!
تعداد کلمات که در هر بلوک یکسان است فقط باید تعداد بلاکهای حافظه مجازی و حافظه اصلی را مقایسه کنیم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

موج پاسخ داده:

من بعد از غریب به یک سال معماری خوندن هیچی نزدم
۷۲ رو بین دو و سه شک داشتم نظرتون چیه

۰
ارسال:

parvaz_hj پاسخ داده:

RE: حل سوالات معماری کامپیوتر ۹۰

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۴:۴۲ ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط:  سوال ۷۱ چرا ۱۰ نمیشه ؟!!!
تعداد کلمات که در هر بلوک یکسان است فقط باید تعداد بلاکهای حافظه مجازی و حافظه اصلی را مقایسه کنیم

تعداد کلمات در هر بلوک یکسان هم باشه....نداریمشون....توضیح دادم قبلا....ال نوشتن ندارم..نمی دونم دیدید یانه...
گزینه ۴ زدم...

ارسال:

hatami پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۵۱ ب.ظ)parvaz_hj نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۸۹ ۰۴:۴۲ ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط:  سوال ۷۱ چرا ۱۰ نمیشه ؟!!!

تعداد کلمات در هر بلوک یکسان هم باشه....نداریمشون....توضیح دادم قبلا....ال نوشتن ندارم..نمی دونم دیدید یانه...
گزینه ۴ زدم...

یعنی چی ؟ ما که میدونیم تعداد کلمات هم در بلوکهای حافظه مجازی و هم در بلوکهای حافظه اصلی یکسان و برابر است پس نسبت بین این دو حافظه در تعداد بلاکهایشان میباشد . توضیحات قبلیتون را خوندم ولی قبول ندارم .کسی دیگری دلیل دیگی داره ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

bahar پاسخ داده:

منم ۷۱ رو ۴ زدم ۷۲ ۴

۰
ارسال:

parsaNA پاسخ داده:

۷۲ گزینه‌ی ۲ درسته . با توضیح زیر (به روش رد گزینه‌ها )
در DMA پردازنده درگیر I/O نمی شود‌، اصلا هدف DMA همینه( گزینه ۳ غلط ). روش نگاشت حافظه را در پردازنده دارای دستورات ورودی / خروجی هم می توان پیاده سازی کرد (گزینه ۲ غلط ). در روش ورودی / خروجی با وقفه هم پردازنده انتظار نمی کشد‌، بلکه به اجرای کارهای دیگر می پردازد تا خود دستگاه توسط سیگنال وقفه اعلام کند.
بنابراین گزینه ۲ درست است .
۷۳ هم گزینه‌ی ۴ درسته . در واقع وقتی ۲n بیت پر ارزش مقسوم از مقسوم علیه بزرگتر باشه‌، سر ریز رخ می ده .

ارسال:

Mansoureh پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۶:۲۴ ب.ظ)parsaNA نوشته شده توسط:  
72 گزینه‌ی ۲ درسته . با توضیح زیر (به روش رد گزینه‌ها )
در DMA پردازنده درگیر I/O نمی شود‌، اصلا هدف DMA همینه( گزینه ۳ غلط ). روش نگاشت حافظه را در پردازنده دارای دستورات ورودی / خروجی هم می توان پیاده سازی کرد (گزینه ۲ غلط ). در روش ورودی / خروجی با وقفه هم پردازنده انتظار نمی کشد‌، بلکه به اجرای کارهای دیگر می پردازد تا خود دستگاه توسط سیگنال وقفه اعلام کند.
۷۳ هم گزینه‌ی ۴ درسته . در واقع وقتی ۲n بیت پر ارزش مقسوم از مقسوم علیه بزرگتر باشه‌، سر ریز رخ می ده .

دقیقاً... من هم قبول دارم...

ارسال:

۸۷۸۵۵۶۱۱ پاسخ داده:

(۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۶:۲۴ ب.ظ)parsaNA نوشته شده توسط:  
72 گزینه‌ی ۲ درسته . با توضیح زیر (به روش رد گزینه‌ها )

آفرین به PARSANA

۰
ارسال:

bahar پاسخ داده:

برعکس من توی سوال ۷۲ برای گزینه ۴ دلیل دارم که درسته توی کتاب مقسمی فصل آخر برای گزینه ۲ قسمت دومش یعنی انتقال داده اش دلیلی پیدا نکردم ..سوال ۶۹ رو چی زدید من عدد دقیق در نیاوردم اما ۱ زدم ۷۱ هم ۴ زدم تاخیر carry save رو چی زدید ؟

۰
ارسال: #۱۰

ف.ش پاسخ داده:

من توی سوال معماری گزینه ۴ رو ندیدم!!!!
ولی به نظر من همون ۱۰ میشه: دی

۰
ارسال: #۱۱

امیدوار پاسخ داده:

روش برنامه ریزی شده(مانند کنترل کننده های دیسک یا آداپتورهای شبکه)،یک روش نسبتا کند و کم هزینه و باسربار کم cpu در انتقال داده‌ها از/به وسایل جانبی است.cpu دارای یک عمل ورودی/خروجی برای هر بایت یا کلمه داده به شرح زیر است:
۱- پس از اینکه cpu تشخیص داد که داده‌ها در دسترسند،با کمک همه پرسی متناوبا وضعیت سخت افزاری دستگاه‌ها را بررسی می کند.
۲- در خلال هر وقفه‌ی سخت افزاری قابلیت دسترسی داده‌ها علامت زده می شود.
از انجا که cpu باید چندین دستورالعمل را(یعنی چندین دستیابی به گذرگاه)برای هر انتقال انجام دهد.

۰
ارسال: #۱۲

bahar پاسخ داده:

کتاب مقسمی صفحه ۴۲۳ -در روش memory map سیستم کامپیوتری فقط یکسری دستورات وسیگنال کنترلی read و write دارد و از همان دستورات برای i/o استفاده میکند ...بچه‌ها این گزینه هم که سوال ۷۲ ۴باشه درسته به نظرم این سوال یا باید حذف بشه یا باید هردو گزینه صحیح اعلام بشه ...و سوال tag ? سوال ۶۹و سوال ۷۴ رو چی زدید؟

ارسال: #۱۳

mujtaba پاسخ داده:

(۰۱ اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۰۹ ق.ظ)bahar نوشته شده توسط:  کتاب مقسمی صفحه ۴۲۳ -در روش memory map سیستم کامپیوتری فقط یکسری دستورات وسیگنال کنترلی read و write دارد و از همان دستورات برای i/o استفاده میکند ...بچه‌ها این گزینه هم که سوال ۷۲ ۴باشه درسته به نظرم این سوال یا باید حذف بشه یا باید هردو گزینه صحیح اعلام بشه ...و سوال tag ? سوال ۶۹و سوال ۷۴ رو چی زدید؟

آقا، همین پردازنده‌های x86 هم دارای روش memory map هستند و هم دستورات ورودی خروجی دارند. دلیل غلط بودن گزینه‌ی ۴ قید فقط در سیستمی که پردازنده‌ی آن دستورات I/O ندارد پیاده سازی کرد.

من با سوال ۷۲ مشکل دارم

۰
ارسال: #۱۴

raminbarca پاسخ داده:

به نظر من ۷۱ می شه ۱۲/ تعداد کلمات cache هست ۳۲*۴*(تعداد کلمات هر بلوک) و تعداد کلمات حافظه هست ۱K برابر این که یعنی تعداد خطوط آدرس دهی برای حافظه و کش هست:

memory = cache + 2 + 10

دقت کنید، اون ۴ که تو صورت سوال اومده (که می شه ۲ توی جواب من) برای آدرس دهی کش در نظر گرفته نمی شه. یعنی اصلاً نکته‌ی set associative همینه که بتونیم خونه های با باقیمانده‌ی یکسان از حافظه رو تو کش ذخیره کنیم

ارسال: #۱۵

parvaz_hj پاسخ داده:

(۰۳ اسفند ۱۳۸۹ ۰۲:۲۴ ق.ظ)raminbarca نوشته شده توسط:  به نظر من ۷۱ می شه ۱۲/ تعداد کلمات cache هست ۳۲*۴*(تعداد کلمات هر بلوک) و تعداد کلمات حافظه هست ۱K برابر این که یعنی تعداد خطوط آدرس دهی برای حافظه و کش هست:

memory = cache + 2 + 10

دقت کنید، اون ۴ که تو صورت سوال اومده (که می شه ۲ توی جواب من) برای آدرس دهی کش در نظر گرفته نمی شه. یعنی اصلاً نکته‌ی set associative همینه که بتونیم خونه های با باقیمانده‌ی یکسان از حافظه رو تو کش ذخیره کنیم

بابا تعداد بلوک با تعداد کلمه فرق داره!!!!!
۳۲*۴ تعداد بلوک‌ها را به ما میده......اصلا حرفی از بیت های کلمه به ما نشده...
دیگه نمی دونم....................................

۰
ارسال: #۱۶

yas67 پاسخ داده:

فرض کنید جوابش بشه ۱۲ بیت -یعنی ۱۲ بیت برای tag داریم این که کسی مشکلی نداره آدرس ۱۷ بیتی .خوب در این صورت یه ادرس میدن من میخام بررسی کنم ببینم مکانش کجاست خوب با استفاده ۵ بیت برای set حدس میزنم که مثلا مجموعه ۳ بعد با استفاده tag میفهم کدوم بلوک در مجموعه ۳ هست -بعد حالا من دیگه بیتی برام باقی نمانده که بفهمم کدوم کلمه در بلاک- من به نظرم جواب ۱۲ درست نیست مگه اینکه شما هر بلوک یه کلمه در نظر بگیرید که اینو نمیشد از صورت سوال برداشت کرد.

ویرایش:من متوجه اشتباهم شدم ۱۲ بیت درسته چون آدرس ۱۷ بیتی نیست

۰
ارسال: #۱۷

raminbarca پاسخ داده:

فکر کنم به اونی که تو پرانتز نوشته بودم دقت نکردید، نوشته بودم ۳۲*۴*(تعداد کلمات هر بلوک)، تو تعداد کلمات هم ضرب کردم دیگه. بعد چون تعداد کلمات بلوک تو کش و حافظه برابر هستن با هم ساده می شن.
(البته با شما که ویرایش کردین نبودم، با دوست قبلی بودم بیشتر Big Grin)

۰
ارسال: #۱۸

bahar پاسخ داده:

شما چی میگید سنجش درست کلید رو داده ؟

۰
ارسال: #۱۹

mujtaba پاسخ داده:

۷۲ گزینه‌ی ۲ میشه که کلید زده
ببخشید منظورم این بود که با سوال ۷۱ مشکل دارم که قاطی کردم
Sad

۰
ارسال: #۲۰

bahar پاسخ داده:

اما من هنوزم طبق کتاب مقسمی میگم هردو گزینه درسته ...
با سوال ۶۹ چطور ؟منم با ۷۱ مشکل دارم ؟

۰
ارسال: #۲۱

hatami پاسخ داده:

کلید سوالات ۷۱ و ۷۲ درست است

۰
ارسال: #۲۲

mujtaba پاسخ داده:

سوال ۶۹ درسته
واحد آدرس پذیر ۱۷ بیت میشه (کلمه دو واحد آدرس پذیره)، پس دستورات یک کلمه‌ای شامل ۳ تا رجیستر هستن
یک بیت رو می‌ذاریم به عنوان مشخص کننده‌ی طول دستور. ۶ بیت برای opcode.
سرجمع ۹ بیت میمونه برای ۳ تا رجیستر، پس هم رجیستر ۳ بیت، پس ۸ تا رجیستر داریم.
برای دستور یک کلمه‌ای، ۱۷ بیت برای آدرس، ۶ بیت برای دو تا رجیستر، یک بیت برای نوع دستور در جمع داریم، ۸ بیت میمونه تا به ۳۲ بیت برسیم. میشه ۲۵۶ بیت برای opcode
پس ۲۵۶ دستور دو کلمه‌ای داریم.

من در مورد سوال ۷۲ همین رو اضافه کنم که کتاب آقای مقسمی وحی منزل نیست ها! به عنوان یک سخت افزاری که درس ریزپردازنده رو پاس کرده میگم گزینه‌ی ۴ نادرسته.

کسی در مورد سوال ۷۰ حرفی داره؟ من وقت کنکور زدم ولی یادم نیست چی زدم،‌ راهنمایی می‌تونید بدین چطوری حل میشه؟

۰
ارسال: #۲۳

javadjj پاسخ داده:

گفته حافظه اصلی ۱kb برابر حافظه کش هستش درسته پس باید یک کیلوبایت رو در تعداد مجموعه‌ها و تعداد بلوک در هر مجموعه ضرب کنیم تا تعداد سطر های حافظه اصلی محاسبه شود
۱kb*32*4
یعنی [tex]2^{10}\times 2^{5}\times 2^{2}=2^{17}[/tex]

میشه کلا ۱۷ بیت برای ادرس که کل کش ۳۲ مجموعه داره ۵ بیت برا مجموعه ها
۱۲ بیت برای tag باقی میمونه
البته خیلی از دوستان میگن ۲ بیت برای بلوکه اما دقت کنیم اینجا حافظه‌ها بلوک بندی نیست منظور از ۴ بلوکی همون k-way set که k=4 هستش یعنی تصور کنید یک ماتریس یا ۳۲ سطر و ۴ ستون چون اگه بلوک بندی باشه حتما واحد بلوک رو هم تو صورت سوال میداد مثلا میگفت هر بلوک ۴ کلمه هستش که ما باید ۲ بیت از ۱۷ بیت رو برای کلمه در بلوک در نظر میگرفتیم که میشد ۱۰ اما اینجا به نظر من منظور از ۴ بلوکی همون way های کش هست
موفق باشید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۳۵۲ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۴۱۸ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  کارنامه نهایی ازمون دکتری داخل سال ۱۳۹۲-گرایش معماری کامپیوتر انرژی مثبت ۱ ۴,۱۷۹ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  درخواست کارنامه معماری کامپیوتر آزمون آزاد ۹۲ sanazp1388 ۱ ۳,۶۲۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  معماری روزانه تربیت مدرس (۳۰۶ معماری+۲۷۱ هوش+۳۲۵ نرم)(رتبه اولی) m.1373 ۳ ۴,۶۳۱ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: imali
  کتاب معماری کامپیوتر دکتر کتیرایی marvelous ۷ ۷,۷۲۰ ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  بحث و بررسی سوالات کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر ۹۸ The BesT ۱۷ ۱۱,۸۹۸ ۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: abolfazl pepco
  سوالات ارشد آزاد مجموعه کامپیوتر ۹۲ yahyazahedi ۱ ۵,۵۴۴ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: serv24
  بررسی سوالات آزمون دکترا ۹۷ رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار والگوریتم ۱۳۹۷ taha.maten ۱۳۷ ۸۰,۵۸۴ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten
  در کارشناسی دو رشته ای بودم,درارشدالکترونیک یا کامپیوتر(معماری یا هوش مصنوعی)؟؟ z72902 ۷ ۵,۶۶۷ ۱۹ دى ۱۳۹۷ ۰۲:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: masoudfn

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close