زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بررسی سوالات هوش مصنوعی IT سال ۹۳

ارسال: #۷۶
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۲۳ ق.ظ
برسی سوالات هوش مصنوعی IT سال ۹۳
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۲ ق.ظ)Ariyant نوشته شده توسط:  سوال ۸۵:
گزینه ۲ صحیح است. طبق گفته ی کتاب اگر KB |= A آنگاه KB ^ B |= A (فصل هفتم بخش پنجم کتاب راسل قبل از زیربخش تحلیل(در ترجمه سعید راحتی صفحه ۲۵۴)). پس وقتی a از KB1 قابل نتیجه گیری است، با اضافه شدن b به KB1، باز هم a از KB2 قابل نتیجه گیری خواهد بود.

منم دقیقا با تحلیلی مشابه شما گزینه دو رو انتخاب کردم
اتفاقا جز سوالایی بود که بهش مطمئن بودم
چون توی منبع نوشته بود به هیچ وجه اضافه شدن نتیجه جدید به پایگاه دانش نباید باعث نقض نتیجه های قبلی بشه

لطفا لبخند بزنید !
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: tahereh_abbasi
ارسال: #۷۷
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۱۲:۱۵ ب.ظ
(۲۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۳۰ ب.ظ)mehdi.m2 نوشته شده توسط:  سوال ۸۶ در مورد تپه نوردی و SA
به نظرتون کدوم گزینه درست بود؟؟؟
من گزینه ۴ رو زدم
الگوریتم SA بدون در نظر گرفتم حرارت از مینیمم محلی فرار می کند
منم همینو زدم

تمرکزCool
ارسال: #۷۸
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۱۲:۲۹ ب.ظ
RE: برسی سوالات هوش مصنوعی IT سال ۹۳
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۲ ق.ظ)Ariyant نوشته شده توسط:  دوستان من در مورد سوال ۸۵ این گزینه رو زدم. کسی اگه گزینه دیگه ای زده بگه. نمی دونم درسته یا نه.

سوال ۸۵:
گزینه ۲ صحیح است. طبق گفته ی کتاب اگر KB |= A آنگاه KB ^ B |= A (فصل هفتم بخش پنجم کتاب راسل قبل از زیربخش تحلیل(در ترجمه سعید راحتی صفحه ۲۵۴)). پس وقتی a از KB1 قابل نتیجه گیری است، با اضافه شدن b به KB1، باز هم a از KB2 قابل نتیجه گیری خواهد بود.

منم زدم A قابل استنتاج هست !!! البته a or b رو هم میشه نتیحه گرفت !!!
ارسال: #۷۹
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۱۲:۴۶ ب.ظ
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۹ ب.ظ)shvh نوشته شده توسط:  منم زدم A قابل استنتاج هست !!! البته a or b رو هم میشه نتیحه گرفت !!!

چرا من این گزینه رو یادم نمیاد؟:دی
اصلا بود ؟؟
همش احساس میکنم گزینه آخر هیچکدام بوده : ))

لطفا لبخند بزنید !
ارسال: #۸۰
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۰۸ ب.ظ
Re: RE: برسی سوالات هوش مصنوعی IT سال ۹۳
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۵۹ ب.ظ)mohammad-a نوشته شده توسط:  دوستان فقط یک نکته:

اگر b برابر با نقیض a باشه، آن وقت a^b=false خواهد بود.

می‌دانیم که false رو از هر KBای میشه نتیجه گرفت.

اما در a or b این عبارت برابر true میشه که نمیشه از هر KBای نتیجه گرفت.

یعنی کدوم گزینه درسته به نظر شما؟

Sent from my SM-N900 using Tapatalk

به قول یکی از دوستان مانشتی:

انقدر شکست میخورم تا راه پیروزی را یاد بگیرم
ارسال: #۸۱
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۱۷ ب.ظ
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۰۸ ب.ظ)Mohammad.K نوشته شده توسط:  یعنی کدوم گزینه درسته به نظر شما؟
من فک میکنم A^B از KB2 درست باشه
قانون یکنواختی هم میگه با اضافه شدن جملات جدید به KB جملات قبلی که قابل نتیجه‌گیری بوده، همچنان درست هستند.
حالا شما این قانون رو بگذارید در کنار قانون حذف عطف که اگر A^B درست باشن، هم A و هم B درست هست و ما میتونیم اینها رو هر کدوم به صورت یک Inferred بگیریم

البته ممکنه این درست نباشه.

Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery but Today is a Gift
That is why it's called the Present
ارسال: #۸۲
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۴۷ ب.ظ، توسط jamshidi.)
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۰۰ ق.ظ)mahdiso نوشته شده توسط:  تنها سوالی که توی تخصصی مطمئنم درست زدم همون پایگاه دانش بود!
همون avb درسته!

دلیل با رد گزینه:
گزینه ۱ : a^b از KB1 قابل اندازه گیری است ---> غلطه چون b توی KB1 وجود نداره!
گزینه ۲ : a از KB2 قالب نتیجه گیری است --> غلطه چون ممکنه b باعث نقض a بشه!
گزینه ۳ : a^b از KB2 قابل اندازه گیری است ----> غلطه ، چون ممکنه b یک جمله ای باشه که a رو نقض بکنه که در این صورت a^b قابل نتیجه گیری نیست.
گزینه ۴: avb هم از KB1 و هم از Kb2 قابل نتیجه گیری است ---> درسته چون a از kb1 و b از kb2 قابل نتیجه گیری است.

-----------------------

سوال هرس ۲ تا هرس می شه نه بیشتر! (البته با یک استدلال هم می شه ۳ تا ، بستگی به طراح داره که چی مد نظرش بوده!)

----------------------

اون سوال کارایی رو زدم مدل گرا! (همیشه سوالای ساده رو غلط جواب می دم.)

-----------------------

اون سوال کلوزهای منطق رتبه اول رو
به جای z گذاشتم g(x و به جای y گذاشتم f(x ، نمی دونم این سوال رو ، شک دارم ، کسی این سوال رو زده؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

داداش به نظرت تو یک پایگاه دانش میشه هم درست و هم نقض یک چیز وجود داشته باشه؟؟؟؟؟؟ دقیقا میشه بگی اون پایگاه دانش چه جوری کار میکنه ؟؟ هر وقت دلش خواست صحیح میگیره و هروقت دلش نخواست غلط؟ فکر کنم به پایگاه دانش تنها چیزی می تونه اضافه بشه که پایگاه دانش رو نقض نکنه. اینجوری که شما میگی دودمان پایگاه دانش به باد میره.نظر دوستان دیگه چیه؟

(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۷ ب.ظ)jamshidi نوشته شده توسط:  
(26 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۰۰ ق.ظ)mahdiso نوشته شده توسط:  تنها سوالی که توی تخصصی مطمئنم درست زدم همون پایگاه دانش بود!
همون avb درسته!

دلیل با رد گزینه:
گزینه ۱ : a^b از KB1 قابل اندازه گیری است ---> غلطه چون b توی KB1 وجود نداره!
گزینه ۳ : a^b از KB2 قابل اندازه گیری است ----> غلطه ، چون ممکنه b یک جمله ای باشه که a رو نقض بکنه که در این صورت a^b قابل نتیجه گیری نیست.
گزینه ۴: avb هم از KB1 و هم از Kb2 قابل نتیجه گیری است ---> درسته چون a از kb1 و b از kb2 قابل نتیجه گیری است.

-----------------------

سوال هرس ۲ تا هرس می شه نه بیشتر! (البته با یک استدلال هم می شه ۳ تا ، بستگی به طراح داره که چی مد نظرش بوده!)

----------------------

اون سوال کارایی رو زدم مدل گرا! (همیشه سوالای ساده رو غلط جواب می دم.)

-----------------------

اون سوال کلوزهای منطق رتبه اول رو
به جای z گذاشتم g(x و به جای y گذاشتم f(x ، نمی دونم این سوال رو ، شک دارم ، کسی این سوال رو زده؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

داداش به نظرت تو یک پایگاه داده میشه هم درست و هم نقض یک چیز وجود داشته باشه؟؟؟؟؟؟ دقیقا میشه بگی اون پایگاه داده چه جوری کار میکنه ؟؟ هر وقت دلش خواست صحیح میگیره و هروقت دلش نخواست غلط؟ فکر کنم به پایگاه داده تنها چیزی می تونه اضافه بشه که پایگاه داده رو نقض نکنه. اینجوری که شما میگی دودمان پایگاه داده به باد میره.نظر دوستان دیگه چیه؟
در ضمن پایگاه دانش به یک جمله بصورت کامل نگاه میکنه . یعنی a or b رو کامل می بینه و وقتی تو kb1 چشمش به b می خوره اصن نمیدونه در مورد چی داره صحبت میشه چون اصن واسش وجود نداره پس نمیتونیم بگیم a or b در kb1 درست هست. دوستان درستههههههههههههههه؟؟؟؟؟؟؟؟
ارسال: #۸۳
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۲۶ ب.ظ
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۷ ب.ظ)jamshidi نوشته شده توسط:  در ضمن پایگاه داده به یک جمله بصورت کامل نگاه میکنه . یعنی a or b رو کامل می بینه و وقتی تو kb1 چشمش به b می خوره اصن نمیدونه در مورد چی داره صحبت میشه چون اصن واسش وجود نداره پس نمیتونیم بگیم a or b در kb1 درست هست. دوستان درستههههههههههههههه؟؟؟؟؟؟؟؟

به نظر منم حرف شما درسته!
a or b رو نمیشه از KB1 استنتاج کرد!

به قول یکی از دوستان مانشتی:

انقدر شکست میخورم تا راه پیروزی را یاد بگیرم
 سپاس‌گزاری شده توسط: tahereh_abbasi
ارسال: #۸۴
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۳۰ ب.ظ
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۲۶ ب.ظ)Mohammad.K نوشته شده توسط:  
(26 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۷ ب.ظ)jamshidi نوشته شده توسط:  در ضمن پایگاه داده به یک جمله بصورت کامل نگاه میکنه . یعنی a or b رو کامل می بینه و وقتی تو kb1 چشمش به b می خوره اصن نمیدونه در مورد چی داره صحبت میشه چون اصن واسش وجود نداره پس نمیتونیم بگیم a or b در kb1 درست هست. دوستان درستههههههههههههههه؟؟؟؟؟؟؟؟

داش پیام نوری هستیم دیگه، دیدگاهامون یکیه!!! حالا درست و غلطش بماندSmileTongue
ارسال: #۸۵
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۳۸ ب.ظ
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۲۶ ب.ظ)Mohammad.K نوشته شده توسط:  
(26 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۷ ب.ظ)jamshidi نوشته شده توسط:  در ضمن پایگاه داده به یک جمله بصورت کامل نگاه میکنه . یعنی a or b رو کامل می بینه و وقتی تو kb1 چشمش به b می خوره اصن نمیدونه در مورد چی داره صحبت میشه چون اصن واسش وجود نداره پس نمیتونیم بگیم a or b در kb1 درست هست. دوستان درستههههههههههههههه؟؟؟؟؟؟؟؟

یه چیزی بگم به حال من گریه کنید
این سوال ۸۵ تنها سوالی بود که از قبل خونده بودم. عینا در یکی از کنکورهای قبل بوده. ۲ بار تو کتاب پارسه اینو دیدم که گفته بود گزینه درست avb

جالبه سر کنکور نمی تونستم خودم رو قانع کنم که این گزینه درسته و آخرش زدم ۳ Undecided
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mohammad.K
ارسال: #۸۶
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۶:۵۱ ب.ظ
(۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۱۷ ب.ظ)jamshidi نوشته شده توسط:  a از KB2 قالب نتیجه گیری

حرفتون یک جورایی درسته، ولی با این استدلال شما هم گزینه ۲ درسته ، هم گزینه ۳!
ارسال: #۸۷
۲۶ بهمن ۱۳۹۲, ۰۸:۲۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۶ ب.ظ، توسط ali007.)
تحلیل خودم از سوال ۸۶:

گزینه ۱ درسته .. سوال مشخص نکرده منظور از max , max محلی یا max عمومی در هر صورت اگه تعداد max های محلی و فلاتها کم باشه تپه نوردی یک max محلی خوب را پیدا میکنه..... و اگه تپه نوردی درگیر سه وضعیت max محلی و فلات و تیغه نشه اونوقت کامله یعنی max عمومی پیدا میکنه .. و چون تو سوال از قید همواره یا همیشه استفاده نکرده پس جمله درستیه .

گزینه ۳ درسته .. چون گفته حرارت خیلی زیاد باشه (T=بی نهایت) و در طول الگوریتم کم نشه (یعنی همواره بی نهایت باشه ) .تبدیل به الگوریتم تصادفی (از نوع قدم زدنش)میشه ..که الگوریتم کاملیه.... پس درسته.

گزینه ۴ درسته ..در الگوریتم simulated annealing یک حرکت خوب در هر صورت پذیرفته می شود اما پذیرش حرکت بد به تابع e^de/T بستگی داره پس پذیرش حرکت بد به de و T (یعنی هر دوشون )بستگی داره پس با توجه سوال با نادیده گرفتن T شرط نقض شده و الگوریتم میتونه از min محلی فرار کنه..

گزینه ۲ غلطه .. درسته که حرارت خیلی کم بشه (T=0) الگوریتم simulated annealing تبدیل به تپه نوردی میشه اما به شرطی که همواره ( در همه زمان ها ) این طور باشه چیزی که تو سوال نگفته (از قید همواره استفاده نکرده)..این نکته ای که تو کتاب راهیان بهش اشاره شده و همچنین تو تمرینات کتاب راسل هست....تو حل تمرین ۱۱ ویرایش ۲ راسل صفحه ۱۹ و ۲۰ تاکید شده :

c. Simulated annealing with T=0 at all times: ignoring the fact that the termination step would be triggered immediately, the search would be identical to first-choice hill climbing because everydownward successor would be rejected with probability 1. (Exercise may be modified in future printings.)

(سبک جواب این سوال مشابهه سوال simulated annealing سال ۹۰ )

ممکنه تحلیلم غلط باشه ..خوشحال میشم نظر دوستان بدونم..
ارسال: #۸۸
۲۷ بهمن ۱۳۹۲, ۰۳:۱۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۱۶ ق.ظ، توسط AMMehr.)
جواب تپه نوردی و شبیه ساز حرارتی من گزینه یک رو زدم اگه اشتباه نکنم علت هم داره چون مسئله محلی بودن و سراسری بودن نیست داره میگه نزدیکترین ماکسیمم اگه نقطه شروع رو وسط شیب باشه و نقطه ماکس حالا محلی یا سراسری مثلا ۵۰ متر بعد باشه ولی در کنارش یک ماکس دیگه داشته باشیم به فاصله ۱۰ متر الگوریتم نزدیکترین رو پیدا نمیکنه! شکل رو بکشید متوجه منظورم میشید. یعنی نقطه شروع روی یک قسمت از سطح شیبدار باشه الگوریتم مجبور هی شیب بیشتر رو انتخاب کنه در حالی که اگه بره پایین بعدش بلافاصله میتونه مثلا تویه ۵ متر مسافت به ماکس دیگه ای برسه که نزدیکتره

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
ارسال: #۸۹
۲۷ بهمن ۱۳۹۲, ۰۴:۳۶ ق.ظ
اما جواب دوستانی که میگن تعداد هرس اصلا ۳ تا نمیشه محدوده رو ۱ تا ۶ در نظر بگیرید ترتیب دلخواه من اینه گره z رو عدد ۶ میدم حالا هرس کنید لطفا

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
ارسال: #۹۰
۲۷ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۱۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ق.ظ، توسط Mohammad-A.)
آقا باور کنید ۳ تا نمیشه. محدوده به شما نداده صورت سؤال.
صورت سؤال اومده میگه که ما یه سری متغیر داریم، مقادیرش رو که نمیدونیم، با فرض هر مقداری برای هر کدوم از این متغیرها، چه تعدادی هرس میشه.

شما حالتی رو هم در نظر بگیرید که همه ۶ مقدار یکسان هستند. اینجا که دیگه بازه نیست. صورت سوال نوشته هر مجموعه. یعنی الزاماً x=1 و z=6 نیست. ممکنه x=4214 و y=43289 باشه!

Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery but Today is a Gift
That is why it's called the Present
 سپاس‌گزاری شده توسط: mhd3

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۴,۴۴۷ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  درخواست کتاب یا جزوه برای ارشد و دکتری هوش مصنوعی H.Mohammadi ۱ ۱,۳۸۳ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۲,۰۰۹ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۶۰ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  بررسی اعتبار یک مجله برای چاپ مقاله one hacker alone ۰ ۲,۰۳۹ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  کارنامه های آزمون دکتری هوش مصنوعی ۹۶ robotic1981 ۵ ۷,۸۴۸ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کتاب های کنکوری ارشد هوش مصنوعی bahar1362 ۰ ۲,۱۷۳ ۱۵ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: bahar1362
  تشریح تست همروندی - بررسی یکی از سوالات سال ۸۲ abji22 ۵ ۴,۷۵۰ ۰۲ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: mohammadasadi1
  مجموعه تمارین و سوالات امتحانی درس طراحی الگوریتم دانشگاه MIT (سال ۲۰۰۰-۲۰۱۲) Farid_Feyzi ۵ ۷,۳۳۷ ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: s-taheri
  بررسی سوالات دکتری isoa ۲ ۲,۶۹۰ ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: RoghayehAlipanahi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close