زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۳۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

انتخاب تخصصی مناسب از لحاظ درآمد و نیاز بازارکار؟

ارسال:
۰۹ اسفند ۱۳۹۲, ۰۲:۵۱ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۹ اسفند ۱۳۹۲ ۰۲:۵۱ ق.ظ، توسط sonia1990.)
سلام دوستان بیایید اینجا درمورد تخصص ها و شاخه های مختلف کامپیوتر بحث کنیم.فکر میکنم این بحث برای خیلی ها مفید باشه
خصوصا کسانی که در زمینه خاصی دارند بصورت حرفه ای کار می کنند و موفق هستند لطفا نظر بدهند
مثلا:
پردرآمد ترین تخصص چیه؟
کدام تخصص هنوز اشباع نشده و در بازارکار بیشتر مورد نیاز هست؟
...

سوالات شخصی خودم: صادقانه بگم متاسفانه من بعد از ۴سال هیچ حرفه ای رو به طور تخصصی بلد نیستم فقط از هرچیزی یه ذره یاد گرفتمUndecided (دانشگاه ما اینطور بود که کار عملی چیزی یاد نمیدادند دانشگاه شما رو نمیدونم و هردانشجویی موفق بود خارج از دانشگاه کلاس رفته بود(اینم شد مثل کلاس تقویتیه مدرسه هاBig Grin))
خلاصه که الآن گرچه دیر می خوام یه شاخه رو انتخاب کنم و به طور تخصصی دنبال کنم.هرکدوم از این تخصص ها انقدر گسترده هست که نمیشه همشو تست کرد و بعد دید کدوم بهتره.

اول بگم که از برنامه نویسی و کد نویسی بیزارم (اینم از برکات دانشگاهه Smile )

به ۲تا گرایش علاقه دارم ولی نمی دونم کدام یکی بازار کار بهتری داره؟درآمد بیشتری داره؟
یکی گرایش شبکه
یکی هم نرم افزارهای گرافیکی( خصوصا نقاشی دیجیتال خیلی دوست دارم (نقاشی کشیدنم بدک نیس) اما نمی دونم کاربردش کجاست و بازارکارش چطوره )

دوستانی که کار شبکه کردند یا کارهای گرافیکی انجام میدند ممنون میشم راهنمایی کنند از این سردرگمی بیرون بیام. شاید هم پیشنهاد های بهتری در زمینه های دیگه داشته باشید که تا حالا بهشون فکر نکردم!

(راستی اگه خدا بخواد شاید شاید ارشد یکی از گرایش های آی تی قبول بشم (ترجیها شبکهTongue ) از این جهت هم شاید گذروندن دوره های شبکه مفیدتر باشه شایدم بگید ربطی نداره!)
۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: Riemann , m..ch , Morris , tayebe68 , hamid88 , abji22 , hnarghani , زهرا سادات , maneshty , hubble , sahar bano , darya_1994 , nazanin-82 , reza.bsh
ارسال:
۰۹ اسفند ۱۳۹۲, ۰۳:۱۵ ق.ظ
اگه شبکه بیاد قطعا کار مشکلی رو پیش رو دارید اما بسیار جذاب! باید هم توی دانشگاه یاد بگیری هم بیرون از دانشگاه! توی دانشگاه برای بازار کار چیزی یاد نمیگیری ! باید خیلی چیزها رو یاد بگیری توی شبکه وقت و هزینه رو باید داشته باشی! اما جذابیت خیلی جالبی داره اگه علاقه داشته باشی

قدر لحظه ها را بدان!
زمانی می رسد که تو دیگر قادر نیستی بگویی جبران می کنم...
۲
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: sonia1990 , diligent , azad_ahmadi , زهرا سادات
ارسال:
۱۱ اسفند ۱۳۹۲, ۱۲:۴۴ ب.ظ
۸۵ بازدید و فقط یک جواب؟؟؟؟ Sad
۰
۰
ارسال:
۱۱ اسفند ۱۳۹۲, ۰۲:۰۶ ب.ظ
منم نظر شخصی خودمو میگم؛
توی شبکه بیشتر سابقه کاری و تجربه و اعتبار مهمه. شما فکر کن یه شرکت کلی هزینه کرده و وسیله خریده و حالا میخواد بستر شبکه اش رو راه اندازی کنه. مسلما میره سراغ افراد و شرکت های اسمی و شناخته شده در این زمینه. جلب اعتماد توی این زمینه سخته و اکثرا چیزایی که توی دانشگاه یاد میدن (غیر از تئوری هاش) اکثرا منسوخ شده اند و دیگه کاربردی ندارن.
به نظر من توی رشته ی ما پردرآمدترین وجود نداره.. چه برنامه نویس چه شبکه چه گرافیک و .. هرکدوم سالها کار عملی و تجربه ماری نیاز داره اولین قدمم اینه که چند جا سر بزنید شرکت های مختلف رو ببینید با کارشون آشنا بشید و رزومه بفرستید تا بیشتر دستتون بیاد.
البته میبخشید من در حدی که خودم اطلاع داشتم جواب دادم

همه در حسرت یک پروازند؛
من به پرواز نمی اندیشم؛
به تو می اندیشم؛
تو که زیباتر از اندیشه یک پروازی..
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sonia1990 , azad_ahmadi , hnarghani , زهرا سادات , maneshty , baran , tayebe68 , nazanin-82
ارسال:
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۲:۰۴ ق.ظ
مرسی از دوستانی که راهنمایی کردند
چند روز پیش رفتم یه جا برای کار شبکه کلی جا خوردند گفتند اصلا نیروی خانم قبول نمی کنند گفتند کارهای اجرایی رو آقایون انجام میدند و فوقش خانما ادمین شبکه باشند اینجور که معلومه شرکت هایی که کار شبکه انجام میدند کارمند خانم ندارند مگر کادر دفتری و اداری و تازه کسانی که کار اجرایی انجام میدند چیز زیادی از شبکه نمیدوند و فقط کابل کشی میکنند
خلاصه که اینطور که معلومه بازار شبکه خیلی انحصاریه کارهای کوچیک که به شرکت های کوچیک سپرده میشه کار مهمی جز کابل کشی نمیکنند و پروژه های بزرگ که به شرکت های بزرگ و معتبر داده میشه مثلا این همه شرکت شبکه تو شیراز هست اما دیدم که واسه پروژه های مهم و بزرگ از شرکت های تهران میان.
حالا چی بشه بعد هرگز اداره ای دولتی یا خصوصی اگهی بزنه واسه کارشناس شبکه خانم!
من که از شبکه با اینکه علاقه داشتم نا امید شدم
فکر کنم بهتر باشه برم دنبال گرافیک رایانه
امروز کلی آگهی نیاز به گرافیست دیدم ( حالا تا به ما میرسه همه گرافیست شدن و باز کار نیس) از طرفی هم میگم خیلیا تو مدرسه و دانشگاه گرافیک خوندن کلی تجربه کسب کردند حالا من تازه وارد این کار بشم.....
بالاخره نمیشه همش آیه یاس خوند باید امید داشت و شروع کرد

بچه ها ببخشید خیلی حرف زدم اینا هم نظر شخصی بود هم درد دل.گرچه صد سالی یه بار یکی نظری نیده اما خوشحال میشم نظرات راهنمایی انتقاد پیشنهاداتتون رو بشنوم
۶
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Riemann , diligent , hnarghani , زهرا سادات , roger670
ارسال:
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۲:۲۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۲:۲۴ ب.ظ، توسط hamid88.)
دوستان یه سوال فنی
لطفاً اگه میشه راهنماییم کنین حتماً
من برنامه نویسیم صفر یا شایدم زیرصفره
به نظرتون چه رشته ای برم موفق میشم؟ (علاقه رو در نظر نگیرین لطفاً )
آینده شغلی و درآمد و اپلای گرفتن خیلی برام مهمه(چقدر درخواست دادم)Big Grin
پیشاپیش ممنون

هیج وقت دیر نیست
........................!!!
۰
۰
ارسال:
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۲:۳۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۲:۳۹ ب.ظ، توسط friends.)
RE: انتخاب تخصصی مناسب از لحاظ درآمد و نیاز بازارکار؟
(۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۲:۰۴ ق.ظ)sonia1990 نوشته شده توسط:  مرسی از دوستانی که راهنمایی کردند
چند روز پیش رفتم یه جا برای کار شبکه کلی جا خوردند گفتند اصلا نیروی خانم قبول نمی کنند گفتند کارهای اجرایی رو آقایون انجام میدند و فوقش خانما ادمین شبکه باشند اینجور که معلومه شرکت هایی که کار شبکه انجام میدند کارمند خانم ندارند مگر کادر دفتری و اداری و تازه کسانی که کار اجرایی انجام میدند چیز زیادی از شبکه نمیدوند و فقط کابل کشی میکنند
خلاصه که اینطور که معلومه بازار شبکه خیلی انحصاریه کارهای کوچیک که به شرکت های کوچیک سپرده میشه کار مهمی جز کابل کشی نمیکنند و پروژه های بزرگ که به شرکت های بزرگ و معتبر داده میشه مثلا این همه شرکت شبکه تو شیراز هست اما دیدم که واسه پروژه های مهم و بزرگ از شرکت های تهران میان.
حالا چی بشه بعد هرگز اداره ای دولتی یا خصوصی اگهی بزنه واسه کارشناس شبکه خانم!
من که از شبکه با اینکه علاقه داشتم نا امید شدم
فکر کنم بهتر باشه برم دنبال گرافیک رایانه
امروز کلی آگهی نیاز به گرافیست دیدم ( حالا تا به ما میرسه همه گرافیست شدن و باز کار نیس) از طرفی هم میگم خیلیا تو مدرسه و دانشگاه گرافیک خوندن کلی تجربه کسب کردند حالا من تازه وارد این کار بشم.....
بالاخره نمیشه همش آیه یاس خوند باید امید داشت و شروع کرد

بچه ها ببخشید خیلی حرف زدم اینا هم نظر شخصی بود هم درد دل.گرچه صد سالی یه بار یکی نظری نیده اما خوشحال میشم نظرات راهنمایی انتقاد پیشنهاداتتون رو بشنوم
دوست عزیز نمی خوام نا امیدتون کنم ولی در مورد شبکه دقیقا درست فرمودید شما وقتی یک دوره شبکه میرین حدودا نصف افراد خانم هستند ولی در محیط های کاری من شبکه کار خانم خیلی کم دیدم متاسفانه اکثرا ذهنیت به سمت اقایان هست ولی گرافیست خانم خب زیاده ولی در مورد درامدش خیلی اطلاعی ندارم ....در کل هر چیزی رو که شروع کردین سعی کنین تو همون کار خبره بشین اقیانوسی از مطالب به عمق یک وجب نداشته باشین..... به این هم فکر نکنین که خیلیا جلوترن این براتون انگیزه بشه که بیشتر کار کنین اگه بخواین به این مطالب بیشتر از حد فکر کنین چندین سال می گذره و شما هنوز دارین فکر می کنین که چی یاد بگیرم چندین سالی که میشد تو هر چیزی خبره شد.....

(۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۲:۲۰ ب.ظ)hamid88 نوشته شده توسط:  دوستان یه سوال فنی
لطفاً اگه میشه راهنماییم کنین حتماً
من برنامه نویسیم صفر یا شایدم زیرصفره
به نظرتون چه رشته ای برم موفق میشم؟ (علاقه رو در نظر نگیرین لطفاً )
آینده شغلی و درآمد و اپلای گرفتن خیلی برام مهمه(چقدر درخواست دادم)Big Grin
پیشاپیش ممنون
دوست عزیز اتفاقا علاقه خیلی مهمه چون مطمئن باشید رشته ما به نسبت رشته های دیگه نسبت به زحمتی که می کشین درامد نداره پس اگر علاقه نداشته باشید زده می شین اگر بحث درامد وسط باشه خیلی در مورد اینکه شبکه کار یا برنامه نویس کدومش در امد بیشتری داره نمیشه اظهار نظر کرد میزان هر دو بستگی به سطح مهارت و البته شانس داره که تو چه شرکتی باشین
ولی چیزی که مشخصه از برنامه نویسی خیلی سریعتر میشه کسب درامد کرد تا شبکه ...
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sonia1990
ارسال:
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۳:۰۲ ب.ظ
سلام

در مورد شبکه فقط انقدر بگم که تویه دانشگاه چیزی دستتو نمیگیره، حتی اگه دکتراشم بگیری از یه کسی که لیسانسم نداره ولی کلاس رفته کمتر حالیته.

من در حال حاضر کلاس جاوا می رم و قبلش فکر می کردم که خیلی جاوا حالیمه( استادمونم کاردانی کامپیوتر داره ولی جاوارو خورده) ولی بعد از یکی دو جلسه فهمیدم که هیچی بلد نبودم، به نظرم اگه بخواید تو شبکه کار کنید حتما باید کلاس برید.

ولی در مورد گرافیک باید بگم که بهتره برید سروقت نرم افزار هایی مثل مایا ، تری دی مکس و یا فتوشاپ (البته هر سه تاشون در سطح حرفه ای برنامه نویسی داره)، بون کلاس . با تلاش های فردی می تونید تا جای خوبی تو این نرم افزار ها پیش برید

اما در مورد بازار باید بگم که در حال حاظر بازار دست دات نت (است).

سورنا یکی از سرداران بزرگ و نامدار تاریخ ایران در زمان اشکانیان است که سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان فرماندهی کرد و رومی‌ها را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار با شکستی سخت و تاریخی روبرو کرد.
۲
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: sonia1990 , ka arman
ارسال:
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۳:۱۱ ب.ظ
سلام
ببینید این یه تفکر کاملا اشتباه هست که شما بخواید توی دانشگاه کار یاد بگیرید اصلا دانشگاه تاسیس نشده که کار یاد بگیرید یا مثلا کامل یاد بگیرید که کد نویسی کنید یا یک شبکه کار حرفه ای یا یک گرافیست رایانه ای بشید دانشگاه برای این هست که شما مهندسی رو یاد بگیرید اینکه چطور بهترین ها رو بسازید و علاقتون رو پیدا کنید
توی حرفه ی شبکه هم شما خانم زیاد نمیبینید نه به ای دلیل که خانم ها به شبکه علاقه ندارند یا نمیتونند
بزرگترین دلیل این هست که یکسری محدودیت ها وجود داره برای خانم ها که شما نمیتونید اونهارو انکار کنید یکی از این محدودیت ها مساله ماموریت و اعزام به شهر های دیگس و اینکه معمولا توی جامعه ما ،خانم ها در حدود ۲۵ سالگی ازدواج میکنن و این بازدهی کاری رو پایین میاره (این مورد در مورد آقایون هم صادق هست اما اون ها معمولا دیرتر ازدواج میکنن ) برای همین هست که شما اونجاها خانم ندیدید زیاد
ولی هست نه که نباشه...
در مورد اینکه اشباع شده و این حرف ها هم به نظرم کاملا اشتباه هست چونکه شما هرچقدر توی زمینه ی کاریتون حرفه ای تر باشید پول بهتری درمیارید و موقعیت براتون بیشتره کسی هست که از شبکه ۵۰۰ تومن در میاره کسی هست ۱۰ ملیون در میاره هر دو هم شبکه کارن در نگاه اول ... ولی این رو باید بپذیرید که اوله کار کسی به شما یهو ۲ تومن حقوق نمیده و شما باید از حقوق پایین شروع کنید .... علاقتون رو پیدا کنید و به سمتش برید این راه حرفه ای شدن هست سعی کنید از درسهایی که خوندین در جهت بهتر کردن ایده هاتون بهره ببرید این راه پیشرفت سریعه
موفق باشید

[تصویر:  banner.jpg]
۵
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: sonia1990 , sadafak7 , زهرا سادات , baran , m..ch , darya_1994 , nazanin-82
ارسال: #۱۰
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۳:۱۸ ب.ظ
دوستان من به برنامه نویسی خیلی علاقه دارم و برعکس به مباحث شبکه و هرچی بهش مربوطه اصلا علاقه ندارم.به نظرتون الان رو چه زبان هایی کار کنم خوبه واسه کار؟
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: زهرا سادات
ارسال: #۱۱
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۳:۳۱ ب.ظ
در زمینه ی طراحی وبSadبه ترتیب زیر شروع کن)
۱/HTML
۲/JavaScript
۳/CSS
۴/ASP.NET
در زمینه ی موبرنامه نویسی موبایل:
Android 4+ java
در زمینه ی برنامه نویسی DESCKTOP:
۱/#C
۲/Java
در زمینه ی بازی سازی:
۱/udk
۲/xna
۳/directx

سورنا یکی از سرداران بزرگ و نامدار تاریخ ایران در زمان اشکانیان است که سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان فرماندهی کرد و رومی‌ها را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار با شکستی سخت و تاریخی روبرو کرد.
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: nlp@2015 , Amoojan , diligent , sss , sadafak7 , parande27 , baran , tayebe68
ارسال: #۱۲
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۴:۱۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۴:۱۶ ب.ظ، توسط Amoojan.)
(۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۳:۳۱ ب.ظ)saeed313 نوشته شده توسط:  در زمینه ی طراحی وبSadبه ترتیب زیر شروع کن)
۱/HTML
۲/JavaScript
۳/CSS
۴/ASP.NET
در زمینه ی موبرنامه نویسی موبایل:
Android 4+ java
در زمینه ی برنامه نویسی DESCKTOP:
۱/#C
۲/Java
در زمینه ی بازی سازی:
۱/udk
۲/xna
۳/directx
من حرف سعید آقا رو تایید میکنم فقط در مورد طراحی وب بگم که به نظر من اول html به همراه css بعد javascript بعدش ملت ۲ دسته میشن یا میرن سمت Asp یا میرن سمت PHP که من PHP رو به دوستان پیشنهاد میکنم. درباره این که کدوم بهتره و اینا از زمانی که ما تو این دنیا نبودیم ملت دارن سر این داستان با هم کل کل میکنن که هنوز هم به نتیجه نرسیدن!Big GrinTongue به نظر من ببینید کار کجا هست و چی استفاده میکنن برید همونو یاد بگیرین...

[تصویر:  balloons.gif]
۳
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: diligent , nlp@2015 , gogooli , hnarghani , maneshty , tayebe68
ارسال: #۱۳
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۴:۲۹ ب.ظ
کدوم یک از این برنامه های طراحی وب راحت تر و محیط جزابی داره و زیاد برنامه نوشتن نیاز نداره؟
منم مثل بعضی از دوستان چیزی در طول دوره کاردانی و کارشناسی یادمون ندادن.

Sent from my iPhone using Tapatalk

هیج وقت دیر نیست
........................!!!
۰
۰
ارسال: #۱۴
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۴:۳۷ ب.ظ
از دیدگاه اقتصادی به نظرم خیلی نمیشه به طراحی سایت و یا پروژه برنامه نویسی دل بست چون اکثرا پروژه ای هستن و بازار کار افراد که بسیار حرفه ای شدند رو جذب میکنن! و چند سالی طول میکشه که افراد به این توان برسند ! در مورد هر کدوم از این مهارتها کتابهای چندهزار صفحه ای نوشته شده !!!

هر که به من می رسد بوی قفس می دهد،

جز تو که پر میدهی تا بپرانی مرا ..
۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: maneshty
ارسال: #۱۵
۱۵ اسفند ۱۳۹۲, ۰۴:۴۳ ب.ظ
(۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۰۴:۳۷ ب.ظ)f2000 نوشته شده توسط:  از دیدگاه اقتصادی به نظرم خیلی نمیشه به طراحی سایت و یا پروژه برنامه نویسی دل بست چون اکثرا پروژه ای هستن و بازار کار افراد که بسیار حرفه ای شدند رو جذب میکنن! و چند سالی طول میکشه که افراد به این توان برسند ! در مورد هر کدوم از این مهارتها کتابهای چندهزار صفحه ای نوشته شده !!!

به طور کلی توی برنامه نویسی نباید با کتاب شروع کرد.
برنامه نویسیم دقیقا مثل زبان می مونه که باید کلاس رفت جون روند حرفه ای شدن و خیلی سریع تر می کنه.
و اما در مورد این که توی بازار کار باید خیلی حرف ای باشی اینطور نیست، چون من الان حرفه ای نیستم ولی توی بازار کارم و درآمدم بد نیست،در حد یه نون و بوقلمونی می شه درآورد.

۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  منابع مناسب برای واژگان زبان ارشد keihan ۴ ۴,۹۱۳ ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۹۵۸ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  بررسی سوالات تخصصی دکتری هوش masoomeh_s ۱ ۱,۹۹۶ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vejdani
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۸۵۶ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۶۵ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  منبع مناسب تستی و کنکوری درس شناسای الگو atousayazd ۷ ۷,۱۹۱ ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ۰۳:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: سعید_سخت افزار
  به کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر نیاز دارم Dermobd ۰ ۲,۱۷۷ ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Dermobd
  درخواست جزوه زبان تخصصی دکتر مظفری commasoud ۲۵ ۲۱,۱۸۸ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: miss meri
Question کسب درآمد با کامپیوتر در منزل hope_ ۱۶ ۱۵,۰۱۵ ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ۰۶:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hamet
  نیاز به دیتا ست jaroon ۷۲ ۵۶,۱۴۷ ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: manam1234

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close