زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۶:۱۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بازار کار گرایش معماری کامپیوتر در ایران

ارسال:
۱۶ تیر ۱۳۹۴, ۱۲:۵۹ ب.ظ
سلام دوستان، نماز و روزه هاتون قبول

- چطوری میتونم بفهمم که به این گرایش علاقه دارم یا نه؟
- کار رو چه فیلدهایی جذابتر و دارای کار عملی بیشتر درایران هست؟
- از لحاظ آینده شغلی واسه یه دختر چطوره؟ چه شغلهایی میتونه در ایران داشته باشه؟

پی نوشت:
من سخت افزار خوندم ولی درسایی مثل الکترونیک دیجیتال و vlsi رو درست یاد نگرفتم و مشکل دارم باهاشون!
دنبال گرفتن دکتری و یا تدریس کردن هم نیستم!

ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره، در اختیارم بذاره. تشکر
۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۱۷ تیر ۱۳۹۴, ۰۱:۴۹ ب.ظ
RE: بازار کار گرایش معماری کامپیوتر در ایران
سلام

اکثر دوستای من که دختر هستن و ارشد معماری خوندن، کارشون نرم افزاری هست یا تست نرم افزار، امنیت شبکه، برنامه نویسی

یعنی دقیقا تو حوزه تخصصی خودشون کار نگرفتن. من خودم زیاد تلاش نکردم که کار تو حوزه تخصصی خودم پیدا کنم وگرنه به نظرم کار هست مثلا تو حوزه سیستمهای embedded، پردازنده های معروف مثل ARM یا FPGA (باید طراحی به زبان توصیف سخت افزار مثل VHDL, Verilog بلد باشی) که شرکتهای خصوصی هستن البته نه به اندازه شرکتهای نرم افزاری

کلا چیزی که من تو این چند سال تو حوزه کار ایران فهمیدم که به سوالهای چند سال پیش من جواب داده اینه که:

کار با درامد فوق العاده هست به شرطی که تو حوزه ای بری که نیاز کشوره و توی اون زمینه مهارت و تخصص خودت رو افزایش بدی. اگه دنبال متخصص شدن باشی به جای اینکه هر سال حقوقت مورچه ای بره بالا (یعنی ۱۰ -۳۰ درصد) و یه کارمند معمولی باشی که هی غر میزنه چرا به ما نمیرسن، تصاعدی میره بالا و چند برابر میشه.

چرا؟ چون تو تخصصهایی بدست آوردی که تولید ثروت میکنه برای شرکت یا سازمانی که توش کار میکنی.

اصلا هم ربطی به اینکه چه رشته ای خوندی، چه دانشگاهی خوندی نداره. اگه متخصص باشی همه اینها رو میپوشونه. فقط حداکثر ۲-۳ سال اول کار رو باید با حقوق کم صبر کنی تا بعد چند سال نتیجه تلاشت رو ببینی.

حتما هم حساس نباش که تو فیلدی که دانشگاه درس خوندی، کار بگیری. من همکار دارم دانشگاه آزاد خونده یا حتی رشته غیر مرتبط نساجی کارشناسی خونده ۱۰۰ تا ارشد شریفی رو تو کامپیوتر میزاره تو جیبش.

چرا؟ چون متخصص هست فارغ از دانشگاه، مدرک، معدل. خودشون زحمت کشیدن متخصص شدن حالا دارن کیفش رو میبرن.

اگه میخوای پیشرفت کنی به نظرم اصلا دنبال کار استخدام و دولتی نباش. چون باید یه عمر ۳۰ سال براشون کار کنی با افزایش حقوق ماهیانه به صورت مورچه ای و اون امنیت شغلی مزخرفی که اکثر ما جوونها دنبالشیم.

دنبال افزایش مهارت خودت باش و امنیت شغلی با تلاش خودت و متخصص شدنت بدست میاد. البته تو حوزه ای که مورد نیاز کشوره. کسی که میره یه رشته ای یه حرفه ای متخصص میشه که نیاز کشور نیست نباید توقع درآمد بالا داشته باشه.

سرت رو درد آوردم Smile

موفق باشی
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ƊƦЄƛM , delta , fatima.sr68 , diligent , messi1991 , kora
ارسال:
۱۷ تیر ۱۳۹۴, ۰۳:۴۶ ب.ظ
(۱۷ تیر ۱۳۹۴ ۰۱:۴۹ ب.ظ)baran نوشته شده توسط:  دنبال افزایش مهارت خودت باش و امنیت شغلی با تلاش خودت و متخصص شدنت بدست میاد. البته تو حوزه ای که مورد نیاز کشوره. کسی که میره یه رشته ای یه حرفه ای متخصص میشه که نیاز کشور نیست نباید توقع درآمد بالا داشته باشه.
سلام
با توجه به تجربیات تون میشه بفرمایید چه تخصصی مورد نیاز کشوره و درامد بالایی داره؟
۰
۰
ارسال:
۱۷ تیر ۱۳۹۴, ۰۴:۰۹ ب.ظ
(۱۷ تیر ۱۳۹۴ ۰۱:۴۹ ب.ظ)baran نوشته شده توسط:  سلام

اکثر دوستای من که دختر هستن و ارشد معماری خوندن، کارشون نرم افزاری هست یا تست نرم افزار، امنیت شبکه، برنامه نویسی

یعنی دقیقا تو حوزه تخصصی خودشون کار نگرفتن. من خودم زیاد تلاش نکردم که کار تو حوزه تخصصی خودم پیدا کنم وگرنه به نظرم کار هست مثلا تو حوزه سیستمهای embedded، پردازنده های معروف مثل ARM یا FPGA (باید طراحی به زبان توصیف سخت افزار مثل VHDL, Verilog بلد باشی) که شرکتهای خصوصی هستن البته نه به اندازه شرکتهای نرم افزاری
ممنونم از توضیحات خوبتون Smile
ولی من تو یه شهر کوچیک هستم که از لحاظ پیداکردن تخصص و کار خیلی مشکل دارم. بخاطر همین میخوام ارشد یه جای خوب قبول بشم که از این لحاظ هم تامین باشم!
میشه بگین تو این گرایش چه موضوعاتی رو بورسه و آینده شغلی بهتری هم داره؟
+ من قبلا VHDL کار کردم و خوشم میاد!
۰
۰
ارسال:
۲۸ تیر ۱۳۹۴, ۰۸:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸ تیر ۱۳۹۴ ۰۸:۲۷ ب.ظ، توسط baran.)
(۱۷ تیر ۱۳۹۴ ۰۳:۴۶ ب.ظ)fatima.sr68 نوشته شده توسط:  
(17 تیر ۱۳۹۴ ۰۱:۴۹ ب.ظ)baran نوشته شده توسط:  دنبال افزایش مهارت خودت باش و امنیت شغلی با تلاش خودت و متخصص شدنت بدست میاد. البته تو حوزه ای که مورد نیاز کشوره. کسی که میره یه رشته ای یه حرفه ای متخصص میشه که نیاز کشور نیست نباید توقع درآمد بالا داشته باشه.
سلام
با توجه به تجربیات تون میشه بفرمایید چه تخصصی مورد نیاز کشوره و درامد بالایی داره؟

من تو حوزه معماری یه سری موضوعات رو تا حدی که اطلاع داشتم گفتم و تو حوزه های دیگه زیاد آشنا نیستم.

(۱۷ تیر ۱۳۹۴ ۰۴:۰۹ ب.ظ)ƊƦЄƛM نوشته شده توسط:  
(17 تیر ۱۳۹۴ ۰۱:۴۹ ب.ظ)baran نوشته شده توسط:  سلام

ممنونم از توضیحات خوبتون Smile
ولی من تو یه شهر کوچیک هستم که از لحاظ پیداکردن تخصص و کار خیلی مشکل دارم. بخاطر همین میخوام ارشد یه جای خوب قبول بشم که از این لحاظ هم تامین باشم!
میشه بگین تو این گرایش چه موضوعاتی رو بورسه و آینده شغلی بهتری هم داره؟
+ من قبلا VHDL کار کردم و خوشم میاد!
دوست من، تا جایی که اطلاع داشتم موضوعاتی که به حوزه معماری مربوط میشه رو گفتم. انشالله که ارشد یکی از شهرهای بزرگ قبول می شید. به نظرم بهتر برید مصاحبه یا کارآموزی شرکتهای مختلف تا از جزییات کارهای اونها آشنا بشید.

اینکه ساکن یه شهرستان کوچیک هم هستید، اشکالی نداره. لازم نیست حتما تو حوزه معماری کار کنید. ببینید از تو حوزه های کامپیوتر چه نیازی تو شهرتون وجود داره و مشتری براش زیاده، تو اون زمینه تخصص پیدا کنید.

شاید اون یه خدمات کامپیوتری باشه که امکانات بیشتری به مشتری هاش میده یا راه اندازی شبکه باشه، یا طراحی نرم افزارهای حسابداری برای کسبه باشه، نمی دونم. باید بررسی کنید. ببینید تو کدوم حوزه ها بیشتر نیاز وجود داره، بعد وقت و انرژی برای افزایش تخصص و مهارت و تحصیلات تو اون حوزه داشته باشید.

ولی قطعا موضوعات رو بورس تو شهرتون پیدا می شه. من تو شهرهای کوچیک مواردی دیدم.

موفق باشید.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: ƊƦЄƛM
ارسال:
۱۳ مرداد ۱۳۹۴, ۱۰:۱۳ ب.ظ
(۱۶ تیر ۱۳۹۴ ۱۲:۵۹ ب.ظ)ƊƦЄƛM نوشته شده توسط:  سلام دوستان، نماز و روزه هاتون قبول

- چطوری میتونم بفهمم که به این گرایش علاقه دارم یا نه؟
- کار رو چه فیلدهایی جذابتر و دارای کار عملی بیشتر درایران هست؟
- از لحاظ آینده شغلی واسه یه دختر چطوره؟ چه شغلهایی میتونه در ایران داشته باشه؟

پی نوشت:
من سخت افزار خوندم ولی درسایی مثل الکترونیک دیجیتال و vlsi رو درست یاد نگرفتم و مشکل دارم باهاشون!
دنبال گرفتن دکتری و یا تدریس کردن هم نیستم!

ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره، در اختیارم بذاره. تشکر

سلام

بچه های سخت افزار که وارد بازار کار میشن اکثرا تو ۳ دستن
۱- برنامه نویسی PC اندروید web
۲- شبکه
۳- سیستمهای توکار embedded systems

یه سخت افزاری تو همه موارد بالا میتونه بدون مشکل فعالیت کنه ولی سیستم های توکار بیشتر به رشتش مربوط میشه . کلا هم بازار کار کامپیوتر به درسایی که خوندین ربطی نداره پس نگران ضعیف بودن تو درسا نباشید . درسا فقط یه آشنایی سطحی ایجاد میکنن در حد ۱۰-۲۰ درصد .
در مورد علاقه هم تو ۴ سال دوره کارشناسی و پروژه هایی که برای درسای مختلف دادید میشه فهمید بیشتر به کدوم فیلد علاقه دشتید و پروژه و مباحثش لذت بخش تر بوده .
خوشبختانه دختر ها هم میتونن تو همه ی زمینه های بالا فعالیت داشته باشند . معمولا به خاطر محیط کار شرکتی و پشت میز نشستن محدودیتی برای خانم ها قائل نمیشن .
تو زمینه سیستم های توکار همونطور که دوستمون گفتن FPGA و ARM الان بازار مناسبی داره . البته تجهیزات شبکه و پشتیبانیش هم زیاد از بچه های سخت افزار خواسته میشه که من اطلاعی راجع بش ندارم .
موفق باشید
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: ƊƦЄƛM
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۷, ۱۲:۵۲ ب.ظ
برنامه نویسی در گرایش معماری سیستم های کامپیوتری چه اندازه هست؟؟؟؟

ای غنچه خندان چرا خون در دل ما میکنی
خاری به خود می بندی و ما را ز سر وا میکنی
۰
۰
ارسال:
۰۹ خرداد ۱۳۹۷, ۰۷:۱۵ ب.ظ
بلاخره معماری بارارکارداراه یا نه.؟؟؟ بخونیم یا نه؟؟؟ لطفا جواب بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ای غنچه خندان چرا خون در دل ما میکنی
خاری به خود می بندی و ما را ز سر وا میکنی
۰
۰
ارسال:
۱۰ دى ۱۳۹۷, ۰۳:۰۰ ب.ظ
سلام به دوستان دانشجویان و معماران، یه مقاله خوب در مورد آینده بازار کار معماری در آینده رو در آرل مطالعه کردم، به نظرم شما هم بخونید که دیدتون به آینده تغییر کنه و از الان برای اون زمان برنامه ریزی کنید.

لینک مقاله

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
۰
۱

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل و بررسی سوالات مدارمنطقی دکتری ۹۲ گرایش معماری nomad:D ۲۵ ۲۳,۹۳۰ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: masoumeh97
  دانلود سوالات تخصصی گرایش فناوری اطلاعات آزمون دکتری ۹۱(کد ۲۳۵۸) Lonely Palm ۲ ۵,۸۵۶ ۲۶ دى ۱۴۰۲ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bijibuji
  گرایش های علوم کامپیوتر alisaaa ۴ ۳,۶۵۱ ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ۰۴:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemhamidi
  اسلاید های معماری کامپیوتر استاد گودرزی-شریف payam7 ۱۱ ۱۴,۲۰۲ ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ۰۹۱۵۳۸۴۲۸۱۴
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۷۴۲ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
  شروع کار و اشتغال زایی در اصناف الکتریکی تهران nikikalhor ۰ ۶۵۹ ۲۶ دى ۱۴۰۱ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: nikikalhor
Question در آمد مهندسین در ایران. اشتباه کردم پزشکی نخوندم؟ sepanta1990 ۷۴ ۴۶,۸۸۴ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
  دانشگاه صنعتی اصفهان یا گرایش معماری امیرکبیر sima84 ۰ ۱,۷۶۴ ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۰۳:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  منابع آزمون دکتری گرایش تجارت الکترونیک wskf ۳ ۵,۹۷۱ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Ametrine
  به دانشجوی تازه کار چه پیشنهادی میکنید ؟ اورمزد ۴ ۳,۹۰۹ ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ ۰۵:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: اورمزد

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close