زمان کنونی: ۱۳ خرداد ۱۴۰۳, ۰۳:۳۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

هرچه می خواهد دل تنگت بگو...

ارسال: #۵۵۰۹۶
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۱۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۰ ب.ظ، توسط khayyam.)
RE: هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۴۶ ب.ظ)big cloud نوشته شده توسط:  خیام استدلالت برای دوست پسر داشتن درست نیست داداش. شاید اون خانم فکر کنه شما برای امتحانش این کار را کردی و پا نده. برو جلو حرفتا بزن، اینجوری که نمیشه! دیگه دهه ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ نیست که به ایما و اشاره و نشونه کار جلو بره. برو باهاش حرف بزن.
ولش کن برم بگم بعد منو ضایع کنه ! غرورم به من چی می گه
+ دیگه محلش نمی زارم بعضی ها حقشونه
به قول یاس که می گه متاسفانه اینو یاد گرفتم نخندم حتی بعد اینکه فاز گرفتم با یه جوک تا بلند خندیدم سریع محکم دستامو گاز گرفتم ...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: big cloud
ارسال: #۵۵۰۹۷
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۵۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۱۳ ب.ظ، توسط crevice.)
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۳ ق.ظ)Amir V نوشته شده توسط:  فرض کن ۲ تا سهم هست که اولی ۱۰ دلاره و دومی ۵۰ دلار و فرض کنیم ۲۰۰ دلار سرمایه داری.
فرض کن هر کدوم از اینها ۵۰٪‌ سود خواهد داشت در آینده. سوالم اینه که سود کدوم حالت بیشتره؟
۲۰۰ دلار خرید سهم ۱۰ دلاری؟
۲۰۰ دلار خرید سهم ۵۰ دلاری؟
۱۰۰ دلار هر کدوم؟
بنظرم باید ببینی چند رقم از یکانش در حال تغییر زیاده. اونی که تغییرش بیشتر و شدیدتره خب میتونه سود و ضرر بیشتری بده.
مثلا بیت کوین از چهار رقمش، سه رقم یکانش خیلی راحت تغییر میکنه واسه همین مدیریت ریسکش با لورج بالای پنج خیلی سختتره. ادمیو میشناسم توی یه شب پنج بیت کوینش لیکوئید شد با لورج ۵۰ و بدون حد مقاومت :| خیلی راحت ممکنه پول ادم بدون مدیریت ریسک درست حسابی لیکوئید بشه. از اون بدتر اتریوم که هر سه رقم ارزشی ش متغیرن، قشنگ با لرز باید اتریوم ترید کرد Big Grin.
ولی از اون طرف توی فارکس هر پیپ ۰.۰۰۰۱ هست و رنج تغییرات مثلا eurusd توی ۴۸ ساعت شاید روی رنج ۵۰ پیپ باشع که نشون میده قدرت ریسک پذیریش خیلی بیشتره ولی سود کمتری هم میده. اما میشه لورج بیشتری رو داشت توی معامله هاش..

(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۰ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  خب اینجا نشون میده طرف تو رابطه هست Big Grin
چرا فک میکنی دخترای سینگل دنبال تور کردن پسر برنامه نکن و باشگاه برو هستن؟ Big Grin
منظورم این نیست که از پسر سالم بدشون بیاد؛ ولی فکر نمیکنم هیچ دختری وجود داشته باشه پیش خودش بگه این پسره چه خوبه، اهل پارتی نیست، همشم که باشگاهه، پس برم مخشو بزنم.
تو باید بری جلو بگی بانو میتونم شماره کفشتونو داشته باشم؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: RangiRangi , big cloud , khayyam , codin , SepidehP
ارسال: #۵۵۰۹۸
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۰۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۰۸ ب.ظ، توسط RangiRangi.)
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۵۰ ق.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  من جای این دختره بودم سعی می کردم به طریقی دوست بشم ولی هیچ حرکتی نشون نمی داد خوب منم نمی تونستم که یهویی برم بهش بگم شمارت رو بده چون این حرکت اگه همسایه باشی و طرف تو رو ضایع کنه خیلی بده دنبال یه فرصت بودم که توپ رو بندازم تو زمین طرف و حق انتخاب رو بهش بدم بهش گفتم کارم کامپیوتره کاری چیزی داشتی بهم پیام بده ولی ظاهرا دوست پسر دارن مگر نه بیخیالی تا این حد معنی نداره [تصویر:  sad.gif]

Big Grin Big Grin Big Grin

چرا فکر میکنید دخترها باید دنبال پسرها راه بیفتند؟
و چرا باید جواب رد یه دختری ، ضایع کردن طرف مقابل تعبیر بشه؟
و چرا اصلا دخترها باید هر پسری رو میبینن که ورزش میره یا کسی خونه اش نمیاد و اهل پارتی نیست و ... جذبش بشند؟

الان فهمیدم چرا شما تو این مورد همیشه ناراحت بودید خب برادر من.. کلا داری اشتباهی میزنی Big Grin شما بدون هیچ شناختی از دخترها میخواید جلو برید اما اشتباه میشه خب اینجوری و نتیجه ای که میخواید به دست نمیاد. تو این موردها اقلا تو مانشت از دخترا راهنمایی بخواید خب Big Grin مشاوره اولم که میدونم خیلی طولانی میشه رو با نام و یاد خدا شروع میکنمBig Grin

۱/
هیچ دختری از این حرکت که پسری رمز وای فایش رو بهش بده و اون رمز شماره اش باشه استقبال نمیکنه مگر اینکه یک: دبیرستانی یا راهنمایی باشه و طبق غریزه و شیطنت مختص اون سن تماس میگیره. دو: یا سنش زیاده اما قبلا یه سری نشونه و چراغ سبز از پسر دیده و به بهونه مثلا یه مشکل کامپیوتری تماس میگیره. اصلا معنی نداره دختر همینجور زنگ بزنه. زنگ بزنه چی بگه؟ و شما چرا فکر میکنید اون زنگ میزنه و منتظر تماسش بودید؟

۲/
چرا باید رمز وای فایتون رو بدید؟ اون دختر چه نسبتی با شما داره که باید رمز وای فای شما رو بدونه؟ اونم دختری که حتی نمیدونید کسی تو زندگیش هست یا نیست و فقط حدس میزنید یعنی شناختی هم ازش ندارید و اونم از شما شناختی نداره. اون دختر اگه من باشم .. خب این رو چراغ سبز در نظر نمیگیرم. با عرض معذرت از لفظ بدم اما لاس زدن و خودنمایی پسرونه در نظر میگیرم. خیلی از دخترها تو این مواقع یا بی توجهی نشون میدن یا یه درصدی هم از سادگی اون پسر استفاده میکنند و مثلا تو این مورد تا بیت آخر اینترنتتون هم استفاده میکنند.

۳/
اصلا روش های غیرمستقیم تو این دوره معنی نداره... زمانه ایما و اشاره نیست که. شما دختر هم نیستید که بگید حرف پشت سرم درست میشه و ضایع میشم و غیره. (که بماند من خودم معتقدم دختری اگه از کسی خوشش میاد حداقل چراغ سبزه رو بده. پسره که تو دل این نیست بدونه منظورش رو). الان اون دختر هم تو ذهن و دل شما نیست که بدونه چه خبره و به چی فکر میکنید و منتظرش عکس العملش هستید و.... پسر باید جرئت پیشنهاد رو داشته باشه .. نداشته باشه دختر فکر میکنه که یا خیلی مغروره یا خیلی ترسو که در هر دو صورت هم این فرد آدم مناسبی براش نیست.
پس رک و مستقیم و با احترام بگید که قصد آشنایی با ایشون رو دارید. جواب رد شنیدن ضایع شدن نیست. نهایتش میگه نه.. با یه لبخند آرزوی خوشبختی میگید براش و شخصیت خوب خودتون رو نشون میدید بهش که بعدها اگر رابطه اش با دوست پسرش به هم خورد بگه ای دل غافل چه اشتباهی کردم فلانی رو از دست دادمBig Grin

۴/
چراغ سبز دادن با رفتار و اشاره نمیشه. اول باید گفتگو رو شروع کرد. شما مثلا هر روز به ایشون سلام میدید .. به خیال خودتون دارید چراغ سبز نشون میدید ولی اون دختر شاید براش سلام دادن عجیب نباشه و اینو ادب شما در برابر همسایتون میدونه و جواب سلامتون رو میده رد میشه بدون اینکه بدونه شما میخواید باهاش آشنا بشید. چون افکار، اخلاق و فرهنگ آدم ها متفاوته. مشکل امروز بیشتر ما آدما حرف نزدنه.

۵/
اینکه یه دختری به چراغ سبز یه پسر عکس العمل نمیده همیشه دلیلش دوست پسر نیست. تو مورد دوم گفتم. خیلی ها این حرکت رو اصلا نمیپسندند و سریع به اون پسر بی محلی میکنند چون بیشتر میترسن از این رفتارها به خصوص اگر اون شخص باهاش آشنا نباشه یا زیاد صمیمی نباشند و ... میترسن ازش و تا میبیننش دور میشن ازش که خطری تهدیدشون نکنه.
شاید هم اصلا قصد شروع رابطه با کسی رو نداشته باشه. همه که دلشون نمیخواد دوست پسر داشته باشند یا ازدواج کنند بعضی ها اهداف دیگه ای دارند که اولویت داره. خیلی ها قصدشون ادامه تحصیله و قصد مهاجرت دارند دوست ندارن ماجراجویی عاطفی داشته باشند و خودشون رو وابسته یکی کنند که تمام برنامه هاشون برا زندگی به هم بریزه. یا خیلی ها فعلا وضعیت مالی خوبی ندارند و دوست ندارند تا چند سال ازدواج کنند یا با کسی آشنا بشند تمرکزشون رو پول درآوردنه که بعدها از عهده خرج جهیزیه بربیان. پس قرار نیست همه دخترهایی که بی توجه هستند دوست پسر داشته باشند و یا دخترهایی که بی توجه نیستند قصد دوست شدن داشته باشند. و تا وقتی شما مستقیم نگفتید و مستقیم از زبونشون نشنیدید که تو رابطه ای هستند همه حدس و گمانه فقط.

۶/
اینکه شما باشگاه میرید یا اینکه تحصیلات بالایی دارید و یا هر چی دلیل بر این نمیشه همه طالب شما باشند. این مورد تو دخترها هم صادقه خیلی از دخترهای زیبا و تحصیل کرده هم این مشکل رو دارند. مشکل نداشتن ارتباط کلامی درسته.
 سپاس‌گزاری شده توسط: alma1988 , big cloud , khayyam , SepidehP
ارسال: #۵۵۰۹۹
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۱۰ ب.ظ
عجب !
ارسال: #۵۵۱۰۰
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۱۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۲۷ ب.ظ، توسط Behnam‌.)
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۳ ق.ظ)codin نوشته شده توسط:  توی فارسی میگیم مثلا:
من اگر جای تو "بودم" این کار را "نمیکردم"
که اگر توی عمقش بری خیلی چیز عجیبیه که فعل های زمان گذشته را به کار میبری برای توصیف یه وضعیتی که مربوط به آینده هست... احتمال داره اینقدر استفاده کردین این ساختارو اصلا براتون عجیب نباشه نمیدونم :/
ولی نکته جالبی که بهش برخوردم اینه که انگلیسی هم دقیقا عین همین ساختار استفاده از گذشته برای توصیف آینده را داره و احتمالا بر میگرده به ریشه مشترک دو زبان.. خیلی از زبان ها اینطوری نیستن

برام خیلی جالب بود این شباهت

ساختار شرطی انگلیسی برای توصیف یه احتمال در آینده مگه "گذشته + حال ساده" نیست؟
If I won the lottery, I would travel the world
If I were you, I wouldn't do that

"بودم" و "نمیکردم" جفتشون فعل گذشته هستند که میشه جمله‌ی شرطی نوع سوم و واسه توصیف گذشته استفاده میشه.
If I had won the lottery, I would have traveled the world
If I were you, I wouldn't have done that

گرامرِ ساختارهای شرطی انگلیسی به احتمالِ رخداد وابسته هستند و فرمول مشخصی دارند اما به نظرم فارسی ساختارهای متنوع‌تری داره که نمیشه نظیر به نظیر مقایسه کرد.
مثلا همین "من اگر جای تو بودم این کار رو نمیکردم" (ساختار گذشته+گذشته) به زمان گذشته هم دلالت داره (همونطور که به یکی میگیم "منم اگه جای تو بودم همینکارو میکردم"). یا همچنین "اگر لاتری ببرم، دور دنیا سفر می‌کنم" فرمولش حال+حال هست و به حال و آینده اشاره میکنه، در عین حال "اگر لاتری میبردم، دور دنیا سفر میکردم" هم به گذشته دلالت داره و هم میتونه به حال و آینده اشاره کنه یا همچنین میتونیم بگیم "اگر لاتاری برده بودم، دور دنیا سفر میکردم" که از ماضی بعید + استمراری تشکیل شده و به گذشته اشاره داره و حتی حتی به قرینه‌ی معنوی به زمان حال. تنوع صورت‌های فعل در فارسی زیاده (بیشتر از ۲۵ مدل فعل گذشته و حال و آینده، بعلاوه‌ی فعل‌های امری و التزامی) میشه یه دوجین حالت برای دو ساختار شرطیِ انگلیسیِ بالا پیدا کرد.

(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۰۳ ق.ظ)Amir V نوشته شده توسط:  فرض کن ۲ تا سهم هست که اولی ۱۰ دلاره و دومی ۵۰ دلار و فرض کنیم ۲۰۰ دلار سرمایه داری.
فرض کن هر کدوم از اینها ۵۰٪‌ سود خواهد داشت در آینده. سوالم اینه که سود کدوم حالت بیشتره؟
۲۰۰ دلار خرید سهم ۱۰ دلاری؟
۲۰۰ دلار خرید سهم ۵۰ دلاری؟
۱۰۰ دلار هر کدوم؟
با تجربه‌ای که من دارم از هر دو سایز مخلوط بگیر، بعضا آدم اشتهاش کمه یه سهم گنده برمیداره باز میکنه نصفش دور ریز میشه ConfusedBig Grin

(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۱۰ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  عجب !
الکی مثلا کول برخورد کردی ولی مطمئنم bookmark میکنی ازبر کنی Big GrinBig Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: Amir V , RangiRangi , khayyam , big cloud , Milad_Hosseini , SepidehP
ارسال: #۵۵۱۰۱
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۵۵ ب.ظ
اینجا اطلاعات شبکه به دردم خورد بدون اینکه رمز مودم رو عوض کنم با استفاده از میکروتیک سرعت طرف رو بردم به ۵۱۲ کیلو بیت Big Grin شاید به ۲۵۶ هم بردم Sleepy
ارسال: #۵۵۱۰۲
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۰۳ ب.ظ
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۴۶ ب.ظ)big cloud نوشته شده توسط:  از وقتی پایه ثابت توییتر شدم، روز به روز حالم داره خرابتر میشه.
تایم لاین تون نیاز به تغییر داره. (ولی در مجموع فضای توییتر نسبت به پلت فورم های دیگه شاد نیست.)

مساله جالب برای من این بود که بر خلاف موضوع ناراحت کننده ی که این دو روز ترند شده، (خصوصا الان که بحث نژادپرستی هم مطرحه) اتحاد و ریشه مشترک بین ایران و افغانستان خیلی محسوس دیده می شد.
ارسال: #۵۵۱۰۳
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸ ب.ظ، توسط big cloud.)
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۳ ب.ظ)sss نوشته شده توسط:  
(27 تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۴۶ ب.ظ)big cloud نوشته شده توسط:  از وقتی پایه ثابت توییتر شدم، روز به روز حالم داره خرابتر میشه.
تایم لاین تون نیاز به تغییر داره. (ولی در مجموع فضای توییتر نسبت به پلت فورم های دیگه شاد نیست.)

مساله جالب برای من این بود که بر خلاف موضوع ناراحت کننده ی که این دو روز ترند شده، (خصوصا الان که بحث نژادپرستی هم مطرحه) اتحاد و ریشه مشترک بین ایران و افغانستان خیلی محسوس دیده می شد.
هر جوری تایم لاین را تغییر بدی، باز هم از اخبار این روزها در امان نیستی Sad
این چند روز که به فاجعه کشته شدن آدم ها پی بردم و اسامی دایم در حال توییت شدن هستن، دایم به خودم میگم کی نوبت ما برسه خدا داند! اگر تواناییش را داشتم کلا از کره زمین مهاجرت میکردم میرفتم.
 سپاس‌گزاری شده توسط: crevice , Saman
ارسال: #۵۵۱۰۴
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۱۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۵ ب.ظ، توسط sss.)
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۶ ب.ظ)big cloud نوشته شده توسط:  هر جوری تایم لاین را تغییر بدی، باز هم از اخبار این روزها در امان نیستی [تصویر:  sad.gif]
این چند روز که به فاجعه کشته شدن آدم ها پی بردم و اسامی دایم در حال توییت شدن هستن، دایم به خودم میگم کی نوبت ما برسه خدا داند! اگر تواناییش را داشتم کلا از کره زمین مهاجرت میکردم میرفتم.
اگر تا این حد آزار دهنده است، کلمات مربوط به خبرایی که دوست ندارین، میوت کنین (لیست طولانی ای میشه احتمالا ولی نسبتا موثره ).

چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند...
ارسال: #۵۵۱۰۵
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۲۹ ب.ظ
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۰۸ ب.ظ)RangiRangi نوشته شده توسط:  لاس زدن
تقریبا بهترین تعریفی که از این کلمه خوندم همین بود که یکی توییت کرده بود قبلا : )
لاس زدن یعنی شما مشغول هر فعالیتی با طرف مقابل از هر جنسیتی که هستید، از خودتون بپرسین اگه جنسیت طرف مقابل عوض بشه، آیا به اون فعالیت ادامه میدین یا نه؟ اگه جواب خیر هست، شما مشغول لاس زدنید.

رتبه خواهی همچو خورشید از خلایق دور باش ...
 سپاس‌گزاری شده توسط: RangiRangi
ارسال: #۵۵۱۰۶
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۴۹ ب.ظ
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۰۸ ب.ظ)RangiRangi نوشته شده توسط:  مشاوره اولم که میدونم خیلی طولانی میشه رو با نام و یاد خدا شروع میکنمBig Grin
جلد دوم کی چاپ میشه؟ Big Grin

think positive
ارسال: #۵۵۱۰۷
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۹:۵۴ ب.ظ
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۹ ب.ظ)Milad_Hosseini نوشته شده توسط:  تقریبا بهترین تعریفی که از این کلمه خوندم همین بود که یکی توییت کرده بود قبلا : )
لاس زدن یعنی شما مشغول هر فعالیتی با طرف مقابل از هر جنسیتی که هستید، از خودتون بپرسین اگه جنسیت طرف مقابل عوض بشه، آیا به اون فعالیت ادامه میدین یا نه؟ اگه جواب خیر هست، شما مشغول لاس زدنید.
چه تعریف خوبی. از نظر منم بهترین تعریف بود.
وقتی دو نفر با هم لاس میزنن منم به این زیاد فکر میکنم که اگه اینا همجنس بودن هم این رفتار رو با هم داشتن یا نه که معمولا به جواب نه میرسم. Big Grin
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۹ ب.ظ)MarkLand نوشته شده توسط:  جلد دوم کی چاپ میشه؟ [تصویر:  biggrin.gif]
در اسرع وقت Big Grin
هر موقع که یه کاربر دیگه خواست به یه دختری پیشنهاد بده و نیاز به مشاوره داشت Big Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: MarkLand , khayyam
ارسال: #۵۵۱۰۸
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۹:۵۸ ب.ظ
خانم رنگی شما که مشاوره میدین .
یه سوال به نظر شما داشتن ماشین برای پسر می تونه در جذب بیشتر دختر تاثیرگذار باشه ؟
ارسال: #۵۵۱۰۹
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۳۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۳۵ ب.ظ، توسط RASPINA.)
در اقدامی عینکم را با مایع ظرف شویی شستم
خسته شدم هر چی تمیزش میکنم فایده نداره

فقط شروع کردن کافی نیست
با قدرت ادامه بده...
 سپاس‌گزاری شده توسط: codin , RangiRangi , samane .gh
ارسال: #۵۵۱۱۰
۲۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۴۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۹ ب.ظ، توسط codin.)
(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۴۶ ب.ظ)big cloud نوشته شده توسط:  از وقتی پایه ثابت توییتر شدم، روز به روز حالم داره خرابتر میشه.

خیام استدلالت برای دوست پسر داشتن درست نیست داداش. شاید اون خانم فکر کنه شما برای امتحانش این کار را کردی و پا نده. برو جلو حرفتا بزن، اینجوری که نمیشه! دیگه دهه ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ نیست که به ایما و اشاره و نشونه کار جلو بره. برو باهاش حرف بزن.

منم خیلی وقته توییترم یا حذف کردم. مشکل این شبکه های مجازی برای من شنیدن خبر های بد نبود . مشکل من دیدن نظرات افراطی آدم های دیگه بود که هم منو از کلا آدم ها نا امید میکرد هم عصبانی میکرد.

(۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۵۷ ب.ظ)RangiRangi نوشته شده توسط:  
(27 تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۳ ق.ظ)codin نوشته شده توسط:  ریشه مشترک دو زبان.. خیلی از زبان ها اینطوری نیستن

با توجه به درخت زبان های هند و اروپایی میشه همین نتیجه رو گرفت.
(سایز تصویر بزرگه لینکش رو میذارم:
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
)
اما.. تو ترکی هم اینجوریه (هم ترکی آذربایجانی و هم ترکی استانبولی) که یه خانواده دیگه هستن
و تو کره ای هم همینطوره که اینم متعلق به یه خانواده دیگه است.

از همین شباهت ها بوده که نوام چامسکی نظریه universal grammar رو مطرح کرده.. بعضیا معتقدن درسته . و بعضیا هم معتقدند درست نیست
و هر دو دسته هم با دلایل منطقی و محاسباتی رد یا تائیدش میکنند. مثل استاد راهنمای لیسانس من که پروژه اش این بود و با بررسی ۸ زبان و نتایجش ثابت کرد درسته. و استاد راهنمای ارشدم که با توجه به روش های موجود آنالیز زبانی رد میکنه این نظریه رو.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ولی من خودم به شخصه به اون نظریه اعتقاد دارم. و معتقدم زبان ذاتیه و خیلی از ویژگی های زبان مشترکه. اقلا تو این چند تا زبانی که نصفه نیمه بلدم شباهت هاشون رو میبینم.

+
اگر پردازش زبان طبیعی نبود من هیچ وقت تو رشته کامپیوتر دووم نمیاوردم. فقط به خاطر این فیلد جذاب ارشد این رشته رو خوندم. و الان که تا یه حدی مقدمات رو یاد گرفتم میبینم یه دنیای بزرگه پر از کلی ابهام و سوال و جذابیت.Angel
چه نظریه جالبیه مرسی بابت اشتراک...حالا خیلی مونده واقعا تا این جور معما ها حل بشن.. یه چیز جالب این بود که توی قرن ۱۵ ام اینا فکر کنم یه دانشمندی دو تا بچه را از پدر و مادرش جدا میکنه و یه جایی زیر نظر پرستار بزرگش میکنه ولی پرستار هیچ صحبتی باهاشون نمیکنن. یعنی این بچهها کلا با هیچکی صحبت نکرده بودن تا ۶-۷ سالگی. هدف این بود ببینین این بچه ها به چه زبونی مکالمه خواهند کرد..
نکته عجیبش اینه حدس ها بر این بود زبان بچه احتمالا یونانی یا هیبرو (یهودی) خواهد بود چون زبان آدم و حواسBig Grin نتیجه اش یادم نیست دقیقا چی شد ولی فکر کنم بچه ها لال شدن :/
 سپاس‌گزاری شده توسط: big cloud , RangiRangi

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۷,۲۵۱ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۴۳,۴۶۴ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۶۳۱ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  سلام،امروز حال ات چطوره؟ حس امروزت را بگو. فرید ۹۰۷ ۲۴۱,۵۱۲ ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Bache Mosbat
  اگر داده ها در هر بار به طور مساوی تقسیم شود حداکثر عمق درختی log n خواهد شد؟ post98 ۱ ۳,۲۳۷ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ahrmb
  اینترنت در آینده ناپدید خواهد شد hnarghani ۰ ۳,۳۷۹ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hnarghani
  اختلالی که زندگی شما را نابود خواهد کردشک و بدبینی ناشی از اختلال شخصیت پارانویید( morweb ۰ ۳,۳۸۷ ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: morweb
  تعداد سوالات دروس تخصصی کامپیوتر تغییر خواهد کرد؟؟؟ Denize ۱۸ ۱۸,۷۳۰ ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shovaliehsiah
Question لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید Potential ۲۴ ۲۱,۵۶۱ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت
  یک موضوع جدّی که اگه دقت نکنیم، مایه‌ی سرافکندگی ما در قیامت خواهد بود silver_0255 ۸ ۷,۷۵۹ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: silver_0255

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close