زمان کنونی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۴۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری

ارسال:

sajad2020 پرسیده:

میخواهیم یک ماتریس ۳ قطری را با استفاده از ارایه یک بعدی پیاده سازی کنیم ادرس های عناصر ماتریس را در ارایه یک بعدی به دست اورید(اندیس ارایه از صفر شروع میشود -زبان سی)
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

nomad:D پاسخ داده:

شما برنامه اشو می خوای یا فرمولش رو؟

ارسال:

sajad2020 پاسخ داده:

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری

(۲۰ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۰۳ ق.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  شما برنامه اشو می خوای یا فرمولش رو؟
سلام دوست عزیز فرمول ها رو میخواستم هم به روش سطری هم به روش ستونی ممنون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

تا اونجایی که من تو کتاب مقسمی خوندم یه فرمول بیشتر نداره (یعنی اصلا فکر نکنم که سطری ستونی داشته باشه)

بر فرض مثال عنصر شما در سطر iام قرار داره در سطر اولمون استثناَ فقط ۲ عنصر داریم
ولی قبل از عنصر مورد نظرمون i-2 سطرمون ۳ عنصر دارن که در آرایه قرار گرفته پس تا اینجا شد ۲+ ۳*(i-2)
و برای اینکه ببینیم عنصر مورد نظرمون در سطر خودش بین سه عنصر قطر کدام یکی هست از این فرمول استفاده میکنیم ۲+(j-i)
(منظور از j ستون عنصر مورد نظر هست) که اگر به ماتریسهاتون توجه کنید در هر سطر ۳ عنصر غیر صفر داریم که کنار هم هستن و میبینیم که در اندیس عنصر اول ستون آن یکی کمتر از سطرش هست که باتوجه به این فرمول ۲+(j-i) میشود ۱ و به همین ترتیب اگر اندیس دو عنصر دیگر هم در نظر بگیریم ۲ و ۳ بدست می آید که وقتی این فرمول را با قبلی جمع کنیم خانه ای که عنصر ما باید قرار بگیرد بدست میاد

=۲+(j-i) +2+ 3*(i-2)
۲i+j-2

ارسال:

sajad2020 پاسخ داده:

(۲۰ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۳۷ ق.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  تا اونجایی که من تو کتاب مقسمی خوندم یه فرمول بیشتر نداره (یعنی اصلا فکر نکنم که سطری ستونی داشته باشه)

بر فرض مثال عنصر شما در سطر iام قرار داره در سطر اولمون استثناَ فقط ۲ عنصر داریم
ولی قبل از عنصر مورد نظرمون i-2 سطرمون ۳ عنصر دارن که در آرایه قرار گرفته پس تا اینجا شد ۲+ ۳*(i-2)
و برای اینکه ببینیم عنصر مورد نظرمون در سطر خودش بین سه عنصر قطر کدام یکی هست از این فرمول استفاده میکنیم ۲+(j-i)
(منظور از j ستون عنصر مورد نظر هست) که اگر به ماتریسهاتون توجه کنید در هر سطر ۳ عنصر غیر صفر داریم که کنار هم هستن و میبینیم که در اندیس عنصر اول ستون آن یکی کمتر از سطرش هست که باتوجه به این فرمول ۲+(j-i) میشود ۱ و به همین ترتیب اگر اندیس دو عنصر دیگر هم در نظر بگیریم ۲ و ۳ بدست می آید که وقتی این فرمول را با قبلی جمع کنیم خانه ای که عنصر ما باید قرار بگیرد بدست میاد

=۲+(j-i) +2+ 3*(i-2)
۲i+j-2
منم توی کتاب مقسمی خوندم اما اون اندیس ارایه یک بعدی رو از ۱حساب کرده مثلا توی زبان پاسکال اما من ادرس و از صفر میخوام توی زبان سی-در کتاب مقسمی به صورت سطری ذخیره کرده!

۰
ارسال:

اگر از صفر ذخیره کنه تنها تفاوتش در فرمول اینه که :
۲i+j-3

۰
ارسال:

sajad2020 پاسخ داده:

ممنون دوست عزیز میشه یک ماتریس ۳قطری رو با رسم شکل در ارایه یک بعدی ذخیره کنی؟ممنون

۰
ارسال:

somayeh kashefi پاسخ داده:

سلام دوست عزیز امیدوارم به دردتون بخوره
تعداد خانه های مورد نیاز (۳n-2)
فرمول سطری برای پیدا کردن عنصر مورد نیاز (۲i+j-2)
فرمول ستونی برای پیدا کردن عنصر مورد نیاز (۲j+i-2)

۰
ارسال:

sajad2020 پاسخ داده:

سلام دوستان خسته نباشید من مبحث ماتریس ۳قطری رو برای شما توضیح میدم انشا الله که مورد قبول قرار بگیره و همچنین از تمامی دوستان که جواب دادن به این مبحث ممنونم!
در ماتریس ۳ قطری سطر اول۲عنصر غیر صفر وجود دارد!پس برای بدست اوردن تعداد عناصر غیر صفر موجود در سطر های۲+ ۳*(i-1)
از طرف دیگر در سطرiام عنصرai,jعنصر۲+(j-i)ام غیر صفر اون سطر است پس داریم؟=۲+(j-i) +1+ 3*(i-1)
۲i+jاینم شکل ها!

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۱۰

naderx پاسخ داده:

این برنامش ، نفهمیدی بگو تا توضیح بدم

۰
ارسال: #۱۱

ممنون از شکل و توضیحتون.
من هم همین ها رو گفتم با این تفاوت که اندیس سطر و ستون رو از ۱ گرفتم.

ارسال: #۱۲

sajad2020 پاسخ داده:

(۲۶ تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  ممنون از شکل و توضیحتون.
من هم همین ها رو گفتم با این تفاوت که اندیس سطر و ستون رو از ۱ گرفتم.
اره منم از توضیحات خوب شما تونستم فرمول ها رو به دست بیاورم!ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کمک فوری برای مصاحبه استخدامی رشته هنراموزی کامپیوتر hamide.m ۳ ۴,۰۴۸ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SetareSokhanrani
Sad ذخیره ماتریس پایین مثلثی / بالا مثلثی به شیوه سطری یا ستونی shayesteNEY ۵ ۱۰,۰۱۵ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Negiiin
  فوری : چطور در جو کنکور و درس خوندن میمونید؟ MohsenRezaei ۸ ۴,۵۱۹ ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  ضرب ماتریس ها roller1829 ۰ ۱,۸۷۱ ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: roller1829
Question Pointer C++ آرایه کمک فوری ... porseshgar ۰ ۱,۵۳۴ ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ ۰۲:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
Exclamation کمک کمک کمک در مورد ادامه تحصیل در مقطع دکتری !!! aminomidi ۳ ۴,۳۲۵ ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۵:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: negarin_
  ماتریس ها در متلب safoora s ۱ ۱,۹۵۵ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  اگر در مصاحبه ی برای قبولی دانشگاه رد بشویم چه می شود ؟(لطفا فوری راهنمایی کنید) sadjadt ۱ ۲,۷۵۷ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  صعودی کردن ماتریس mدرn The BesT ۷ ۶,۷۶۴ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۹۲۰ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close