زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۵۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟

ارسال: #۱۶
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۹:۲۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۴۱ ق.ظ، توسط fsi2013.)
بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟
نتیجه ی اخلاقی که میشه تا اینجا از این پست گرفت اینه که اینجا جای ما نیست باید بریم جایی که قدرمون رو بدونن،باید بریم جایی که برنامه نویس ها شون بالاترین درآمد رو دارن،باید بریم جایی که ویندوز پولش ۲میلیونه نه یه دی وی دی ۵هزارتومنی
جایی که قدرمون رو بدونن نه اینکه واسه استخدام باید بری به یه یارو که مدیریت خونده مصاحبه بدی ،کسی که فکر میکنه فرق برنامه نویسی C با++c فرق توی به کار بردن یا نبردن cin و cout هست و ......
قبل از هرچیز بگم بهتره بحث به این سمت بره که به فرض یه نفر که مدرک داره کار هم بلد هست.نه اینکه کار بلد نباشه.چون این فرد خب مشخصه که نباید انتظاری داشته باشه
از نظر من دلایل هم
۱=نبود تقاضا به دلیل عدم آشنایی به امکاناتی و مزایایی که تولیدات نررم افزاری میتونه بهشون بکنه و یا بعضا برخورد بد و کلاه بردارانه گونه افرادی که توی این صنعت مشغول بودن و هستن.که باعث شده اعتماد از بین بره.
۲=یه موضوع ناشناخته واسه ایرانی هاست.باید کم کم فرهنگ استفاده از وسایل الکترونیکی ونرم افزار رو یاد بگیرن،باید اموزش ببینن که این زمان می بره.
۳=برنامه نویس عاشق نداریم.هرکی برنامه نویسی بلده فقط در ازای پول نرم افزار مینویسه.دلیلش شاید وضع اقتصادی بدمون باشه.اگه ماا عاشق باشیم توی کارمون و بعضا یه جایی از فعالیت مون رو به تولید نرم افزار های مفید برای جامعه به صورت رایگان انجام بدیم میتونه کم کم این فرهنگ استفاده شکل بگیره.البته امیدوارم این باعث نشه که جامعه مفت خور بار بیاد
ولی به نظر من آینده از آن مهندسای کامپیوتره چون توی ایران هنوز خیلی جا نیفتاده وبه آینده ی روشن امیدوارم.کاری که فعلا همه ی ماها میتونیم انجام بدیم آموزش بدیم و آگاه کنیم اطرافیانمو راجب تاثیر نرم افزار توی زندگی شون وتوی کارشون
و کار دیگه اینه که کاری نکنیم که اعتماد مشتری از بین بره.همیشه توی هرکاری حتی اگ شده پول کمتر بگیریم ولی بیشتر واسشون کار کنیم تا اعتمادشون جلب شه و ...

HeartTongue
۴
۱
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: baran
ارسال: #۱۷
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۹:۲۸ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۲۹ ق.ظ، توسط neda_Network.)
RE: بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟
من چیزیا که به عینه دیدم اینه که دوستام صرفا با داشتن مدرک میخوان برن سر کار اما تا کار حرفه ای بلد نباشیم نه تو ایران نه هیچ جای دنیا نمیتونیم کاری کنیم بنظرم با این همه کلاس و مخصوصا فنی حرفه ای که آموزش رایگان داره دوستان اول باید کاری رایاد بگیرن بعد خبره بشن بعد بنابر علاقشون بگردن دنبال کار مورد نظر من خودم بشخصه از هر هزار تا مهندس کامپیوتر که میبینم یدونشون درست حتی نمیتونه یه برنامه را بنویسه چون تو دانشگاه درس را میخونیم اونم فراموش میشه تا به عمل نرسه چیزی یادت نمیمونه پس باید کار کرد اونم سخت مسلما وقتی حرفی برای گفتن داشته باشی حتی بیشتر از بقیه جذب میشی برای کار و موفقیتBlush
۲
۰
ارسال: #۱۸
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۲۴ ق.ظ
به نظر من فقط و فقط مشکل مشکل تخصص هست، حداقل تو رشته ی ما... علاقه هم که حرف اول رو میزنه... همه هم به این نتیجه رسیدن که بروبچه های کامپیوتری باید علاقه ی شدیدی به کار گروهی داشته باشن به همین خاطره که تو اکثر آگهی ها می نویسن " علاقه به کار گروهی ، علاقه به موضوعات جدید ، علاقه به پیشرفت و ..." . همین سات Nofa.ir یا بخش آگهی سایت barnamenevis.org هر هفته یه تعداد آگهی میزنن که به نظرم اگه طرف کاربلد باشه خیلی راحت جذب شرکت میشه... رشته ی ما خوبیش اینه که اکثر کارها آزاد هستن، زیاد به سن و متاهلی و مجردی و کارت پایان خدمت و دانشگاه و مدرک و ... گیر نمیدن (البته میگم جاهای آزاد) ولی جاهای دولتی و شرکت هایی که قراردادی هستن همه ی این چیزها باید فراهم بشه...ولی جدای ازین مباحث باز هم میشه این نتیجه رو گرفت که مشکل بی کاری تو رشته ی ما فقط و فقط ناشی از کار بلد نبودن هست... یکی بیاد ادعا کنه که من تو فلان زمینه تخصص دارم ، من خودم میگردم دنبال کار...
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: d.KH
ارسال: #۱۹
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۲۵ ق.ظ
RE: بنظر شما چرا تعداد مهندسین کامپیوتر بیکار یا دارای درآمد کم در حال زیاد شدن هست؟
(۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۲:۲۸ ق.ظ)javadjj نوشته شده توسط:  پس الکی تقصیر استاد یا دانشگاه نندازید

الکی نیست که مقداری مقصر را استاد می دانند
بعضی از دانشجویان واقعا میخواهند اما استادی را پیدا نمی کنند تا پاسخ گوی آنان باشد
استاد چون نمی داند طفره میرود و بهانه می آورد

به نظرمن:
۱- چون برای استخدام در شرکت ها و... نیاز به تخصصی است که الزامی ندارد که فرد دانشگاه خوب با معدل خوب و معلومات عالی را استخدام نماید
برخی تنها به عنوان مثال برنامه نویس خوب میخواهند که از طریق آموزشگاه ها میتوان این علم را کسب نمود

۲-همان طور که دوستان بیان نمودند
پذیرش دانشجو زیاد شده است و بدون سنجش معلوماتشان وارد دانشگاه میشوند
و این باز هم بدین معناست که دانشجویان در دانشگاه های عالی و سطح پایین هیچ تفاوتی ندارند برای استخدام شدن

۳-به قول یکی از اساتید میگفتن
خانم ها را میتوان با درآمد پایین راضی نگه داشت بنابراین خانم ها را با درآمد پایین تر استخدام میکنند و آقایان که باید کار داشته باشند بیکار میمانند

۴-همه اسم برنامه نویسی که می آید می گویند ما برنامه نویسیم اما کم اند کسانی که تفکر برنامه نویسی را داشته باشند

دوست من

اگه یه روز چشاتو باز کردی و خودت رو وسط یه کوره دیدی ،

نترس و سعی کن پخته بیرون بیای ، وگرنه سوختن رو همه بلدن ...
۰
۰
ارسال: #۲۰
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۰:۳۱ ق.ظ
سلام
ببینید اگه توی دنیا رشته کامپیوتر و شرکت های بزرگی مثل مایکروسافت حرف اول رو توی پول و سرمایه میزنند به خاطر اینه که محصول مایکروسافت جهانیه، و تمام دنیا خریدارشن،مگه ما توی ایران چقدر سایت و Application نیازداریم ،به نظر من سیاست دولت در زمینه کپی رایت هم به این فیلم سازها ضربه زده وهم به رشته کامپیوتر ،ملت عادت کردن به مفت خریدن ،اصلا حروم حلال تو زمینه کپی معنی نداره،ازیکطرف هم توی دانشگاه ملاک نمره است ،شاگرد اول کلاس بلد نیست ویندوز عوض کنه،آیا توی بهترین دانشگاه های دنیا هوش مصنوعی یا ساختمان د اده رو مثل ما بهشون درس میدن ؟درسته مرجع یکیه ولی پروژه مربوط به اون مبحث مهمه که دانشجو ،این مبحث رو فول یاد بگیره،نه اینکه چهار تا چیز حفظ کنه. ما باید به سمت محصولاتی مثل انیمیشن ،بازی یا نرم افزارهایی باشیم که جهانی باشند.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: baran
ارسال: #۲۱
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۱:۳۰ ق.ظ
مطمئنا مشکلاتی وجود داره که خارج از کنترل من و شماست .اما یه قسمتی اش هم از به روز نبودن و کم سوادی خود فارغ التحصیلان هست اینم نباید ۱۰۰ درصد بندازید تقصیر دانشگاه چون تو دانشگاه بیس این رشته اموزش داده میشه نه مسایل خیلی کاربردی که تو بازار کاره .استاد mcse من لیسانس صنایع بود بیرون از دانشگاه کار یاد گرفت بعد تدریس و تاسیس شرکت و کلی موفق بود تو شغلش .فرض کنید یکی یه لیسانس نرم افزار گرفته نشسته تو خونه میگه چرا کار پیدا نمیشه اما مثلا دوستم همراه درس و بعد از درس رفته کلی کلاسهای کاربردی بعدشم رفته مجانی یا با حقوق پایین چند جا کار کرده که کاربرد چیزایی رو که تو کلاس یادش دادن یاد بگیره .الان رزومه اش توپه توپه شغل خوبی هم داره اما درامد بیشتری می خواد وقتی میره شرکت جدید مصاحبه سریع قبولش میکنن حالا این رو حقوق بالاتر ناز میکنه براشون .مشکلات رو نمیشه انکار کرد اما من از نزدیکان خودم حداقل چهارتا مهندس کامپیوتر میشناسم که موفقن بدون پارتی بخاطر تلاش خودشون .خیلی زحمت کشیدن شاید هم مدتی بهشون سخت گذشت .اما درامدشون بین ۲ تومن تا ۴ تومن در ماه هست. فکر کنم نسبتا تو این اوضاع بیکاری کشور خوب باشه
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: baran , MShariati
ارسال: #۲۲
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۵۷ ب.ظ
به نظر من:
۱/ نظام آموزشی در دانشگاهها و حتی مدارس که آدم رو طوری تربیت می کنند که فقط نمره براش مهم باشه و اصلا به فکر مفهومی یادگرفتن نباشه!
۲/ عدم وجود روحیه کار گروهی که بازهم برمیگرده به نظام آموزشی.
۳/ عدم وجود قانون کپی رایت یا حداقل رعایت نشدن این قانون در کشور.که واقعا اثر بسیاربدی داشته که باعث شده کسی جرئت نکنه هزینه کنه و یه نرم افزار بنویسه و هیچ خارجی هم روی ایران حساب باز نکنه!

جمع بندی: چون دانشجو در طول تحصیل یک سری برنامه از قبل تعیین شده رو حفظ میکنه و هیچ خلاقیتی به کار نمیبره وقتی وارد بازار کار میشه هیچی بلد نیست و باز چون روحیه کار گروهی نداره نمیتونه یک کار بزرگ عالی انجام بده و باز چون قانون کپی رایت رعایت نمیشه انگیزه ای هم برای انجام کار جدید خلاقانه نداره.
همونطور که میدونید در خارج!!! شرکتهای بزرگ به صورت گروهی یک برنامه بزرگ و عالی رو با تعداد زیادی برنامه نویس می سازند و موفق می شوند ولی تو ایران اکثر شرکتها کوچیک اند و اگر هم برنامه ای تولید کنند هیچ کس متوجه نمیشه و ناشناخته میمونه.
پس نتیجه گیری: مشکل از پایه است.

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد...«کوروش کبیر»
۲
۰
ارسال: #۲۳
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۵۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۱:۰۱ ب.ظ، توسط mjjoon.)
سکانس اول :

سال ۸۷ بود که برای گذراندن خدمت سربازی در یکی از هتل های مشهد به عنوان رسپشن و مسئول عیب یابی شبکه مشغول به کار بودم . تو رسپشن نشسته بودم که دیدم پسر ۱۷ ساله ای اومد تو لابی و نشست و با لب تابش ور میرفت . اومد سمتم بهم گفت اینترنت وایرلس دارین ؟ گفتم آره . واسه چی میخوای ؟
گفتم دارم کد میزنم . میخوام یک افزونه دانلود کنم !!!!!
گفتم چند سالته ؟ گفت سوم دبیرستانم. یک سایت دارم طراحی میکنم واسه یه شرکت. گفتم اهل کجایی ؟ گفت تهران . گفتم پقدر بهت مانی میدن ؟ گفت ۲۰۰ تا.

سکانس دوم :
رفته بودم تو بقالی سر کوچه که یه مشت خرت و پرت بخرم ، دیدم ۱ بسته از این تراکت های تبلیغاتی گذاشتن اونجا . یکیشو برداشتم دیدم نوشته :
"طراحی وب سایت خود را به ما بسپارید . فقط ۱۵۰ هزار تومان . هاست و دامین از ما !!!!!!

سکانس سوم :
رفتم تو سایت استانداری استان (سانسور) ، دیدم ته سایت زده شرکت برنامه نویسی (سانسور). دیدم سایت یه جورایی رو هواست . یک کد SQL INJECTION ساده رو وارد کردم رفت تو مدیریت !!!!!!
اسم شرکت رو جستجو کردم بعد دیدم اوه اوه ... چه خبره !!!
سایت دانشگاه ....
سایت شهرداری ...
سایت شرکت مادر تخصصی ...
...
...
...
همه رو این شرکت طراحی کرده بود . ظاهر سایت ها شکیل بود اما همگی از نظر ساختار مشکل داشتن.

از دوستان امار صاحب شرکت رو گرفتم . اتفاقاً طرف دوست یکی از آشنایان بود .

سابقه :
دانشجوی رشته گرافیک !!!

سکانس چهارم :
یکی از دوستانم که عمران خونده بود تو یه شرکت ساختمانی تو یزد مشغول به کار شده . بهش گفتم چند سال سابقه کار داری ؟ گفت ۴ سال . گفتم حقوق چقدر میگیری ؟ گفت دو میلیون و چهارصد تومان!!!!!!

فکر نمیکنم مشکل از ساختار دانشگاهی باشه . چون همه جا همین سر فصل ها رو ارائه میدن. چه خارج چه داخل.
خودتون نتیجه گیری کنید !
به نظرم مشکلات رو میشه بصورت زیر خلاصه کرد.

۱) وارد شدن نیروی کار غیر متخصص در زمینه آی تی و کامپیوتر (سکانس ۱)
۲) عدم نیاز به ابزار و محیط خاص برای کار موجب شده تا کسانی با هزینه کم پروژه هایی رو انجام بدن (سکانس ۱)
۳) عدم آگاهی و دانش مردم عام در بحث تکنولوژِی . به عنوان مثال خریدار نرم افزار اطلاع نداره فرق کسی که با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا و تنها در عرض نهایتا ۱ روز سایتی رو تحویل میده و با قیمت ۱۵۰۰۰۰ و کسی که سایت رو شخصی سازی میکنه و در عرض ۳ ماه تحویل میده و با قیمت ۱ میلیون و پانصد. (سکانس ۲)
۴) عدم دانش حتی در رده های بالاتر مثلا بخش های آی تی ادارات . (سکانس ۳) که تنها بر مبنای پارتی و ضوابط و ... پروژه ها رو واگذار میکنن.
۵) بزرگترین مشکل اینه که ما مهندسین ایرانی ، میخوایم خودمون را با نیاز جامعه و حرف های دیگران وفق بدیم . نیاز جامعه اینه که یه مهندس کامپیوتر بیاد آچار فرانسه باشه . از رفع خط و خش سی دی پسر همسایه گرفته برو تا فتوشاپو نرم افزار های افیس و همینجوری برو تا برنامه نویسی اونم تو همه زمینه ها مثلا کسی که قرار وب طراحی کنه بره Html , css,java,php,photoshop,action script, .... رو یاد بگیره در صورتی که شخص فقط باید بره یا سمت دیزاین یا کد نویسی یا ...

۵) در کل ضعف کشور در تولید نرم افزار و بحث های مربوطه
۷
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Apple.CS , fa_karoon , MShariati , kimidoonekekie , Engineer
ارسال: #۲۴
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۲:۰۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۲:۰۶ ب.ظ، توسط iman61.)
به نظر من عدم آشنایی و پیشرفت ضعیف در حوزه آی تی در سطوح مختلف در کشور علتش هست. یک ظرفیت عالی پشت این هست که ما غافل هستیم ازش. مثلا صنعت ما بیگانه هست با این اصول ادارات ما کار به کاردان نمیسپارن بلکه به آشناها میسپارن اینجوری دید و اعتماد به آیتی رو ناخواسته کم میکنند و سرعت رشد رو کم میکنند.
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: Apple.CS , prosperous
ارسال: #۲۵
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۳:۰۳ ب.ظ
با نظر کاربر mjjoon کاملا موافقم. حالا با این اوصاف تکلیف چیست؟؟؟ من که به فکر تغییر رشته افتادم تصمیم عاقلاته ای گرفتم یا نه؟ و اینکه اگر درسته چه رشته ای؟
۰
۰
ارسال: #۲۶
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۳:۵۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۴:۰۶ ب.ظ، توسط esi.)
فقط می تونم بگم، عدم تناسب بین پذیرش دانشجو تو این رشته و میزان جذب در بازار کار، عدم وجود ظرفیت ها و موقعیت های شغلی مناسب در برابر میزان خروجی های دانشگاهی و مراکز آموزشی، عدم کیفیت مناسب در مراکز آموزشی, نبود پشوانه لازم برای جذب نیروهای متخصص دانشگاهی در مراکز صنعتی یا همان عدم وجود مفهومی بین رابطه بین دانشگاه و صنعت(ارتباط با صنعت) و در نهایت نبود ظرفیت های لازم برای این رشته در این کشور با وجود اینکه کامپیوتر گستره وسیعی از مشاغل و صنایع رو شامل میشه یعنی واقعا کشور هنوز کامپیوتری نشده و خیلی ابزارهای هنوز کاملا مکانیکی هستند.

و یک دلیل دیگه هم نتیجه حاصل از دلایل بالا هستش، نبود رقابت در زمینه تخصص های کامپیوتری و شرکت های مناسب کامپیوتری، کلا رقابت در عرصه کامپیوتر در ایران کاملا بی معنی و گنگ هستش، کاش رقابتی که در عرصه واردات پوشاک از چین در ایران هست کاش در صنعت کامپیوتری در ایران بود، البته کاش ...؛ اصلا تخصص کامپیوتری آنچنانی در ایران کاربرد نداره، کدوم تیم ها و شرکت جمع شدند تا یک سیستم عامل داخلی مناسب بسارند یا حتی روش فکر کنن، کی به فکر ایجاد نرم افزارهای ضروری داخلی هستش، کی به فکر ایجاد آنتی ویروس های داخلی هستش، کی به فکر ایجاد نسخه های سازگار ایرانی برای کاربر داخلی از نرم افزار های متن باز هستش، به غیر از انبارداری و حسابداری چه نرم افزار دیگه ای تو ایران تولید میشه، کی به فکر ایجاد یه نرم افزار انیمیشن سازی ایرانی هستش، کی به فکر ایجاد نرم افزار های سه بعدی برای فیلم سازی ایران هستش،کی به فکر تولید نرم افزارهای سیستمی برای کاربرد های صنعتی هستش و هزاران مورد دیگه کاربردی و حیاتی مورد نیاز ضروری ...
اینها کارهایی که در همه جای دنیا تقریبا داره انجام میشه اما ایران نیازی به این تخصص ها نداره، گویا استفاده از نرم افزار آماده بهترین راه کار برای صرف هزینه های به ظاهر کم اما واقعا زیاد و جلوگیری از سرمایه گذاری هستش که نتیجش هم دوری روزافزون از رقابت کامپیوتری بین جهانی و سپردن تمامی تخصص ها به یک عده خاص مثل مایکروسافت، اپل ، سامسونگ و ... میشه. اینا آروز نیست، با سرمایه گذاری چند ساله این کارا واقعا شدنیه اما پشوانیه مالی و معنوی عظیمی میخواد، کاری که اونا ۳۰و۴۰ سال پیش انجام داند و نتیجشم امروز دارن می بینن.

خیلی از این عوامل هم با یکدیگر همپوشانی داره و دست به دست هم داده تا وضع جامعه تحصیلی رشته کامپیوتر بشه این چیزی که الان داریم می بینیمش.

حرفی برای گفتن نیست .... باید تلاش کرد وبس .
۲
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: m450ud , ali0281
ارسال: #۲۷
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۳۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۴:۳۷ ب.ظ، توسط reyhaneh64.)
(۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۵۹ ب.ظ)mjjoon نوشته شده توسط:  ۱) وارد شدن نیروی کار غیر متخصص در زمینه آی تی و کامپیوتر (سکانس ۱)
به نظرم این دلیلی که فرمودین خیلی تو اقلیته و حالا در این حد نیست که بخوایم بگیم نتیجه بیکاری و درامد کم اکثر کامپیوتری ها اینا هستن.
خودم هم چند نفرو سراغ دارم که تو زمینه زیر ساخت شبکه یه سازمانی مشغولن و رشته کارشناسیشون اصلا فنی نبوده اما تو یه پست حیاتی دارن فعالیت میکنن البته با تلاش خیلی زیاد و علاقه زیادتر و طی کردن دوره های مختلف طی چند سال، با وجودیکه تحصیل آکادمیک کامپیوتر هم نداشتن و تو رشته های علوم انسانی تحصیل کردن اما به خوبی از پس وظایف محوله برمیان و از یه کامپیوتری بیشتر میتونن مسائلو آنالیز کنن.
یا چند نفر دیگه که برنامه نویسای خفن در سطح کلان هستن و رشته هاشون زبان انگلیسی و ریاضی بوده و... اتفاقا تو مباحث UML ی و معماری نرم فوق العاده فعالن و دید خوبی دارن....
از نظر من اول تخصص و مهارت کافیه که حرف اولو میزنه
بین اطرافیان خودم ، خیلی زیاد دانش آموخته کامپیوترو آی تی تو همه مقاطع هست اونایی که رو یه مهارت تاکید داشتن و متخصص شدن نه بیکارن و نه حقوقشون در حدی که نا امید کننده باشه . و نشه روش حساب کرد.

مکان زندگی و جو شهر هم به شدت تاثیر داره.این که به چه سمتی باشه. کلا تو کلان شهر ها مثل تهران برای یه فرد متخصص در یکی از فیلدای کاری کامپیوتر ، بازار کار خیلی بهتره و درامدها به نسبت هزینه اون شهر بالاتر میره.

افرادی که دم از بیکاری و نبود کار هم میزنن باید بررسی بشن.
به روحیات و شخصیت اشخاص خیلی مرتبطه.حیلیا منتظرن که کار بیاد دنبالشون. به نظرم علاقه نداشتن و اینکه واقعا حرفی واسه گفتن تو رشتت نداشته باشی هم تاثیر خودشو تو این رویه داره
همچنین اینکه چه توقعی داری از کار؟
میخوای حتما وارد یه کار دولتی بشی؟ یا نه دوست داره خودت کارآفرینی کنی و به قول معروف مدیر خودت باشی،میخوای یه کارمند ساده باشی که با هر مدرکی بتونه همون کار تورو هم انجام بده؟
چه مهارتی داری؟ چه تعداد میتونن مهارت تورو داشته باشن؟ چقدر به روزی؟
چقدر برای افزایش تجربیاتت تلاش کردی؟
یه عده هم هنوز وارد بازار کار نشده و صرف اینکه من فارغ التحصیل یه دانشگاه درجه ۱ هستم، حالا در بهترین حالت فرض میگیرم حتی دانش هم به میزان دوره هایی که گذروندن دارن اما روی حقوق تو مرحله اول مانور میدن
خوب برای کسی که هنوز هیچ تجربه ای نداره به نظرم نبایستی میزان حقوق رو جزء اولویتاش بذاره، اول باید بیاد تو کار، تجربه اندوزی داشته باشه یه سری دانشارو کسب کنه اونوقت توقعشو بالا ببره. پس سطح توقعات بالا قبل از تجربه اندوزی هم یه دلیل مهمه.

میدونیم فارغ التحصیل تو رشته کامپیوتر زیاده، از پذیرش در دوره کارشناسی غیرانتفاعیو پیام نور و آزاد اونم به میزان فزاینده که این خودش تاثیر زیاد داشته
اینم البته خودش یکی از پیامدهاشه که به زور میخوان ملتو به هر شکل ممکن وارد دانشگاه کنن.

در مورد صحبت یکی از دوستان فکر کنم فرداد خان بودن، گفتن که کسیکه فرضا چندین سال پیوسته درس خونده و استاد شده ......دانش بازاری ارائه به دانشجو رو نداره
واقعا وقتشو پیدا نمیکنه اگر میخواست به پروژه کلان فکر کنه که نمیتونست تو درسش موفق باشه یا از پس دوره تحصیل ارشد و دکترا و مقاله محور بودنش بربیاد. البته میگذرم از گرنت های کلانی که خیلی از اساتید هیات علمی میگیرن نه خودشون کار عملی انجام میدن چون واقعا فرصتشو پیدا نمیکنن با اون همه مقررات ارتقا تو سمت استادی، که اکثر توانایی ها بر مبنای مقالات سنجیده میشن که اکثر اوناهم تئوری محض.و واقعا اونجوری که باید و شاید از دانشجوها در جهت پیشبرد فلان پروژه کمک گرفته نمیشه و بازم به همون شرکتایی که nساله در اون زمینه خاص فعالن، سپرده میشه و با همون آدما و بازهم به دانشجو در همین عدم دید کمک میکنه.
Angry
شاید اگر تجربه شرکت ها با دانش استاد و همکاری دانشجو و اعتماد همه اینا به هم و یه مدیریت استراتژیک برای هماهنگ شدن این سه گروه انجام بشه کمکای زیادی بتونه به شخص تو جهتگیری علاقش تجربش دانشش و تخصصش و همچنین به کارگیریش در جای مناسب داشته باشه.

هر تلاشی بالاخره به نتیجه میرسد...........................
آرامش واقعی ذهن از پذیرش بدترین حالت پیش می آید، زیرا پذیرش آنچه اتفاق اقتاده اولین گام برای غلبه بر پیامدهای هر بداقبالی است.

هرکه اطمینان داشته باشد که آنچه خدا برایش مقدر کرده به او میرسد دلش ارام میگیرد.
۰
۱
ارسال: #۲۸
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۴:۴۸ ب.ظ
به نظر من این روند بیکاری بستگی به توسعه و گسترش صنعت یک کشور داره.
شما فرض کن تا زمانی که کارخونه ای ، موسسه ای و ... ایجاد نشه و چرخ صنعت نچرخه مهندسم هم لازم نمیشه.
رشد صنعت == بکار گرفتن نیروی متخصص

هی ایـــــــــــــــــــــــــــــــــزد...
Angel
۱
۰
ارسال: #۲۹
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۶:۰۴ ب.ظ
موضوع خیلی سادست عرضه و تقاضا توی این رشته ورودی بیش از حد نیاز و واقعا زیاد هست الان تو دورو برخودئمونو در و همسایه بیشتر دانشجوهای رشته فنی رشتشون کامپیوتره الان دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی که تازه سال اولشه و هنوز هیچ رشته ای نیاورده اولین رشته ای که ور میداره میاره کامیپوتر یا یکی از زیر شاخه های کامپیوتر مثل فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتره مسیله دیگم اینه که با توجه به اینکه کشور ما یه کشور رو به توسعه هست و تازه توی فرایند تجارت الکترونیکی و و فضای سایبر وارد شده خیلی از موقیعیت های شغلی که برای یه فراغالتحصیل رشته کامپیوتر توی کشور های پیشرفته و توسعه یافته وجود داره برای فارغالتحصیلای کامپیوتر توی ایران وجود نداره مثلا زمینه هایی مثل بازیهای کتمپیوتری و یه موضوع مهم دیگه هم اینه که خیلی ها فقط از روی جو و بدون اگاهی وارد این رشته میشن مثلا توی دوران دبیرستان چون شخصی به بازی کامپیوتری علاقه داشته یا زیاد توی اینترنت چرخ میزده پیش خودش خیال میکنه باید بره رشته کامپیوتر همینها فردا میان و دست از پا دراز تر ازین رشته میرن
۲
۰
ارسال: #۳۰
۲۴ خرداد ۱۳۹۲, ۰۶:۳۵ ب.ظ
دوستان همه به موضوعات خوب و مشترکی اشاره کردن که با اجازه من یکی دو مورد دیگه هم به اونها اضافه می کنم:
اول جمع بندی تا اینجا:
۱- دروس دانشگاهی جدای از اینکه بیشتر تئوری هستن همون هاهم خوب و کامل درس داده نمی شن
۲- تنبلی دانشجو، بی تعارف کم دانشجویی زحمت انجام پروژه های کلاسی رو به خودش می ده، و کم دانشجویی دنبال بیشتر آموختن هست، حالا چه از طریق دانشگاه و چه از طریق خودخوانی و پیگیری شخصی
۳- نبود بازار کار مناسب، که این بحث زیاد داره
۴- روی آوردن رشته های دیگه به بازار رشته کامپیوتر
حالا دو تا موضوعی که می خوام یه کم بیشتر بهش بپردازم:
۱- همونطور که دوستان هم گفتن تو این رشته که مثل اقیانوس می مونه باید یه شاخه رو که علاقه داری شروع کنی به یادگرفتن راه یادگرفتنش هم تا یه اندازه ای خیلی مهم نیست فقط باید یه شاخه رو تخصصی یاد بگیری، مثل شبکه، برنامه نویسی، گرافیک، سخت افزار، که البته می دونیم که اینها خودشون چندین زیر شاخه دارند.
بعد باید صبر داشته باشی ممکنه حداقل یه سال پروژه خوب هم انجام بدی اما حقوق چندانی نگیری، اما در همین مدت که کار بازاری انجام می دی، بازاری می شی و دیگه دست کم نمی گیرنت و خیلی هم تجربه به دست میاری، بعد از اون هست که اگر همچنان به تلاش و پشتکارت ادامه بدی دیگه شانس به تو روی میاره و ورق به نفع تو برمی گرده
۲- اما این مورد که همیشه من رو غصه دار می کنه، فهم پایین مسئولین و متصدیان در هر پست و مقامی و رشته ای از علوم مختلف کامپیوتر هست، وقتی تو کشور ما حق کپی رایت وجود نداره معلومه که برای مشتری خیلی سخته که باور کنه باید برای وبسایتش حداقل ۱ میلیون هزینه کنه، یا وقتی می بینه ما یه پروژه برنامه نویسی رو مثل بازی کپی می کنیم روی یه فلش با خودش می گه خوب چیزی نیست این نباید قیمت چندانی داشته باشه،
به نظر من بیشتر فوکوس باید روی بالا بردن فهم و ارزش علوم مختلف کامپیوتر در نزد افراد جامعه و کارفرماها باشه
۲
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۵۸ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۴۱۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  نظر شما راجب بهترین موسسه برای کنکور ارشد کامپیوتر vahid_sh@hotmail.com ۶۵ ۴۰,۱۹۹ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Hadi7590
  سلام آیا اینجا کسی رشتش کامپیوتر هست؟ parisa1140 ۲ ۳,۹۴۴ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: farsamw
  حل تمرین شدن و مصاحبه دکتری siiib70 ۱ ۳,۲۷۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۸۳۹ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  بعد ۶ سال اومدم، ارشد مهندسی کامپیوتر کسی هست؟؟ seyed_eng ۷ ۵,۶۷۱ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: iraj.leo
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۳۴۱ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
Question کسب درآمد با کامپیوتر در منزل hope_ ۱۶ ۱۵,۰۳۸ ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ۰۶:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hamet
  چرا یادگیری برنامه نویسی ؟ elecomco ۰ ۲,۲۸۷ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close