زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۲۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

لزلی هازلتون: درباره خواندن قرآن

ارسال: #۱۶
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۰۹:۴۳ ب.ظ
RE: لزلی هازلتون: درباره خواندن قرآن
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۰۸:۴۷ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  ولی خودمونیم واقعا تو جامعه حالا به نظرم هرزگیه یکم چنتا زن گرفتن اون مال شرایطی بود که مردا تو جنگ کشته میشدن و نسبت جمعیت یک به دو یا یک به سه بود در ضمن واقعا اگه کسی استتاعت مالی دو تا زن رو داره چه بهتر که با زن خودش بسازه و یه جوون که شرایطشو رو نداره رو کمک کنه برای ازدواج
این جوری هم خدارو خوش میاد هم بنده خدا[/color]
البته به جز مسائل اجتماعی و جنگ چند دلیل دیگه هم هست.یکیش اینه که همسر آدم براش همسری نکنه ومرد ازدستش در عذاب باشه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۱۷
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۰۹:۴۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۵۰ ب.ظ، توسط ۵۴m4n3h.)
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۴۳ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  البته به جز مسائل اجتماعی و جنگ چند دلیل دیگه هم هست.یکیش اینه که همسر آدم براش همسری نکنه ومرد ازدستش در عذاب باشه

اون وقت برای وقتی که همسر آدم براش همسری نکنه و زن از دستش در عذاب باشه چه تدبیری اندیشیده؟
چه کاریه خب با کسی زندگی کنه که نمی تونه تحملش کنه؟ خب جدا شه عوض این که خیانت کنه!

حسرت نبرم به خواب آن مرداب / کآرام درون دشت شب خفته است / دریایم و نیست باکم ازطوفان / دریا همه عمر خوابش آشفته است “شفیعی کدکنی”
 سپاس‌گزاری شده توسط: موج , Maryam-X , leilast , SarahArshad
ارسال: #۱۸
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۰۹:۵۱ ب.ظ
دقیقا جدایی مال همین وقتاست دیگه

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ارسال: #۱۹
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۰۹:۵۷ ب.ظ
من نمیدونم فتحعلی شاه با اجازه کی ۷۰۰ نفر رو صیغه کرده!؟؟!!؟؟!؟! (قرآن که گفته ۴ تا نگفته ۷۰۰ تا: دی)

If your success is not on your own terms, if it looks good to the world but does not feel good in your heart, it is not success at all.
(Anna Quindlen)
ارسال: #۲۰
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۰:۰۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۱۰:۰۷ ب.ظ، توسط Fardad-A.)
البته من هم یک چیزایی نوشتم و بعد ارسال نکردم. معمولا" جریان آزاد اطلاعات بدون من راحت‌تر ادامه پیدا میکنه.Cool
اما در اینمورد نظرم اینه که بهتره وقتی دین و مذهب را در اکثر قریب به اتفاق ابعاد مطابق فطرت و عقل میبینیم ولی یک جایی یک مطلبی میبینیم که بقول دوستمون دستور نیست یک دفعه همه چیز رو نبریم زیر سوال!!!
بهر حال مجوز چند همسری و تعدد زوجات در اسلام در شرایطی صادر شده که این شرایط در بعضی از جاها واقعا" جایز هست. شما به توانمندی دختران و زنان امروز و جامعه ما نگاه نکنید . بسیاری از زنان در شرایطی هستند که باید مورد حمایت مردی قرار بگیرند و اسلام سعی کرده این را شکل و سامان بده. در اونجاها دیگه بحث عشق و عاشقی و نیمه گمشده و .... اینها نیست بلکه بحث حمایت از یک انسانه. البته فقط همین دلیل نیست. از دیدگاه اقتصاد خانواده های مبتنی بر تعداد فرزند و ...و... هم میشه باین موضوع پرداخت. حتی اون آدم بوالهوسی که تعدد ازدواجش از سر هوس هم هست بهتره یک ضابطه ای واسه اش گذاشته بشه.
بعضی وقتها در بعضی جاها خود خانمها راضی باین موضوع میشن. شاید خانمها باورشون نشه ولی در جامعه وجود داره.
با همه این تفاسیر و دلایل بنظر من هم بهتره ازدواج با عشق وعلاقه واقعی باشه و در اینصورت فقط و فقط بایک ازدواج میشه به کمال رسید. مثال روشنش خود پیامبر که تا زمان حیات حضرت خدیجه ازدواج دیگری نکردند و بهترین سالهای جوانی خودشون را بایک همسر زندگی کردند.. سایر ازدواجهای بعد از فوت حضرت خدیجه هم هر کدام دلیل خاص خودش را داشته.
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۵۷ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  من نمیدونم فتحعلی شاه با اجازه کی ۷۰۰ نفر رو صیغه کرده!؟؟!!؟؟!؟! (قرآن که گفته ۴ تا نگفته ۷۰۰ تا: دی)
همسر دائمی ۴ تا . غیر دائم محدودیت نداره.Big Grin

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ............ یادگاری که در این گنبد دوار بماند..
.
ارسال: #۲۱
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۰:۱۱ ب.ظ
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۰۸:۴۲ ب.ظ)۵۴m4n3h نوشته شده توسط:  به خودم قول داده بودم که دیگه توی مانشت خودم رو قاطی این قبیل مسائل نکنما! اما حرف مونده توی گلوم، نمی تونم نگم! Big Grin

آدمی که آدم باشه، یک همسر رو برای خودش انتخاب میکنه! اصلاً این که یه نفر در یک زمان عاشق ۲ نفر باشه، دور از انسانیته! حالا چه زن باشه چه مرد! هیچ فرقی نداره! فقط این عمل رو در مورد زن، تابو کردن و در مورد مرد آزاد جلوه دادنش! تنوع طلبی در این زمینه بیماری ای هست که در هر دو جنس زن و مرد وجود داره!
امکان نداره مردی رو که تنوع طلب هست رو بشه از خواسته ش بازداشت، همون طور که امکان نداره بشه مردی که وفادار هست به خیانت واداشت! حتی اگه بهش بگن که ثواب داره ۱۰۰ زن بگیری! (چه برسه به این که بگن میتونی!)
همین حرفها رو هم در مورد زن میزنم اگر چه تابو هست!
امکان نداره زنی که تنوع طلب هست رو بشه از خواسته ش بازداشت، همون طور که امکان نداره بشه زنی رو که وفادار هست به خیانت واداشت!

من با عقلم جور در نمیاد دینی که این همه لطافت داره همچین دستوری توش وجود داشته باشه!
تنها حرفی که می تونم در مورد این آیه بگم اینه که مثل این هست که یه قطعه از یه پازل رو داشته باشیم و بخوایم حدس بزنیم کل پازل چی هست!
اگه واقعاً این حدسی که ما می زنیم درست باشه، یه خالقی رو می پرستیم که مخلوق خودش رو نمیشناسه! (تناقض!) من چنین خدایی رو نمی پرستم! خدای من گونه ای دیگر است!

من با سمانه موافقم. مگر نه اینکه انسان ازدواج می کنه تا به آرامش برسه و مگر نه اینکه انسان یک روح بیشتر نداره و اگر قرار باشه این روح برای چندین نفر باشه دیگه اون ازدواج ثمره ای نداره و به نظرم اون آرامشه رو دیگه نمی شه پیدا کرد.
بله دین ما دین اخلاقه و بهتره این قضیه رو بهانه نکنیم که قرآن اینو گفته. آیات قرآن گاهی بسته به شرایط نازل می شده و توجه داشته باشیم زمان نزول این آیه زنان بیوه‌ی زیادی به دلیل جنگ های متعدد وجود داشت که سرپرستی نداشتند و این آیه نازل شد تا بلکه لااقل این خانمها سرپناهی داشته باشند. یه جورایی می شه گفت مساله اقتصادی-تامین مالی- مهم بوده و نه چیز دیگه.
ارسال: #۲۲
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۰:۱۸ ب.ظ
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۱۰:۰۶ ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  
(20 فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۵۷ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  من نمیدونم فتحعلی شاه با اجازه کی ۷۰۰ نفر رو صیغه کرده!؟؟!!؟؟!؟! (قرآن که گفته ۴ تا نگفته ۷۰۰ تا: دی)
همسر دائمی ۴ تا . غیر دائم محدودیت نداره.Big Grin

SadSadSadSad

If your success is not on your own terms, if it looks good to the world but does not feel good in your heart, it is not success at all.
(Anna Quindlen)
ارسال: #۲۳
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۰:۲۳ ب.ظ
آفاق جان حساس نشوSmileکمتر مردی، بهتره بگم به ندرت تو این دوره زمونه مردی با همچین جراتی پیدا میشهTongue

هان مشو نومید چون واقف نه ای از سر غیب
باشد اندر پرده بازی های پنهان غم مخور
ارسال: #۲۴
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۰:۳۹ ب.ظ
خوب جامعه خراب شده باید حساس بود Sad

(Anna Quindlen)
ارسال: #۲۵
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۱:۰۴ ب.ظ
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۰۲:۰۶ ب.ظ)polarisia نوشته شده توسط:  مگه چی گفته؟!
گفته اگر بیم دارید که عدالت رو رعایت نمیتونید بکنید. ۴ تا زن نگیرید یکی بگیرید. تصمیم آخر با خود مرده. میتونه بگه بیم ندارم و ۴ تا زن میگیرم کی جلوشو میگیره. مگه قبل از ازدواج عدالت مرد آزمایش و روشن میشه تا بعد بهش اجازه بدند زن دوم و سوم و چهارم بگیره. کسی به عدالت کاری نداره. هر مسلمونی میتونه ۴ تا زن بگیره هیچکی‌ام نمیونه جلوشو بگیره مگر خود فرد مسلمون.

یه پیشنهاد داده گفته اگه خودت احساس میکنی عادل نیستی، نگیر! منع نکرده که کسی که عادل نیست نمیتونه.

در هر صورت مگر غیر از اینه که به یک مرد حق داشتن ۴ زن رو داده.

خوشم اومد.
کاملا تایید میشه!!!
تازه من از یک روحانی نما شنیدم که میگفت بعضیها از این آیه برداشت میکنند که مردا چون نمییتونن عدالت رو رعایت کنن پس نباید چند تا زن بگیرن در صورتی که اصلا اینجوری نیست و عدالت و این حرفا زیادم مهم نیست.

آزادی این نیست که هر کس هر چه دلش خواست بکند، آزادی حقیقی قدرتی است که شخص را مجبور به انجام وظایف خود می کند.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: polarisia
ارسال: #۲۶
۲۰ فروردین ۱۳۹۰, ۱۱:۴۱ ب.ظ
دوستان چرا اون زمان اون زمان میکنین؟
مگه نمیگیم قرآن جاودانس و برای همه زمانهاس؟ نمیشه گفت که این آیه مال اون زمان خاص بوده که مردا تعدادشون از زنا کمتر بوده(به دلیل کشته شدن تو جنگ یا هر چیز دیگه ای) آیات قران برای همه زمانهاس و الانم اگه مردی بخواد میتونه طبق قوانین اسلام تا ۴ تا زن دائم و تعداد بی نهایت غیر دائم بگیره و هیچ کار غیر شرعی و غیر قانونی ای هم مرتکب نشه.
در ضمن اگه مردی بخواد از زنی حمایت کنه مگه حتما باید بره باهاش ازدواج کنه؟
اگه بگیم این آیه مال اون زمانه که باید کل قران مال اون زمانه.
بعضی از آیات قران هست که نمیشه به سادگی معنیشون کرده یه نمونش همونایی بود که تو پست ۳ گفتم چند نمونه دیگه هم هست که اگه خواستین روش بحث میکنیم این آیه سوره نسا که معنیش روشنه!

پی نوشت:توی تاپیک قبلی ما چنتا جمله از پیامبر گفتیم توسط آقا فرداد به جرم هنجار شکنی و صحبت علیه مذهب رسمی کشور تهدید به اخراج شدیم! دیگه الان فک کنم به طور رسمی اخراج شم!
 سپاس‌گزاری شده توسط: polarisia
ارسال: #۲۷
۲۱ فروردین ۱۳۹۰, ۰۷:۵۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۸:۱۴ ق.ظ، توسط ۵۴m4n3h.)
(۲۰ فروردین ۱۳۹۰ ۱۱:۴۱ ب.ظ)mehr.iman نوشته شده توسط:  دوستان چرا اون زمان اون زمان میکنین؟
مگه نمیگیم قرآن جاودانس و برای همه زمانهاس؟ نمیشه گفت که این آیه مال اون زمان خاص بوده که مردا تعدادشون از زنا کمتر بوده

چرا! میشه گفت!
آیه‌ها در زمان های مختلف و در شرایط مختلف نازل میشدن، من قرآن ترجمه‌ی دکتر صفارزاده رو میخوندم برای بعضی آیه‌ها دیدم که توی پاورقی نوشته که این آیه توسط فلان آیه که بعدش نازل شده نقض شده!(الآن دقیق یادم نیست، اما نگاه میکنم، میگم کدوما!) یعنی حتی بعضی آیه های قرآن با هم تناقض دارن! یعنی چون شرایط تغییر کرده، احکام هم عوض شده! پس وقتی این تغییر توی یه بازه‌ی کوتاه لازم بوده، چه طور ممکنه برای ۱۴۰۰ سال لازم نباشه؟ مگه ما احکام ثانویه نداریم که توسط حاکم شرع باید وضع بشه و طبق شرایط جامعه؟
من فکر میکنم این موضوع که قرآن جاودانه هست و مربوط به همه‌ی زمان‌ها در رابطه با اصول قرآن گفته شده! مثلاً این که «ان مع العسر یسرا»، هیچ وقت کهنه نمیشه، یا این که «الا بذکرالله تطمئن القلوب» مربوط به همه‌ی زمان هاست!
اما بخش زیادی از قرآن مربوط به احکام جامعه‌ی اسلامی هست که همه‌ی ما می دونیم چیزی به اسم احکام ثانویه وجود داره!

اگه منظورتون از سوره‌ی نسا، آیه‌ی ۳۴ش هست،
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
رو ببینید!
آها! یکی از آیه های منسوخ شده رو پیدا کردم!
در مورد
سوره‌ی بقره نوشته که‌:
نقل قول: این آیه به وسیله‌ی آیه‌ی ۳:۷۹ که خداوند می فرماید «کسی که جز دین اسلام را اختیار کند از او پذیرفته نیست» منسوخ شده است.(تفاسیر)
یه بار دیگه بگم که قرآن ترجمه‌ی دکتر صفارزاده هست!

حسرت نبرم به خواب آن مرداب / کآرام درون دشت شب خفته است / دریایم و نیست باکم ازطوفان / دریا همه عمر خوابش آشفته است “شفیعی کدکنی”
 سپاس‌گزاری شده توسط: samanium
ارسال: #۲۸
۲۱ فروردین ۱۳۹۰, ۰۹:۳۲ ق.ظ
یه نفر رو دیدم که به خاطر تحت تکفل گرفتن بچه های یه خانمی که شوهرش فوت کرده بود با اون ازدواج کرد اما زندگی خودش هم داشت از هم می پاشید( با اینکه با رضایت همسر خودش این کار رو کرده بود!! )حتی بچه هاش دیگه پدرشون رو دوست نداشتند تا اینکه بالاخره از زن دومش جدا شد و زندگی اش به حالت اول برگشت ....

وقتی بار اول با مفهوم تابع در ریاضی آشنا شدم که میگفتیم در تابع یه x نمیتونه به بیش از یک y نگاشت بشه اما یک y میتونه مولفه دوم هر تعداد x باشه( مثل تابع y=a که بی نهایت مولفه اول داره )
یاد این موضوع افتادم که یک خانم میتونه فقط یک همسر داشته باشه اما برای آقایون محدودیتی نیست( منظورم دائم و غیر دائمه)

بعد که با مفهوم تابع یک به یک آشنا شدم گفتم یه جامعه درست مثل همون تابع یک به یک میمونه که هر x به یک y نگاشت میشه و هر y هم فقط یک مولفه اول داره.Smile

(Anna Quindlen)
 سپاس‌گزاری شده توسط: polarisia , SarahArshad , Aurora
ارسال: #۲۹
۲۱ فروردین ۱۳۹۰, ۰۱:۰۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۱:۱۲ ب.ظ، توسط mehr.iman.)
(۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۷:۵۶ ق.ظ)۵۴m4n3h نوشته شده توسط:  
(20 فروردین ۱۳۹۰ ۱۱:۴۱ ب.ظ)mehr.iman نوشته شده توسط:  مگه نمیگیم قرآن جاودانس و برای همه زمانهاس؟ نمیشه گفت که این آیه مال اون زمان خاص بوده
چرا! میشه گفت!
وا!،اولین باره همچین چیزی میشنوم!
اگه اینطوری باشه که باید کلا الان قرآنرو ویرایش کرد، آخرسر از هر سوره ۴ تا آیه بیشتر نمیمونه که!
(۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۷:۵۶ ق.ظ)۵۴m4n3h نوشته شده توسط:  یعنی حتی بعضی آیه های قرآن با هم تناقض دارن!
...اما بخش زیادی از قرآن مربوط به احکام جامعه‌ی اسلامی هست که همه‌ی ما می دونیم چیزی به اسم احکام ثانویه وجود داره!
ای بابا!
همه قوانینی که الان تو جامعه اسلامی ما وجود داره با استناد به آیات قرآن بوجود اومده،از جمله همون قانون ۴ دائم ،بینهایت غیر دائم. که البته بخش بی نهایتش مورد استقبال خیلی از علما قرار گرفته.
خیلی از احادیث از امامان و پیامبران هست که میشه گفت اینا مربوط به اون زمان بوده(نمونشو تو تاپیک قبل گذاشتم که پاک شد!) و الان کاربردی نداره ولی دیگه آیات قرآن که برای هدایت انسانها نازل شده تاریخ انقضا ندارن که!
من خودم هم کلی سوال دارم درباره معنی بعضی از آیات،اما اگه بخوایم بگیم این آیه اون آیرو نقض کرده یا این آیه مربوط به ۱۴۰۰ سال پیشه که دیگه قرآن ارزش خودشو از دست میده.
[/quote]
(۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۷:۵۶ ق.ظ)۵۴m4n3h نوشته شده توسط:  اگه منظورتون از سوره‌ی نسا، آیه‌ی ۳۴ش هست.
نه منظور من همون آیه تعدد زوجین بود.
(۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۷:۵۶ ق.ظ)۵۴m4n3h نوشته شده توسط:  آها! یکی از آیه های منسوخ شده رو پیدا کردم!
در مورد
سوره‌ی بقره نوشته که‌:
نقل قول: این آیه به وسیله‌ی آیه‌ی ۳:۷۹ که خداوند می فرماید «کسی که جز دین اسلام را اختیار کند از او پذیرفته نیست» منسوخ شده است.(تفاسیر)
بوسیله کدوم آیه منسوخ شده؟ ۳:۷۹؟
(۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۳۲ ق.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  یه جامعه درست مثل همون تابع یک به یک میمونه که هر x به یک y نگاشت میشه و هر y هم فقط یک مولفه اول داره
شما بالاخره یا قرآن رو قبول دارین یا ندارین،اگه قبول دارین باید کل قرآن رو قبول داشته باشین،نمیشه گفت مثلا من فقط آیه های «الا بذکرالله تطمئن القلوب» و «ان مع العسر یسرا» رو قبول دارم!
البته اکثر خانوما این آیرو دوس ندارن!،ولی به هر حال این اجازه ایه که به مردا داده شده (حتما حکمتی داره دیگه!)
بنابراین با توجه به این آیه مردی اگه بخواد فرائض دینیشو به جا بیاره وعدالتو هم رعایت کنه هیچ منعی وجود نداره.
 سپاس‌گزاری شده توسط: ali_computer69
ارسال: #۳۰
۲۱ فروردین ۱۳۹۰, ۰۱:۴۴ ب.ظ
(۲۱ فروردین ۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ ب.ظ)موج نوشته شده توسط:  شما خوشتون میادالکی بحث کنید
به آقایون
کدوم مردیه که بتونه چنتا زن بگیره با این وضع اقتصادی یکیش هم سخته
الکی بحث نمیکنیم،داریم آیات قرآن رو تفسیر میکنیم!
اینکه شما نمیتونی چنتا زن بگیری دلیلی نمیشه بقیه هم نتونن،هیچ کس هم نگفت چنتا زن گرفتن خیلی کار خوبیه،آیه قران گفته اگه میتونین برین بگیرین،اگه یکی شرایطشو داشت که بعید میدونم میتونه بره بگیره،من یکی که عمرا نتونم عدالتو بین ۴ نفر برقرار کنم، دیگه هم جای بحث نداره.
 سپاس‌گزاری شده توسط: ali_computer69

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خواندن گروهی کنکور دکتری هوش ۹۹ Lootus ۹ ۷,۹۵۹ ۰۴ تیر ۱۴۰۲ ۰۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: solmaz58
  راهنمایی درباره مقطع کارشناسی ارشد HamidReza1 ۰ ۸۱۳ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۳۹۹ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۶۴۳ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  دانشجوی قرآن کاوی رایانشی دانشگاه شهید بهشتی vosough ۱ ۳,۶۳۰ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  پذیرش با عنوان قرآن کاوی رایانشی s-nowrozi ۴۷ ۳۱,۵۷۴ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: oloom-ensani
  حذف درس برای خواندن کنکور ارشد sima84 ۴ ۴,۵۲۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  سوال درباره بیوانفورماتیک شریف Ella ۴ ۹,۸۹۹ ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ilas
  خواندن یا نخواندن مقطع دکتری ؟ دکتری بدون شغل ! لطفا راهنمایی کنید... aminomidi ۷ ۱۱,۶۰۸ ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: suraty
  درباره سطح دانشگاه شاهدروزانه و شبانه امیرکبیر واحد گرمسار tondar.sal ۳ ۴,۶۱۹ ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: tondar.sal

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close