زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۱۱:۰۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

در باب ازدواج یا عدم ازدواج

نظرسنجی: ازدواج در وضعیت حاضر( وضعیت فجیع اقتصادی) خوب است یا بد؟
این نظرسنجی بسته شده است.
  • ۱۴/۲۹%
    بله ۱۴/۲۹%
۲۱ ۱۴/۲۹%
  • ۲۹/۲۵%
    خیر ۲۹/۲۵%
۴۳ ۲۹/۲۵%
  • ۴۲/۱۸%
    با توکل برخدا سختی هاش تحمل می کنم ۴۲/۱۸%
۶۲ ۴۲/۱۸%
  • ۱۴/۲۹%
    وارد کردن یک شخص جدید برای تمام عمرم ریسک محسوب میشه ۱۴/۲۹%
۲۱ ۱۴/۲۹%
در کل ۱۴۷ رأی ۱۰۰%
*شما به این گزینه‌ی رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

ارسال: #۱۶
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۰۶ ق.ظ
بله خداوند توی دین ما گفته شما ازدواج کنید روزیشو من میدم
ولی آیا الان پدر مادرها واقعا به این امر عمل میکنن؟
الان بیشتر پدر مادرها هستن که حاضرن فرزندشون تا ۳۰ سالگی هم مجرد بمونه تا کار خوب و خونه خوب تهیه کنه و بعد ازدواج کنه
نگید این حرف اشتباهه چون خودم توی بیشتر خانواده ها مشاهده کردم
متاسفانه دین در بین ما شده صرفا عمل به نماز و روزه و عضاداری امام حسین(ع) که اونم بیشتر ظاهر عمل هست و شاید به هدف و متن قضیه توجه نکردیم
و این میشه زمینه برای بی بند و باری جامعه ما. حالا خدا رو شکر ما سرمون به درس مشغوله ولی من توی بیشتر هم سن و سالام که درس نمیخونم توجه کردم بیشتر وقتشونو توی قلیون سراها میگذرونن. اگه این شخص زن داشت دیگه وقت چنین کاری داشت؟
آخر زمان که میگن همینه خوردن لیوان شیر بجای تهیه گاو

مانند مرد عمل فکر کن و مانند مرد فکر عمل نما.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mänu , majidjan , egm1176 , mmdsharifi , good arman
ارسال: #۱۷
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۹:۳۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۳۵ ق.ظ، توسط Mänu.)
RE: در باب ازدواج یا عدم ازدواج
(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۸ ق.ظ)ali نوشته شده توسط:  چرا آدم واسه یک لیوان شیر باید گاو بخره ؟
خوب وقتی ازدواج انقد سخته وقتی خانوادها و خانوما انقد سخت میگیرن ،مهریه رو این همه بالا میگیرن(به دلیل اینکه که اعتماد ندارن ومیترسن دخترشونو دست کسی بسپارن که معلوم نیست میشه بش تکیه کرد یا نه،چون شناخت کافی ندارن واین درست نیست) و انتظارات دیگه که در حد توان یه جوون نیست وچیزایی رو که باید طی ۱۰ ،۱۵سال زندگی با هم بدست بیارن همشو اول میخوان ،آقایون و خانواده هاشون جهزییه آنچنانی از دختر میخوان و انتظارات دیگه،و ،تازه شرایط بد اقتصادی هم بهش اضافه میشه دو نفر که دارن دروران شیرین نامزدی رو میگذرونن ببینید چقد زجر میکشن واین دوران بدترین دوران زندگیشون میشه از زمین وزمان حرف میشنون معلومه برداشتا از ازدواج همینه ،به نظر من همه باید خودشونو عوض کنن به حرف زدن نیست
(به عمل کار براید به سخندانی نیست،به سخنرانی هم نیست)

من اناری را، می کنم دانه، به دل می گویم:
خوب بود این مردم ، دانه های دلشان پیدا بود.
می پرد در چشمم آب انار: اشک می ریزم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: abbassep , ali , parasto , 851571004 , S - Is , SEVES
ارسال: #۱۸
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۲۶ ق.ظ
من درمورد ازدواج یا عدم ازدواج یک دیدگاه دارم که البته یک نظر شخصی هست وبرای خودم معنی داره ولی درمورد کامنت دوستمون

(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۸ ق.ظ)ali نوشته شده توسط:  چرا آدم واسه یک لیوان شیر باید گاو بخره ؟

باید بگم من مطمئنم این نظر خود شون نیست چون من این جمله رو از دهان کسان دیگه ای هم شنیدم وفکر کنم برای این مطرح کردند که مطمئن بشن که این جمله اشتباهه نباید این قدر خشن برخورد کرد سعی کنیم به یکدیگر حمله نکنیم اسلام دین عقلانیت و منطق وگفتگو ست هرکسی خط قرمزهای زندگی خودش رو ترسیم میکنه و اگر میخواهید چیزی رو اصلاح کنید یه دلیل خوب بیارید ومن شما رو ارجاع میدم به سخنرانی دکترشریعتی در مورد زن مسلمان که البته در رابطه با فلسفه ازدواج ومهریه صحبت شده Exclamation
باید فلسفه زندگی و عناصر اون رو شناخت تا بتونیم زندگی کنیم نه فقط زنده باشیم Exclamation

مرغ باغ ملکوتم ، نیم از عالم خاک
چندروزی قفسی ساخته اند از بدنم
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۸۵۱۵۷۱۰۰۴
ارسال: #۱۹
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۳۹ ق.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۱ ق.ظ)sherkat نوشته شده توسط:  
(19 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۸ ق.ظ)ali نوشته شده توسط:  چرا آدم واسه یک لیوان شیر باید گاو بخره ؟

اگر شیر فروشی های شهر پر باشه از شیرهای فاسد من برای یه لیوان شیر گاو میخرم

تا فرهنگ خوردن شیر سالم دوباره بین مردم اون شهر جا بیفته
تا دیگه گاوها شیرشون فاسد نشه
تا بوی فساد شیر شهر رو برنداره
و ...

منم میخواستم همینو بگم!!!!!!
حالا چی میگین علی آقا ؟؟ هنوزم نظرتون همینه؟
ارسال: #۲۰
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۴۷ ق.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۳۹ ق.ظ)zeinab نوشته شده توسط:  
(19 مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۱ ق.ظ)sherkat نوشته شده توسط:  
(19 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۸ ق.ظ)ali نوشته شده توسط:  چرا آدم واسه یک لیوان شیر باید گاو بخره ؟

اگر شیر فروشی های شهر پر باشه از شیرهای فاسد من برای یه لیوان شیر گاو میخرم

تا فرهنگ خوردن شیر سالم دوباره بین مردم اون شهر جا بیفته
تا دیگه گاوها شیرشون فاسد نشه
تا بوی فساد شیر شهر رو برنداره
و ...

منم میخواستم همینو بگم!!!!!!
حالا چی میگین علی آقا ؟؟ هنوزم نظرتون همینه؟
فعلا که نظرم همون بود که گفتم.

حالا دیگه تو رو داشتن خیاله
دل اسیر آرزوهای محاله
 سپاس‌گزاری شده توسط: majidjan , parasto , SEVES
ارسال: #۲۱
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۱۷ ب.ظ
این جمله شیر و گاو سالهاست که مطرح شده و تو جامعه ازش استفاده میشه ولی این حرف ، حرف یه ایرانی نیست و من اولین باری که شنیدم اصلا تعجب نکردم چون فرهنگ غرب کاملا این حرف رو می پذیره. ولی به نظر شما این حرف برای فرهنگ ایرانی (اهمیت به کانون خانواده و ...) هم پذیرفتنی هست؟؟؟
ببنید، جواب این سوال و تمام سوالای مثل این بستگی به دید شما و سبک زندگی تون داره. مثلا ممکنه شما سبک زندگی غربی داشته باشید و وقتی من میگم اسلام فلان چیزو گفته ، مسلما برای شما قابل قبول نیست (یعنی استدلال من بر پایه مبانی و اصول مشترک نیست ،پس قابل قبول نیست!) و برعکس ممکنه کاملا سبک زندگی اسلامی یا ایرانی اصیل رو داشته باشید که در مورد این سوال هم اسلام و هم فرهنگ ایرانی ، در هر شرایط مالی ، ازدواج رو ترجیح می دن.
و در آخر به نظر من : شما اگه شناخت کافی در مورد خودتون داشته باشید، می تونید خیلی راحت تصمیم بگیرید : دوستی یا ازدواج !

پی نوشت : همه دخترا برای ازدواج ، مهریه های سنگین و ماشین و خونه نمی خوان. دختری که ازدواج و زندگی آینده ش براش مهمه ، معمولا معیارهای خیلی خیلی مهم تری برای انتخاب همسرش داره. هر چند همه این حرفا به ظرفیت دو طرف بستگی داره.

امیدوارم همیشه هم خودتون خوب باشید و هم انتخابای خوبی داشته باشید!

وقتی درباره تو حرف می زنم
صورتم را
دوست دارم...
 سپاس‌گزاری شده توسط: ali , SaMiRa.e , 851571004 , zohour , sss
ارسال: #۲۲
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۰۰ ب.ظ
من فکر میکنم ازدواج توی جامعه ماداره خیلی سطحی بهش نگاه میشه چرا که خود ازدواج مقدسه در همه ادیان و مذاهب.جدا از آن باید دید کسی که میخواد ازدواج کنه هدفش چیه!!!!!!!!! خیلی وقتها طرف اصلا نمیدونه واسه چی میخواد ازدواج کنه چون یه عرفه اون هم علی علی یاعلی میره جلو.
ولی دوستان ازدواج یعنی اینکه من یک زندگی دارم میخوام یک نفر رو توی اون زندگی شریک کنم................ ح
حالا منی که میخوام ازدواج کنم واقعا زندگی دارم؟............. نمیگم مادی یا معنوی ولی باید در یک بعد اقلا کامل باشم تا بقیه رو با کمک شریک زندگیم بسازیم.
وقتی ازدواج رو بفهمیم مسایل مادی هر چقدر زیاد باشن میتونن کمرنگ بشن.
 سپاس‌گزاری شده توسط: ۸۵۱۵۷۱۰۰۴ , sss
ارسال: #۲۳
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۲۸ ب.ظ
کاش فقط شیر بود!
به جرات میتونم بگم ۹۹درصد مشکلاتی که تو خانواده ها به وجود میاد
از همین مشکلات اقتصادی شروع میشه
به هرحال این آقایون هستن که بار مسئولیت اقتصادی رو به دوش میکشن
آقایون نظر بدن خیلی بهتره
 سپاس‌گزاری شده توسط: SEVES
ارسال: #۲۴
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۲۹ ب.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۳۲ ق.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(19 مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۱ ق.ظ)mehrdad_rabbi نوشته شده توسط:  
(19 مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۹ ق.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  صورت نظرسنجی جهت داره!
اره ۱۰۰ درصد فکر می کنم ایشون احتمالا منافق و برانداز باشن..
از لحاظ علم آمار مشکل داره. اصلا کاری به مسائل سیاسی ندارم.

من امسال یه درسی پاس کردم به نام تعامل انسان و کامپیوتر که به طور مفصل در مورد طرح سوال و پرسشنامه توضیح می داد تو یکی از فصل هاش.همینطور که دوستمون اشاره کردن به این نوع سوالا می گن سوالای هدایت کننده!خودش جهت داره و خود به خود ذهن مخاطب و می بره به سمتی که سوال کننده می خواد و نتیجه ی نظر سنجی اون چیزی به دست می اد که مطابق میل پرسشگر هست.که طبیعتا نتیجه ی معتبری نخواهد بود و از نظر علمی ارزشی نخواهد داشت.
(این از نظر علمی هست و هیچ غرض ورزی هم در مورد این موضوع یا فرد پرسشگر ندام)

سپیده که سربزند در این بیشه زار خزان زده شاید گلی بروید شبیه آنچه در بهار بوئیدیم
پس به نام زندگی هرگز مگو هرگز.
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , 851571004
ارسال: #۲۵
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۴۵ ب.ظ
اصلا تشبیه خوبی نیست.
-----------
دیدین اینایی که سنی ازشون گذشته بعد هی میگین «زمان ما جوونها پرانرژی بودن، شاداب بودن، فلان بودن، بیسار بودن ولی جوونهای الان همه شون افسرده ن، حال ندارن»؟

میخوام بگم توقعات مردم خیلی بالا رفته. به غیر از یه استثناهایی که شخصا میشناسم و امیدوارم تعدادشون کلا کم نباشه غالب این شده که -همونهایی که ذکرشون رفت!- تا جایی که امکانشو دارن سعی میکنن بالا بگیرن همه چیزو.
ارسال: #۲۶
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۰۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۳۵ ب.ظ، توسط abraham.)
(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۳۲ ق.ظ)mahtab_rafiei نوشته شده توسط:  
خوب وقتی ازدواج انقد سخته وقتی خانوادها و خانوما انقد سخت میگیرن ،مهریه رو این همه بالا میگیرن(به دلیل اینکه که اعتماد ندارن ومیترسن دخترشونو دست کسی بسپارن که معلوم نیست میشه بش تکیه کرد یا نه،چون شناخت کافی ندارن واین درست نیست) و انتظارات دیگه که در حد توان یه جوون نیست وچیزایی رو که باید طی ۱۰ ،۱۵سال زندگی با هم بدست بیارن همشو اول میخوان ،آقایون و خانواده هاشون جهزییه آنچنانی از دختر میخوان و انتظارات دیگه،و ،تازه شرایط بد اقتصادی هم بهش اضافه میشه دو نفر که دارن دروران شیرین نامزدی رو میگذرونن ببینید چقد زجر میکشن واین دوران بدترین دوران زندگیشون میشه از زمین وزمان حرف میشنون معلومه برداشتا از ازدواج همینه ،به نظر من همه باید خودشونو عوض کنن به حرف زدن نیست
(به عمل کار براید به سخندانی نیست،به سخنرانی هم نیست)
به نظر من هر کسی باید جایی بره که مثل خودش باشن حالا از هر نظر اگه پایین تر هم باشن بهتره !
ما زرندی ها یه ضرب المثل داریم میگیم که دختری که توی خونه ی باباش پسته کله قوچی خورده نمی تونه توی خونه ی شوهرش تخم آفتاب گردون بخوره
خدا رو شکر همه ی جمعیت شهر من از وضعیت مالی خوبی برخوردارن حالا اگه خوب نباشه متوسطه به خاطر کشاورزی پسته ،منابع طبیعی فراوان مثل:زغال سنگ ،سنگ آهن و... .
معنی این ضرب المثل هم یعنی اینکه دختری که توی خونه باباش پسته کله قوچی که جزء گرون ترین پسته ها است رو خورده تو خونه شوهرشم نباید کمتر از این رو بخوره مثل تخم آفتاب گردون که خیلی نسبت به کله قوچی بی ارزشه تره Rolleyes
می خوام این رو بگم که اگه ما مشکل مالی رو داریم و وضع مالی ما زیاد جالب نیست باید به خواستگاری دختری بریم که وضع مالی بابای ان دختر هم مثل خودمون باشه ان موقع هم ان دختر خانم توقع بی جا نداره و باا امکاناتی که هست کنار میاد ولی اگه ما آه نداریم و خانم ما دختری بسیار مایه دار است مسلمه که ان توقع های بسیار زیادی از ما داره و ما با مشکلات بسیار زیادی برخورد می کنیم.البته به نظر من از نظر مالی فقط نباید مثل هم باشیم از نظر ظاهری هم مثل هم باشیم. من آدمای زیادی دیدم که تو این زمینه های هیچ تشابهی به هم نداشته اند و با مشکل برخورد کرده اندو آخرشم طلاقHuhHuh
یادمه که کاردانی بودم توی کتاب آیین زندگی مون یه حدیث از امام علی ع نوشته بود که:
زنان مایه ی خیرو برکت اند ازدواج کنید که خدا با ازدواج کردن به زندگی شما خیر و برکت میده.البته مفهوم حدیث این بود خود حدیث رو یادم نیست.
آقا پسر ها مطمئن باشن هر موقع بخوان ازدواج کنن یک سری مشکلات است این رو هم می تونید از کسانی که ازدواج کرده اند بپرسید که به نظر من بهتر از پدر و مادر کس دیگه ای نیست.
نکته بعدی اینکه پول همه چیز نیست،شنیده اید که میگن پول دار ها غم ندارن
من یه روز این سوال رو از یه آدم خیلی خیلی سرمایه دار شهرمون شاید کشورمون کردم ایشون خیلی مایه داره!!می دونید به من چی گفت؟گفت که این سوال کاملا اشتباهه!!گفت که سوال درست اینه که
پول دارها چیزی جز غم ندارن!!
می دونید که یعنی چی؟یعهنی اینکه ما هیچی ندارم تنها چیزی که داریم غمه!!
بعد بهم گفت من وقتی جایی میرم مردم وقتی که ماشین من رو می بینن فکر می کنن من خیلی خوشبختم!ماشینش من حتی اسمش رو هم نمی دونم، هر چد زیاد برام مهم نیست .نمی دونم چیه از با کلاسم گذشته!!
مردم نمی دونن من شبها خواب ندارم و این پول ها رو خدا از اسمون برام نریخته!!زحمت کشیدم من گفتم کمتر کار کن
می گفت که دیگه نمی تونم عادت کردم و این جوری بار امدم میگفت بابام این جوری بارم آورده چون که ان هم مثل من بود، می گفت من بهترین خونه ها رو توی بهترین جا ها دارم ولی باورت نمیشه هیچ وقت نمی تونم با آرامش توش باشم یا اصلا خیلی مواقع نیستم!می گفت که آرزو دارم چند روز با زنم برم تفریح.
نکته ی خیلی جالب این بود که می گفت وقتی جوون بودم خیلی خاطر خواه داشتم به قول خودش با اینکه ظاهر داغونی داشته فقطم به خاطر پولم بود من هم از این قضیه خوشحال بودم با خودم می گفتم من چقدر خوبم ولی نمی دونستم اینا مگس دور شیرینی اند من رو نمی خوان پولم رو می خوان نهایتش یه دختر خیلی زیبا امد وارد زندگی من شد من هم باهاش ازدواج کردم من خیلی ان رو دوست داشتم اما ان این جوری نبود می گفت ۶ماه به زور زندگی کردیم و فهمیدم ان به خاطر پول با من ازدواج کرده و مجبور به طلاقش شدم و مهریه اش که سنگین بود رو دادم و می گفت دوباره بعد ۴سال ازدواج کردم.
کلا آدم باحالی بود خیلی حرف های جالب زد که بدردم خورد.

تو شهر من آدمهای خیلی پول داری هستن و دیدم که مشکلات زیادی دارن و اصلا خوشبخت نیستن و خیلی از دختر پسرها های که بهترین امکانات رو دارن و این امکانات باعث شده آبروی خودشون رو ببرن و مشکلات ..............برای خودشون به وجو بیارن .و وقتی که وارد دانشگاه شدم دیدم کسانی رو که پول ندارن ولی خیلی خوشبختن و از زندگی شون زاضی اند .
من که همیشه از خدا می خوام که با ثروت بیش از اندازه و مقام من رو آزمایش نکنه چون که به نظر من اینها سخت ترن امتحان های خدا هستن.
در پایان به نظر من ادم باید کسی رو مثل خودش پیدا کنه و ازدواج کنه

شهر شلوغ شد قورباغه هفت تیر کش شد
 سپاس‌گزاری شده توسط: fatima1537 , 851571004 , nastaran86 , eh3an2010
ارسال: #۲۷
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۴:۳۵ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۰۵ ب.ظ، توسط HRZ.)
اگر روش های ازدواج را در نظر بگیریم، در یک طیف با دو اکترمم قرار می گیریم که یک سرش ازدواج کاملا سنتی قرار می گیره ( طوری که عروس و داماد قبل از شب زفاف حتی چهره ی همدیگر رو هم نمی بینن) و در سر دیگه ی این طیف ازدواج مدرن قرار می گیره که دو نفر برای چند سال باهم زندگی می کنن و بعد با هم ازدواج می کنن. این که کجای این طیف مناسب ترین جاست ، یکی از موارد مهم اختلاف بین دو نسل متوالی کنونی (والدین و فرزندان در سن ازدواج الآن) هست.

اکثر والدین ایرانی روش نیمه سنتی رایج رو ترجیح می دن: یک پسری از طرف یک شخص معرفی می شه، توی ۳-۴ جلسه خواستگاری حرف هایی زده می شه، صلاحیت طرفین از طرف خانواده ها تعیین می شه، تحقیقات محلی صورت می گیره، نهایتا دختر و پسر در این زمینه که طرف رو دوست دارن یا نه و معیار های خرده ریز تصمیم می گیرن، یک دوره ی نامزدی و عقد بصورت خوش گذرونی گذرونده می شه ( که اکثرا جدایی در این زمان اتفاق نمی افته) و بعد از یک سری مراسم ریز و درشت این دو نفر زندگی خودشون رو شروع می کنن. این روش به علت ستینگ دیکتاتوری جامعه ی ایران بسیار مورد پذیرش و دلخواه هست.

اما این فقط یک روی سکه ست....

روی دیگر سکه جوانانی هستند که معیارهاشون با خانواده تفاوت داره. کسانی که ترجیح می دن خودشون برای زندگی خودشون تصمیم بگیرن...

افراد نسل حاضر از نظر دانش عمومی با نسل های قبل خیلی تفاوت دارند.این افراد، دسترسی به اینترنت، ماهواره و هزار و یک راه دیگر دارند. و اطلاعات و توقعاتشون به شدت بالاتر است...

طی این سال ها به علت افزایش نسبی آزادی زنان و حضورشون در مدرسه، دانشگاه ، مجامع کاری، علمی و کلا حضور پررنگ تر زنان در جامعه ، دیگر انقدر چشم و گوش بسته نیستند که به هر چیزی که به عنوان زندگی مشترک بهشون ارائه می شه راضی باشند. زن امروز به علت افزایش آگاهی نسبی که نسبت به حقوق خود دارد ، مثل قبل زیر سلطه ی نظام مرد سالار قرار نمی گیره و به طرق مختلف قصد فرار از این نظام را دارند. به دلیل نقشی که زنان امروز در اقتصاد خانواده بازی می کنند، دیگر مرد به دلیل محور اقتصادی بودن نمی تونه بر زن حکومت کند. به علاوه حرکت پا به پای مردان و حتی سریع تر از آنان به زنان این عزت نفس را داده که هر پیش آمدی را حق خودشان قلمداد نمی کنن. توانایی در تامین خانواده، عزت نفس و خیلی دلایل دیگر باعث شده که زنان امروز کمتر از قبل از طلاق هراس داشته باشند؛ دیگر جمله ی " حتما باید سایه ی مرد بالای سر زن باشد " و " باید اسم مردی روی زن باشد" ارزش پیشین خود را از دست داده. به علاوه طلاق قبح سابق را از دست داده و تمام این ها باعث می شه که در صورت عدم تفاهم درصدی از ازدواج ها به طلاق کشیده بشوند و دیگر عروس با لباس سفید وارد خانه ی شوهر نشه و با کفن بره بیرون...

دو سیستم را برای آشنایی منتهی به ازدواج بررسی شده است (دکترشیری):

سنتی/ غیر سنتی

فوائد سیستم سنتی:

۱.طرف تکلیفش با بحث ازدواج معلوم است و آمده ازدواج کند نه وقت گذرانی

۲.حمایت خانواده را دارد. شما میدانی حرفی که خانواده میزند سند است

۳.حمایت اجتماعی دارد: همه احترام میگذارند

اسیبهای سیستم سنتی:

۱.نسل تحصیل کرده از این شیوه خوشش نمی اید

۲.بلا تکلیفی دارد یعنی اگر فرضا شما کسی را نپسندیدید، شیوه های اعلام این جواب منفی مبهم است: گذر زمان / اعلام دلایل عجیب غریب ، ایجاد ابهام در خانواه پسر یا دختر

در کشور ما هزینه ازدواج سنتی برای جوانان زیاد شده است . فرض کنید مینا دختری ۲۶ ساله است که با مدرک کارشناسی حسابداری در بانکی خصوصی مشغول به کار است. ظرف ۳ سال گذشته او از نظر مالی نه تنها مستقل از منزل شده بلکه اتومیبیلی نیز به شکل قسطی به کمک بانک خریده است و گهگاهی نیز کمک خرج منزل است.چنین دختری که بسیار متفاوت تر از ۲۶ سالگی مادرش زندگی میکند روزی مواجه میشود با این پیشنهاد که خواستگاری داری ( که نمیشناسیدش) و میان منزل ما و لباس خوبهات را بپوش تا پسندیده شوی.

یقین بدانید اکثر دختران مثل مینا از این پیشنهاد نه تنها خوشحال نمیشوند بلکه احساس درماندگی، کالا بودن و بی ارزش بودن را در نامه های خود به کارشناسان ، بروز میدهند

منظورم دقیقا اینست که الگوی ازدواج سنتی به شکلی که هست، مورد پذیرش بچه های نسل جدید نیست که خانواده پسر، ندیده و نشنیده بروند دختر را ببینند بعد معلوم نیست کی جواب بدهند و جواب دادنها نیز بعد از مدتها مبهم است:

الان پسرمون قصد ادامه تحصیل داره/ استخاره کرده ایم بد اومده..../ گذاشتیم بعد از محرم صفر

اینها به دختر و خانواده اش جراحت بدی میزند. حتما باید جلوی این آسیب را گرفت وگرنه ما یکی از مهمترین راهکارهای ازدواج در ایران را از دست خواهیم داد ( بنده هنوز معتقدم سیستم سنتی بسیاری از دختران و پسران ایرانی را خوشبخت میکند)

سیستمهای غیر سنتی یعنی آشنایی های خود بچه ها با هم از طریق روابط کاری و دانشگاهی و اینترنت و سایتهای همسریابی و کلوبهای اجتماعی

فوائد سیستم غیر سنتی:

۱.هزینه کم در مقایسه با استرس روانی خواستگاری سنتی

۲.عدم دخالت و فشار بعضی خانواده های وسواسی

۳.امکان شناخت راحت تر و بی دردسر تر

۴.سرعت و کثرت بررسی افرادی بیشتر

۵.امکان بهتر آنایی و ازدواج برای افراد خاص ( مجردین سن بالای ۴۰- افراد دارای معلولیت یا هر نابسامانی...)

مضرات سیستم غیر سنتی:

۱.وجود آدمهای بلاتکلیف در این وادی . مثلااینترنت پر است از آدمهای شکارچی که در زندگی واقعی نمیتوانند اینقدر عریان به گندکاریهای خود بپردازند ولی اختلالات در دنیای نت پنهان میماند

۲.عدم حمایت خانوادگی و اجتماعی نظیر همین مورد سوال بالا که خاواده پسر طرز آشنایی با دختر را اساسا مساوی با فساد و خلاف میدانند

منابع:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

سپاس‌گزاری شده توسط: luna , Parva , Maryam-X , masume_ml , sss
ارسال: #۲۸
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۱۸ ب.ظ

دوست گرامی امیدوارم این جمله ای که گفتی از باب مزاح بوده باشه.
این جمله رو که دیدم واقعاً ناراحت شدم. بنده هیچ فکر نمیکردم که انسانی پیدا بشه که حقیقتاً این جمله لعنتی رو پذیرا باشه یعنی با خودم فکر میکردم همه در نهادشون یه حداقلهایی از انسانیت دارن. خیلی عجیبه که مفاهیم بسیار بسیار متعالی "تشکیل خانواده"، "سکون در کنار همسر"، "تربیت فرزند صالح"، "پدید آوردن نسلی از انــــــســــانهای پاک" و ... اینچنین تحقیر بشه و یه نفر به خودش اجاز بده که این شئونات بلندمرتبه انسانی رو به چیزی که تنها میشه اسمشو "جفتگیری" گذاشت تنزل بده.

ما با گربه های سر دیوار خونمون باید یه فرقایی داشته باشیم . . .
 سپاس‌گزاری شده توسط: agentv , Mahbanoo313 , saharp , Maryam-X , kadoos , 851571004 , عسل شیرین , zohour , sss
ارسال: #۲۹
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۲۵ ب.ظ
به نظر من اگه وضع مالی طرفین مناسب باشه و همدیگه رو بپسندن ازدواج چیز بدی نباید باشه درسته که هنوز ازدواج نکردم ولی به نظرم با ازدواج انسان به آرامشی دست پیدا میکنه که با هیچ چیز دیگه ای نمیشه اون رو به دست اورد شایدم اشتباه میکنم باید تجربه بشه تا صحتش معلوم بشه...

از طرف دیگه به نظر من؛ شکل رابطه ای که دو نفر باهم دارن شاید زیاد مهم نباشه این رابطه یا ازدواج؛ میتونه به صورت ازدواج سنتی؛ ازدواج مدرن؛ دوستی و... یا هرچیز دیگه ای باشه و بستگی به عقاید طرفین و خانواده داره... مهم تعهد داشتن نسبت به همدیگه دوست داشتن همدیگه و ... است...
 سپاس‌گزاری شده توسط: MR_KH , rrr
ارسال: #۳۰
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۳۷ ب.ظ
(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۲۵ ب.ظ)HRZ نوشته شده توسط:  از طرف دیگه به نظر من؛ شکل رابطه ای که دو نفر باهم دارن شاید زیاد مهم نباشه این رابطه یا ازدواج؛ میتونه به صورت ازدواج سنتی؛ ازدواج مدرن؛ دوستی و... یا هرچیز دیگه ای باشه و بستگی به عقاید طرفین و خانواده داره... مهم تعهد داشتن نسبت به همدیگه دوست داشتن همدیگه و ... است...
به نظرم نوع رابطه تعهد یا میزان اون رو تعیین می کنه مثلا هر فرد انتظاری که از همسرش داره با انتظارش از یه دوست متفاوته! در واقع خیلی از موارد با توجه به نوع رابطه تعیین می شه.

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روابط احساسی خارج از ازدواج مردان متأهل morweb ۶۲ ۳۰,۰۹۱ ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ ۰۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemehbiglar
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۰۴,۰۹۹ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  قبول نهایی شبانه و عدم ثبت نام siiib70 ۷ ۵,۷۰۴ ۰۹ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mashhad65
  آیا عدم ثبت نام در دانشگاه های مجازی در صورت قبول شدن جریمه دارد؟ sheikhoo ۱ ۲,۶۵۴ ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  اخرین امار از ازدواج و طلاق در کشور mcse2010 ۱ ۲,۸۶۹ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedo
  ازدواج فامیلی f.b ۲۶ ۱۷,۶۶۴ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedo
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۸۶۴ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992
  طالع بینی ازدواج αɾια ۹ ۴,۵۹۹ ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  پذیرش در دکتری آزاد و عدم تمایل به ثبت نام mrezaparchebaf ۱ ۲,۳۱۰ ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  [نکات زندگی] ۱۰ شرایط خطرناک برای ازدواج ! farazin ۱۷ ۱۷,۶۵۷ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: WILL

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close