زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۰۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

در باب ازدواج یا عدم ازدواج

نظرسنجی: ازدواج در وضعیت حاضر( وضعیت فجیع اقتصادی) خوب است یا بد؟
این نظرسنجی بسته شده است.
  • ۱۴/۲۹%
    بله ۱۴/۲۹%
۲۱ ۱۴/۲۹%
  • ۲۹/۲۵%
    خیر ۲۹/۲۵%
۴۳ ۲۹/۲۵%
  • ۴۲/۱۸%
    با توکل برخدا سختی هاش تحمل می کنم ۴۲/۱۸%
۶۲ ۴۲/۱۸%
  • ۱۴/۲۹%
    وارد کردن یک شخص جدید برای تمام عمرم ریسک محسوب میشه ۱۴/۲۹%
۲۱ ۱۴/۲۹%
در کل ۱۴۷ رأی ۱۰۰%
*شما به این گزینه‌ی رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

ارسال: #۷۶
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۲۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵ ق.ظ، توسط Bache Mosbat.)
RE: در باب ازدواج یا عدم ازدواج
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۲۷ ب.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  خب شما می تونی مهر رو همون ۱۴ سکه قرار بدی ولی در شرایط ضمن عقد تعیین کنی که اگر آقا خدایی نکرده خواست طلاق بگیره باید مثلا ۳۰۰ سکه بده. خیلی ها این کارو می کنن. یا شرط تقسیم مساوی اموال رو هنگام طلاق بذارین.

بله حرف شما کاملا درسته درصورتی که طرف بخواد مهرشو همین جوری بگیره نه به خاطر طلاق که همون ۱۴ تاس. ولی من نمی دونم چه طوری طرف متقاعد کنم که من اگه بخوام خدایی نکرده طلاق بگیرم مهر می خوام،در غیر این صورت می خوام چی کارش کنم؟؟؟

Heart غربت آن نیست که ندانند کجایی و بگیرند سراغت
غربت آن است که بدانند کجایی و نگیرند سراغت Heart
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۷۷
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۳۱ ب.ظ
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۶ ب.ظ)مهندس الهام نوشته شده توسط:  بله حرف شما کاملا درسته درصورتی که طرف بخواد مهرشو همین جوری بگیره نه به خاطر طلاق که همون ۱۴ تاس. ولی من نمی دونم چه طوری طرف متقاعد کنم که من اگه بخوام خدایی نکرده طلاق بگیرم مهر می خوام،در غیر این صورت می خوام چی کارش کنم؟؟؟

اولا که شما بخواین طلاق بگیرین منظورم نبود!
قصدم از گفتن این شرط ضمن عقد این بود که خدای نکرده طرفتون در زندگی آینده سست به خاطر مهریه ی کم. که البته اگر آدم مناسبی انتخاب کرده باشین این اتفاق نمی افته هیچ وقت. ولی خب هیچ کس بجز خدا خبر نداره از آینده.
بعدش هم لازم نیست شما متقاعد کنین. شما می تونین این پیشنهادو به خانوادتون بدین. که در کنار مهر ۱۴ سکه ای که مد نظر شماست اون ها این شرط رو بذارن.
خیلی غیر معقول هست که قبول نکنه.

الهی و خلّاقی و حِرزی و مَوئلــی اِلیکَ لَدَی الاِعسارِو الیُسرِ اَفزَعُ
ارسال: #۷۸
۲۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۳۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۷ ق.ظ، توسط Bache Mosbat.)
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۱۶ ب.ظ)مهندس الهام نوشته شده توسط:  یکی به من بگه که با ۱۴ تا سکه آدم باید تن به ازدواج بده یا نه؟

یعنی طرف رو دوست داشته باشی و تعداد سکه برات مهم نباشه(آخه زندگی که به خاطر مهر پا برجا باشه همون بهتر که نباشه) اما خانوادت با این تعدادسکه مخالف باشن چی کار می کنین؟

موندم !!!!!

اگه مشکل خانواده فقط سر تعداد سکه باشه میشه یجوری حلش کرد،بلاخره طرف مقابل هم بخاطر دوست داشتن کوتاه میاد.اما چیزی که من دوست ندارم اینکه راجب مهریه چونه زده بشه انگار که داره معامله میشه،اون چیزی که باعث استحکام خانواده میشه مطمئنا مهریه نیست،

(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۶ ب.ظ)مهندس الهام نوشته شده توسط:  بله حرف شما کاملا درسته درصورتی که طرف بخواد مهرشو همین جوری بگیره نه به خاطر طلاق که همون ۱۴ تاس. ولی من نمی دونم چه طوری طرف متقاعد کنم که من اگه بخوام خدایی نکرده طلاق بگیرم مهر می خوام،در غیر این صورت می خوام چی کارش کنم؟؟؟

هیچ کدوم از اینا باعث استحکام خانواده نمیشه،میبنید که خیلیا زندان میرن،هر ماه قسط مهریه میدن اما زندگی مشترکو ادامه نمیدن،حتی بچه هم دارن وبه خاطر اونم که هدیه خداونده تمام وجودشونه و عزیزترین چیز تو زندگیشونه هیچ کدوم کوتاه نمیان

من اناری را، می کنم دانه، به دل می گویم:
خوب بود این مردم ، دانه های دلشان پیدا بود.
می پرد در چشمم آب انار: اشک می ریزم.
ارسال: #۷۹
۲۲ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۲۲ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰ ق.ظ، توسط اولدوز.)
من یکی از دوستام ۱۳۸۸ سکه مهرش بود ولی شوهرش بد از اب دراومد اینقدر اذیتش کرد که خودش مهرشا بخشید تا راهت بشه. اون موقع خواهر خودم(که هم ززمان با دوستم ازدواج کرد) ۱ سکه به نام الله انداخت و از خدا خواست ضامن خوشبختیش بشه چون ازدواجا راحت گرفته بود همین دوستم مسخره میکرد که خواهرم عروسی و مهر نداره ( با اینکه همسرش وضعیت مالی عالی داشت و داره) ولی بعد جند سال الان فهمیده این جیزا خوشبختی نمیاره .

یا شرط تقسیم مساوی اموال رو هنگام طلاق بذارین.

اگر پسر بخواد نده تمام اموالشا میزنه به نام یکی دیگه تا از زیرش در بره .
برادر دوست خودم موقع دعوا و بکش بکش با همسرش رفت کل داراییشا به اسم دامادشون زد دختره نتونست ثابت کنه که حقه بازیه.
به نظر من با همه این کارها و چیزها خودمونا خسته میکنیم . باید طرفمون ادم باشه این چیزها مهم نیست. اینقدر راه کلک و حقه بازی هست .
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mänu , diligent , sss , mmdsharifi
ارسال: #۸۰
۲۲ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۲۷ ق.ظ
دوستان دقت کردین اول بحث تاپیک این بود که اصلا ازدواج بکنیم یا نه ؟ اما الان بحث رسیده به میزان مهریهBig Grin
لطفا اگه تو مهریه به توافق رسیدین و زمان عقد وعروسی مشخص شد کارت دعوت بعلاوه شریرینی یادتون نرهWink Big Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: انرژی مثبت , sepid , eris229 , diligent
ارسال: #۸۱
۲۳ مرداد ۱۳۹۱, ۰۸:۰۱ ب.ظ
(۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۲۵ ق.ظ)اولدوز نوشته شده توسط:  نه هنوز قانونش تصویب نشده....

قانون به مرحله اجرا رسیده.
 سپاس‌گزاری شده توسط: fateme_68
ارسال: #۸۲
۲۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۳۲ ق.ظ
قانون به مرحله اجرا رسیده.
[/quotel
من یکی از اشناهامون ۳ هفته پیش رفته بود برای طلاق گفتن هنوز دستئر اجراش نیومده
ارسال: #۸۳
۲۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۴۵ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۴۶ ق.ظ، توسط narges_r.)
(۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۳۲ ق.ظ)اولدوز نوشته شده توسط:  قانون به مرحله اجرا رسیده.
[/quotel

چون دوستتون قبل از تصویب این قانون ازدواج کردن این قانون برای ایشون اجرا نمیشه
ارسال: #۸۴
۲۴ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۵۹ ب.ظ
مثل این که از ازدواج به مهریه و جهاز و خونه و .... و الان هم به زندون و اینا رسیده فکر کنم ادامه اش به طلاق و طلاق کشی برسه Big GrinBig Grin

عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود/لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند
 سپاس‌گزاری شده توسط: SaMiRa.e , nomad:D , fatemeh85 , hamed_k2 , diligent
ارسال: #۸۵
۲۴ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۳۱ ب.ظ
متاسفانه از قسمت شیرینی خوردن گذشته خانم انژی مثبت.

حالا دیگه تو رو داشتن خیاله
دل اسیر آرزوهای محاله
ارسال: #۸۶
۲۵ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۵۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۸ ق.ظ، توسط اولدوز.)
احتمالا نظر من با مخالفت همه مواجه میشه.اما به هر حال باید بگم که ازدواج را زنها به مردها تحمیل کرده اند.موضوع معامله ایست که طرف اول نیازمند است و طرف دوم برای برطرف کردن این نیاز، خواسته ای گزاف را میطلبد.
قرآن، کتاب هدایت و سعادت بشری و منبع شایسته‌ای برای درک مفاهیم و مسایل ازدواج است. بر خلاف دیگر کتاب‌های مقدس که رهبانیت و تجرد را مقدس می‌‌شمارند یا آزادی و بی‌بند و باری در اخلاق جنسی را پیشنهاد می‌کنند، قرآن راه میانه را برگزیده است. خداوند متعال می‌فرماید:
وَابْتَغِ فِیمَا آتَاکَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَهَ وَلَا تَنسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیَا وَأَحْسِن کَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَیْکَ وَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِی الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْمُفْسِدِینَ ؛ و به آنچه خدایت داده است، برای آخرت را بجوی و سهم خود را از دنیا فراموش مکن و هم چنان که خدا به تو نیکی کرده است، نیکی کن و در زمین فساد مجوی، زیرا خدا، فسادگران را دوست نمی‌دارد.[۱]
بر اساس همان قاعده‌ کلی ـ وابستگی دیدگاه هر دین و ملتی درباره ازدواج به دیدگاه آن درباره‌ی زن ـ هرگاه در جامعه‌ای زن جایگاه حقیقی خود را به دست آورده، ازدواج نیز از اهمیت فراوانی برخوردار شده است. بر عکس، هرگاه در جامعه‌ای، انسانیتی برای زن فرض نشود و تنها مانند کالای قابل خرید و فروش بدان بنگرند، می‌توان حدس زد که جایگاه ازدواج در آن جامعه چگونه خواهد بود.

۳ـ یکی از بحث‌ها که میدان تاخت و تاز نظریه‌های گوناگون شده این است که: چه چیزی سبب گرایش زن و مرد به یکدیگر می‌شود؟ چه عاملی، زن و مرد را وادار می‌کند به ازدواج باندیشند و به آن تن دردهند؟

برخی در پاسخ به این پرسش، تنها میل جنسی را عامل اصلی گرایش زن و مرد به یکدیگر معرفی می‌کنند. در مقابل، قرآن با رد این نظریه می‌گوید: انسان، اشرف موجودات جهان است. بنابراین، هدفی را که برای حیوانات اصیل است و سبب گرایش نر و ماده حیوانی به یکدیگر می‌شود، نمی‌توانیم درباره او صادق بدانیم. قرآن، عامل اصلی علاقه‌ی زن و مرد به یکدیگر را آرامش و سکونی معرفی می‌کند که در پرتو ازدواج به آن دست می‌یابند:
هُوَ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَهٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیْهَا ؛ اوست خدایی که همه شما را از یک تن بیافرید و از ا و نیز جفتش را مقرر داشت تا با او انس و الفت گیرد.[۳]

این آیه با تکیه بر یکی بودن اصل و گوهر زن و مرد، عامل اصلی گرایش را آرام بودن زن و مرد در کنار یکدیگر معرفی می‌کند. خداوند در جای دیگر می‌فرماید:
وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ؛ و یکی از نشانه‌های لطف الهی این است که برای شما از جنس خودتان، جفتی (و همسری) بیافرید که در بر او آرامش یابید و با هم انس گیرید و میان شما، مهربانی و قرار ساخت. به یقین، در این [نعمت] برای مردمی که می‌اندیشند، نشانه‌هایی است.[
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در ذیل این آیه می‌نویسد: هر یک از زن و مرد در حد خود و فی نفسه، ناقص و محتاج به طرف دیگر است و از مجموع آن دو، واحدی تام و تمام درست می‌شود و به خاطر همین نقص و احتیاج است که هر یک به سوی دیگری حرکت می‌کند و چون بدان رسید، آرامش و سکونت می‌یابد؛ چون هر ناقصی مشتاق به کمال است و هر محتاجی مایل به زوال حاجت و فقر خویش است.[۵]
بنابراین، عامل اصلی گرایش زن و مرد ـ همسران ـ به یکدیگر را که پیش زمینه ازدواج است، در آیات قرآن دیدیم. از همین آیات، هدف ازدواج نمودار می‌گردد؛ زیرا ازدواج چون به آرامش قلبی زن و مرد می‌انجامد، در رستگاری و نزدیکی او به خداوند نیز نقش مهمی دارد.
Fardad-A، در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۷ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

ممنون از پاسختون. پاسخ کاملی بود .
فقط تنها اشکال در پاسخ تون اینه که اگه کسی معتقد به قران نباشه در اینصورت پاسخ شما برایش قانع کننده نیست.
من نمیخوام کسی را به عدم اعتقاد به قرآن متهم کنم ولی بهتره که مبانی یا فرضیات بحث روشن باشه و برای کسی از قرآن برهان بیاریم که به قرآن معتقد باشه. اگه نداره از آنچه مورد قبولش هست دلیل بیاریم. پیشوایان ما هم بهمین روش بحث میکرده اند.

سپاس‌گزاری شده توسط: uniquegirl
ارسال: #۸۷
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۰۶ ق.ظ
سلام، به نظر من اگر ازدواج از راه درست و با چشم باز صورت بگیره قطعا در هر شرایط و موقعیت اقتصادی می تونه صورت بگیره و دو نفر می تونن در کنار هم از پس هر مشکلی بر بیان اما اگر ازدواج یک ازدواج موفق نباشه در بهترین شرایط اقتصادی هم زندگی به سختی می گذره، پس بهتره این ازدواج هرگز صورت نگیره

خوشبختی نگاه خداست.
دعایت میکنم که:
خداوند هرگز چشم از تو برندارد.
ارسال: #۸۸
۰۱ شهریور ۱۳۹۱, ۰۹:۳۸ ق.ظ
(۰۱ شهریور ۱۳۹۱ ۰۸:۳۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  این قانون نیست . چون در مجلس تصویب نشده. آیین نامه است که رئیس قوه قضائیه تهیه کرده اند.
قانون میگه " بدهکار مالی یا باید بدهیش را بدهد یا باید بره حبس و یا ثابت بشه که معسر هست"
قبلا" طرفی که مهریه نداشت میرفت زندان تا اعسارش ثابت بشه. یعنی ثابت بشه طرف امکان پرداخت یکجا را نداره. از داخل زندان دادخواست اعسار میداد. دادگاه تشکیل میشد . رسیدگی میکرد و اگه ثابت میشد اعسار داره در پرداخت یکجا برایش قسطی میکردند یا اصلا" معلوم میشد فعلا" نداره که حکم میدادند که پرداخت نکنه. و خلاصه بعدا" میومد از زندان بیرون.همسر مربوطه در کمین ایشان بود وقتی مالی ازش گیر میومد توقیف میکرد.
رئیس قوه قضائیه معتقد هست که لازم نیست شخص بره زندان بعد اعسارش ثابت بشه. بهتره زندان نره اگه ثابت شد معسر نیست بره زندان. از طرفی چون همه آقایون در اینجور مواقع معسر هستند پس کسی زندان نمیره.
اشکال زندان رفتن اینه که اگه ربع ساعت هم کسی بره زندان و اسمش اونجا ثبت بشه میشه سوء سابقه.
واسه هر کاری بخواد عدم سوء پیشینه بگیره میگن سوء پیشینه داره. پاک کردن سوء پیشینه هم کار اسانی نیست.
این ایین نامه اگه ابلاغ بشه بمحض ابلاغ قابل اجراست. ربطی به زمان ازدواج نداره. چون در مورد وصول مهریه و دیه هست. ولی انگار هنوز ابلاغ نشده.حتی اگه درش قید بشه ممکن هست که زندانیهای قبلی از این بابت هم آزاد بشن.

درود بر مدیر جامع الشرایط مانشت Smile

واللَّه خَیْرٌ وَأَبْقَى
ارسال: #۸۹
۰۱ شهریور ۱۳۹۱, ۱۰:۵۳ ق.ظ
امیدوارم کار هیچ زوجی به اینجا نرسه که بخوان رودرروی هم بایستن و یکی بخاطر مهریه و... دیگری رو بندازه زندان .ارزش زندگی مشترک خیلی بیشتر از اینهاست.

امیدوارم همه همسران با خوشی درکنار هم زندگی کنن... اونایی هم که می خوان تازه به جمع متاهلین بپیوندن خوشبخت باشن تا ابد...
 سپاس‌گزاری شده توسط: Mänu
ارسال: #۹۰
۰۱ شهریور ۱۳۹۱, ۰۴:۴۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۱ شهریور ۱۳۹۱ ۰۴:۴۶ ب.ظ، توسط narges_r.)
(۰۱ شهریور ۱۳۹۱ ۰۸:۳۱ ق.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  
(24 مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۴۵ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  
(24 مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۳۲ ق.ظ)اولدوز نوشته شده توسط:  قانون به مرحله اجرا رسیده.
[/quotel

چون دوستتون قبل از تصویب این قانون ازدواج کردن این قانون برای ایشون اجرا نمیشه
این قانون نیست . چون در مجلس تصویب نشده.....

بله درسته، این قانون نیست و اجرای اون هم ربطی به زمان ازدواج نداره اما اینکه گفتم در حال اجرا هست به استناد حرف یک وکیل گفتم
ممنون بابت اطلاعاتی که دادید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روابط احساسی خارج از ازدواج مردان متأهل morweb ۶۲ ۳۰,۶۷۲ ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ ۰۲:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fatemehbiglar
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۱۹,۷۰۰ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  قبول نهایی شبانه و عدم ثبت نام siiib70 ۷ ۵,۸۱۲ ۰۹ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mashhad65
  آیا عدم ثبت نام در دانشگاه های مجازی در صورت قبول شدن جریمه دارد؟ sheikhoo ۱ ۲,۷۱۱ ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  اخرین امار از ازدواج و طلاق در کشور mcse2010 ۱ ۲,۹۳۲ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedo
  ازدواج فامیلی f.b ۲۶ ۱۷,۸۶۱ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedo
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۹۴۸ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992
  طالع بینی ازدواج αɾια ۹ ۴,۶۶۹ ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  پذیرش در دکتری آزاد و عدم تمایل به ثبت نام mrezaparchebaf ۱ ۲,۳۳۱ ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  [نکات زندگی] ۱۰ شرایط خطرناک برای ازدواج ! farazin ۱۷ ۱۷,۷۹۱ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: WILL

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close